Постанова від 24.01.2011 по справі 20/31/10

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

24.01.2011 р. справа №20/31/10

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Новікової Р.Г.

суддівВолкова Р.В., Дучал Н.М.

за участю представників:

від позивача:не з'явився

від відповідача:Волкова А.В. -за дов.

від третьої особи:не з'явився

прокурор:не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційні скаргиПрокурора Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особи Запорізької міської ради м. Запоріжжя

Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області м. Запоріжжя

на рішення

господарського суду Запорізької області

від09 листопада 2010р.

(повний текст підписаний 15.11.2010р.)

по справі№20/31/10 (суддя Гандюкова Л.П.)

за позовомПрокурора Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особи Запорізької міської ради м. Запоріжжя

доВідкритого акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь»м. Запоріжжя

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет споруРегіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області м. Запоріжжя

прозобов'язання відповідача негайно передати будинок по АДРЕСА_1 в комунальну власність територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Заводського району м. Запоріжжя звернувся в інтересах держави в особи Запорізької міської ради м. Запоріжжя до Відкритого акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь»м. Запоріжжя з позовом про зобов'язання відповідача негайно передати будинок по АДРЕСА_1 в комунальну власність територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.10.2010р. до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору залучено Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області м. Запоріжжя.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 09.11.2010р. (повний текст підписаний 16.11.2010р.) у справі №20/31/10 в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з судовим рішенням, прокурор звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оспорюване рішення та прийняти нове -про задоволення позовних вимог.

В апеляційній скарзі зазначається про порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Будинок по АДРЕСА_1 не увійшов до статутного фонду відповідача, залишився на балансі Відкритого акціонерного товариства «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь»м. Запоріжжя, є державною власністю та підлягає передачі до комунальної власності на підставі норм Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності».

Рішення про передачу та прийняття зазначеного будинку прийнятті і Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області, і Запорізькою міською радою.

Згідно з абзацом 7 пункту 9 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1482 від 21.09.1998р. передача майна здійснюється в місячний термін з дня прийняття рішення про передачу.

Фактична передача будинку не відбулась, хоча товариством наданий акт приймання-передачі. Доказів відмови КП «ВРЕЖО №4»від підписання цього акту відповідачем не надано.

З урахуванням викладеного, прокурор наполягає на правомірності та обґрунтованості позовних вимог.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області також подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення господарського суду Запорізької області від 09.11.2010р. (повний текст підписаний 16.11.2010р.) у справі №20/31/10.

В обґрунтування своїх доводів третя особа також посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Підстави скасування оспорюваного рішення співпадають з викладеними в апеляційній скарзі прокурора.

У відзиві на апеляційні скарги №20/2074676 (АВ) від 06.12.2010р. відповідач заперечив проти їх задоволення та зазначив, що рішення суду прийнято за результатами всебічного, повного та об'єктивного розгляду у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності з дотриманням та правильним застосування норм матеріального та процесуального права.

Детальний порядок передачі майна до комунальної власності регулюється Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №891 від 06.11.1995р.

Наведене Положення не встановлює конкретно встановленого строку передачі житлового фонду, але з аналізу пункту 7 цього акту вбачається, що передача житлового фонду може відбуватись протягом року.

У додаткових поясненнях прокурора Заводського району м. Запоріжжя №109-2609вих10 від 13.12.2010р. зазначено, що складення відповідного акту приймання-передачі, передбаченого Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №891 від 06.11.1995р., є лише формою такої обов'язкової передачі.

Питання щодо дотримання встановленого порядку та форми прийняття в комунальну власність зазначеного будинку не можуть впливати на сам обов'язок відповідача виконувати положення Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»№ 147/98-ВР від 03.03.1998р. (із змінами та доповненнями), Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»№ 2482-XII від 19.06.1992р. (із змінами та доповненнями).

Суд не повинен враховувати будь-які інші обставини, не передбачені Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» № 147/98-ВР від 03.03.1998р. (із змінами та доповненнями), а саме -відсутність належного ремонту в будинку, необхідність заміни існуючих лічильників електроенергії, відсутність відповідного фінансування.

В судових засіданнях від 20.12.2010р. та 17.01.2011р. представник відповідача підтримував правову позицію, викладену у відзиві на апеляційні скарги. Позивач та третя особа без самостійних вимог на предмет спору явку своїх представників до судових засідань не забезпечили. Прокурор в судових засіданнях був відсутній.

Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду відповідно до ст.101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Відповідно до ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України здійснено запис судового засідання за допомогою засобів технічної фіксації та складено протокол.

Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційні скарги, відзив, додаткові пояснення до апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача та перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області наказом №90 від 07.05.2008р. було визначено передати безоплатно в комунальну власність територіальної громади м. Запоріжжя об'єкт житлової будівлі, розташованої за адресою АДРЕСА_1, яка знаходиться на балансі ВАТ «Запорізький металургійний комбінат»та не увійшла до його статутного фонду в процесі приватизації і є його державною власністю.

Пунктом 3 цього наказу голову правління ВАТ «Запорізький металургійний комбінат»було зобов'язано у двотижневий термін після затвердження акту прийому-передачі об'єкту у комунальну власність зняти його з балансу підприємства та надіслати до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області м. Запоріжжя оригінал або завірену копію акту прийому-передачі та свій наказ (розпорядження) про зняття об'єкту з балансу підприємства.

Рішенням Запорізької міської ради №31 від 19.11.2008р. було надано згоду на прийняття до комунальної власності міста гуртожитку для тимчасового забезпечення житловими приміщеннями малих сімей по АДРЕСА_1, який є об'єктом державної власності та знаходиться на балансі ВАТ «Запорізький металургійний комбінат».

Управління житлового господарства міської ради та Управління комунальної власності міської ради зобов'язано прийняти до комунальної власності міста Запоріжжя вищевказаний гуртожиток від підприємства після виконання умов Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №891 від 06.11.1995р.

Відповідно до пункту 1 вищевказаного Положення, цей акт визначає порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (далі - відомчий житловий фонд), у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій.

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради №141/5 від 23.04.2009р. було оформлено право державної власності в особі Фонду державного майна України на житловий будинок для малосімейних АДРЕСА_1, загальною площею 5144,11м2 житловою площею 2300,7м2 (окрім квартири АДРЕСА_2).

Рішенням Запорізької міської ради №51 від 30.09.2009р. було надано згоду на прийняття до комунальної власності міста Запоріжжя житлового будинку для малосімейних по АДРЕСА_1 (літ. А-9), що об'єктом державної власності та знаходиться на балансі ВАТ «Запорізький металургійний комбінат».

Відповідно до пункту 4 статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»№ 147/98-ВР від 03.03.1998р. (із змінами та доповненнями) разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).

Згідно з актами прийому-передачі від 31.03.2009р. та від 23.07.2009р. на підставі рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради №53/20 від 27.02.2009р. та №189/38 від 27.05.2009р. ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь»передало, а Запорізька міська рада прийняла мережі теплопостачання, водопостачання та водовідведення.

Звертаючись до суду з позовом, прокурор наполягає на зобов'язанні відповідача негайно передати будинок по АДРЕСА_1 до комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

Статтею 6 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності»№ 147/98-ВР від 03.03.1998р. (із змінами та доповненнями) передбачено, що передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.

При цьому, у разі передачі об'єктів у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах утворює комісію з питань передачі об'єктів та призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради, якщо інше не передбачено законом.

Як визначено в пункті 5 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №891 від 06.11.1995р. (із змінами та доповненнями), до складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна, місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради №124 від 27.03.2008р. було створено комісію з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність міста Запоріжжя та визначений склад цієї комісії.

Згідно пункту 9 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №891 від 06.11.1995р. (із змінами та доповненнями), акт приймання-передачі відомчого житлового фонду в комунальну власність складається в чотирьох примірниках, підписується членами комісії з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність та затверджується виконкомом, який утворив цю комісію.

Пунктом 6 цього Положення встановлено, що комісія з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність визначає технічний стан житлового будинку та об'єктів комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до правил оцінки фізичного зносу житлових будинків, затверджених Держжитлокомунгоспом.

Якщо житловий будинок та об'єкти комунального призначення, що його обслуговують, відповідно до висновків цієї комісії визнані такими, що потребують ремонту, орган, який утворив комісію, приймає рішення про джерела фінансування і термін виконання робіт, у тому числі з залученням в установленому порядку коштів підприємств, установ і організацій, які передають житловий фонд у комунальну власність.

Під час судового провадження відповідачем надано докази здійснення підприємством певних ремонтних робіт відносно спірного будинку (акти приймання робіт за період квітень 2008р. - вересень 2010р.)

З аналізу норм чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини вбачається, що передача державного житлового фонду до комунальної власності здійснюється комісійно, а не одноособово підприємством.

Адже передача житлового фонду з державної у комунальну власність не є лише дією, пов'язаною із дією однієї особи (відповідача). Цій дії передує комплекс відповідних дій не лише сторін, які передають та приймають майно, а й інших органів, без вчинення яких не є можливим складення акту приймання-передачі.

До матеріалів справи доданий акт приймання - передачі будинку для малих сімей по АДРЕСА_1 в комунальну власність. Зі змісту цього акту вбачається, що він підписаний представниками ВАТ «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь».

В свою чергу, відсутні підписи -заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, начальника Управління комунальної власності Запорізької міської ради, начальника Управління житлового господарства Запорізької міської ради, начальника та головного бухгалтера Комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання №4».

Через відмову в прийнятті спірного будинку іншими службами, представники яких є членами комісії по прийманню та зазначені в акті приймання -передачі будинку, відповідач не зміг передати будинок до комунальної власності.

Згідно із положенням статті 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до статті 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Господарський суд дійшов правомірного висновку про недоведеність прокурором та позивачем обставин, на які вони посилались, а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача негайно передати будинок по АДРЕСА_1 в комунальну власність територіальної громади міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради.

З огляду на наведене, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду визначила, що доводи заявників, викладені в апеляційних скаргах не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Твердження заявників апеляційних скарг про порушення і неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування рішення господарського суду Запорізької області від 09.11.2010р. (повний текст підписаний 16.11.2010р.) у справі №20/31/10 колегія суддів апеляційної інстанції не вбачає.

Результати розгляду апеляційної скарги оголошені в судовому засіданні.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги покладаються на заявників апеляційної скарги.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Прокурора Заводського району м. Запоріжжя в інтересах держави в особи Запорізької міської ради м. Запоріжжя та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 09.11.2010р. (повний текст підписаний 16.11.2010р.) у справі №20/31/10 - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Запорізької області від 09.11.2010р. (повний текст підписаний 16.11.2010р.) у справі №20/31/10 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий Р.Г. Новікова

Судді: Р.В. Волков

Н.М.Дучал

Надруковано 6 примірників: 1 -позивачу; 1 -відповідачу; 1 - третій особі; 1 -прокуратурі; 1 -до справи; 1 - ДАГС