Постанова від 27.05.2026 по справі 280/6506/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2026 року м. Дніпросправа № 280/6506/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),

суддів: Юрко І.В., Білак С.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2025 року в адміністративній справі №280/6506/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 її заробітної плати до 01.07.2000 згідно із довідкою ЗАТ «ЗАПОРІЖБУД» від 09.01.2018 № 08/01;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до довідки ЗАТ «ЗАПОРІЖБУД» від 09.01.2018 № 08/01 про заробітну плату за період з 01.02.1993 по 31.12.1998 з 03.04.2025.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2025 року позовні вимоги задоволено, суд:

- визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування ОСОБА_1 заробітної плати до 01.07.2000 згідно із довідкою ЗАТ «ЗАПОРІЖБУД» від 09.01.2018 № 08/0 для обчислення розміру її пенсії;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до довідок ЗАТ «ЗАПОРІЖБУД» від 09.01.2018 № 08/0 з моменту її призначення;

- стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб ЗАТ «Запоріжбуд» ліквідовано. Ліквідатор підприємства в порушення статті 31 Закону України «Про Національний архівний фонд і аріхвні установи» документи до архіву не здав, у зв'язку з чим провести перевірку немає можливості. Враховуючи викладене, апелянт вважає, що обчислити пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням довідки про заробітну плату від 09.01.2018 № 08/0, наданої ЗАТ «ЗАПОРІЖБУД», немає законних підстав.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 311 КАС України.

Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

21.04.2025 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до вимог Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До заяви було долучено довідку ЗАТ «ЗАПОРІЖБУД» від 09.01.2018 № 08/01 про заробітну плату за період з 01.02.1993 по 31.12.1998.

Заяву за принципом екстериторіальності було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та призначено пенсію за віком без врахування довідки ЗАТ «ЗАПОРІЖБУД» від 09.01.2018 № 08/01 про заробітну плату за період з 01.02.1993 по 31.12.1998.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 16.07.2025 № 0800-0206-8/71149 позивача повідомлено про те, що довідки було направлено на перевірку до управління контрольно-перевірочної роботи. Позивача повідомлено щодо неможливості проведення перевірки достовірності довідок про заробітну плату у зв'язку з тим, що у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань ЗАТ «ЗАПОРІЖБУД» ліквідовано, а ліквідатор підприємства не передав документи на зберігання до архіву, а тому перевірити достовірність наданої довідки немає можливості.

Не погодившись з бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо належного обчислення пенсії, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки наданих позивачем документів. Ці повноваження можуть бути реалізовані шляхом відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження виплаченої заробітної плати, проведення фактичних перевірок тощо. Разом з тим, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при перерахунку позивачу пенсії. Відповідачем не надано жодного доказу про скасування поданих довідок або того, що записи в них є такими, що не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням закону. Враховуючи вказане, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач безпідставно не врахував вказані довідки під час призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

Колегія суддів встановила наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною 2 ст. 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Порядок подання та перелік документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Пунктом 2.1 Порядку передбачено, що за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватися довідка про заробітну плату до 01 липня 2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 вищевказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Таким чином, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Таким чином, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжними відомостями та іншими документами про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 17.03.2015 у справі № 21-11а15, від 15.12.2015 у справі № 2-а/576/29/14, та Верховним Судом у постановах від 13.02.2018 у справі № 358/1179/17, від 24.04.2018 у справі № 686/6278/17, від 12.06.2019 у справі № 752/21038/16-а.

Згідно інформації з трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 від 09.11.1982, позивач у період з 16.05.1986 по 02.01.2001 працювала в тресті «Запоріжстрой».

Позивачем надано довідку від 09.01.2018 №08/01, видану ЗАТ «Запоріжбуд», про заробітну плату ОСОБА_1 за період з 1993 по 1998 роки, підписану ліквідатором Бондаренком І.М.

Разом із тим, за відкритими відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень судом апеляційної інстанції установлено, що ухвалою Господарського суду Запорізької області від 11.09.2007 у справі № 5/6/270 ліквідаційний баланс банкрута - Закритого акціонерного товариства «Запоріжбуд» (69008, м. Запоріжжя, Південне шосе, буд. 74; код ЄДРПОУ 01239559) та звіт ліквідатора затверджено. Банкрута - Закрите акціонерне товариство Запоріжбуд ліквідовано. Зобов'язано ліквідатора: подати до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України всі необхідні документи, що передбачені законодавством, для анулювання випуску акцій банкрута; у встановленому порядку здати документи банкрута до державного архіву. Провадження у справі припинено.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 26.09.2007 внесено запис № 1 103 117 0003 019650 про припинення Закритого акціонерного товариства «Запоріжбуд» у зв'язку з визнанням його банкрутом.

Відповідно до ч.7 ст. 46 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в редакції Закону від 15.12.2017, яка була чинна станом на день видачі довідки, ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про припинення юридичної особи - банкрута.

За таких обставин, ОСОБА_2 , який станом на 09.01.2018 не виконував повноважень ліквідатора ЗАТ «Запоріжбуд», не мав повноважень видавати та підписувати довідку від 09.01.2018 про заробітну плату для обчислення пенсії позивача. Відповідно, у відповідача не виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної довідки, оскільки її видано неуповноваженою особою.

Суд апеляційної інстанції, також, звертає увагу на Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919 (далі Порядок № 919; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).

Так, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії за період страхового стажу застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу починаючи з 1 січня 1998 р. визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків і Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 2 Порядку № 919).

За період до 1 січня 1998 р. та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається: у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад (абзаци 1, 2 підпункту 2 пункту 3 Порядку № 919).

Тобто, приписами абзаців 1, 2 підпункту 2 пункту 3 Порядку № 919 врегульовано, яким чином визначається заробітна плата (дохід) для призначення пенсії у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано.

При цьому, не передбачено надання довідки про заробітну плату ліквідатором підприємства, який вже не виконує своїх повноважень.

Вказані обставини суд першої інстанції при ухваленні рішення не врахував, чим допустив порушення норм матеріального права.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про задоволення позову, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, відмовляючи у врахуванні при призначенні пенсії ОСОБА_1 довідки ЗАТ «ЗАПОРІЖБУД» від 09.01.2018 № 08/01 діяло в межах законодавства.

Враховуючи викладене, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції при постановлені рішення допустив порушення норм матеріального права, що у відповідності до статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Враховуючи відсутність правових підстав для задоволення позовної заяви, судовий збір на користь позивача відшкодуванню не підлягає.

Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 310, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2025 року в адміністративній справі №280/6506/25 - задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2025 року в адміністративній справі №280/6506/25 - скасувати.

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку, у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко

суддя С.В. Білак