26 травня 2026 року м. Дніпросправа № 160/2323/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Юрко І.В., Чабаненко С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 в адміністративній справі №160/2323/25 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування вимог, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень від 12.05.2025 року, просила суд:
- визнати поважними причини пропуску строку оскарження вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 26.08.2024 №Ф-0543042409, рішення №0542852409 від 26.08.2024, податкових повідомлень-рішень від 26.08.2024 №0542952409, від 26.08.2024 №0542932409, від 26.08.2024 №0542982409, від 26.08.2024 №0542902409, від 26.08.2024 №0542872409, від 26.08.2024 №0543032409, від 26.08.2024 №0543012409, складених Головним управлінням ДПС в Дніпропетровській області щодо фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , та поновити його;
- визнати протиправними та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 26.08.2024 №Ф-0543042409, рішення №0542852409 від 26.08.2024, податкові повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542952409, від 26.08.2024 №0542932409, від 26.08.2024 №0542982409, від 26.08.2024 №0542902409, від 26.08.2024 №0542872409, від 26.08.2024 №0543032409, від 26.08.2024 №0543012409, складені Головним управлінням ДПС в Дніпропетровській області щодо фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що податковим органом були прийняті спірні рішення, однак, позивачем направлені відповідачем листи так належним чином вручено і не було та повернувся за закінчення строку зберігання. Від відповідача надходило три листа рекомендованим відправленням № 0600958753966 (відправлено 04.09.2024, повернуто відправнику відділенням 50026 21.09.2024), №0600931404269 (відправлено 14.06.2024, повернуто відправнику відділенням 50026 01.07.2024), №5321004767755 (відправлено 26.07.2024, повернуто відправнику відділенням 50026 12.08.2024). По жодному з цих листів позивачем не було отримано повідомлення про надходження поштового відправлення. Таким чином, позивач вказує на те, що три листи з наказом про перевірку, актом про результати перевірки та податковими повідомленнями рішеннями не були отримані позивачем з поважної причини без будь-якого умислу якимось чином ухилися від податкової перевірки та не надати для перевірки первинні документи бухгалтерського обліку.
Позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню: вимога про сплату боргу (недоїмки) від 26.08.2024 №Ф-0543042409, рішення №0542852409 від 26.08.2024, податкові повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542952409, від 26.08.2024 №0542932409, від 26.08.2024 №0542982409, від 26.08.2024 №0542902409, від 26.08.2024 №0542872409, від 26.08.2024 №0543032409, від 26.08.2024 №0543012409, оскільки всупереч вимогам ПК України позивач не був належним чином повідомлений про проведення щодо нього документальної невиїзної позапланової перевірки, а саме позивач від контролюючого органу не отримував ні наказ від 14.06.2024 року про призначення перевірки, ні будь-яких інших документів, які б свідчили про повідомлення його про проведення перевірки.
Позивач вказує, що має в наявності усі необхідні підтверджуючі документи витрат на ТМЦ, зокрема, накладні, фіскальні чеки, акти звірок взаєморозрахунків тощо з підприємствами: ТОВ «Українська дистрибуційна компанія», ФОП « ОСОБА_2 », ТОВ «Сандора», ТОВ «Спроба», ТОВ «Тедис», ТОВ «Борисфен Трейдінг», ТОВ «РенесОПТ», ТОВ «Вересень Логістик», ТОВ «Арістей», ТОВ «Лого Транс», ТОВ «Рошен», ТОВ «Дакорт», ТОВ «Баядера» та інші. Також позивач має в наявності усі необхідні підтверджуючі документи на інші витрати, зокрема, договори, акти, чеки тощо з підприємствами: ТОВ «Технопарк Плюс», ТОВ «Спрут», ТОВ «Екоспецтранс», ТОВ «Тайпан», АО «Теплоцентраль» та інші. Таким чином, вказують про передчасність висновків викладених у акті про результати документальної позапланової перевірки № 2104/04-36-24-09/3092020083 від 26.07.2024 призвели до передчасності винесення спірних рішень.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 адміністративний позов залишено без задоволення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким просив задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що позивач від контролюючого органу не отримував ні наказ від 14.06.2024 року про призначення перевірки, ні будь-яких інших документів, які б свідчили про повідомлення його про проведення перевірки, а висновки, викладені у акті про результати документальної позапланової перевірки № 2104/04-36-24-09/3092020083 від 26.07.2024 призвели до передчасності винесення спірних рішень.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Згідно матеріалів справи, з 03.10.2017 по 17.06.2021 ОСОБА_1 була зареєстрована фізичною особою підприємцем. В цей період позивач перебувала на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області (далі-Відповідач) на загальній системі оподаткування. Основним видом економічної діяльності було: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців України з сайту https://usr.minjust.gov.ua/ (оригінал на сайті).
З 06.06.2024 року позивач знову зареєстрована фізичною особою підприємцем запис № 2010350000000576122. З цього моменту позивач перебуває на обліку в ДПС у Дніпропетровській області на спрощеній системі оподаткування друга група. Основним видом економічної діяльності є: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний). Зазначене підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців України з сайту https://usr.minjust.gov.ua/ (оригінал на сайті).
Наказом від 14.06.2024 №2333-п призначено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків фізичну особу ОСОБА_1 з 15.07.2024 тривалістю 5 робочих днів з метою дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 03.10.2017 року по 17.06.2021 року.
Перевірку призначено на підставі пп.191.1.1 п.191.1 ст.191, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, ст.79, пп.69.351 п.69 підрозділу розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, ст.13, ст.25, п.925 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та у зв'язку з надходженням відомостей про державну реєстрацію припинення платника податків фізичної особи ОСОБА_1 .
Повідомлення від 14.06.2024 № 355 містить відомості про проведення з 15 липня 2024 року документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків фізичної особи ОСОБА_1 з метою дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та плати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 03.10.2017 по 17.06.2021.
Наказ та повідомлення були відправлені відповідачем 14.06.2024 року рекомендованим листом з повідомленням про вручення №0600931404269, однак, на адресу податкового органу повернувся конверт з відміткою «за закінченням терміну зберігання». 05.07.2024 року лист був вручений відправнику.
Згідно акту від 26.07.2024 № 2104/04-36-24-09/ НОМЕР_1 встановлено, що у період з 15.07.2024 року по 19.07.2024 року була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ОСОБА_1 з метою дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, правильності нарахування, обчислення та плати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період діяльності з 03.10.2017 по 17.06.2021.
Документальною позаплановою невиїзної перевіркою встановлено наступні порушення: - п.177.2 ст.177, пп.177.4.1, пп.177.4.3, пп.177.4.4 ст.177 ПК України встановлено заниження сум податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності за період 2017-2021 р.р. в загальній сумі 295083,80 грн., у т.ч. за 2017 -1918,78 грн., за 2018 94934,06 грн., за 2019 88925,97 грн., за 2020 96884,32 грн., за 2021 12420,69 грн.; - п.1.2 п.161 підр.10 р.ХХ, ст.177 ПКУ підлягає нарахуванню військовий збір за 2017- 2019 роки в загальній сумі 24590,32 грн., у т.ч. за 2017 -159,90 грн., за 2018 7911,17 грн., за 2019 7410,50 грн., за 2020 8073,69 грн., за 2021 1035,06 грн.; - абз.1 п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у результаті чого занижено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2017-2021р. у загальній сумі 357578,98 грн., а саме:2017 790,22 грн., 2018 114638,81 грн., 2019 108687,28 грн., 2020 118414,18 грн., 2021 15048,49 грн.; - п.181.1 ст.181, п.183.2, п.183.10 ст.183, п.187.1 ст 187 ПКУ, в результаті чого занижено податкові зобов'язання з ПДВ за лютий 2021 року у розмірі 3081 грн. (за період з 11.01.2021-28.02.2021); - п.201.1, п.201.2, п.201.10 статті 201 ПКУ, а саме: не складені і не зареєстровані в ЄРПН в терміни встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, податкові накладні за товарами/послугами на податкові зобов'язання з ПДВ у сумі 3081 грн. (обсяг постачання без ПДВ 15407 грн.) за лютий 2021 року; - п.44.1, п.44.3 ст. 44, п.85.2 ст.85 ПКУ встановлено не надання первинних документів за період 2017-2021 роки до контролюючого органу для проведення перевірки; - пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, пп.49.18.1 п.49.18 ст.49, п.203.1 ст.203 ПКУ, а саме: встановлено несвоєчасне надання декларації акцизного податку за жовтень 2018 (по строку подання 20.11.2018 фактично надано 24.11.2018), за березень 2021 (по строку подання 20.04.2021 фактично надана 01.07.2021), за квітень 2021 (по строку подання 20.05.2021 фактично надана 01.07.2021), за травень 2021 (по строку подання 20.06.2021, фактично надана 01.07.2021); - абз.2 пп.177.11 ст.177 розділу IV ПКУ, а саме: встановлено несвоєчасне надання ліквідаційної податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік (по терміну подання 09.02.2022 фактично надано 27.07.2022 року).
Акт перевірки від 26.07.2024 року №2104/04-36-24-09/3092020083 був відправлений відповідачем 26 липня 2024 рекомендованим листом з повідомленням про вручення №5321004767755, однак, на адресу податкового органу повернувся конверт із відміткою «за закінченням терміну зберігання».
У подальшому, на підставі акту перевірки від 26.07.2024 року №2104/04-36-24-09/3092020083 відповідачем були складені:
1. Вимога про сплату боргу (недоїмки) від 26.08.2024 № Ф-0543042409 в розмірі 357578,98 грн.
2. Рішення №0542852409 від 26.08.2024 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 177284,60 грн.
3. Податкове повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0543032409 про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДФО на 295083,80 грн. та застосування штрафу у розмірі 49549,88 грн. за заниження суми податкового зобов'язання з ПДФО від провадження діяльності за рахунок завищення витрат у зв'язку з не наданням інформації, первинних документів пов'язаних із предметом перевірки та відсутності підтвердження сплати задекларованих витрат за період з 03.10.2017 по 17.06.2021, загалом на суму 344633,68 грн.
4. Податкове повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0543012409 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору на 24590,32 грн. та застосування штрафу у розмірі 4129,16 грн. за заниження суми податкового зобов'язання з військового збору від провадження діяльності за рахунок завищення витрат у зв'язку з не наданням інформації, первинних документів пов'язаних із предметом перевірки та відсутності підтвердження сплати задекларованих витрат за період з 03.10.2017 по 17.06.2021, загалом на суму 28719,48 грн.
5. Податкове повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542952409 про застосування штрафу у розмірі 340,00 грн. за несвоєчасне надання ліквідаційної податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік (по терміну подання 09.02.2022, фактично надано 27.07.2022).
6. Податкове повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542932409 про застосування штрафу у розмірі 1020,00 грн. за ненадання платником податків посадовим (службовим) особам органів ДПС документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
7. Податкове повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542982409 про застосування штрафу за несвоєчасне подання декларацій з акцизного податку за жовтень 2018, березень 2021, квітень 2021, травень 2021 у розмірі 1360,00грн.
8. Податкове повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542902409 про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ на 3081,00 грн. та застосування штрафу у розмірі 770,25 грн. за заниження ППФО ОСОБА_1 зобов'язання з ПДВ за ставкою 20% за лютий 2021 (11.01.2021 28.02.2021), внаслідок не включення до обсягу постачання операцій з продажу товарів через РРО, що оподатковуються за ставкою 20% на загальну суму 3081 грн., загалом на суму 3851,25 грн.
9. Податкове повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542872409 про застосування штрафу у розмірі 1540,50 грн. за те, що платником у лютому 2021 року не зареєстровані ЄРПН зведені податкові накладні за операцією з постачання товарів/послуг, що призвело до заниження ПДВ та реєстрації зведених податкових накладних з лютий 2021 року на суму ПДВ 3081 гривень.
Податкові повідомлення-рішення були відправлені відповідачем 04 вересня 2024 рекомендованим листом з повідомленням про вручення №0600958753966, однак, на адресу податкового органу повернувся конвент із відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Позивач посилаючись на те, що податковим органом документи у перечалений законом порядок не направлялися, зокрема засобами електронного зв'язку в електронній формі до електронного кабінету позивача, жодні матеріали позивачем отримано не було, позивач також не був повідомлений про проведену перевірку шляхом особистого вручення документів, тому посилаючись на вказані обставини, вважає, вказані вище рішення податкового органу є протиправними та підлягають скасуванню.
Отже, не погодившись із таким рішенням контролюючого органу, позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.
Колегія суддів, надаючи оцінку таким висновкам суду першої інстанції виходить з наступного.
Відповідно до підпунктів 19-1.1.1,19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Відповідно до пунктів 61.1,61.2 ст. 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Одним із способів здійснення податкового контролю є проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (пп.62.1.3 п. 62.1 ст. 62 ПК України).
Відповідно до пп.20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України, яка визначає повноваження контролюючих органів, контролюючі органи мають, зокрема, право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 75.1.2. п. 75.1 ст. 75 ПК України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
В п. 78.1. ст. 78 ПК України наведено підстави здійснення документальної позапланової перевірки. Зокрема, такою підставою є відповідно до підп. 78.1.7. припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи підприємця.
Як встановлено судом першої інстанції з 17.06.2021 позивач припинив підприємницьку діяльність.
Предметом перевірки було дотримання платником податків вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2017 по 17.05.2021, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 03.10.2017 року по 17.06.2021 року. Тобто, за період здійснення платником податків підприємницької діяльності.
Зняття з обліку фізичної особи - підприємця в контролюючому органі здійснюється у порядку, встановленому пп.65.10 ст.65, ст.67 ПК України, розд. XI Порядку обліку платників податків і зборів, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (далі - Порядок №1588).
Згідно пп.6 п. 11. 18 розділу XI Порядку №1588, після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності.
Зняття з обліку ФОП - платників єдиного внеску здійснюється контролюючими органами на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку (ст. 5 Закону № 2464).
Згідно із ч. 4 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі держреєстрації припинення підприємницької діяльності фізособа виконує обов'язки і несе відповідальність, передбачену для платника ЄСВ, у частині діяльності, яка здійснювалася ним як підприємцем.
Суд першої інстанції вірно встановив наявність у відповідача правових підстав для винесення наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача.
Згідно п.78.4. ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
За п. 78.5. ст. 78 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу. Документальна позапланова невиїзна перевірка здійснюється у порядку, передбаченому статтею 79 цього Кодексу.
Відповідно до п.79.1. ст.79 ПК України, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки (п. 79.2 ст. 79 ПК України).
Відповідно до п. 79.3 ПК України присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Відповідно до п. 42.2 ст.42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Суд першої інстанції вірно врахував, що законодавець встановив два окремих випадки, коли платнику податків вважаються належним чином врученими документи: надіслані за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення (що і було зроблено відповідачем) або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Застережень з приводу дати отримання (ознайомлення) документів, надісланих за адресою платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення статті 42 та 79 ПК України не містять.
Відповідно до п. 81 Правил надання послуг поштового зв'язку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270 рекомендовані поштові відправлення (крім рекомендованих листів з позначками Судова повістка, Повістка ТЦК), повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою або під час видачі в об'єкті поштового зв'язку вручаються адресату (одержувачу), а в разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів сім'ї, який проживає разом з ним.
За п. 71 Правил №270 реєстровані поштові відправлення вручаються, кошти за поштовими переказами виплачуються адресатам (одержувачам) за умови пред'явлення ними документів, що посвідчують особу згідно із законодавством.
Відповідно до п. 45.1. ст. 45 ПК України платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.
Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Як встановив суд першої інстанції, онтролюючим органом було направлено на адресу Позивача запит №566/04-36-24-09 від 15.07.2024 року, яким було визначено перелік необхідної первинної документації яку пропонується надати до контролюючого органу з метою проведення податкової перевірки.
Зазначений запит було направлено на адресу позивача 15.07.2024 року, що підтверджується копією фіскального чеку, доданого до матеріалів адміністративної справи.
У подальшому, 02.08.2024 року на адресу контролюючого органу надійшов корінець поштового відправлення в якому зазначено, що поштове відправлення №5321004753967 (яким було направлено запит) повертається ГУ ДПС у Дніпропетровській області у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
У відповідності до приписів пункту 102.1 статті 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.
Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Суд вірно зазначив, що від моменту отримання інформації, визначеної підпунктом 78.1.7 пунктом 78.1 статтею 78 ПК України, контролюючий орган має право здійснити податкову перевірку платника податків у трирічний строк з дня отримання такої інформації.
За результатами виходу за податковою адресою встановлено, що позивач за даною адресою не знаходиться.
Відповідно до пп. 102.3.4 пункту 102.3 статті 102 ПК України відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом якого контролюючий орган не може провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у зв'язку із складанням акта про неможливість проведення перевірки (крім випадку визнання незаконними дій із складання такого акта).
У зв'язку з вищевикладеними обставинами, на підставі підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78, статті 79 ПК України відносно позивача було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку.
Відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Згідно із п.44.3. ст.44 ПК України платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів та інформації, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством строків, але не менше: 44.3.1. 2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 392 цього Кодексу; 44.3.2. 1825 днів для первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складаються особами, визначеними пунктом 133.1 статті 133, підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 та пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, а також юридичними особами, які обрали спрощену систему оподаткування, за винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з підпунктом 44.3.1 цього пункту; 44.3.3. 1095 днів - для інших документів, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 цього пункту; 44.3.4. 1095 днів - для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи.
Строки зберігання документів та інформації, визначені цим пунктом, розраховуються з дня подання податкової звітності чи іншої звітності, передбаченої цим Кодексом, для складення якої використовуються зазначені документи та/або інформація, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного строку подання такої звітності, а для документів, пов'язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - з дня завершення строку їх дії).
У разі ліквідації платника податків документи, визначені пунктом 44.1 цієї статті, за період діяльності платника податків не менш як 1825 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідних для здійснення податкового контролю відповідно до статей 39 та 39 2 цього Кодексу), що передували даті ліквідації платника податків, у встановленому законодавством порядку передаються до архіву. Передбачені цим пунктом строки зберігання документів та інформації продовжуються на період зупинення відліку строку давності у випадках, передбачених пунктом 102.3 статті 102 цього Кодексу.
Відповідно до п.85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності) (п. 85.4 ст. 85).
Згідно п. 86.7 ст. 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Суд першої інстанції вірно встановив, що в порушення вимог п.44.1, п.44.3 ст.44 ПК України позивач не надав до перевірки первинні документи пов'язані із господарською діяльністю, а також первинні документи.
Щодо правомірності винесення податкового повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542952409.
Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Відповідно до пунктів 49.1 та 49.2 статті 49 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
У разі проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням останнім базовим податковим (звітним) періодом є період з дня, наступного за днем закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності.
Разом з тим, під час проведення податкової перевірки було встановлено несвоєчасне надання ліквідаційної податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік (термін подання - 09.02.2022 фактично надано 27.07.2022 р.р).
На підставі несвоєчасного надання ліквідаційної податкової декларації про майновий стан і доходи за 2021 рік, враховуючи, положення п.120.1 ст.120 ПК України, до Позивача було застосовано штрафні санкції у розмірі 340 грн.
Щодо правомірності винесення податкового повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542932409.
Згідно п.121.1 ст.121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
На підставі ненадання первинних документів на запит контролюючого органу, до Позивача було застосовано штраф у розмірі, передбаченому п.121.1 ст.121 ПК України, в розмірі 1020 гривень.
Щодо правомірності винесення податкового повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542902409.
Згідно з пп. "а" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису (п. 187.1 ст. 187 ПК України).
Відповідно п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів / послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).
Згідно до п. 189.1 ст. 189 ПК України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Відповідно виторгу РРО діяльність Позивача відбувалася у періоди з 03.10.2017 по 29.02.2021 та отримано дохід всього в сумі 3169864,65 грн. За результатами аналізу місяців отримання доходу встановлено, що перевищення граничні обсягу - 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), загальна сума від здійснення операцій продажу товарів, що підлягають оподаткуванню, за даними X - звітів, ППФО ОСОБА_1 досягла станом 31.12.2020 року, який склав 1206065,52 грн. Таким чином, з 11.01.2020 року ППФО Чібінева Г.А. мала зареєструватися платником ПДВ з 11.01.2021 року та надавати до ГУ ДПС податкові декларації з ПДВ з визначенням показників. Але реєстрація в якості платника ПДВ відбулась 14.01.2021 року та надана декларація з ПДВ з визначенням показників з 14.01.2021 року по 28.02.2021 року.
Перевіркою встановлено заниження ППФО ОСОБА_1 зобов'язання з податку на додану вартість за ставкою 20% за лютий 202 (11.01.2021 - 28.02.2021) внаслідок невключення до обсягу постачання операцій з продажу товарів через РРО, шо оподатковуються за ставкою 20% на загальну суму 3081 грн, період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено ці порушення з 11.01.2021 (з дати обов'язкової реєстрації платником податку на додану вартість) по 28.02.2021 р. (дата припинення діяльності).
Щодо правомірності винесення податкового повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542872409.
У зв'язку з відсутність реєстрації Позивача платником ПДВ з лютого 2021 року та не реєстрації ним податкових накладних, до Позивача було застосовано штрафні санкції в розмірі 50% від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
Щодо правомірності винесення податкового повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0543032409.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
При перевірці встановлено - заниження загального оподатковуваного доходу за рахунок завищення витрат, які враховуються при обчисленні чистого оподатковуваного доходу за рахунок не надання інформації, первинних документів пов'язаних із предметом перевірки та відсутністю підтвердження сплати задекларованих витрат за період з 03.10.2017 по 17.06.2021 року.
У зв'язку з ненаданням первинних документі на запит контролюючого органу, які б підтверджували факт задекларованих позивачем витрат, здійснених під час господарської діяльності, було встановлено завищення чистого оподатковуваного прибутку за 2017-2021 року на загальну суму 295 083,80 грн., що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб за 2017-2021 року.
Відповідно до п.123.1 ст.123 ПК України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Відповідно до п.123.2 ст.123 ПК України діяння, передбачені пунктом 123.1 (крім діянь, передбачених пунктом 123.2-1) цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Щодо правомірності винесення податкового повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0543012409.
Під час проведення податкової перевірки відносно позивача було встановлено заниження суми податкового зобов'язання з військового збору від провадження діяльності за рахуй завищення витрат у зв'язку з не наданням інформації, первинних документів пов'язаних із предметом перевірки відсутністю підтвердження сплати задекларованих витрат за період з 03.10.2017р. по 17.06.2021р.
Відповідно до п.123.2 ст.123 ПК України діяння, передбачені пунктом 123.1 (крім діянь, передбачених пунктом 123.2-1) цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Щодо правомірності винесення податкового повідомлення-рішення від 26.08.2024 №0542982409
В перевіряємому періоді згідно баз даних ІС «Податковий блок» ППФО ОСОБА_1 отримано ліцензії право роздрібної торгівлі підакцизними товарами. ППФО Чібіневої Г.А. було спрямовано запит перевіряючого від 15.07.2024 №566 щодо надання інформації та її документального підтвердження.
В зв'язку із не наданням жодного первинного документу перевіркою було здійснено визначення обсягу отриманого доходу на підставі наявної податкової інформації, а саме виторгу проведеного через РРО та почекової інформації, яка містить в собі назву товару, дату чеку, номер чеку, вартість за одиницю, кількість реалізованого товару, вартість всього.
Результати перевірки нарахування акцизного податку та відомості щодо подання декларацій акцизного податку з даними платника наведено в акті перевірки.
В зв'язку із не наданням до перевірки первинних документів, що пов'язані із акцизним податком, встановити факт своєчасності / у повному обсязі перерахування акцизного податку до бюджету не надається за можливе.
ППФО Чібіневою Г.А. порушено вимоги пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, пп.49.18.1 п.49.18. ст.49, п.203.1. ст.203 ПКУ, а саме: встановлено несвоєчасне надання декларації акцизного податку за жовтень 2018 року (по строку подання 20.11.2018 фактично надана 24.11.2018), за березень 2021 року (по строку подання 20.04.2021 фактично надана 01.07.2021), за квітень 2021 року (по строку подання 20.05.2021 фактично надана 01.07.2021), за травень 2021 року (по строку подання 20.06.2021 фактично надана 01.07.2021).
Щодо правомірності винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 26.08.2024 №Ф-0543042409 та Рішення №0542852409 ППФО ОСОБА_1 , як фізична особа - підприємець здійснював діяльність в періоді з 03.10.2017р. по 17.06.2021р. на загальній системі оподаткування.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до пунктів 1-2 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою, зокрема, підприємницької діяльності та отримання доходу від такої діяльності, який і є базою для нарахування ЄСВ.
Перевіркою достовірності відображення у звітності сум чистого доходу, отриманого від здійснення діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на який нараховується єдиний внесок в межах максимальної величини, встановлено порушення вимог Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі - ЗУ №2464-VI) та його заниження за 2017-2021рр. у загальній сумі 1625359,10грн., а саме: 2017-3591,90грн., 2018 - 521085,53 грн., 2019 - 494033,18 грн.,2020 - 538246,24 грн., 2021 - 68402,17 грн.
За результатами перевірки встановлено порушення абз.1 п.2 ч.1 ст.7 Закону України від 08.07.10 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у результаті чого занижено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2017-2021рр. у загальній сумі 357578,98 грн., а саме: 2017 - 790,22 грн., 2018 - 114638,81 грн., 2019 - 108687,28 грн., 2020 - 118414,18 грн., 2021 - 15048,49 гривень.
Перевіркою правильності нарахування єдиного внеску у розмірі 22%, встановлено, що внаслідок порушень при визначенні бази нарахування єдиного внеску у періоді з 03.10.2017р. по 17.06.2021р., виникло заниження сум нарахованого єдиного внеску всього на суму 357578,98 грн., а саме: 2017 - 790,22 грн., 2018- 114638,81 грн., 2019 - 108687,28 грн., 2020 - 118414,18 грн., 2021 - 15048,49 гривень.
ППФО ОСОБА_1 необхідно виконувати правила та норми абз.1 п.2 ч.1 ст.7 Закону України від 08.07.10 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,за 2017- 2021рр. у загальній сумі 357578,98 грн., а саме: 2017 - 790,22 грн., 2018-114638,81 грн., 2019 - 108687,28 грн., 2020 - 118414,18 грн., 2021 - 15048,49 грн.
ППФО Чібіневої Г.А. рекомендовано надати до Криворізької Північної ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській обл.. податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік, 2021 рік («звітна» із одночасним зазначенням додаткової позначки «довідкова») разом із додатком ЄСВ 3 до декларації «Розрахунок збільшення або зменшення сум зобов'язань з єдиного внеску за результатами проведеної документальної перевірки», яку подають платники єдиного внеску за себе, якщо за результатами проведеної документальної перевірки збільшено або зменшено зобов'язання з єдиного внеску таким платникам, відповідно до пп.4 п.6 розділу 1. п.1 розділу ПІ, п.7 розділу IV Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 02 жовтня 2015 року № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17 грудня 2020 року № 783).
На запит перевіряючого від 15.07.2024 №566, щодо надання первинних документів, в т.ч. відомостей нарахування та видачі заробітної плати, трудових угод, табелів обліку робочого часу, - такі документи не надано.
Перевірка трудових відносин ППФО ОСОБА_1 проведена на підставі податкового розрахунку (далі - 1ДФ) та Додатку 4 (далі - Д4) до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (п.2.3 акту перевірки).
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 в адміністративній справі №160/2323/25 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 в адміністративній справі №160/2323/25- залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Чабаненко