Рішення від 17.01.2011 по справі 5/167

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"17" січня 2011 р. Справа № 5/167

За позовом Заступника військового прокурора Рівненського гарнізону в інтересах держави в особі Сарненська міська рада

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна екологічна інспекція в Рівненській області

до відповідача Військової частини А0153

про стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 13 410 грн. 84 коп.

Суддя Войтюк В.Р.

В засіданні приймали участь: від 3-ї особи: Синюк І.В., Кліма Т.А.

Від позивача : не з'явився

Від відповідача : Ганжа Ю.Л. дов. від 04.11.10 р.

Від прокуратури: Жоган А.А.

СУТЬ СПОРУ: Заступник військового прокурора Рівненського гарнізону звернувся до господарського суду з позовною заявою в інтересах держави в особі Сарненської міської ради про стягнення з військової частини А0153 збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в сумі 13 410 грн. 84 коп., посилаючись на таке.

Державною екологічною інспекцією у Рівненській області на вимогу військової прокуратури Рівненського гарнізону проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони та раціонального використання земельних ресурсів при користуванні земельними ділянками на території міста Сарни, Рівненської області військовою частиною А0153.

В ході проведення перевірки були відібрані проби ґрунтів на території енерго-механічного відділу військової частини АО153 з метою оцінки дотримання природоохоронного законодавства на виконання аналітичного контролю. По даному факту було складено акт відбору проб ґрунтів №21. Згідно протоколу вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів № 18 від 14.09.2010 року перевищення виявлено по нафтопродуктах в 6,4 рази.

По виявленому порушенню складено протокол на начальника енерго-механічного відділу військової частини А0153 Каленічка І.І., про вчинення ним адмінправопорушення, передбаченого ст.. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до "Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року № 171 ( у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за № 422/13689, сума заподіяних державі збитків становить 13410 грн. 84 коп.

Сарненська міська рада погодилась з пропозицією відповідача на відшкодування заподіяної шкоди в натурі шляхом знаходження забруднення земельної ділянки.

Третя особа на стороні позивача -Державна екологічна інспекція в області уважає позовні вимоги законними та обгрунтованими.

Відповідач позов визнає частково в частині визначення вартості заподіяної шкоди, посилаючись на таке.

Відповідно до доказів, наданих до позовної заяви зокрема, розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок забруднення земель нафтопродуктами на території військової частини А0153, площа забрудненої земельної ділянки визначена у розмірі 129 кв. м. В той же час, докази, на підставі яких проведено відповідне вимірювання - відсутні. За даними військової частини загальна площа ділянок на яких проводився відбір проб складає на більш ніж 70 кв. м. Відповідно до цього, розмір заподіяної шкоди повинен скласти 7277,2 грн. (Рш = 0,5 х 51.98 х 70 х 1 х 4х 1 = 7277.2).

Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи та організації зобов"язані відшкодувати заподіяну шкоду в порядку та розмірах, встановлених законодавством. Відповідний порядок встановлений, зокрема, ст. 1192 Цивільного кодексу України. Зазначеною нормою визначено, що з урахуванням обставин справи, суд може зобов'язати особу, яка завдала шкоду, відшкодувати її в натурі. Аналогічна правова позиція міститься в роз'ясненні Вищого господарського суду № 02-5/744 від 27.06.01 р. (з наступними змінами) «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаними із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища».

Так, згідно п. 1.4. вказаного роз'яснення, «у вирішенні відповідних спорів господарські суди повинні керуватись також главою 40 Цивільного кодексу, зокрема, статтею 453 цього Кодексу, згідно з якою господарський суд, присуджуючи відшкодування шкоди, може зобов'язати відповідальну за шкоду особу відшкодувати її в натурі.

Таким чином, якщо в судовому засіданні буде встановлено можливість відновлення навколишнього природного середовища за рахунок особи, яка порушила природноресурсове, природоохоронне законодавство про забезпечення екологічної безпеки, у рішенні господарського суду необхідно зазначити конкретні заходи щодо відновлення навколишнього природного середовища та строки їх здійснення.

У разі ухилення сторони від виконання рішення господарський суд на підставі статті 121 ГПК вправі змінити спосіб виконання рішення». Такий спосіб відшкодування шкоди в мовній мірі кореспондується з логікою Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону земель». Відповідно до вказаних законів, головною метою природоохоронної діяльності стосовно земель є забезпечення їх раціонального використання, відтворення та підвищення родючості грунтів, інших корисних властивостей землі, збереження екологічних функцій ґрунтового покриву та охорони довкілля.

На час розгляду справи в суді, військовою частиною налагоджено ділові зв'язки з науково виробничим підприємством «Біополітекс»(м. Київ), предметом діяльності якого є розробка та впровадження заходів, в тому числі, щодо очистки грунтів від нафти та нафтопродуктів.Одним з способів такого очищення є обробка забруднених ділянок спеціальною речовиною - біодеструктором «Родекс». На замовлення військової частини підприємством проведені необхідні розрахунки щодо повної ліквідації забруднення земельної ділянки нафтопродуктами.

Просить суд визначити розмір заподіяної шкоди у сумі 7277,2 грн. та зобов'язати військову частину А 0153 відшкодувати заподіяну шкоду в натурі шляхом проведення очищення забрудненої землі (земельної ділянки) за допомогою спеціальних речовин - біодеструкторів.

Заслухавши пояснення представників сторін, давши оцінку доказам, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно зі ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах визначених цією Конституцією. Відповідно до вимог ст. 6 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування. Народ України здійснює право власності на води (водні об'єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві Ради. Окремі повноваження щодо розпорядження водами (водними об'єктами) можуть надаватися відповідним органам державної виконавчої влади.

Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадянина та держави в суді у випадках, передбачених законом.

Однією з форм представництва є звернення до суду з позовом або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.

Підставою представництва інтересів держави в судах є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Спори, які виникають у галузі охорони, захисту, використання та відтворення земель порушують інтереси держави.

Так, в даному випадку військовий прокурор Рівненського гарнізону діє згідно п. 2 ст. 121 Конституції України, а саме: звертається до суду в інтересах держави в особі Сарненської міської ради, як органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах.

Судом установлено, що Державною екологічною інспекцією у Рівненській області на вимогу військової прокуратури Рівненського гарнізону проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони та раціонального використання земельних ресурсів при користуванні земельними ділянками на території міста Сарни, Рівненської області військовою частиною А0153.

В ході проведення перевірки відібрані проби грунтів на території енерго-механічного відділу військової частини А0153 з метою оцінки дотримання природоохоронного законодавства на виконання аналітичного контролю. По даному факту складено акт відбору проб ґрунтів № 21. Згідно протоколу вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів № 18 від 14.09.2010 року перевищення виявлено по нафтопродуктах в 6,4 рази.

По виявленому порушенню складено протокол на начальника енерго-механічного відділу військової частини А0153 Каленічка 1.1., про вчинення ним адмінправопорушення, передбаченого ст.. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до "Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року № 171 ( у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року за № 422/13689. сума заподіяних державі збитків становить 13410 гри. 84 коп.

Викладені обставини підтверджуються наступними доказами: листом начальника Державної екологічної інспекції в Рівненській області від 24.09.2010 року № 2353/06-07, актом перевірки виконання природоохоронного законодавства від 09.09.2010 року, протоколом № 31-4 від 09.09.2010 року, листом начальника Державної екологічної інспекції в Рівненській області від 13.09.2010 року № 2280/06-07. претензією командиру військової частини А0153 від 24.09.2010 року № 2350/06. розрахунком розміру шкоди спричиненої державі внаслідок забруднення земель нафтопродуктами на території військової частини А0153 (м. Сарни, вул. Суворова, 24)

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про охорону земель»об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.

Ст. 35 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування еколого-безпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо; дотримуватися стандартів, нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів; надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів; сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів; своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок: забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Згідно зі ст. 32 Закону України «Про відходи»з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

У відповідності до ст. 56 Закону України «Про охорону земель»юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель , несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Аналогічне положення встановлено і ст.1166 Цивільного кодексу України -майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала .

Відповідно до частини першої статті 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідач, військова частина А 0153 подала відзив від 04.11.201 Ороку № 1906 на позовну заяву в якому просить суд визначити розмір заподіяної шкоди у сумі 7277,2 грн. та зобов'язати Військову частину А0153 відшкодувати заподіяну шкоду в натурі шляхом проведення очищення забрудненої землі (земельної ділянки) за допомогою спеціальних речовин - біодеструкторів.

Державною екологічною інспекцією в Рівненській області під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства 09 вересня 2010 року в Військовій частині А 0153 площа забрудненої земельної ділянки була вимірена рулеткою вимірювальною металевою (тавро від 04.02.201 Ороку), відібрані проби грунтів на глибині просочування 0,20 м. Фонову точку відібрано на відстані 50м від забрудненої земельної ділянки. Пляма розливу нафтопродуктів була розділена на 2 ділянки прямокутної форми. З кожної ділянки було відібрано по 5-ти точкових проб методом конверта (згідно Нормативного Документа «Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Якість довкілля. Відбір проб грунтів та відходів при здійсненні хіміко-аналітичного контролю просторового (загального і локального) забруднення об'єктів навколишнього природного середовища в районах впливу промислових, сільськогосподарських, господарсько-побутових і транспортних джерел забруднення. Інструкція»)

Відбори проб грунтів на території енерго-механічного відділу Військової частини А 0153 м.Сарни здійснювалися заст. начальника відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Рівненській області Клімою Т.А в присутності тимчасово виконуючого обов'язки гол.інженера Дідича А.В. Військової частини А 0153 м.Сарни західного оперативного командування, командування сухопутних військ збройних сил України.

По вищевказаному відбору проб грунтів складено акт відбору проб грунтів від 09 вересня 2010 року № 21, в якому чітко зазначено, як здійснювалися проби грунтів, вимірювальний засіб а також площа обстеженої земельної ділянки, а саме 129 м.кв., площа пробної ділянки, вид проб, кількість точкових проб, глибина відбору, маса проби, та показники, що підлягають вимірюванню. З актом відбору проб грунтів від 09 вересня 2010 року № 21 був ознайомлений тимчасово виконуючий обов'язки гол.інженера Дідича А.В. Військової частини А 0153 м.Сарни західного оперативного командування, командування сухопутних військ збройних сил України, про що підтверджує його підпис в акті.

Зауважень до акту відбору проб грунтів від 09 вересня 2010 року №21, щодо стану проб і записів зі сторони відповідача не було.

Тому твердження відповідача, щодо площі де здійснювалися відбори проб грунтів є неслушні.

Окрім того суду надала пояснення в якості спеціаліста заступник відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Рівненській області Кліма Тетяна Амвросіївна.

Останні пояснила, що відбір проб грунтів проводився згідно НД «Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Якість довкілля. Відбір проб грунтів та відходів при здійсненні хіміко-аналітичного контролю просторового (загального і локального) забруднення об'єктів навколишнього природного середовища в районах впливу промислових, сільськогосподарських, господарсько-побутових і транспортних джерел забруднення. Інструкція», в межах 2 пробних площадок забруднених нафтопродуктами, методом конверта (тобто чотири точки у кутах пробної площадки та одна у центрі). Відібрано для виконання вимірювань 1 об'єднану пробу, яка складається з 10 точкових проб. Глибина відбору 0,2 м. Також відбиралась фонова проба в парковій зоні, на відстані приблизно 50м від місця забруднення, так як ГДК на нафтопродукти не встановлені, то рівень забруднення нафтопродуктами оцінюється у порівнянні з фоновими значеннями цієї речовини в грунті. Фонова проба відібрана, так як вона не зазнала конкретного антропогенного впливу через розлив нафтопродуктів. Всі проби відібрані на земельних ділянках (територіях, що мають однакову історію попередніх (до забруднення) антропогенних навантажень). Значить всі проби мають одинакову історію для порівняння. При виборі фонової проби використовували П.4.ГОСТ 17.4.3.01 та п/ 7.2.2.1 даної інструкції. Площа пробної площадки вимірювалась рулеткою вимірювальною металевою (тавро 04.02.2010р.). Під час відбирання проб грунтів в присутності представників військової частини А0153 - в.о. головного інженера Дідича А.В. ніяких зауважень щодо відбору проб, площі забрудненої ділянки не було. Виконання вимірювань вмісту нафтопродуктів проводилось згідно РД 39-0147098-015-90 "Весовой метод определения содержания нефтепродуктов в почве".

Згідно Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства , затвердженої наказом Мінприроди від 31 грудня 2008 року №685:

а) ч.1 Загальні положення п.п.1.1 Ці Методичні рекомендації розроблені для працівників інспекторського складу Державної екологічної інспекції, ... та спеціальних підрозділів Мінприроди з метою роз'яснення процедури здійснення розрахунків розміру шкоди, заподіяної державі, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, порядку обстеження земельних ділянок, оформлення матеріалів розрахунків, процедури стягнення заподіяної шкоди.

б) п.п.1.2.Розрахунок розміру шкоди державі здійснюється відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997р. №171 (у редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007р. №149), зареєстрованої в Мін'юсті України 25.04.2007р. за №422/13689.

Тому, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Рівненській області В.Г. Улітко проведено розрахунок розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок забруднення земель нафтопродуктами на території Військової частини А 0153 відповідно до вищевказаної Методики.

Сума розміру збитків заподіяних державі згідно розрахунку становить 13 тис. 410 грн. 84 коп.

Окрім того, відповідно до тих же Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства , затвердженої наказом Мінприроди від 31 грудня 2008 року № 685:

а) п.п.1.3 Відшкодування шкоди державі за забруднення і засмічення земель не звільняє порушника від необхідності здійснення заходів для локалізації осередку забруднення та ліквідації його наслідків в найкоротший строк (відповідно до наданих приписів).

б) п.п.1.6 Збитки, які заподіяні земельним ресурсам забрудненням і засміченням через порушення природоохоронного законодавства, підлягають компенсації юридичними та фізичними особами, в тому числі іноземними, в повному обсязі.

До того ж ст.56 Закону України «Про охорону земель»установлено, що:

Юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.

Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про -, охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Суд зазначає, що належних та допустимих доказів ліквідації забруднення відповідачем не надано, усупереч вимогам ухвал суду повторний огляд місця події з участю заінтересованих осіб не проведений. Відтак, судом установлено лише факт забруднення.

Представник прокуратури підтримує позовні вимоги і заперечує проти відшкодування шкоди в натурі, як пропонує відповідач і погоджується позивач.

Тому, враховуючи вищевикладене, відповідач зобов'язаний відшкодувати шкоду заподіяну державі внаслідок забруднення земель нафтопродуктами на території Військова частина А 0153 в розмірі 13 тис. 410 грн. 84 коп.

Судові витрати по справі слід покласти на відповідача згідно ст.49 ГПК України. Враховуючи викладене, керуючись статтями 49.82-84 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити

2. Стягнути з військової частини А0153 (34500, Рівненська область, м. Сарни, вул. Суворова, 24) на користь Сарненської міської ради в рахунок відшкодування шкоди спричиненої навколишньому природному середовищу 13410 грн. 84 коп. для зарахування на р/р 33110331700339 у Сарненській міській раді (код ЗКПО-22588614), МФО 833017, код класифікації доходів - 24062100.

3.Стягнути з військової частини А0153 (34500, Рівненська область, м. Сарни, вул. Суворова, 24) до Державного бюджету 134,10 грн. державного мита.

4.Стягнути з військової частини А0153 (34500, Рівненська область, м. Сарни, вул. Суворова, 24) до Державного бюджету 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Суддя Войтюк В.Р.

Повний текст рішення оформлений та підписаний "21" січня 2011 року