про передачу адміністративної справи
з одного адміністративного суду до іншого
27 травня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/2595/26-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Анісімов О.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
У поданому до суду позові ОСОБА_1 (далі - позивач) просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві які полягають у обмеженні пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.01.2026 року та з 01.03.2026 року протиправними;
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві які полягають у зменшенні пенсії ОСОБА_1 яка підлягає виплаті шляхом застосування понижуючих коефіцієнтів визначених в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» з 01.01.2026 року та з 01.03.2026 року протиправними;
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві які полягають у виплаті пенсії ОСОБА_1 у зменшеному розмірі шляхом застосування положень постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» з 01.01.2026 року та з 01.03.2026 року протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 в повному обсязі її нарахування без обмеження пенсії максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів визначених в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» та без застосування постанови Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» з 01.01.2026 року та з 01.03.2026 року.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суддя дійшов висновку, що позов подано з порушенням правил територіальної підсудності, виходячи з наступного.
Правила розмежування територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено статтями 25-28 КАС України.
Частиною 1 статті 25 КАС України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
У позовній заяві зазначено, що позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, згідно копії паспорта позивача серії НОМЕР_1 та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру №2791792 останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Таким чином, ні позивач, ні відповідач не зареєстровані на території Чернівецької області.
За таких обставин, дана справа не підсудна Чернівецькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини 8 статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно частин 1, 2 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 КАС України, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Враховуючи вищевикладене, оскільки ця справа територіально не підсудна Чернівецькому окружному адміністративному суду, то її необхідно передати за підсудністю на розгляд до іншого адміністративного суду, а саме Київського окружного адміністративного суду, тобто за місцем реєстрації сторін.
Керуючись статтями 29, 30, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Адміністративну справу №600/2595/26-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя О.В. Анісімов