Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
27 травня 2026 року Справа № 520/10008/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М. І., розглянувши в приміщення суду в м. Харкові в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі № 520/10008/25,
Позивач звернувся до суду з заявою про встановлення судового контролю у справі № 520/10008/25, у якій просить: - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня постановлення ухвали про встановлення судового контролю, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №520/10008/25.
Ухвалою суду від 30.10.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом дев'яносто днів з дня отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №520/10008/25.
Ухвалою від 17.02.2026 прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 27.01.2026 про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №520/10008/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в частині нарахування перерахунку пенсії. Визнано поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області звіт від 28.01.2026 таким, що не підтверджує виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №520/10008/25 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в частині невиплаченої ОСОБА_1 коштів у розмірі 182758,41 грн. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №520/10008/25, в частині невиплаченої ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 182758,41 грн, дев'яноста днів з дня отримання копії даної ухвали.
Судове рішення ухвалено судом в межах процесуальних строків, з урахуванням перебування судді на тимчасовій непрацездатності.
У встановлений ухвалою строк до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області. Наводить доводи про те, що пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023, нарахувавши різницю у розмірі 185331,25 грн та розпочало її виплату: у жовтні 2025 року виплачено 21775,57 грн, визначено поточні борги за листопад-грудень 2025 року (9382,62 грн), за січень 2026 року (6961,11 грн) та за період з 11.02.2026 по 31.03.2026 (12827,06 грн); 13.05.2026 направлено запит до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату залишку 192726,47 грн, який має здійснюватися відповідно до постанови КМУ № 821 від 14.07.2025 у межах бюджетних призначень; управління виконало всі можливі дії для реалізації рішення суду, однак строки повного виконання залежать від фінансування з державного бюджету, що ускладнено загальним дефіцитом коштів. Залишок невиплачених коштів на виконання судового рішення становить 192726,47 грн, який виплачуватиметься відповідно до порядку в межах бюджетних призначень. Головне управління зазначає, що вжито всіх залежних заходів: проведено перерахунки, нарахування, виплату поточної заборгованості. Подальше виділення коштів залежить від Державного бюджету, а ситуація зумовлена дефіцитом бюджетних призначень. Головне управління просить прийняти та затвердити звіт.
Разом із звітом відповідачем подано до суду клопотання про не накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, адже останнім вживаються заходи щодо виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1. ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Судове рішення ухвалено судом в межах процесуальних строків, з урахуванням перебування судді на тимчасовій непрацездатності.
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України звіт розглядається судом у порядку письмового провадження та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та звіт головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі № 520/10008/25, суд прийшов до наступного.
Приписами статті 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов'язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно приписів статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Аналізуючи наведені норми, суд зауважує, що судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок, тобто особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №520/10008/25 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.04.2025 № ФХ-126739/4781/с. Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.02.2023 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, що враховується для перерахунку пенсії, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_1 від 04.04.2025 № ФХ-126739/4781/с, у відповідності до вимог ст. ст. 43, 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №520/10008/25 набрало законної сили 31.07.2025.
Виконавчий лист по даній справі виданий 20.08.2025.
На виконання рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії позивача, за результатами якого нараховано різницю в пенсії. Дані про перерахунок внесено до Реєстру судових рішень. 21.01.2026 Головне управління направило запит до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату заборгованості з перерахунку пенсії позивача.
Відповідач покликається на відсутність бюджетних асигнувань для виплати нарахованої суми, обґрунтовуючи це положеннями Бюджетного кодексу України, зокрема абзацом третім підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення", який дозволяє Кабінету Міністрів України в умовах воєнного стану визначати порядок застосування державних соціальних стандартів виходячи з наявних ресурсів. Відповідач зазначає, що виплата здійснюється відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі - Порядок № 821), який передбачає виплату в межах бюджетних асигнувань, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік. Згідно з планом доходів і видатків на 2025 рік (зі змінами) та тимчасовим розписом на 2026 рік, кошти на погашення заборгованості за судовими рішеннями передбачено, але на 1 квартал 2026 року для цієї мети не виділено. Відповідач стверджує, що вжив усіх залежних від нього заходів: провів перерахунок, нарахував суму, вніс дані до реєстру, направив запит на виділення коштів, і подальша виплата залежить від фінансування з Державного бюджету України.
Судом приймаються до уваги доводи відповідача про те, що для виконання рішення суду по зазначеній справі головним управлінням було надіслано запити до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату різниці в пенсії ОСОБА_1 в розмірі 192726,47 грн.
Зазначені обставини свідчать про вчинення відповідачем дій, необхідних для виконання рішення суду.
Однак, на даний час заборгованість на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у справі № 520/10008/25 є невиплаченою через відсутність фінансування.
З поданого відповідачем 13.05.2026 звіту на виконання ухвали суду від 16.02.2026 не вбачається відомостей та відповідних доказів щодо виконання рішення суду в повному обсязі.
Враховуючи наведене суд прийшов висновку про необхідність встановлення відповідачу новий строк для подання звіту дев'яноста днів про виконання рішення суду, а саме в частині здійснення виплати позивачу перерахованої пенсії у розмірі 192726,47 грн.
Щодо накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, суд прийшов наступного.
Разом із звітом відповідачем подано до суду клопотання про не накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, адже останнім вживаються заходи щодо виконання судового рішення.
Частиною 3 ст.382-2 КАС України передбачено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист.
Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює.
Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Верховний Суд у постанові від 31 жовтня 2018 року у справі №704/1547/17 сформулював правову позицію, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту можна, зокрема, встановити новий строк подання звіту.
Тобто суд вправі вжити заходів реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту.
Отже відповідно до норм ч. 2 ст. 382 КАС України, суд має повноваження: 1) встановити новий строк подання звіту для виконання рішення суду, 2) накласти штраф на керівника владного суб'єкта, відповідального за виконання рішення суду.
Суд повторно відмічає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вживаються всі можливі заходи для забезпечення виконання рішення суду та наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення; судом встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення суду.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність на даний час підстав накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, а тому клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 297, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Визнати поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області звіт від 13.05.2026 таким, що не підтверджує виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №520/10008/25 за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в частині невиплаченої ОСОБА_1 коштів у розмірі 192726,47 грн.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 по справі №520/10008/25, в частині невиплаченої ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 192726,47 грн, дев'яноста днів з дня отримання копії даної ухвали.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повне судове рішення складено та підписано суддею 27.05.2026.
Суддя М. І. Садова