Рішення від 26.05.2026 по справі 420/2397/26

Справа № 420/2397/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді листа № 39106-37391/ Т-02/8-1500/25 від 09.12.2025 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) як працюючій особі при середньомісячній заробітній платі, визначеній за період з 2020 року по 2025 рік згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за останні 60 календарних місяців, що видана ТОВ “ОДЕСАХІМОПТТОРГ».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою перерахунку пенсії, Позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та надавав довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за 60 календарних місяців страхового стажу за період з 2020 року по 2025 рік включно. Поряд із цим, Рішенням у вигляді Листа за № 39106-37391/Т-02/8 1500/25 від 09.12.2025 року відповідач відмовив у перерахунку пенсії, зазначивши що перерахунок проведено правильно та розмір пенсії відповідає вимогам чинного законодавства.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству України.

Ухвалою суду від 04.02.2026 року відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Представник відповідача Головного управління ПФУ в Одеській області у відзиві на позов зазначив, що лист Головного управління від 09.12.2025 за вих. № 39106-37391/Т-02/8-1500/25 не є актом індивідуальної дії та не породжує у позивача будь-яких прав та/або обов'язків.

Відповідач вказав, що оскільки заява подано не у встановленому законодавством (не шляхом заповнення бланку заяви у сервісному центрі/на веб-порталі, а шляхом направлення заяви довільної форми на адресу Головного управління) порядку та особою, яка не мала повноважень на подання такої заяви в інтересах Позивача, Головним управлінням правомірно було розглянуто таку заяву в порядку Закону України “Про звернення громадян».

Також відповідач вказав, що законодавцем чітко визначено, що після запровадження реєстру застрахованих осіб (з 01.07.2000) страховий стаж та заробітна плату обчислюється на підставі відомостей в реєстрі застрахованих осіб, а до запровадження такого реєстру заробітна плата за бажанням особи може враховуватися в тому числі за 60 календарних місяців підряд на підставі довідки про заробітну плату по 30.06.2000. Всупереч наведеним положенням законодавства, Позивач як на підставу для перерахунку пенсії посилається на довідку про заробітну плату за період з 2020 року по 2025 рік. Жодних законних підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату за періоди роботи після 30.06.2000 Закон № 1058 та інші нормативно правові акти не містять. Оскільки Позивач не просить здійснити перерахунок пенсії на підставі положень ст. 42 Закону № 1058, а просить здійснити перерахунок на підставі довідки про заробітну плату за періоди роботи після 01.07.2000, що не передбачено положеннями Закону № 1058, така заявлена вимога підлягає залишенню без задоволення.

Представником позивача надано відповідь на відзив, в якій зазначив, що лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.12.2025 № 39106-37391/Т-02/8-1500/25 є індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень, виданим (прийнятим) на виконання владних управлінських функцій, який стосується прав або інтересів позивача. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону N 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що у випадку, коли пенсіонер продовжував працювати після призначення йому пенсії, то подальший перерахунок його пенсії проводиться з урахуванням нового набутого ним стажу та із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія, або за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), проте того показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Отже, перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону «№ 1058-IV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Представник позивача вказав, що перерахунок пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 13.11.2017 року пебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_1 через адвоката звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо перерахунку пенсії та надав довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за останні 60 календарних місяців, що видана ТОВ “ОДЕСАХІМОПТТОРГ».

Листом від 09.12.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області у відповідь на заяву повідомлено:

« Умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат встановлені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

ОСОБА_1 отримує пенсію за віком обчислену, як працюючій особі при страховому стажі 44 роки, середньомісячній заробітній платі 8675,60 грн, визначеній за періоди з 01.09.1991 по 31.08.1996 згідно довідки про заробітну плату та з 01.07.2000 по 29.02.2024 за даними персоніфікованого обліку, та її розмір становив 3947,94 гри, де: розмір пенсії за віком 3817.26 грн, доплата за 9 років понаднормативного стажу 130,68 грн.

Згідно з частиною 2 статті 42 Закону та постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 та від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат га додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих версти населення у 2025 році" (далі постанова № 209) з 01.03.2025 проведено перерахунок пенсій, суть якого полягає в застосуванні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення в розмірі 1.115.

На зазначених підставах з 01.03.2025 пенсію ОСОБА_1 проіндексовано та обчислено при страховому стажі 44 роки, середньомісячній заробітній платі 9673.29 грн (проіндексованій на 1,115), та її розмір становить 4386,93 гри, де розмір пенсії за віком - 4256,25 грн, доплата за 9 років понаднормативного стажу 130,68 грн.

Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії врегульовано ст. 40 Закону. згідно з якою для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Розрахунок заробітної плати ОСОБА_1 проведено за нормами зазначеної статі. При цьому суми заробітку за період з 01.09.2012 по 31.12.2016 виключені (оптимізовані) з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії».

Розмір пенсії ОСОБА_1 відповідає вимогам чинного законодавства.

Вказані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області послугували підставою для звернення позивача до суду з даною позовною заявою.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Положеннями частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 1 статті 58 Закону № 1058-IV передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Постановою Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1. Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.

Пунктом 2.10 Порядку № 22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Отже, за загальним правилом частини 1 статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Натомість, обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців законом передбачено лише за певних обставин, а саме: за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами (за періоди до 1 липня 2000 року), або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.

Тобто, на підставі довідок про заробітну плату (підтверджених первинними документами) враховується заробітна плата за будь-які 5 років страхового стажу до 1 липня 2000 року.

Судом встановлено, що звертаючись до пенсійного органу щодо перерахунку пенсії позивач, як працюючий пенсіонер, надав довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за останні 60 календарних місяців, що видана ТОВ “ОДЕСАХІМОПТТОРГ» (без номеру та дати).

Разом з тим, у вказаній довідці визначено суми заробітної плати ОСОБА_1 за період з жовтня 2020 року по вересень 2025 року, що не узгоджується з вищевикладеними приписами Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1.

Крім того, суд звертає увагу, що довідка про заробітну плату, яка надана позивачем, викладена за формою додатку 1 до Порядку № 22-1 , про що зазначено безпосередньо в ній.

Однак, додатком 1 до Порядку № 22-1 затверджено зразок заяви про призначення/перерахунок пенсії, а не довідки про заробітну плату.

При цьому, зразок довідки про заробітну плату для обчислення пенсії затверджений додатком 5, відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1, та стосується заробітної плати (дохід) по 30 червня 2000 року.

Відтак, з урахуванням вищевикладеного, слідує, що станом на дату звернення представника позивача щодо перерахунку пенсії, згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за останні 60 календарних місяців, що видана ТОВ “ОДЕСАХІМОПТТОРГ», у пенсійного органу були відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 як працюючій особі при середньомісячній заробітній платі, визначеній за період з 2020 року по 2025 рік згідно наданої довідки про заробітну плату.

При цьому, є обґрунтованими посилання позивача на пункт 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 № 10-1, згідно якого перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

З аналізу наведених норм вбачається, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Однак, позивачем не враховано, що 01.04.2024 року йому проведено масований перерахунок пенсії, згідно якого враховано стаж та заробітну плату по 29.02.2024 року. Тобто, після цієї дати набутий страховий стаж позивача на момент звернення із заявою становив менше 24 місяців після попереднього перерахунку пенсії.

За вищевикладених обставин суд дійшов висновку, що вимога позивача про перерахунок пенсії за віком як працюючій особі при середньомісячній заробітній платі, визначеній за період з 2020 року по 2025 рік згідно довідки про заробітну плату для обчислення пенсії за останні 60 календарних місяців, що видана ТОВ “ОДЕСАХІМОПТТОРГ» є необґрунтованою, відтак вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 9, 72-73, 77, 90, 242, 245, 255, 295 КАС України суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83).

Суддя П.П. Марин

.