Справа № 420/39090/25
27 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузьменко Н.А., розглянувши матеріали в порядку письмового провадження заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття звіту в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 року позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсійних виплат ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.02.2023 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.02.2023 року ОСОБА_1 щомісячну пенсійну виплату без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
24.04.2026 року до суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.
20.05.2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт.
В обґрунтуванні щодо необхідності прийняття звіту відповідач зазначає, Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 по справі № 420/39090/25, яке набрало законної сили 02.03.2026, ОСОБА_1 08.04.2026 проведено перерахунок пенсії з 01.02.2023. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2026 року становить 25950.00 грн.
Наразі ОСОБА_1 проводиться погашення суми боргу в порядку черговості після проведеного перерахунку на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 по справі № 420/39090/25, яке набрало законної сили 02.03.2026.
Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
22.05.2026 року від представника ОСОБА_1 надійшли заперечення щодо прийняття звіту.
В яких зазначено, що згідно рішення суду 420/39090/25 від 28.01.2026, рішенням якого встановлено максимальний розмір пенсії з 01.02.2023 - 23073,15 грн. (примітка - рішенням суду не встановлено жодних максимальних розмірів! У рішенні суду по справі №420/39090/25 викладено правовий висновок про незаконність будь-яких обмежень пенсії Позивача максимальним розміром). З 01.03.2024 - 23610,00 грн (розмір пенсії збільшено з урахуванням індексації 2024 року, але обмежений 10 прожитковими мінімумами); з 01.01.2026 - 25950,00 грн, розмір пенсії збільшено у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму. Беручи до уваги, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 року по справі № 420/39090/25 зобов'язано Головне управління провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023, то суму пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром визначено на зазначену дату. Інші дати для перерахунку пенсії в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 року по справі № 420/39090/25 не вказані, тому не беруться до уваги до виконання». Таким чином, Відповідач відкрито підтверджує своє умисне небажання/відсутність наміру виконувати закони України, а також судове рішення по справі №420/39090/25.
Розглянувши звіт ГУ ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду у справі № 420/39090/25, суд дійшов наступного.
Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX, який набрав чинності 19.12.2024, змінений механізм судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, у тому числі КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1-382-3 та статтю 382 викладено в новій редакції.
Пунктом 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 21.11.2024 № 4094-IX установлено, що справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Таким чином, поданий відповідачем звіт розглядається за правилами статей 381-1, 382, 382-1-382-3 КАС України у редакції згідно Закону України від 21.11.2024 № 4094-IX.
Відповідно із статтею 381-1 КАС України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Частиною другою статті 382 КАС України установлено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно із частиною першою статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частин першої, другої, третьої, п'ятої, одинадцятої статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Аналізуючи приписи наведених норм, суд приходить до висновку, що обов'язковою умовою для не прийняття звіту є: або відсутність обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання судового рішення; або заходи, які вживаються відповідачем, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Натомість виконання судового рішення не в повному обсязі не є підставою для відмови у прийнятті звіту, якщо відповідачем - суб'єктом владних повноважень доведено, що існують обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, а ним, в свою чергу, ужито всіх належних від нього заходів для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Як встановлено судом, відповідачем 08.04.2026 проведено перерахунок пенсії позивача, однак не виплачено заборгованість, яка виникла у зв'язку з перерахунком пенсії.
Отже, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі № 420/39090/25 відповідачем у повному обсязі не виконано.
У вимірі обставин цієї справи суд відмічає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не є розпорядником бюджетних коштів та що виплата коштів, нарахованих на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі № 420/39090/25 може бути здійснена виключно в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Відповідачем надано достатньо доказів, які свідчать про те, що протягом часу з набрання законної сили рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі № 420/39090/25 та до подання звіту вказане рішення не було виконано унаслідок обставин, які не залежали від відповідача. У тому числі, у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області були відсутні в належному обсязі затверджені бюджетні призначення для здійснення відповідних виплат, однак відповідач вчиняв активні дії на виконання рішення, а саме здійснив перерахунок пенсії, визначив суму заборгованості, загальна сума заборгованості пенсії за період з 01.02.2023 по 31.05.2026 склала 30252,33 грн (з 01.02.2023 по 29.02.2024 - 27860,95 грн та з 01.05.2026 по 31.05.2026 - 2391,38 грн, звертався за фінансуванням заборгованості до Пенсійного фонду України, зокрема листом від 19.05.2026 №1500-0504-5/76226.
Також, суд звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 затверджено «Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень».
Цим Порядком визначено новий механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної сили рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування), а отже у даній справі виплата позивачу коштів на виконання рішення суду буде проводитись в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до Порядку. У свою чергу, виділення відповідних бюджетних асигнувань не залежить від волевиявлення територіального органу Пенсійного фонду України.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність прийняття звіту та наявність підстав для установлення встановлює нового строку для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Ураховуючи те, що можливість виконання судового рішення лежить у площині бюджетного процесу та огляду на специфіку і тривалість бюджетного фінансування, суд вважає необхідним установити строк для подання звіту - три місяці з дня отримання відповідачем цієї ухвали.
Суд також не вбачає підстав для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області штрафу при розгляді цього звіту.
Керуючись ст.ст.248, 256, 382-2 КАС України суд,-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 20.05.2026 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі № 420/39090/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі № 420/39090/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Н.А. Кузьменко