Справа № 420/40300/25
26 травня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача в порядку ст. 382 КАС України по справі №420/40300/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2026 було задоволено позов ОСОБА_1 . Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні за заявою ОСОБА_1 від 13.11.2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 14.11.2025 року, змін до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , номер в реєстрі АІТС «Оберіг» -050220240640429500004, про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії 07.10.2022 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про результати медичного огляду військово-лікарської комісії - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів за заявою ОСОБА_1 від 13.11.2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 14.11.2025 року, зміни до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , номер в реєстрі АІТС «Оберіг» - 050220240640429500004, про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії 07.10.2022 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про результати медичного огляду військово-лікарської комісії - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Стягнуто з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.
18.05.2026 від представника позивача надійшла заява в порядку ст. 382 КАС України, в якій останній просить суд: встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2026 року у адміністративній справі № 420/40300/25, яке набрало законної сили 24.03.2026 року, шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк (десять календарних днів з дня отримання відповідної ухвали суду ) звіт про виконання судового рішення; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , подати у встановлений судом строк (десять календарних днів з дня отримання відповідної ухвали суду ) звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2026 року у адміністративній справі № 420/40300/25, яке набрало законної сили 24.03.2026 року.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відтак рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 372 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
Згідно ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ст. 382-3 КАС України).
Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов'язань у межах відповідної справи.
Тобто, встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог попереджує неналежне виконання відповідачем обов'язків, що виникли внаслідок задоволення позовних вимог позивача. Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 27.02.2020 у справі № 0640/3719/18.
Норми ст. 382 КАС України передбачають, як обов'язкове, так і факультативне застосування судом своїх контрольних повноважень. Так, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати звіт про його виконання. Вказаний різновид судового контролю має факультативний характер та застосовується за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою суду.
Враховуючи те, що відповідачем не виконано судове рішення, про причини невиконання відповідач суд не повідомив, суд вбачає, що наявні підстави для встановлення судового контролю.
Керуючись статтями 243, 248, 382 КАС України, суд,
Заяву представника позивача в порядку ст. 382 КАС України по справі №420/40300/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20.02.2026 року в справі № 420/40300/25 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 надати Одеському окружному адміністративному суду протягом 30 днів з дати отримання цієї ухвали звіт про повне його виконання в порядку передбаченому ч.2 ст. 382-2 КАС України.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її складання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА