27 травня 2026 р. № 400/1100/26
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС», вул. Набережна Енергетиків, 45, кв. 93, м. Південноукраїнськ, Вознесенський р-н, Миколаївська обл., 55002,
до Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, Державної податкової служби України, пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053,
провизнання протиправним та скасування рішення №13575015/40812723 від 20.01.2026, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України, з вимогами:
- визнати протиправним і скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 20.01.2026 № 13575015/40812723 про відмову в реєстрації податкової накладної № 57 від 17.12.2025;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 57 від 17.12.2025.
Позивач свої вимоги обґрунтував тим, що ТОВ «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» здійснює господарську діяльність. Між ТОВ «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» та АТ "Національна атомна енергогенеруюча компанія ""Енергоатом" укладено договір постачання товару. Відповідно до цього договору позивач здійснив поставку товарів відповідно до переліку на загальну суму 1 717 512 грн. За результатом проведеної господарської операції складено та подано на реєстрацію податкову накладну № 57 від 17.12.2025.
Однак реєстрацію податкової накладної було зупинено з підстав того, що остання відповідає критеріям ризиковості здійснення операцій. Позивачем подано повідомлення з поясненнями щодо підстав складання податкової накладної та підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних. Проте, за результатами письмових пояснень та копій документів відповідачем протиправно прийнято рішення про відмову в реєстрації в ЄРПН.
Ухвалою від 09.02.2026 суд відкрив провадження у справі.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.02.2026 справа № 400/1100/26 передана на розгляд судді Бульби Н.О.
Ухвалою від 23.02.2026 суд прийняв справу до свого провадження. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Враховуючи воєнний стан та ведення бойових дій на території Миколаївської області, з метою безпеки учасників судового процесу, суд не призначав судового засідання, та розглянув справу без виклику сторін (в порядку письмового провадження).
Заперечень від сторін щодо розгляду справи в порядку письмового провадження до суду не надходило.
Відповідач 1, 2 надав до суду письмовий відзив, в якому просить в задоволенні позову відмовити. Свою позицію відповідач обґрунтовує тим, що підставою для прийняття рішення від 20.01.2026 про відмову у реєстрації вказаної податкової накладної є часткове надання копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній. Так, платником додатково було надано пояснення, Акт від 17.12.2025 №17/1 про визнання ціни на ЗПП насоса BG 4 RM-PVDF-VGKKK-27/400-90, Договір про надання послуг з виконавцем ТОВ «Альянс» від 01.06.2025 № 02/06/2025, Акт здачі-прийняття наданих послуг №16 від 17.12.2025, а саме техніко-механічне розділення (розукрупнення) головки насоса BG 4 RM-PVDF-VGKKK-27/400-90, екрану мотору (сполучний раструб) АLU 90 мм та магнітного приводу імпелера BG 4/90(90) на комплектуючі (ЗІП). Проте платником додатково не було надано завдання замовника виконавцю, регламентоване п.п.1п.1 Договору про надання послуг від 01.06.2025 №02/06/2025, згідно якого виконавець за завданням замовника, повинен надати послуги в т.ч. з розукрупнення обладнання, поділ обладнання на складові частини або комплектуючі або ЗІП то що. Не надано акт приймання-передавання обладнання від замовника виконавцю для розділення, акт приймання-передавання запчастин від виконавця замовнику після розділення, рахунок за виконанні послуги та розрахункові документи за виконані послуги.
Позивач надіслав відповідь на відзив, підтримує позовні вимоги. Зазначає, що він був фактично позбавлений можливості усунути зауваження контролюючого органу на етапі адміністративної процедури. Якби у рішенні одразу було чітко вказано на частковість поданого пакета документів та конкретизовано, яких саме документів бракує, платник мав би змогу своєчасно надати необхідні матеріали та уникнути безпідставної відмови у реєстрації податкової накладної. Натомість контролюючий орган, сформулювавши підстави відмови як повну відсутність документів, а вже у судовому процесі намагаючись виправити допущену помилку, шляхом уточнень у відзиві, фактично змінює мотивувальну частину рішення, що є неприпустимим.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» зареєстроване в статусі юридичної особи 06.09.2016.
Основним видом діяльності позивача (за КВЕД 46.90) є неспеціалізована оптова торгівля.
14.10.2025 ТОВ «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» та АТ "Національна атомна енергогенеруюча компанія ""Енергоатом" ВП "Південноукраїнська атомна електрична станція" укладено договір постачання товару № 53-123-01-25-10449.
Відповідно до цього договору позивач здійснив поставку товару на загальну суму 1 717 512 грн.
За результатом проведеної господарської операції складено та подано на реєстрацію податкову накладну № 57 від 17.12.2025.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена реєстрація податкової накладної № 57 від 17.12.2025 у зв'язку із тим, що обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
ТОВ «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» надав до контролюючого органу письмові пояснення, а також документи, що підтверджують реальність господарських операцій.
Комісією Головного управління ДПС у Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за результатами розгляду поданих документів прийнято оскаржуване рішення від 20.01.2026 № 13575015/40812723 про відмову в реєстрації податкової накладної № 57 від 17.12.2025 з підстав ненадання/часткового надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
В графі «додаткова інформація» зазначено, що не надано розрахунок ціни (калькуляцію) на реалізовану продукцію та не надано розрахункові документи щодо придбання послуг.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
З 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п.п 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп.«а» або «б» п.185.1 ст.185, пп.«а» або «б» п.187.1 ст.187, абзацу 1 п.п.201.1, 201.7, 201.10 ст.201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Зі спірного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної вбачається, що воно не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальні фрази про те, що в реєстрації відмовлено з підстав ненадання/часткового надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Тобто, викладена загальна правова норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.
Спірне рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії та породжує неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 04.12.2018 по справі №821/1173/17 та від 10.04.2020 №819/330/18.
Крім того, позивачем до комісії регіонального рівня подано повідомлення та копії документів, що підтверджують реальність проведеної операції: - копія наказу (розпорядження) № 2-0000000004 від 27.08.2024; - копія наказу (розпорядження) № 3-0000000002 від 14.09.2021; -копія Договору про надання послуг № 02/06/2025 від 01.06.2025 з Додатком 1; - копія акту здачі-прийняття наданих послуг № 16 від 17.12.2025; - копія акту № 16/1-п від 17.12.2025; - копія акту № 17/1 від 17.12.2025.
Також позивач у поясненнях зазначає, що процес підготовки товару до реалізації передбачав технічно-механічне розділення (розукрупнення) складних агрегатів на комплектуючі (ЗІП). Для виконання цих робіт 01.06.2025 між ТОВ «АЛЬЯНС» та ТОВ «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» укладено Договір про надання послуг № 02/06/2025. За змістом Додатку до Договору сторонами затверджено Перелік послуг, які узгоджені із Замовником та надаються Виконавцем, а саме: 1. Послуги з укрупнення обладнання, а саме складання, збирання тощо. 2. Послуг з розукрупнення обладнання, поділ обладнання на складові частини або комплектуючі або ЗІП тощо. 3. Послуги з консервації обладнання для зберігання. 4. Послуги з розконсервації обладнання після зберігання. 5. Послуги з відновлення обладнання, відновлення технічного стану та працездатності. 6. Послуги з технічного обслуговування обладнання, а саме підготовка до роботи, пуско- налагоджувальні роботи. 7.Послуги з ремонту обладнання, продовження термінів його експлуатації. 8. Інші послуги, не передбачені пунктами 1-7.
Законодавство не висуває вимоги до платника податків у разі зупинення реєстрації податкової накладної сканувати та надавати на адресу контролюючого органу всю власну бухгалтерію.
Наявні в матеріалах справи документи у повній мірі підтверджують реальність вищевказаної господарської операції, за наслідками якої складено та направлено для реєстрації податкову накладну.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі не довели правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Позивачем надано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 2662,40 грн.
Також представником позивача надані докази понесення позивачем судових витрат на правову допомогу в сумі 30 000,00 грн: договір про надання правничої допомоги № 6 від 02.02.2026, що був укладений між ТОВ «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» і адвокатським об'єднанням "Астрея груп", ордер про надання правничої допомоги № 1184090, детальний опис виконаних робіт, платіжна інструкція № 1287 від 03.02.2026.
Частиною 2 ст. 134 КАС України передбачено, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Згідно з ч. 5 ст. 134 КАС України, витрати на правничу допомогу мають бути підтверджені належними доказами та бути співмірними із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Аналіз вищезазначених положень КАС України дає підстави вважати, що розмір таких витрат визначається на підставі доказів, підтверджуючих понесені стороною витрати та доказів, що підтверджують відповідність цих витрат фактично виконаній адвокатом роботі.
Положеннями ст. 30 Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009, передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз'яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб'єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб'єктами права.
При визначенні суми відшкодування судових витрат суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг. Витрати на правову допомогу мають бути документально підтверджені та доведені договором про надання правничої допомоги, актами приймання-передачі наданих послуг, платіжними документами про оплату таких послуг, розрахунками таких витрат тощо.
В даному випадку сума витрат на правову допомогу в розмірі 30000 грн не відповідає критерію реальності та співмірності. Предметом спору в даній справі є оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, що не відноситься до категорії складних справ, неодноразово суди висловлювали свої позиції щодо подібних правовідносин.
З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку, що заявлені до відшкодування витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 30 000 грн є неспівмірними зі складністю справи, встановлення їхньої дійсності та необхідності, розумності гонорару адвоката з обсягом наданих адвокатом послуг позивачу.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового відшкодування позивачу витрат на професійну правничу допомогу, з урахуванням принципів справедливості, обґрунтованості, співмірності та пропорційності, у розмірі 5000,00 грн.
Судові витрати у розмірі 7 662,40 грн стягнути з відповідача Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» (вул. Набережна Енергетиків, 45, кв. 93, м. Південноукраїнськ, Вознесенський р-н, Миколаївська обл.,55002, код ЄДРПОУ 40812723) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027) та Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 20.01.2026 № 13575015/40812723 про відмову в реєстрації податкової накладної № 57 від 17.12.2025.
3. Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, 43005393) зареєструвати податкову накладну, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» № 57 від 17.12.2025 датою її подання.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 44104027) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» (вул. Набережна Енергетиків, 45, кв. 93, м. Південноукраїнськ, Вознесенський р-н, Миколаївська обл., 55002, код ЄДРПОУ 40812723) судові витрати в розмірі 3 831,20 (три тисячі вісімсот тридцять одна грн двадцять коп) гривень.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПІВДЕНЬБУДРЕСУРС» (вул. Набережна Енергетиків, 45, кв. 93, м. Південноукраїнськ, Вознесенський р-н, Миколаївська обл., 55002, код ЄДРПОУ 40812723) судові витрати в розмірі 3 831,20 (три тисячі вісімсот тридцять одна грн двадцять коп) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 27.05.2026.
Суддя Н.О. Бульба