Ухвала від 25.05.2026 по справі 200/4186/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про передачу справи до іншого суду

25 травня 2026 року Справа № 200/4186/26

приміщення суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Зеленов А.С., одержавши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Луганській області, Державна податкова служба України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним а скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21.05.2026 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Луганській області, Державна податкова служба України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним а скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Луганській області щодо несписання безнадійного податкового боргу ОСОБА_1 в сумі 34 000,00 гривень;

- визнати протиправним та скасувати Рішення Державної податкової служби України від 21.05.2026 № 13221/6/99-00-13-01-03-06 про розгляд скарги;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Луганській області прийняти рішення про списання безнадійного податкового боргу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за кодом бюджетної класифікації 21081103 у сумі 34 000,00 гривень на підставі ст. 101 ПКУ у зв'язку із закінченням строків давності.

Розглянувши матеріали поданого адміністративного позову, суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, кожній особі надається право звернутися до адміністративного суду у разі, якщо дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, та просити про їх захист.

Приписами п.4 ч.1 ст.171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до ч.1 ст.125 Конституції України, ч.1 ст.17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.

Згідно з п.3 ч.1 ст.4 КАС України адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

При цьому глава 2 КАС України визначає правила віднесення справ до адміністративної юрисдикції, а також розмежовує предметну, інстанційну та територіальну юрисдикцію (підсудність) різних адміністративних справ.

Юрисдикція (підсудність) адміністративних спорів (справ) є правовим інститутом, який містить адміністративно-процесуальні норми, що розмежовують компетенцію щодо розгляду і вирішення адміністративних справ між окремими інституціями судової системи та між адміністративними судами одного інституційного рівня. Визначення компетентного суду для розгляду адміністративної справи провадиться, серед іншого, залежно від предмета публічно-правового спору або його суб'єктного складу, територіальних меж юрисдикції певного суду, функцій при розгляді справи, які виконує певний суд судової системи. Предметною юрисдикцією адміністративних судів є сукупність правил, що визначають чи розмежовують компетенції судів з розгляду адміністративних справ у першій інстанції залежно від предмета публічно-правового спору. Територіальна юрисдикція (підсудність) адміністративних судів - це сукупність правил, що визначають розмежування компетенції адміністративних судів одного рівня щодо розгляду адміністративних справ у першій інстанції залежно від території, на яку поширюється їхня діяльність. Інстанційною юрисдикцією адміністративних судів вважають правила, що визначають розмежування компетенції цих судів різного рівня при розгляді адміністративних справ.

Аналогічних висновків Велика Палата Верховного Суду дійшла у постанові від 26.08.2019 у справі № 855/364/19.

Згідно з ч.1 ст.25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Водночас положеннями ч.ч.1 та 2 ст.26 КАС України визначено підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача. Відповідно до частини першої, другої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначена адреса позивача: АДРЕСА_1 , а також адреса відповідачів:

Головного управління ДПС у Луганській області (02094, м. Київ, бульвар Верховної Ради, 24 Б), Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8).

Водночас відповідно до відомостей ЄДР адресою Головного управління ДПС у Луганській області вказано: 93401, Сєвєродонецький р-н(п), Луганська обл., місто Сєвєродонецьк(п), вулиця Енергетиків, будинок 72.

З наданих до позовної заяви документів не вбачається іншої адреси місця проживання (перебування, знаходження) позивача, ніж зазначеної в позовній заяві.

Таким чином, ні місце проживання (перебування, знаходження) позивача, ні місцезнаходження відповідача, які зазначені ОСОБА_1 в позові, не відносяться до територіальної юрисдикції (підсудності) Донецького окружного адміністративного суду.

Відповідно до Указу Президента України від 16.11.2004 № 1417/2004 “Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі» на територію Луганської області поширюються повноваження Луганського окружного адміністративного суду, а на територію міста Києва - Окружного адміністративного суду міста Києва.

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва та утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до п. 2 Розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом: Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом; Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду; з дня початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд невідкладно передає справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, до Київського міського окружного адміністративного суду.

Суддя, з урахуванням вказаних приписів норм процесуального права, а також беручи до уваги місцезнаходження (проживання, перебування) сторін вказане у позовній заяві ОСОБА_1 , зазначає, що така справа може бути підсудна Луганському окружному адміністративному суду або Київському окружному адміністративному суду як суду першої інстанції за вибором позивача.

Вирішуючи питання щодо того, до якого суду необхідно направити цю справу, суддя враховує, що відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Поняття “суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.

Враховуючи викладене, позивач має право звернутися до адміністративного суду за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених Кодексом адміністративного судочинства України. При цьому, слід враховувати, що ч.1 ст.25 КАС України визначає право альтернативної територіальної підсудності, зокрема, саме щодо вирішення спору з приводу оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яка допущена стосовно конкретної фізичної особи. Вибір суду, якому саме територіально підсудна справа, є виключним правом позивача.

За таких обставин суддя доходить висновку, що цю справу належить направити до суду за місцем проживання (перебування, знаходження) позивача, зазначеним в позовній заяві, тобто до Луганського окружного адміністративного суду.

Територіальна наближеність суду, який буде розглядати цю справу, до місця проживання (перебування, знаходження) позивача, забезпечить можливість ефективної реалізації ним закріплених у законі процесуальних прав та сприятиме належному виконанню наявних у нього процесуальних обов'язків.

Подібні правові висновки щодо визначення територіальної юрисдикції (підсудності) були сформовані Верховним Судом в ухвалі від 27.12.2023 по справі №990/340/23, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 07.03.2024.

В порядку ч.2 ст.318 КАС України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.

Відтак, порушення судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Пунктом 2 ч.1 ст.29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд до іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Відповідно до ч.ч.6,8 ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Враховуючи викладене та місцезнаходження (проживання, перебування) сторін вказане у позовній заяві ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне передати справу на розгляд за підсудністю за місцезнаходженням позивача до Луганського окружного адміністративного суду.

Разом з тим, позивач не буде позбавлений можливості ініціювати перед судом, який розглядатиме його справу, питання про передачу справи до відповідного окружного адміністративного суду за місцезнаходженням (перебуванням) відповідача.

Керуючись ст.ст. 25, 29, 243, 248 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Передати справу №200/4186/26 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Луганській області, Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду.

Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набуває сили з моменту підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.С. Зеленов