Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 травня 2026 року Справа№200/10164/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Михайлик А.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність, що виразилася у невнесенні відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як непридатного до військової служби;
зобов'язати внести відомості про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як непридатного до військової служби, та виключеного з військового обліку згідно Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» з 17.11.2000.
В обґрунтування вимог позивач у позові та відповіді на відзив зазначив, що від працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 йому стало відомо про наявність у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про нього як військовозобов'язаного, що перебуває на військовому обліку. Водночас, позивач проходив строкову військову службу з липня 1995 року, після чого в результаті захворювання 05.10.1995 був визнаний придатним до нестройової служби, та підлягав повторному медичному переосвідченню ВЛК у 2000 році. Рішенням військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 17.11.2000 позивача визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за списком хвороб, затвердженого діючим на той час наказом Міністерства оборони України № 207. Позивач зазанчив, що наведені відомості наявні у військовому квитку НОМЕР_1 від 13.06.1995.
Позивач вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не виконано вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», оскільки відомості про виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я не були внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як це передбачає чинне законодавство. За змістом позову 27.11.2025 позивач особисто з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_4 та надав заяву про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення його з військового обліку, але змін до реєстру внесено не було, вмотивованої відмови щодо внесення змін від відповідача не надходило.
Позивач зазначив, що заяв про постановку на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 не подавав, був виключений з військового обліку з 17.11.2000 як непридатний до військової служби, а доводи, викладені відповідачем у відзиві не спростовують доводи та надані докази до суду на підтвердження позовних вимог.
Відповідач надав суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Згідно з відзивом у військовому квитку позивача не зазначено графи та статті розкладу хвороб, на підставі яких позивача визнано непридатним до військової служби за станом здоров'я та виключено з військового обліку. Тобто, за твердженнями відповідача, військовий квиток не містить необхідних відомостей про виключення позивача з військового обліку.
Ухвалою суду від 29.12.2025 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 від 13.06.1995 визнаний 17.11.2000 призовною (лікарською) комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 ) непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за списком хвороб, затвердженим наказом МО № 207.
27.11.2025 позивач надав до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву від 24.11.2025 про внесення до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про його виключення з військового обліку 17.11.2000 за станом здоров'я згідно зі ст. 37 п. 5 пп. «А» Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 24.05.2000 (в редакції, що діяла на момент виключення з військового обліку). Позивач вказав, що підставою внесення даних про виключення його з військового обліку є військовий квиток НОМЕР_2 від 13.06.1999, доданий ним до заяви, в якому міститься відмітка про виключення, а саме: «17.11.2000 лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 , визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за списком хвороб затвердженого наказом N 207 від 1999 року».
Доказів надання відповіді позивачу на вказану заяву відповідачем не надано.
Обставина перебування позивача на військовому обліку у відповідача визнається останнім, відтак, не є спірною між сторонами.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Військовий обов'язок включає, зокрема, взяття громадян на військовий облік.
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Як закріплено у ст. 2 вказаного Закону, основними завданнями Реєстру є:
1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» основними засадами ведення Реєстру є:
1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
Згідно зі ст. 6 вказаного Закону до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пункт 1 ч. 1 ст. 8 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» встановлює, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).
Таким чином, відомості щодо виконання військового обов'язку включають інформацію про взяття громадян на військовий облік.
Відповідно до ст. 12 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» реєстр ведеться в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні та службові дані всіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Для ведення Реєстру застосовуються системні класифікатори. Системні класифікатори, необхідні для функціонування Реєстру, розробляються адміністратором Реєстру.
Персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.
Згідно з матеріалами справи не є спірним між сторонами обставина того, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 як військовозобов'язаний.
Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_1 від 13.06.1995 призовною (лікарською) комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 ) позивача визнано 17.11.2000 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за списком хвороб, затвердженим наказом МО від 1999 року № 207.
Пунктом 3 частини 6 статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Позивач зазначає, що до Реєстру вносять відомості про військовозобов'язаних, в той час як він втратив такий статус після свого виключення з військового обліку 17.11.2000.
Відповідач посилається на відсутність у військовому квитку відомостей про графу та статтю розкладу хвороб, за якими позивача визнано непридатним до військової служби за станом здоров'я та виключено з військового обліку, водночас, документи, які б свідчили про розгляд відповідачем звернення позивача від 24.11.2025 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення з військового обліку згідно ст. 37 п. 5 пп. «А» Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 24.05.2000 (в редакції, яка діяла на момент виключення з військового обліку) в матеріалах справи відсутні.
Статтею 9 Закон України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
За приписами ч. 5 ст. 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого:
ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;
забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», “Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України;
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, зокрема із застосуванням системи електронної черги (у порядку, визначеному Міноборони), видають необхідні довідки та інші документи;
ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
виконують інші функції відповідно до законодавства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Таким чином, відповідно до Положення № 154, Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення реєстру є саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, тобто у даному випадку ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З огляду на таке, та враховуючи право суду вийти за межі позовних вимог на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України для належного захисту прав позивача суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву позивача від 24.11.2025 про виключення його з військового обліку згідно ст. 37 п. 5 пп. «А» Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 24.05.2000 (в редакції, яка діяла на момент виключення з військового обліку).
Щодо вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невнесення відомостей про виключення позивача з військового обліку до відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як непридатного до військової служби та зобов'язання внести до Реєстру відомості про виключення позивача з військового обліку як непридатного до військової служби, та виключеного з військового обліку згідно Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» з 17.11.2000 суд зазначає, що відповідний запит від 24.11.2025 про внесення таких відомостей до Реєстру відповідачем не розглянутий, вказане має бути здійснено відповідачем на виконання рішення суду в цій справі. Відтак, зазначені позовні вимоги є передчасними і задоволенню не підлягають.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи зобов'язання судом ІНФОРМАЦІЯ_4 вчинити певні дії на користь позивача, сплачені позивачем судові витрати з судового збору у 968,96 грн підлягають стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам - у сумі 484,48 грн.
Беручи до уваги викладене вище та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.11.2025 про про виключення його з військового обліку згідно ст. 37 п. 5 пп. «А» Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 24.05.2000 (в редакції, яка діяла на момент виключення з військового обліку).
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) гривні 48 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ,
ІНФОРМАЦІЯ_7 (відповідач) - АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 .
Суддя А.С. Михайлик