Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 травня 2026 року Справа№200/2457/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом Державного підприємства “Добропіллявугілля-видобуток» (85001, Донецька обл., місто Добропілля(з), пр.Шевченка, будинок 2 ЄДРПОУ 43895975) до Головного управління ДПС у Донецькій області (адреса Донецька область, Маріуполь вул. Італійська 59 ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, -
Державне підприємство “Добропіллявугілля-видобуток» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області, в якій просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 25.12.2025 року №8891/05-99-04-08 про застосування штрафу за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати у сумі 160 000,00 грн. (10%).
В обґрунтування позову вказує, що 05 грудня 2025 року відповідачем за результатами камеральної перевірки позивача, складено акт №7854/05-99-04-08/43895975 (далі - Акт) про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2022 року.
На підставі складеного акту перевірки, було прийнято податкове повідомлення-рішення (далі ППР): від 25.12.2025 року №8891/05-99-04-08 про застосування штрафу у розмірі 10 % за порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 160 000,00 (сто шістдесят тисяч грн. 00 коп.).
Зазначає, що пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
За визначенням п.п 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
З аналізу наведених норм вбачається, що камеральна перевірка є способом здійснення податкового контролю, який проводиться в приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
За визначенням п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Таким чином, своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків і зборів є предметом виключно документальної перевірки.
В акті перевірки від 05.12.2025 № 7854/05-99-04-08/43895975 відповідачем констатовано порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати, тобто здійснено перевірку повноти нарахування і сплати податкового зобов'язання з рентної плати, що відповідно до п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України є предметом саме документальної, а не камеральної перевірки.
На підставі викладеного просить задовольнити позовні вимоги та скасувати спірне податкове повідомлення - рішення від 25.12.2025 року №8891/05-99-04-08.
Головне управління ДПС у Донецькій області заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, з наступних підстав.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 Кодексу, проведено камеральну перевірку щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин ДП «Добропіллявугілля-видобуток».
В результаті проведення камеральної перевірки встановлено порушення термінів сплати, визначених пунктом 57.1 статті 57, пунктом 257.5 статті 257 Кодексу в частині несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування кам'яного вугілля коксівного та енергетичного (КБК 13031500) по Добропільській МТГ в сумі 1 600 000 грн згідно розрахунків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин до податкової декларації з рентної плати за ІІІ квартал 2022 року від 08.11.2022 № 9233581070, № 9233581054.
Відповідно до пункту 86.2 статті 86 Кодексу складено акт камеральної перевірки від 05.12.2025 № 7854/05-99-04-08/43895975. Підприємство, в межах встановленого законом строку, відповідно до пункту 86.7 статті 86 Кодексу не надавало заперечення з причини незгоди з висновками перевірки та фактами і даними викладеними в акті.
Відповідно до підпункту 86.7.1 пункту 86.7 статті 86 та пункту 124.1 статті 124 Кодексу, прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.12.2025 № 8891/05-99-04-08 за формою «Ш» на загальну суму штрафної санкції 160 000,00 грн (сто шістдесят тисяч грн 00 коп), яке у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, надіслано 26.12.2025 в електронний кабінет платника податків та на електронну адресу ДП «Добропіллявугілля - видобуток».
Також зазначають, що Кодексом не передбачено особливостей справляння рентної плати на період дії воєнного стану.
Звертає увагу, що платник податків зареєстрований в ГУ ДПС у Донецькій області як платник окремих податків.
За основним місцем обліку платник зареєстрований в ДПІ 3200 - Східне Міжрегіональне Управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Відповідно до ІКС «Податковий блок», підприємство зверталось до контролюючого органу в порядку Наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу» (далі Наказ № 225).
Східним Міжрегіональним Управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення від 07.12.2022 № 28/32-00-04-01-06 відповідно до Наказу № 225 щодо можливості виконання платником свого податкового обов'язку.
Платник подав скаргу до ДПС України (вхідний реєстраційний індекс від 03.01.2023 № 149/6, згідно ІКС «Податковий блок») щодо скасування вищевказаного рішення.
За результатами розгляду рішення ДПСУ від 06.09.2023 № 26117/6/99-00-06-01-04-06 відповідно до пунктів 56.10, 56.17, 56.18 та 56.19 статті 56 Кодексу, рішення від 07.12.2022 № 28/32-00-04-01-06 не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але з урахуванням строків давності можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеним чинним законодавством України.
Згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.09.2024 по справі № 200/5769/23 у задоволенні адміністративного позову ДП «Добропіллявугілля - видобуток» про визнання протиправним та скасування рішення Східного Міжрегіональним Управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків від 07.12.2022 року № 28/32-00-04-01-06 щодо можливості своєчасного виконання платником податків своїх податкових обов'язків, відмовлено повністю. Зазначене рішення набрало законної сили 23 вересня 2024 року.
За таких обставин просили відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 13 квітня 2026 року клопотання Державного підприємства “Добропіллявугілля-видобуток» про поновлення строку звернення до суду - задоволено.
Поновлено Державному підприємству “Добропіллявугілля-видобуток» строк звернення до адміністративного суду.
Прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Державного підприємства “Добропіллявугілля-видобуток» (85001, Донецька обл., місто Добропілля(з), пр.Шевченка, будинок 2 ЄДРПОУ 43895975) до Головного управління ДПС у Донецькій області (адреса Донецька область, Маріуполь вул. Італійська 59 ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення.
Вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 17 квітня 2026 року відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Донецькій області про розгляд в порядку загального позовного провадження адміністративної справи № 200/2457/26.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Позивач - Державне підприємство “Добропіллявугілля-видобуток» (85001, Донецька обл., місто Добропілля(з), пр. Шевченка, будинок 2 ЄДРПОУ 43895975) перебуває на податковому обліку (основне місце) у Східному Міжрегіональному Управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.
Позивач також зареєстрований в ГУ ДПС у Донецькій області як платник окремих податків.
05 грудня 2025 року відповідачем за результатами камеральної перевірки позивача, складено акт №7854/05-99-04-08/43895975 (далі - Акт) про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за III квартал 2022 року.
На підставі складеного акту перевірки, було прийнято податкове повідомлення-рішення (далі ППР): від 25.12.2025 року №8891/05-99-04-08 про застосування штрафу у розмірі 10 % за порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі 160 000,00 (сто шістдесят тисяч грн. 00 коп.).
В результаті проведення камеральної перевірки встановлено порушення термінів сплати, визначених пунктом 57.1 статті 57, пунктом 257.5 статті 257 Кодексу в частині несвоєчасної сплати узгоджених сум податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування кам'яного вугілля коксівного та енергетичного (КБК 13031500) по Добропільській МТГ в сумі 1 600 000 грн згідно розрахунків з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин до податкової декларації з рентної плати за ІІІ квартал 2022 року від 08.11.2022 № 9233581070, № 9233581054.
Позивач, вважаючи, що зазначене податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням чинного законодавства України, позивач оскаржив його в адміністративному порядку.
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарг №5157/6/99-00-06-03-01-06 від 27.02.2026 скаргу було залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення - без змін.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України, Кодекс) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Статтею 6 ПК України визначено, що податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій.
Згідно із статтею 9 Кодексу рентна плата відноситься до загальнодержавних податків.
Підпунктом 14.1.217 пункту 14.1 статті 14 ПК України рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.
Стаття 251 Кодексу визначає склад рентної плати, зокрема, рентна плата складається з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Відповідно до статті 252 Кодексу платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, види якої встановлені кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр, до якої належать:
Базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).
Згідно статті 258 ПК України на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.
На суму податкових зобов'язань з рентної плати, що нарахована платником рентної плати за податковий (звітний) період, але не сплачена протягом 10 календарних днів, що настають за останнім календарним днем граничного строку подання податкової декларації, нараховується пеня в порядку, встановленому розділом II цього Кодексу.
Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння рентної плати здійснюють контролюючі органи.
Відповідно до приписів статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути:
1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків);
2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних;
3) своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах;
4) повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні";
5) своєчасність подання заяви про взяття на облік фінансових агентів відповідно до вимог статті 39-3 цього Кодексу;
6) своєчасність подання фінансовими агентами звітів про підзвітні рахунки, виправлених звітів про підзвітні рахунки;
7) своєчасність надання фінансовими агентами відповіді на запити (повідомлення) контролюючого органу, що надсилаються у випадках, визначених статтею 39-3 цього Кодексу;
8) своєчасність подання повідомлення про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до вимог пункту 44-1.2 статті 44-1 цього Кодексу;
9) своєчасність подання особою, яка здійснює управління або адміністрування трасту, повідомлення про укладення договору щодо управління або адміністрування трасту або про припинення такого договору, фінансової звітності, копій первинних документів та іншої інформації щодо трасту на запит контролюючого органу у випадках, передбачених статтею 44-2 цього Кодексу;
10) своєчасність надання інформації на запит контролюючого органу відповідно до пункту 44-1.3 статті 44-1, підпунктів 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу;
11) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.13 статті 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти;
12) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.14 статті 141 цього Кодексу, а також своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на доходи фізичних осіб, визначеного відповідно до підпункту 177.5.1-1 пункту 177.5 статті 177 цього Кодексу.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Стаття 76 Кодексу визначає порядок проведення камеральної перевірки.
Так, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Відповідно до статті 86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.
За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відмова платника податків або його законних представників від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов'язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов'язання.
Як зазначає позивач та установлено судом, спірним питанням цієї справи є те, що позивач вважає, що податковий орган протиправно прийняв спірне податкове повідомлення - рішення, оскільки ГУ ДПС у Донецькій області не проводилась документальна перевірка. Також позивач вважає, що в даному випадку мала місце саме перевірка своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів.
З цього приводу суд наголошує на тому, що відповідно до статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема, - своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Суд зазначає, що текст підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Кодексу, а саме «Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів «…..» у тому числі за результатами перевірок інших платників податків» є нерозривним та слова «…своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати…» не можна розділяти.
Крім того, контролюючим органом не збільшувались та/або не зменшувались податкові зобов'язання позивача з рентної плати, а лише відбулось накладення штрафної санкції за несвоєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання з рентної плати, виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Суд не приймає посилання позивача на постанову Верховного Суду від 17.12.2020 у справі № 810/1625/16, оскільки предметом зазначеної справи було скасування податкового повідомлення-рішення через відсутність законних підстав для проведення перевірки, скасування у судовому порядку наказу на проведення такої перевірки, має правовим наслідком автоматичне визнання протиправним податкового повідомлення-рішення, винесеного за результатами такої перевірки.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування у спорі покладається на відповідача - суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судові витрати, понесені позивачем при поданні цього позову розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства “Добропіллявугілля-видобуток» (85001, Донецька обл., місто Добропілля(з), пр.Шевченка, будинок 2 ЄДРПОУ 43895975) до Головного управління ДПС у Донецькій області (адреса Донецька область, Маріуполь вул. Італійська 59 ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 26 травня 2026 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Е. Абдукадирова