Ухвала від 25.05.2026 по справі 909/376/26

Справа № 909/376/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

25.05.2026 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В., секретар судового засідання Масловський А. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Керівника Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Новицької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області

до відповідача: Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства " Ліси України"

про стягнення шкоди у сумі 119 077 грн 06 коп.

за участю:

від прокуратури: Чернописька Галина Остапівна,

від відповідача: Буря Василь Васильович

встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернувся Керівник Калуської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Новицької сільської ради з позовною заявою до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі Філії "Карпатський лісовий офіс" Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" про стягнення шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища у сумі 119 077 грн 06 коп.

25.03.2026 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 27.04.2026, в якому суд оголосив перерву до 25.05.2026.

08.04.2026 від відповідача надійшов відзив на позов (вх.№6602/26), від прокуратури надійшла відповідь на відзив (від 21.04.2026 вх.№7306/26).

21.05.2026 від представника відповідача надійшло клопотання про витребування доказів (вх.№4757/26).

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав подане клопотання та просив суд витребувати від Калуського районного відділу поліції ГУ НП в Івано-Франківській області інформацію з належним чином засвідченими копіями зазначених в клопотанні документів.

Прокурор у судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечив.

Щодо клопотання про витребування доказів.

У клопотанні відповідач просив суд поновити строк на подання клопотання про витребування доказів та витребувати від Калуського районного відділу поліції ГУ НП в Івано-Франківській області інформацію з належним чином засвідченими копіями документів про:

- всі заходи (в тому числі оперативно-розшукові), які було вжито в межах кримінального провадження №12024091170000616 від 14.11.2024 для встановлення особи (осіб), яка (які) вчинили незаконну порубку дерев різних порід та діаметрів у кварталах 26, 27, 29 Підмихайлівського лісництва філії "Калуське лісове господарство" ДП "Ліси України";

- всі заходи (в тому числі оперативно-розшукові), які було вжито в межах кримінального провадження №12024091170000616 від 14.11.2024 для ідентифікації транспортного засобу, на якому в день вчинення незаконної рубки могла (могли) пересуватися особа (особи), яка (які) вчинили незаконну порубку дерев різних порід та діаметрів у кварталах 26, 27, 29 Підмихайлівського лісництва філії "Калуське лісове господарство" ДП "Ліси України";

- всі вказівки процесуального прокурора органу досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024091170000616 від 14.11.2024 щодо належного здійснення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні;

- відповіді органу досудового розслідування процесуальному прокурору у кримінальному провадженні №12024091170000616 від 14.11.2024 про виконання його вказівок щодо належного здійснення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні;

- потерпілого у кримінальному провадженні №12024091170000616 від 14.11.2024;

- інформацію про закінчення досудового розслідування кримінального провадження №12024091170000616 від 14.11.2024;

- копії документів з матеріалів кримінального провадження №12024091170000616 від 14.11.2024 зі змісту яких можливо встановити особу (особи), яка (які) вчинили незаконну порубку дерев різних порід та діаметрів у кварталах 26, 27, 29 Підмихайлівського лісництва філії "Калуське лісове господарство" ДП "Ліси України".

У зв'язку із витребуванням вказаних документів та інформації відповідач просив суд отримати дозвіл органу досудового розслідування або процесуального керівника (прокурора) у кримінальному провадженні на розголошення відомостей досудового розслідування кримінального провадження №12024091170000616 від 14.11.2024.

Клопотання про витребування доказів мотивоване тим, що інформація про вжиті органом досудового розслідування в межах кримінального провадження №12024091170000616 від 14.11.2024 заходи для встановлення винної особи, яка вчинила незаконну порубку дерев різних порід та діаметрів у кварталах 26, 27, 29 Підмихайлівського лісництва філії "Калуське лісове господарство" ДП "Ліси України" має важливе значення для правильного вирішення господарським судом справи №909/376/26 та прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Згідно з ч.1 ст.81 ГПК України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання (ч.2 ст.81 ГПК України).

З аналізу вищенаведених положень вбачається, що сторона спору може ставити перед судом питання про витребування доказів, які вона сама не може здобути, однак у такому порядку може бути витребувано не будь-який доказ, який за переконання учасника спору має бути у його розпорядженні та у матеріалах справи, а лише той доказ, який стосується розгляду спору у справі, в межах якої вимагається його витребування. Водночас такий доказ має стосуватися обставин, що входять у предмет доказування при розгляді справи, а на особу, яка клопоче про витребування доказу, покладається обов'язок зазначити обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати.

Як вбачається з клопотання відповідача про витребування доказів, підставою для витребування в органу досудового розслідування в межах кримінального провадження №12024091170000616 від 14.11.2024 інформації та документів є з'ясування питання щодо встановлення винної особи, яка вчинила незаконну порубку дерев різних порід та діаметрів у кварталах 26, 27, 29 Підмихайлівського лісництва філії "Калуське лісове господарство" ДП "Ліси України".

Однак, як зазначає відповідач, а іншого судом не встановлено, кримінальне провадження №12024091170000616 від 14.11.2024 знаходиться на стадії досудового розслідування, докази закінчення досудового розслідування відсутні, також відсутні докази, що це кримінальне провадження з обвинувальним актом направлено до суду на розгляд, тим більше відсутній обвинувальний вирок у справі щодо конкретних осіб.

Статтею 62 Конституції України гарантовано, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Зазначені права і свободи мають своє відображення у загальних засадах кримінального провадження, а саме у статті 17 Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до частини 6 статті 75 Господарського процесуального кодексу України обвинувальний вирок суду в кримінальному провадженні або постанова суду, якою особу притягнуто до адміністративної відповідальності у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

За наведених обставин, з'ясування питання щодо встановлення винної особи в межах кримінального провадження, яке знаходиться на стадії досудового розслідування, не входить до предмету дослідження при розгляді цієї справи.

Більше того, під час розгляду цього спору господарський суд не встановлює особу, яка вчинила кримінальне правопорушення та її вину, а встановлює вину особи, яка не забезпечила охорону та захист лісів від незаконних рубок дерев, що спричинило шкоду навколишньому природному середовищу.

Інша інформація та докази, які просить витребувати відповідач, також не стосується обставин, що входять у предмет доказування при розгляді цієї справи.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні клопотання ДП "Ліси України" в особі філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України" про витребування доказів належить відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Згідно з ч. 1 ст. 181 ГПК України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

За змістом п. 19 ч. 2 ст. 182 ГПК України, у підготовчому засіданні суд здійснює дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

У підготовчому засіданні суд вчинив відповідні дії, з'ясував та вирішив питання, передбачені ч. 2 ст.182 ГПК України. Зокрема, суд з'ясував що матеріали справи містять відзив відповідача та відповідь прокуратури на відзив, становив порядок з'ясування обставин та порядок дослідження доказів під час розгляду справи по суті, з'ясував розмір заявлених судових витрат.

Як вбачається із матеріалів справи, підготовче засідання у даній справі відкладалось для належної підготовки справи для розгляду по суті та з метою надання можливості сторонам реалізувати свої права.

Відповідно до ч. 1, п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України, у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Враховуючи наведене, підстав для подальшого відкладення підготовчого засідання суд не вбачає, відтак, підготовче провадження у справі належить закрити та призначити справу до розгляду по суті.

Керуючись статтями 81, 177, 182, 183, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відмовити в задоволенні клопотання ДП "Ліси України" в особі філії "Карпатський лісовий офіс" ДП "Ліси України" про витребування доказів (від 21.05.2026 вх.№4757/26).

2. Підготовче провадження у справі № 909/376/26 - закрити.

3. Розгляд справи по суті призначити на 24.06.2026 об 11:30.

Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Грушевського, 32, м. Івано-Франківськ, 76018; зал судових засідань № 7.

4. Участь в судовому засіданні представників учасників справи на власний розсуд.

5. Учасники справи можуть отримувати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою://court.gov.ua/fair/sud5010/.

6. Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Дата підписання: 27.05.2026

Суддя Т. В. Максимів

Попередній документ
136865656
Наступний документ
136865658
Інформація про рішення:
№ рішення: 136865657
№ справи: 909/376/26
Дата рішення: 25.05.2026
Дата публікації: 29.05.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Івано-Франківської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань, з них; про відшкодування шкоди
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (27.04.2026)
Дата надходження: 17.03.2026
Предмет позову: стягнення шкоди у розмірі 119 077, 06 грн.
Розклад засідань:
27.04.2026 11:30 Господарський суд Івано-Франківської області
25.05.2026 11:45 Господарський суд Івано-Франківської області