Рішення від 26.05.2026 по справі 904/1635/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.05.2026 Справа № 904/1635/26

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Кеся Н.Б.

за позовом Акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ", м.Київ

до Дочірнього підприємства "Солонетеплоенерго" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради", смт Солоне, Дніпропетровська область

про стягнення 44181,75 грн

Представники сторін в судове засідання не викликались

СУД ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Акціонерне товариство "УКРТРАНСГАЗ" (далі-Позивач) 26.03.2026 року через систему "Електронний суд" звернулося з позовом до Дочірнього підприємства "Солонетеплоенерго" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Дочірнього підприємства "Солонетеплоенерго" комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради" на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" 40420,80 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, три проценти річних від простроченої суми у розмірі 993,81 грн, інфляційні втрати в сумі 2767,14 грн та витрати по сплаті судового збору покласти на Відповідача.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що Відповідач мав договірні відносини з постачання природного газу з АТ "НАК "Нафтогаз України", натомість постачальник не здійснив постачання вказаних обсягів природного газу Відповідачу, внаслідок чого Відповідач у березні 2017 року здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи, з ресурсу Позивача обсягом 15,260 тис.куб.м., без поданих номінацій будь яким замовником послуг транспортування.

За подання позову Позивач сплатив судовий збір на суму 2662,40 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №5638 від 18.03.2026 року.

2. Процесуальні питання, вирішені судом

31.03.2026 ухвалою суд позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач заперечення щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та без виклику сторін не подав.

Поштова кореспонденція направлялась Відповідачу у справі в установленому порядку на адресу, вказану у спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який наявний в матеріалах справи (арк.с. 65).

Поштова кореспонденція, двічі була направлена судом на адресу Відповідача 01.04.2026 та 22.04.2026 та була повернута до суду 20.04.2026 та 04.05.2026 з відміткою підприємства зв'язку "за закінченням терміну зберігання" (арк.с. 70-71, 73-77).

Згідно з пунктом 4 частини 6 статті 242 ГПК України датою вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Відповідач є юридичною особою, на яку відповідно до статті 4, ч.1, п.10 ч.2 статті 9 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань покладений обов'язок зазначати достовірні дані щодо власного місцезнаходження. Відповідно до статті 10 зазначеного Закону такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Частиною 6 статті 6 ГПК України передбачено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку.

Станом на 26.05.2026 у Відповідача відсутній зареєстрований електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі).

Ухвала суду від 31.03.2026 була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до яких є вільним, цілодобовим і безкоштовним.

3. Позиція Відповідача у відзиві на позов

Заперечення проти позову від Відповідача не надійшли.

Згідно з ч. 2 ст. 178 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

4. Обставини, встановлені судом під час розгляду справи по суті

Акціонерне товариство «Укртрансгаз» (далі -AT «Укртрансгаз», Оператор ГТС) до 31.12.2019 було оператором газотранспортної системи суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 19 ч. 1 ст. 1 Законом України «Про ринок природного газу»).

Дочірнє підприємство "Солонетеплоенерго" комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради" є споживачем - юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (далі - Споживач) (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу»).

Для здійснення діяльності з виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, Відповідач використовує природний газ, який відповідно до «Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» затвердженого Постановами Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015, № 187 від 22.03.2017, № 867 від 19.10.2018.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р «Деякі питання опалювального сезону 2016/17», від 04.10.2017 №720-р «Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року», від 03.10.2018 №717-р «Деякі питання опалювального сезону 2018/19 року» покладено на НАК «Нафтогаз України» обов'язок разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювальних сезонів 2016/17, 2017/2018, 2018/19 безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах, у тому числі, AT «Криворізька теплоцентраль».

Таким чином, ДП «Солонетеплоенерго» - є захищеним споживачем природного газу у розумінні п.10 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.

Відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року» на Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 №357 «Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії» (Офіційний вісник України, 2016р., № 46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримшацп.

Отже, на підставі вказаного розпорядження, яке є обов'язковим до виконання, на Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та постачальників природного газу покладено обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону.

Відповідно до ст. 1 Кодексу газотранспортної системи номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування Оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу.

Як зазначає Позивач у позові, саме на Позивача покладено обов'язок прийняти номінацію, а на замовника послуг транспортування - подати номінацію.

Обставини наявності укладених ДП «Солонетеплоенерго» з AT «НАК «Нафтогаз України» договорів на постачання природного газу на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р «Деякі питання опалювального сезону 2016/17» підтверджуються відповіддю AT «НАК «Нафтогаз України» № 14/6-485-24 від 01.07.2024 на адвокатський запит адвоката Вагнера Д.В.

При цьому, відповідно до п. 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС, замовники послуг транспортування зобов'язані подати Оператору ГТС номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу.

За результатом опрацювання поданих номінацій, Позивачем було встановлено відсутність поданих номінацій AT «НАК «Нафтогаз України», у спірний період у вказаному обсязі для ДП «Солонетеплоенерго».

Разом з тим, Позивачем встановлено відсутність будь-якого замовника послуг транспортування та фактичної передачі в порядку, визначеному Кодексом ГТС будь-яким суб'єктом ринку природного газу (зокрема будь-яким постачальником) в обсязі 9,277 тис. м. куб у період березень 2017, на вході до газотранспортної системи для його подальшого транспортування для Відповідача.

Загальний обсяг відбору у вказані періоди складає 9,277 тис. куб. метрів.

Вказані обсяги відбору Відповідачем природного газу підтверджуються:

1. Звітом ПАТ «Дніпропетровськгаз» про поділ фактичного обсягу між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі споживачів за березень 2017 року.

У якому у графі «Підтверджений обсяг (номінація)» значиться 0,000 тис.м.куб., а у графі «Фактичний обсяг за місяць» значиться обсяг отриманого природного газу 9,277 тис.м.куб.

2. Листом НАК «Нафтогаз України» №26-3586/1.2-17 від 19.04.2017, яким акти приймання-передачі природного газу за березень 2017 року в обсязі 9,277 тис.куб.м. повернуто без підпису.

3. Актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2017 року.

4. Договором підписаним між ДП «Солонетеплоенерго» та ПАТ «НАК «Нафтогаз України» № 4825/1617-БО-З від 27.10.2016.

А також, преюдиційними обставинами встановленими рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 02.09.2024 у справі № 904/3275/24.

Так, вищевказаним рішенням було встановлено.

«...у спірний період (березень 2017 року) Дочірнє підприємство "Солонетеплоенерго" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради" мало договірні відносини з постачання природного газу з AT "НАК "Нафтогаз України", натомість постачальник не здійснив постачання вказаних обсягів природного газу відповідачу, внаслідок чого відповідач у вказаний вище період здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи, з ресурсу позивача обсягом 9,277 тис.куб.м., без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування.»

Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, у спірний період Відповідач мав договірні відносини з постачання природного газу з AT «НАК «Нафтогаз України», натомість постачальник не здійснив постачання вказаних обсягів природного газу Відповідачу, внаслідок чого Відповідач у вказані вище періоди здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи, з ресурсу Позивача обсягом 9,277 тис.куб.м., без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування.

Також, ДП "Солонетеплоенерго" є правонаступником прав та обов'язків ДП "Перещепинетеплоенерго", а тому саме Відповідач мас здійснити компенсацію вартості відібраних ДП "Перещепинетеплоенерго" без номінацій обсягів природного газу у березні 2017 року в обсязі 15,260 тис.м.куб, і ця обставина також: є преюдиційною в силу ч. 4 ст. 75 ГПК України, з огляду на наступне.

Рішенням Дніпропетровської обласної ради №388-14/VH від 19.10.2018 надано згоду на реорганізацію ДП "Перещепинетеплоенерго" шляхом приєднання до Дочірнього підприємства "Солонетеплоенерго" комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради та погоджено персональний склад комісії з реорганізації цієї юридичної особи (п. 28, 29 рішення).

04.09.2019 до ЄДР внесений запис №12291270012002575 про рішення засновників щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації.

Також, рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 02.09.2024 у справі №904/3275/24 щодо універсального правонаступництва ДП «Солонетеплоенерго» встановлено таке.

Рішенням Дніпропетровської обласної ради № 388-14/VII від 19.10.2018 надано згоду на реорганізацію Дочірнього підприємства "Перещепинетеплоенерго" шляхом приєднання до Дочірнього підприємства "Солонетеплоенерго" комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради» та погоджено персональний склад комісії з реорганізації цієї юридичної особи (пункти 28, 29 рішення).

На підставі вказаного рішення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців державним реєстратором вчинено запис від 04.09.2019 №12291270012002575 про припинення Дочірнього підприємства "Перещепинетеплоенерго" шляхом реорганізації.

Тобто, з наведеного вбачається, що засновником відповідача прийнято рішення про припинення юридичної особи відповідача шляхом реорганізації, а саме приєднання.

Таким чином, за наслідками реорганізації Дочірнього підприємства "Перещепинетеплоенерго" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради" шляхом його приєднання до іншої особи -Дочірнього підприємства "Солонетеплоенерго" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради», до останнього переходять всі права та обов'язки Дочірнього підприємства "Перещепинетеплоенерго" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради", тобто, має місце універсальне правона ступництво.

Дочірнє підприємство «Перещепинетеплоенерго» Комунального підприємства «Дніпротеплоенерго» Дніпропетровської обласної ради», (вул. Степова, 1А, м. Перещепине, 51220, код ЄДРПОУ 24995080, далі - ДП «Перещепинетеплоенерго») також було споживачем - юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (далі також - Споживач) (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу»).

Для здійснення діяльності з виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, Відповідач використовує природний газ, який відповідно до «Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» затвердженого Постановами Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015, № 187 від 22.03.2017, № 867 від 19.10.2018.

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р «Деякі питання опалювального сезону 2016/17», від 04.10.2017 №720-р «Деякі питання опалювального сезону 2017/2018 року», від 03.10.2018 №717-р «Деякі питання опалювального сезону 2018/19 року» покладено на НАК «Нафтогаз України» обов'язок разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювальних сезонів 2016/17, 2017/2018, 2018/19 безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах, у тому числі, AT «Криворізька теплоцентраль».

Таким чином, ДП «Перещепинетеплоенерго» в період відбору без номінації природного газу - було захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.

Обставини наявності укладених ДП «Перещепинтеплоенерго» з AT «НАК «Нафтогаз України» договорів на постачання природного газу на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р «Деякі питання опалювального сезону 2016/17» підтверджуються відповіддю AT «НАК «Нафтогаз України» № 14/6-485-24 від 01.07.2024 на адвокатський запит адвоката Вагнера Д.В.

За результатом опрацювання поданих номінацій, Позивачем було також встановлено відсутність поданих номінацій AT «НАК «Нафтогаз України», у спірний період у вказаному обсязі для ДП «Перещепинетеплоенерго».

Разом з тим, Позивачем встановлено відсутність будь-якого замовника послуг транспортування та фактичної передачі в порядку, визначеному Кодексом ГТС будь-яким суб'єктом ринку природного газу (зокрема будь-яким постачальником) в обсязі 15,260 тис. м. куб у період березень 2017, на вході до газотранспортної системи для його подальшого транспортування для ДП «Перещепинетеплоенерго».

Загальний обсяг відбору у вказані періоди складає 15,260 тис. куб. метрів.

Вказані обсяги відбору ДП «Перещепинетеплоенерго» природного газу підтверджуються:

1. Звітом ПАТ «Дніпропетровськгаз» про поділ фактичного обсягу між замовниками послуг транспортування (постачальниками) в розрізі споживачів за березень 2017 року.

У якому у графі «Підтверджений обсяг (номінація)» значиться 0,000 тис.м.куб., а у графі «Фактичний обсяг за місяць» значиться обсяг отриманого природного газу 15,260 тис.м.куб.

2. Листом НАК «Нафтогаз України» №26-3596/1.2-17 від 19.04.2017, яким акти приймання-передачі природного газу за березень 2017 року в загальному обсязі 15,260 тис.куб.м. повернуто без підпису.

3. Актами приймання-передачі природного газу від 31.03.2017 року, на обсяг 11,256 тис.м.куб. та на обсяг 4,004 тис.м.куб.

4. Договорами підписаним між ДП «Перещепинетеплоенерго» та ПАТ «НАК «Нафтогаз України» № 4827/1617-БО-З від 27.10.2016 та № 4644/1617-ТЕ-З від 20.09.2016 року.

А також, преюдиційними обставинами встановленими рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 02.09.2024 у справі № 904/3275/24.

Так, вищевказаним рішенням було встановлено.

«...у спірний період (березень 2017 року) Дочірнє підприємство "Перещепинетеплоенерго" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго» Дніпропетровської обласної ради" мало договірні відносини з постачання природного газу з AT "НАК "Нафтогаз України", натомість постачальник не здійснив постачання вказаних обсягів природного газу Споживачу, внаслідок чого Дочірнє підприємство "Перещепинетеплоенерго" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради» у вказані вище періоди здійснило відбір природного газу з газотранспортної системи, з ресурсу Позивача обсягом 15,260 тис.куб.м., без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування.»

Згідно з ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Тож, у спірний період ДП «Перещепинетеплоенерго» мав договірні відносини з постачання природного газу з AT «НАК «Нафтогаз України», натомість постачальник не здійснив постачання вказаних обсягів природного газу Відповідачу, внаслідок чого Відповідач у вказані вище періоди здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи, з ресурсу Позивача обсягом 15,260 тис.м.куб, без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування.

З 01.10.2021 року по 31.12.2019 року Відповідач здійснював відбір природного газу з газотранспортної системи в обсязі 9,277 тис.м.куб у вказані вище періоди без поданих постачальником газу номінацій, а також ДП «Перещепинотеплоенерго» здійснило відбір природного газу з газотранспортної системи в обсязі 15,260 тис.м.куб у той же період без поданих постачальником газу номінацій, вартість вказаних обсягів компенсується Позивачу відповідно до порядку встановленого ч. 2 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» № 1730.

Тож, в силу вимог Закону України №1730 у Відповідача виникло зобов'язання компенсувати Позивачу вартість відібраних в період березень 2017 без номінацій обсягів природного газу у розмірі:

- ДП «Солонетеплоенерго» відібрало - 9,277 тис.м.куб.;

- ДП «Перещепинетеплоенерго» відібрало - 15,260 тис.м.куб.

За розрахунком Позивача вартість відібраних ДП «Солонетеплоенерго» без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах у загальному розмірі 9,277 тис.куб.м. за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом складає 55 016,32 грн, яку Відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами оплатити Позивачу.

Відповідно, розмір щомісячної оплати (починаючи з 01.10.2021) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 764,12 грн.

Відповідна компенсація за період з жовтня 2021 по червень 2024 (включно) в сумі 25215,96 грн стягнута з Відповідача на користь Позивача відповідно до рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.09.2024 у справі №904/3275/24.

Станом на 12.03.2026 строк оплати за наступний період з 01.07.2024 - 01.03.2026 вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, що не був предметом судового розгляду у справі №904/3275/24, є таким, що настав, а тому Відповідач зобов'язаний був сплати 15 282,40 грн.

Крім того, за розрахунком Позивача вартість відібраних ДП «Перещепинетеплоенерго» без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах у загальному розмірі 15,260 тис.куб.м. за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом складає 90497,90 грн, яку Відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами оплатити Позивачу.

Відповідно, розмір щомісячної оплати (починаючи з 01.10.2021) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 1 256,92 грн.

Відповідна компенсація за період з жовтня 2021 по червень 2024 (включно) в сумі 41478,36 грн стягнута з Відповідача на користь Позивача відповідно до рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.09.2024 у справі №904/3275/24.

Станом на 12.03.2026 строк оплати за наступний період з 01.07.2024 - 01.03.2026 вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, що не був предметом судового розгляду у справі №904/3275/24, є таким, що настав, а тому Відповідач зобов'язаний був сплати 25 138,40 грн.

Відповідач не здійснив оплату вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу на користь Позивача, чим допустив прострочення строку для оплати.

Так, на підставі ч.2 ст.8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» Позивач просить стягнути з Відповідача компенсацію вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за березень 2017 року у сумі 40420,80 грн.

На підставі ст.625 ЦК України Позивач нарахував Відповідачу суму 993,81 грн 3% річних, яка нарахована за період з 01.08.2024 по 12.03.2026 (зв.арк.с. 11, 41) та 2767,14 грн інфляційних втрат за період з серпня 2024 року по лютий 2026 року.

Нараховані Позивачем 3% річних та інфляційні втрати відповідають вимогам чинного законодавства.

Доказів погашення суми позову Відповідач на час розгляду справи суду не надав.

5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення

Відносини, які виникли між сторонами, окрім норм Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», врегульовані приписами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України “Про ринок природного газу», Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2493 (далі - Кодекс ГТС).

Згідно із статтею 5 розділу 1 глави І Кодексу ГТС, номінацією визнається попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу. Несанкціонований відбір природного газу- відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під"єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що обов'язок видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям ще на початку опалювального сезону покладено на постачальників природного газу та Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".

Аналогічний висновок про обов'язок Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" видати номінації відповідно до вказаного Розпорядження також викладено у постановах Верховного Суду від 14.05.2018 у справі № 926/680/17, від 21.03.2018 у справі № 911/656/17, від 04.04.2018 у справі № 904/5094/17, від 15.03.2018 у справі № 922/345/17.

Відповідно до ст. 1 Кодексу газотранспортної системи номінація - попереднє повідомлення, надане замовником послуг транспортування Оператору газотранспортної системи, стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу.

При цьому, відповідно до п. 1 глави 1 розділу ХІ Кодексу ГТС, замовники послуг транспортування зобов'язані подати Оператору ГТС номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу.

Відповідно до п. 4 гл. 1 розділу I Кодексу газорозподільних систем алокація - визначення фактичного обсягу (об'єму) природного газу по об'єкту споживача за певний розрахунковий період. Аналогічно до п. 5 гл. 1 розділу I Кодексу газотранспортної системи, алокація - підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу ХІІ цього Кодексу.

Визначення об'єму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокації) по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору (Пункт 1 глави 3 розділу IX Кодексу ГРС).

Відповідно до пункт 5 глави 3 розділу IX Кодексу ГРС визначено, що на підставі звіту споживача (дистанційних даних) про спожиті об'єми природного газу, визначені комерційними вузлами обліку, або на підставі зміненого режиму нарахування по об'єкту споживача Оператор ГРМ забезпечує:

1) визначення загального об'єму споживання (розподілу, постачання) природного газу (алокація) по об'єкту споживача за розрахунковий період з урахуванням передбачених цим Кодексом (договором розподілу природного газу) регламентних процедур щодо визначення об'ємів споживання (розподілу, постачання) природного газу (алокація);

4) передавання даних Оператору ГТС про фактичний об'єм та розподілу та споживання природного газу по об'єкту споживача у порядку, визначеному Кодексом ГТС (підтвердження алокації).

Визначений Оператором ГРМ фактичний об'єм та обсяг розподілу та споживання (постачання) природного газу по об'єкту споживача (алокація) за підсумками розрахункового періоду (календарного місяця) передається Оператору ГТС у встановленому Кодексом ГТС порядку для включення в місячний баланс природного газу по ГТС і є підставою для їх використання у взаємовідносинах між суб'єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником (пункт 6 глави 3 розділу IX Кодексу ГРС).

Судом встановлено, що у визначені позивачем спірні періоди та до 31.12.2019 АТ "Укртрансгаз" виконувало функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Частиною першою статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання.

Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" прийнято постанови від 01.10.2015 №758, від 22.03.2017 №187 та від 19.10.2018 №867 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" (далі - Положення). Указані постанови зобов'язували ПАТ "НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів, у тому числі і виробнику - КП "Широке" Широківської селищної ради.

З метою забезпечення сталого функціонування ринку природного газу, було прийнято Закон України від 14.07.2021 №1639-IX "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" (далі - Закон України № 1639), який набрав чинності 29.08.2021.

Законом України № 1639 внесено зміни, в тому числі, до Закону України від 03.11.2016 № 1730-VІІІ "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" (далі - Закон України №1730-VIII, який набрав чинності 30.11.2016), зокрема, шляхом викладення статті 2 в новій редакції та доповнено статтю 8 частиною другою.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України №1730 підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (далі - підприємства ПЕК), які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов'язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акту звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість:

- відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів;

- послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами, встановленими постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, чинними протягом періоду таких відборів.

Різниця між вартістю природного газу за ціною компенсації, що визначена частиною другою цієї статті, та фактичною вартістю природного газу, яку відображено в бухгалтерському обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, у відповідні періоди відбору природного газу без поданих номінацій, підлягає списанню в обліку особи, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно.

Таким чином, ч. 2. ст. 8 Закону України №1730, держава встановила імперативне нормативне регулювання правовідносин, щодо врегулювання заборгованості підприємства ПЕК перед Оператором ГТС, які протягом періоду з 1 грудня 2015 по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без подання номінацій та визначила, що вартість вказаних обсягів природного газу компенсується Оператору ГТС.

Як зазначено в п.8.20 постанови Верховного Суду від 04.05.2023 у справі № 914/1940/22 необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 цього Закону є:

1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно;

2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів;

3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015-31.12.2019;

4) строк оплати настав з 01.10.2021.

Матеріалами справи підтверджується, що відбір природного газу Відповідачем відбувся без поданих постачальником газу (ПАТ "НАК "Нафтогаз України") номінацій та за відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів у період березень 2017 року.

Тож, розрахунок вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у визначений період у загальному розмірі: ДП «Солонетеплоенерго» відібрало - 9,277 тис.м.куб.; ДП «Перещепинетеплоенерго» відібрало - 15,260 тис.м.куб,Позивачем здійснено за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів, які були чинні протягом періоду таких відборів; між сторонами відсутні суперечності стосовно того, що Відповідачем здійснювався такий відбір природного газу без поданих та підтверджених номінацій у спірний період у вказаному об'ємі; відсутні докази оплати Відповідачем вартості відібраного без номінацій природного газу ані на користь ПАТ "НАК "Нафтогаз України", ані на користь АТ "Укртрансгаз".

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ЦК України основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу.

Положення ст. 526 ЦК України передбачають, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В силу вимог Закону України №1730 у Відповідача виникло зобов'язання компенсувати Позивачу вартість відібраних в період березень 2017 року без номінацій обсягів природного газу.

З урахуванням приписів ст. 8 Закону України № 1730 про те, що компенсація Позивачу має бути здійснена Відповідачем за цінами реалізації природного газу, чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів, то при розрахунку загального розміру заборгованості Позивачем враховано обсяги споживання природного газу, використані Відповідачем для виробництва теплової енергії для різних категорій споживачів, що визначені самим Відповідачем в договорах постачання природного газу та в актах приймання-передачі природного газу, а також враховано ціни для виробників теплової енергії по категоріям споживачів, які діяли протягом періоду відборів природного газу без номінацій.

За розрахунком Позивача вартість відібраних ДП «Солонетеплоенерго» без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах у загальному розмірі 9,277 тис.куб.м. за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом складає 55 016,32 грн, яку Відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами оплатити Позивачу.

Відповідно, розмір щомісячної оплати (починаючи з 01.10.2021) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 764,12 грн.

Відповідна компенсація за період з жовтня 2021 по червень 2024 (включно) в сумі 25215,96 грн стягнута з Відповідача на користь Позивача відповідно до рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.09.2024 у справі №904/3275/24.

Станом на 12.03.2026 строк оплати за наступний період з 01.07.2024 - 01.03.2026 вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, що не був предметом судового розгляду у справі №904/3275/24, є таким, що настав, а тому Відповідач зобов'язаний був сплати 15 282,40 грн.

Крім того, за розрахунком Позивача вартість відібраних ДП «Перещепинетеплоенерго» без номінацій обсягів природного газу у визначених періодах у загальному розмірі 15,260 тис.куб.м. за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом складає 90497,90 грн, яку Відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами оплатити Позивачу.

Відповідно, розмір щомісячної оплати (починаючи з 01.10.2021) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 1 256,92 грн.

Відповідна компенсація за період з жовтня 2021 по червень 2024 (включно) в сумі 41478,36 грн стягнута з Відповідача на користь Позивача відповідно до рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.09.2024 у справі №904/3275/24.

Станом на 12.03.2026 строк оплати за наступний період з 01.07.2024 - 01.03.2026 вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, що не був предметом судового розгляду у справі №904/3275/24, є таким, що настав, а тому Відповідач зобов'язаний був сплати 25 138,40 грн.

Тож, компенсація вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за березень 2017 року склала суму 40420,80 грн.

В порушення наведених положень законодавства, Відповідач не здійснив оплату вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу на користь Позивача, чим допустив прострочення виконання зобов'язання. Доводи наведені Позивачем в позовній заяві щодо наявності заборгованості Відповідач не спростував

Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 16.02.2024р. у справі №905/2044/19 зазначив, що відібрання підприємствами обсягів природного газу з ГТС без номінацій призводить до негативного небалансу, який вноситься в алокацію на оператора ГРС та який потребує балансування в системі (відновлення обсягу відібраного газу з ГТС шляхом його закупівлі), зокрема з боку оператора ГТС. Тобто в такому випадку відбувається надання оператором ГТС послуг балансування, які підлягають оплаті (компенсації вартості газу, необхідного для відновлення балансу ГТС). Разом з цим витрати оператора ГТС на закупівлю природного газу, відібраного підприємствами без номінацій протягом періоду з 01.12.2015 до 31.12.2019. компенсуються такими підприємствами у порядку, передбаченому частиною 2 статті 8 Закону № 1730-VІІІ.

Об'єднана палата Касаційного господарського суду у справі № 918/686/21 вказала таке:

274. Договір та Кодекс ГТС не передбачають надання оператором будь-яких інших підтверджень факту здійснення ним балансування (в тому числі відповідно до пп.1 п.3 розд. XIII Кодексу ГТС) для того, щоб послуги балансування вважались наданими, а у оператора ГТС виникло право на отримання від замовника оплати.

275. Враховуючи викладене. Верховний Суд зазначає, що у такій категорії сплав, незалежно від того, здійснюється місячне чи добове балансування, а також яка саме редакція Кодексу ГТС застосовується до спірних відносин, позивач (оператор ГТС) не повинен доводити існування загрози цілісності ГТС, наявності в нього ресурсу природного газу саме для врегулювання небалансів відповідача, факт понесення реальних витрат на врегулювання небалансів саме відповідача, зокрема й факт купівлі-продажу оператором ГТС короткострокових стандартизованих продуктів.

Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 16.02.2024р. у справі № 905/2044/19 сформував висновок щодо застосування частини 2 статті 8 Закону 1730-VIII та пункту 8 глави 3 розділу XII, пунктів 1-2 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС: при стягненні оператором ГТС (особою, яка виконувала функції оператора ГТС) вартості послуг балансування з оператора ГРС за період 2016 - 2019 роки із загального місячного небалансу оператора ГРС відраховуються обсяги відбору природного газу теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, які підпадають під дію частини 2 статті 8 Закону 1730- VIII.

Тобто за таких обставин, враховуючи висновки Верховного Суду, зроблені у справах №914/1940/22 та №905/2044/19, Законом №1730 не передбачено виключень в частині відібраних без номінацій обсягів природного газу. Усі обсяги природного газу, які були використані без номінацій, підпадають під дію положень частини 2 статті 8 Закону 1730. А враховуючи висновки Об'єднаної палати Верховного Суду - Оператор ГТС не повинен доводити витрати на проведення ним балансуючих дій.

Відповідач фактично спожив обсяг природного газу в розмірі: ДП «Солонетеплоенерго» відібрало - 9,277 тис.м.куб.; ДП «Перещепинетеплоенерго» відібрало - 15,260 тис.м.куб, що зобов'язує його компенсувати вартість спожитого газу в порядку, визначеному ч. 2 ст. 8 Закону України № 1730.

Враховуючи наведені положення чинного законодавства та матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Позивача та стягнення з Відповідача 40420,80 грн компенсації вартості відібраних без номінації обсягів природного газу за березень 2017 року, 3% річних від простроченої суми у розмірі 993,81 грн та інфляційних втрат в сумі 2767,14 грн.

6. Висновок господарського суду за результатами вирішення спору

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами і тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на Відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

УХВАЛИВ:

Позов Акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Дочірнього підприємства "Солонетеплоенерго" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради" задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Солонетеплоенерго" комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради" (52400, Дніпропетровська область, смт Солоне, вул.Шевченко, буд. 4, код ЄДРПОУ 02128135) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м.Київ, Кловський узвіз, 9/1, код ЄДРПОУ 30019801) 40420,80 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу, три проценти річних від простроченої суми у розмірі 993,81 грн, інфляційні втрати в сумі 2767,14 грн та судовий збір у розмірі 2662,40 грн.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 ГПК України).

Згідно з частиною 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 26.05.2026

Суддя Н.Б. Кеся