Постанова від 25.05.2026 по справі 140/5561/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2026 року Справа № 140/5561/25 пров. № А/857/42740/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р. М., суддів Гінди О. М.,Заверухи О. Б., розглянув в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2025 року (головуючий суддя Смокович Віра Іванівна, м. Луцьк) у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

До Волинського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач) з такими вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність в/ч НОМЕР_1 щодо невключення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток;

- зобов'язати в/ч НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані дні оплачуваних відпусток в загальній кількості 162 дні, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Суд першої інстанції постановив рішення, яким задоволено повністю адміністративний позов, а саме суд: - визнав протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не включення до складу грошового забезпечення сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток ОСОБА_1 ; - зобов'язав Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані дні основної щорічної відпустки за 2022 рік у кількості 30 календарних днів, за невикористані дні основної щорічної відпустки за 2023 рік у кількості 25 календарних днів, за невикористані дні основної щорічної відпустки за 2024 рік у кількості 10 календарних днів, за невикористані дні основної щорічної відпустки за 2025 рік у кількості 27 календарних днів та за невикористані дні додаткової відпустку, як учаснику бойових дій, яка надається відповідно до пункту 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» за 2021 по 2025 роки з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», та провести виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Приймаючи оскаржене рішення, суд першої інстанції керувався нормами Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704), Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджено наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 (далі - Порядок № 260), Постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168 (далі - Постанова № 168), та врахував висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 23.09.2024 року у справі №240/32125/23; суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не врахував у складі грошового забезпечення з якого обчислюється компенсація за невикористані дні оплачуваних відпусток додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168 з тих мотивів, що норма, якою визначено складові для обчислення розміру компенсації за невикористані дні оплачуваної відпустки не містить жодних застережень щодо заборони урахування винагород до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір такої компенсації. Зазначив, що додаткова винагорода, запроваджена Постановою № 168 є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення та виплачувалася позивачу по день звільнення з військової служби, тому вказана винагорода входить до складу грошового забезпечення позивача (як розрахункової величини), з якого обчислюється розмір компенсації за всі невикористані ним дні оплачуваних відпусток.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

Відповідач оскаржив рішення першої інстанції до Восьмого апеляційного адміністративного суду в частині задоволення позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права і порушення ним норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, про відмову у задоволенні позову.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт покликається на те, що постановою № 168 визначено коло підстав для виплати додаткової винагороди, яка виплачується лише у період дії воєнного стану. Відповідно, додаткова винагорода на період дії воєнного стану не може вважатися одним із щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховується при обчисленні одноразових соціальних доплат та допомог, а також компенсацій. Звертає увагу, що наказом Міністерства оборони України від 15.01.2025 № 23 затверджені Зміни до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197, відповідно до абзацу 2 пункту 3 яких вказано, що у пункті 6 розділу XXXI Порядку № 260 після слів «щомісячних додаткових видів грошового забезпечення» доповнити словами «, крім винагород». Таким чином, розділ ХХХІ Порядку № 260, що визначає порядок виплати грошового забезпечення у разі звільнення з військової служби, більше не передбачає можливості включення додаткової винагороди, що виплачується в умовах воєнного стану на підставі Постанови № 168, до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється грошова компенсація за невикористані відпустки.

Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи:

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу зазначив, що рішення суду першої інстанції прийняте з дотриманням норм законодавства, на підставі повно встановлених обставин справи. Доводи апеляційної скарги, на його переконання, є безпідставними. Посилаючись на законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення без змін.

Обставини справи, які встановив суд першої інстанції та перевірив суд апеляційної інстанції:

ОСОБА_1 проходив службу у ВЧ НОМЕР_2 , наказом командира ВЧ НОМЕР_1 від 25.02.2025 №48 звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 25.02.2025.

Відповідно до наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 25.02.2025 № 48 ОСОБА_1 вирішено виплатити (а.с. 24):

- грошову компенсацію за невикористану щорічну відпустку: за 2022 рік - 30 днів, за 2023 рік - 25 днів, за 2024 рік - 10 днів, за 2025 рік - 27 днів;

- грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2021 до 2025;

Згідно відомостей з довідки про нараховане та виплачене грошове забезпечення за 2025 ОСОБА_1 нарахована та виплачена (а.с. 29):

- компенсація за невикористані дні основної відпустки в розмірі 72059,47 грн.;

- компенсація за невикористані відпустки учасникам бойових дій в розмірі 54827,85 грн.

- додаткова грошова винагорода, передбачена Постановою № 168 за період із лютого 2022 по лютий 2025 року щомісячно (окрім лютого, березня, квітня та грудня 2023 року та січня 2024 року та лютого 2025 року).

Представниця позивача 02.04.2025 направила до ВЧ НОМЕР_1 адвокатський запит, у якому просила, серед іншого, надати інформацію чи було враховано додаткову грошову винагороду, отриману ОСОБА_1 , при обрахунку грошової компенсації за невикористану щорічну відпустку за 2022-2025 роки (а.с. 26-27).

Відповідач листом від 09.05.2025 № 56/1359 повідомив, що компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2022-2025 роки позивачу здійснена виходячи з розміру його грошового забезпечення за останньою займаною посадою враховуючи щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія) визначені пункту 2 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України № 260 від 07.06.2018, крім одноразових додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 28).

Норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини:

У частині другій статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) наведений перелік складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. За умовами частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших, утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Водночас статтею 9-2 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що військовослужбовцям під час дії воєнного стану (особливого періоду):

а) щомісячно виплачується додаткова винагорода на умовах, у розмірах та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України;

б) виплачується винагорода за знищене (захоплене) озброєння та військову, бойову (спеціальну, спеціалізовану) техніку противника у розмірах від чотирьох до трьохсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до пункту 1 статті 10-1 Закону № 2011-XII військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

У рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі не використані за час проходження військової служби дні щорічних основної та додаткової відпусток, а також додаткової відпустки військовослужбовцям, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, та додаткової відпустки, передбаченої статтею 16-2 Закону України "Про відпустки". (пункт 14 статті 10-1 Закону № 2011-XII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ № 704), окрім тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та розмірів надбавки за вислугу років також затверджено додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу визначено здійснювати в порядку, що затверджується, зокрема, Міністром оборони (стаття 9 Закону № 2011-XII).

Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджено наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260 (далі - Порядок № 260).

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 260 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) грошове забезпечення, зокрема, включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту), а також додаткова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.

Пунктом 16 розділу І Порядку № 260 передбачено, що виплата додаткових видів грошового забезпечення, не передбачених цим Порядком, здійснюється відповідно до чинного законодавства України.

Пунктами 3, 5 Розділу XXXI Порядку № 260 передбачено, що у рік звільнення військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), звільненим з військової служби за віком, станом здоров'я, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, які не використали щорічну основну відпустку або використали частково, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини та виплачується грошове забезпечення у розмірі відповідно до кількості наданих днів відпустки або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються з військової служби, за їх бажанням надається відпустка із наступним виключенням зі списків особового складу військової частини тривалістю, що визначається пропорційно часу, прослуженому в році звільнення за кожен повний місяць служби, та за час такої відпустки виплачується грошове забезпечення або виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, в тому числі за минулі роки.

Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які мають право на щорічні додаткові відпустки відповідно до чинного законодавства України, виплачується компенсація за всі календарні дні невикористаної додаткової відпустки, яка надається в повному обсязі або пропорційно часу, прослуженому в році звільнення.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - постанова КМУ № 168), в пункті 1 якої установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Державної прикордонної служби, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Позиція суду апеляційної інстанції

Суд апеляційної інстанції, перевіряючи в межах доводів та вимог апеляційної скарги законність і обґрунтованість рішення, не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на такі мотиви:

суд першої інстанції при прийнятті рішення дійшов висновку, що:

- норма, якою визначено складові для обчислення розміру компенсації за невикористані дні оплачуваної відпустки не містить жодних застережень щодо заборони урахування винагород до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір такої компенсації;

- додаткова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2022 № 168, мала постійний характер, а тому підлягає включенню до складу грошового забезпечення, з урахуванням якого мав визначатися розмір місячного грошового забезпечення як бази нарахування грошової компенсації за невикористані календарні дні відпустки.

Апеляційний суд такі висновки суду першої інстанції визнає помилковими з огляду на такі мотиви:

І. при визначенні місячного грошового забезпечення як бази нарахування передбачених Законом № 2011-ХІІ соціальних виплат, допомог та компенсацій відповідно до частини другої статті 9 Закону враховуються лише ті щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди), які мають постійний характер.

Колегія суддів дійшла висновку, що передбачена Постановою № 168 додаткова винагорода не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, що має постійний характер, оскільки виплачується лише у період дії воєнного стану, у розмірі, що не є сталим та щомісяця визначається пропорційно до днів, в які військовослужбовець ніс службу в певних умовах, залежно від виду та умов виконання завдань, а також не виплачується за низки умов (напр., у місяці, коли військовослужбовець вчинив дисциплінарні та інші проступки тощо). Розмір цієї додаткової винагороди не є сталим та визначається за конкретні часові періоди наказами командирів (начальників) залежно від наведених та інших передбачених законодавством умов.

Відомості довідки про нараховане та виплачене грошове забезпечення позивача вказують на те, що згадана додаткова винагорода не виплачувалася йому щомісяця, а у тих місяцях, в яких виплачувалася - нараховувалася в різних сумах.

Отже, передбачена статтею 9-2 Закону № 2011-ХІІ та Постановою № 168 додаткова винагорода на час воєнного стану не має постійного характеру, а тому не включається до складових місячного грошового забезпечення як бази нарахування спірної компенсації.

Апеляційний суд також враховує, що Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду (постанова від 02.06.2021 у справі № 240/11441/19; № в ЄДРСР 97357218) свого часу дійшов аналогічних висновків щодо правової природи винагороди за участь в антитерористичній операції (не є постійною і не має систематичного характеру, а її розмір залежить як від днів участі в антитерористичній операції, так і від виконаних завдань, що визначається наказом командира), що є аналогом додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для врахування додаткової винагороди на підставі Постанови № 168 для складу місячного грошового забезпечення, з якого повинна бути обрахована компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки та одноразова грошова допомога при звільненні.

ІІ. оцінюючи покликання суду першої інстанції на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 23.09.2024 року у справі № 240/32125/23, суд враховує таке:

Пункт 6 розділу ХХХІ Порядку № 260 в редакції, що діяла до 15.01.2025 року, тобто до внесення змін згідно з Наказом Міністерства оборони № 23 від 15.01.2025, був викладений таким чином: розрахунок грошового забезпечення за час надання щорічної основної відпустки з подальшим виключенням зі списків особового складу та грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував за останньою займаною штатною посадою. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів. У постанові Верховного Суду від 23.09.2024 року у справі № 240/32125/23, яку застосовує суд першої інстанції при вирішенні цього спору, касаційний суд розтлумачив підпункт 6 розділу ХХХІ Порядку № 260 (в редакції, що діяла до 15.01.2025 року) таким чином, що на відміну від правил обчислення розміру допомоги на оздоровлення (в цій частині в позові було відмовлено), цей пункт не містить жодних застережень щодо заборони урахування винагород до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір такої компенсації.

З цього приводу суд формує такі два висновки щодо правозастосування:

- по перше, як детально проаналізовано у цьому рішення вище, передбачена ст. 9-2 Закону № 2011-ХІІ та Постановою № 168 додаткова винагорода на час воєнного стану не має постійного характеру, тому не включається до розміру місячного грошового забезпечення як бази нарахування спірної компенсації.

- по друге, наказом Міністерства оборони України від 15.01.2025 № 23 затверджені Зміни до Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за №745/32197, відповідно до абзацу 2 пункту 3 яких вказано, що у пункті 6 розділу XXXI Порядку № 260 після слів «щомісячних додаткових видів грошового забезпечення» доповнити словами «, крім винагород».

Відповідно до пункту 6 розділу ХХХІ Порядку № 260 в редакції, що діяла на час звільнення позивача з військової служби та нарахування спірної компенсації, розрахунок грошового забезпечення за час надання щорічної основної відпустки з подальшим виключенням зі списків особового складу та грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, крім винагород з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення, які військовослужбовець отримував за останньою займаною штатною посадою. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.

Отже, враховуючи чинну на момент виникнення спірних правовідносин редакцію пункту 6 розділу ХХХІ Порядку № 260, суб'єкт правотворчості чітко та недвозначно визначив, що до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, не включаються винагороди, незалежно від їхнього виду (щомісячні чи одноразові). Тобто ця норма вже містить чітку заборону щодо врахування винагород до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір такої компенсації (на відміну від попереднього правового регулювання, яке аналізував суд у справі № 240/32125/23). Тому колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що суд першої інстанції помилково врахував висновки Верховного Суду у постанові від 23.09.2024 у справі № 240/32125/23, оскільки такі є нерелевантними до спірних правовідносин (у зв'язку із зміною правового регулювання).

Зважаючи на формулу розрахунку сум компенсації за всі невикористані позивачем дні відпустки, визначену у пункті 6 розділу ХХХІ Порядку № 260, відповідач при обчисленні вказаної компенсації за всі невикористані дні основної та додаткової відпустки правомірно не враховував в складі грошового забезпечення щомісячної додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України у № 168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Відповідно до статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення. Відповідно до статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Підсумовуючи наведені вище мотиви, колегія суддів дійшла висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що є підставою для скасування оскаржуваного рішення. Враховуючи слушність аргументів апелянта-відповідача, слід прийняти нове рішення - про відмову у задоволенні позову позивача.

З огляду на висновок по суті апеляційної скарги суд перерозподіляє судові витрати сторін, понесені в суді першої інстанції. Щодо витрат на сплату судового збору за подання апеляційної скарги, то з огляду на статус учасників справи (позивач - фізична особа, відповідач - суб'єкт владних повноважень) понесені апелянтом витрати не відшкодовуються.

Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 задовольнити.

Рішення Волинського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2025 року у справі № 140/5561/25 скасувати та ухвалити нове рішення.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Понесені позивачем судові витрати покласти на нього. Судові витрати, понесені відповідачем в суді апеляційної інстанції, не відшкодовуються.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.

Постанова у повному обсязі буде складена протягом десяти днів з дня закінчення розгляду справи.

Головуючий суддя Р. М. Москаль

судді О. М. Гінда

О. Б. Заверуха

Повне судове рішення складено 25.05.26