Справа № 420/10650/26
26 травня 2026 року м. Одеса
Одеський кружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Хорсагро Альянс» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Фермерського господарства “ХОРСАГРО АЛЬЯНС» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, у якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії регіонального рівня ГУ ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13680490/42494491 від 24 березня 2026 року про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.12.2025 року №1;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ФГ «Хорсагро Альянс» від 30.12.2025 року №1.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що на підставі Договору купівлі-продажу №04-2025 та Додатку до нього він продав Товар: Пшеницю власного виробництва урожаю 2025 року, кількість Товару: 1 580 000,00 кг. Загальна вартість Товару склала 11 059 998,42 грн. У зв'язку із здійсненням цієї господарської операції, платником було складено податкову накладну №1 від 30.12.2025 року, реєстрація якої була зупинена контролюючим органом. 19 березня 20216 року Позивачем на адресу контролюючого органу було направлено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 19.03.2026 року №1, яким ФГ «Хорсагро Альянс» надало детальні пояснення стосовно здійснення господарської діяльності та всі підтверджуючі документи, які складені з дотриманням вимог чинного законодавства та достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №1 від 30 грудня 2025 року в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, відповідач їх не врахував, у зв'язку з чим прийняв оскаржуване рішення.
Не погоджуючись з рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної, позивач зауважив, що підставою зупинення реєстрації податкової накладної від 30.12.2025 року №1 контролюючий орган визначив відповідність платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку, проте в лютому 2026 року ФГ «Хорсагро Альянс» було виключено з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Позивач категорично не погоджується з підставою прийняття оскаржуваного рішення: платіжні інструкції складені з порушенням законодавства України, оскільки на них відсутній підпис платника. Позивач вважає, що жодного порушення вимог до форми та реквізитів платіжних документів Позивачем не допущено, а наявність особистого підпису на платіжному документі не є обов'язковою, якщо платіжний документ містить інші дані, за якими можна ідентифікувати учасника платіжної операції. Крім того, на думку позивача, при вирішенні питання про реєстрацію податкової накладної податковий орган позбавлений права визначати реальність проведеної операції, а тому документи щодо придбання насіння добрив, ЗЗМ та ПММ не мають надаватись платником податку у такому випадку.
Вважаючи, що надав контролюючому органу всі документи, які підтверджують правильність складення податкової накладної №1 від 30.12.2025 року, позивач стверджує, що вона має бути зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою суду від 20.04.2026 відкрито провадження у даній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
05.05.2026 року відповідачем - ГУ ДПС в Одеській області було подано відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову мотивуючи тим, що оскаржуване позивачем рішення Комісії є повністю обґрунтованим, правомірним, прийнятим у відповідності до законодавчих вимог та з передбачених законом підстав.
Відповідач зазначає, що аналіз номенклатури придбаних товарів, поданих ФГ «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» декларацій з ПДВ за період з січня 2025 по березень 2026 року свідчить про часткове формування податкового кредиту без належного економічного підґрунтя з метою мінімізації податкових зобов'язань.
За твердженням відповідача, на підтвердження фактичного здійснення господарських операцій, платник повинен мати відповідні первинні документи, які мають бути належно оформленими, містити всі необхідні реквізити, бути підписані уповноваженими особами та, які в сукупності з встановленими обставинами справи, зокрема, і щодо можливостей здійснення господарюючими суб'єктами відповідних операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна, обсягу матеріальних та трудових ресурсів, економічно необхідних для виконання умов, обумовлених договорами, мають свідчити про беззаперечний факт реального вчинення господарських операцій, що і є підставою для формування платником податкового обліку.
Однак, проаналізувавши документи, надані платником до контролюючого органу, останній дійшов, відповідачем виявлено порушення:
норми п. 51 Постанови Правління Національного Банку України від 04.07.2018 № 75 «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України», а саме: платіжні інструкції - не завірені належним чином підписами посадових та службових осіб, а отже, не відповідають приписам п.п. 5, 6 зазначеної Постанови;
підпункту 11.1 пункту 11 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» від 14.10.1997 №363, а саме у товаротранспортних накладних не заповнено обов'язкових граф щодо вантажувально-розвантажувальних операцій;
відсутність товарно-транспортних накладних які засвідчують поставку товару до контрагента «Покупця», у наявних ТТН відсутній покупець ТОВ «ТІМУРАГРО», фактично підтверджено лише поставку пшениці до зернового складу який належить ТОВ «АК ХОРС» (код ЄДРПОУ 42676481);
Також відповідач дійшов висновку, що серед документів, наданих на розгляд комісії регіонального рівня відсутні:
Згідно розділу 6 п.п. 6.2. Договору Купівлі-продажу № 04-2025 від 30.12.2025 «Передача - прийом Товару здійснюється в пункті навантаження. На кожну партію Товару, Продавець передає Покупцеві в 10-ти денний термін після поставки товару, наступні документи: Копії форми 4-сг; Копію форми звітності № 37-сг; Рахунок-фактура, накладна на товар», а отже до податкових накладних не надано: копії форми 4-сг про наявність посівних площ сільськогосподарських культур; копію форми звітності про збирання врожаю сільськогосподарських культур № 37-сг; рахунку-фактури; накладна на товар.
Додатково у відзиві повідомлено, що комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 6 Порядку № 1165 з у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності прийнято рішення про відповідність ФГ «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» критеріям ризиковості платника податку: від 22.05.2025 № 4572. Підставою для прийняття відповідного рішення став: п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Отже система автоматизованого моніторингу оцінки ризиків автоматично зупиняла реєстрацію податкових накладних у зв'язку з відповідністю ризиковості підприємства та наявне відповідне рішення № 4572 від 22.05.2025. У свою чергу, 10.04.2026 прийняте рішення № 2703 про невідповідність ФГ «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» критеріям ризиковості платника податку.
З огляду на викладене, на переконання відповідача, на підставі наданих Фермерським господарством «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» документів, Комісією було правомірно винесене рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 30.12.2025, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
До відзиву на адміністративний позов представником відповідача подано клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
12.05.2026 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якій представник позивача не погоджується з доводами відзиву та наполягає на задоволенні позовних вимог з підстав викладених у позовній заяві.
Ухвалою суду від 26.05.2026 відмовлено у задоволенні клопотання представника ГУ ДПС в Одеській області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Від Державної податкової служби України до суду не надійшло відзиву на позовну заяву ФГ “ХОРСАГРО АЛЬЯНС». Державна податкова служба України отримала ухвалу суду від 20.04.2026 року шляхом доставлення в особистий кабінет в системі «Електронний Суд» 20.04.2026 року.
Інші заяви клопотання та додаткові докази станом на момент розгляду справи по суті до суду також не надходили.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Фермерське господарство “ХОРСАГРО АЛЬЯНС» (код ЄДРПОУ 42494491) зареєстроване 09.06.2021 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 1005481070002000897.
Видами економічної діяльності ФГ "ХОРСАГРО АЛЬЯНС" є:
01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний);
49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 47.81 Роздрібна торгівля з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами;
46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин;
10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості;
01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві;
01.46 Розведення свиней;
01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід;
01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур;
01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів.
30.12.2025 між ФГ “ХОРСАГРО АЛЬЯНС» (Продавець) та Приватним підприємством “ТІМУРАГРО» (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №04-2025 (далі - Договір).
Відповідно до предмету цього Договору продавець зобов'язується продати окремими партіями сільськогосподарську продукцію українського походження, в подальшому «ТОВАР», в асортименті, за ціною, якістю, вагою і на умовах, погоджених з Покупцем і зазначених у Додатку, який є невід'ємною частиною цього Договору, а Покупець зобов'язується купити і здійснити приймання та оплату окремих партій і загального обсягу Товару.
Згідно Додатку №1 до Договору купівлі-продажу №04-2025 від 30.12.2025 року, Продавець продає, а Покупець придбає наступний Товар: Пшеницю власного виробництва урожаю 2025 року, кількість Товару: 1 580 000,00 кг, загальна сума Товару: 11 059 998,42 грн.; термін поставки Товару: 30.12.2025 р. - 02.03.2026 р.
Згідно Акту №1 приймання-передачі від 30 грудня 2025 року, Продавець передав, а Покупець прийняв у власність Пшеницю українського походження у кількості 1580 т.
На підставі рахунку на оплату №24 від 30.12.2025 року, 19 січня 2026 року ФГ «Хорсагро Альянс» було здійснено повну оплату поставленої Пшениці у кількості 1580 т, що підтверджується платіжними інструкціями: №9394 на суму 2 250 000,00 грн., №9396 на суму 4 410 000,00 грн., №9397 на суму 4 399 998,42 грн.
30.12.2025 року (за правилом першої події - дата відвантаження Товару) Фермерським господарством було складено податкову накладну №1 від 30.12.2025 року.
Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМ України №1165 від 11.12.2019, реєстрацію податкової накладної ФГ “ХОРСАГРО АЛЬЯНС» було зупинено, що підтверджується Квитанцією від 18.01.2026. Підставою зупинення реєстрації податкової накладної №1 від 30.12.2025 року визначено: ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку).
Також, Платнику було запропоновано надати пояснення і копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
19.03.2026 Фермерське господарство направило до контролюючого органу повідомлення № 1 від 19.03.2026 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено.
У поясненнях, позивач зокрема вказував, що 10 лютого 2026 ФГ "ХОРСАГРО АЛЬЯНС" було виключено з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Для здійснення своєї діяльності ФГ «Хорсагро альянс» має достатню матеріально-технічну базу та трудові ресурси та у своїй діяльності використовує наступні активи. Земельний банк підприємства складає 1716,404 га. (категорія земельних ділянок 01.01 - товарного виробництва). Земельні ділянки орендуються у фізичних осіб - власників (пайовиків підприємства, орендуються, як невитребувані, державної та комунальної власності). Місцезнаходження орендованих земельних ділянок - Одеська область: Болградський. Відомості оренди підтверджуються інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме та Реєстру прав власності на нерухоме майно та відображені у формі -20 ОПП. (Витяг з та 20 ОПП додаються).
Крім того, у поясненнях повідомлено, що ФГ «Хорсагро Альянс» має на балансі сільськогосподарську техніку:
1) Гусеничний трактор для с/г робіт John Deere, 8345RT;
2) Дискова борона HORSCH Joker 8 RT;
3) Колісний трактор для с/г робіт Claas;
4) Навантажувач тракторний НТ-1200 J-8427900000 з ковшом-0,8-8431200000;
5) Оприскувач причіпного тракторного BERTHROUD TRACKED 3200DPA;
6) Оприскувач тракторний TRACKER 3200;
7) Розкидач мін. добрив KUHN AXIS 30.01 #01;
8) Розкидач мін. добрив KUHN AXIS 30.01 #03;
9) Сівалка зернова прямого висіву Horsch Pronto 12NT;
10) Сівалка пневматична Horsch, модель Pronto 12NT;
11) Сівалка просапна Hermes 6.
Платник податку щодо підстав складання спірної податкової накладної пояснив, що між ФГ «Хорсагро Альянс» та ПП «Тімурагро» (код ЄДРПОУ 37163073) (покупець) був укладений Договір КП №04-2025 від 30.12.2025р. на поставку зерна. Відповідно до умов укладеного Договору, ПП «Тімурагро» замовив у ФГ «Хорсагро Альянс» поставку товару, а саме пшениці (код УКТ ЗЕД 1001). Передача товару відбулась шляхом переоформлення товару на складах, про що складені відповідні акти переоформлення зерна, а також всі необхідні документи. Товар було оплачено в повному обсязі.
Разом з поясненнями Фермерське господарство надало копії документів (кількість додатків -24), які вважало достатніми для прийняття рішення про реєстрації ПН №1 від 30.12.2025 в ЄРПН, зокрема договір, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, довідки Форми 20-ОПП, платіжні доручення про оплату товару, товарно-транспортні накладні, рахунок на оплату, видаткова накладна, акт приймання-передачі тощо.
Копії указаних документів позивачем також додані до позовної заяви.
За результатами розгляду Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 24.03.2026 № 13680490/42494491 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.12.2025 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку із наданням платником податків копій документів, що складених/оформлених із порушенням законодавства. Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): надані документи не відповідають вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»; ПН складена з порушенням вимог податкового законодавства згідно з ст.187 ПК України; документи не містять обов'язкових реквізитів, які повинні бути зазначені в первинному документі; в платіжній інструкції не зазначено підпис платника; не підтверджено документами щодо придбання насіння, добрив, ЗЗР, ПММ.
Не погодившись із рішенням про відмову у реєстрації в ЄРПН податкової накладної №1 від 30.12.2025, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із підпунктами “а», “б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п.201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
Згідно приписів п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п.201.1 цієї статті та/або п.192.1 ст.192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п.201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165 у редакції, чинній на момент зупинення реєстрації спірної податкової накладної).
За визначенням пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно із пунктами 7 та 8 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п.25 Порядку № 1165).
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 (далі - Порядок №520).
Як визначено п.п.2-4 Порядку №520, рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і “;Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, які платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, може подати для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, а саме: договори, контракти, довіреності, акти на оформлення повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг), розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків, тощо.
Вжите у наведеній нормі словосполучення "може подати" свідчить про те, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним та залежить від критерію ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі.
Пунктом 6 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до п.п.9, 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
- або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
- або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
- або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» та “Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до п. 10 Порядку № 520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як встановлено судом з матеріалів справи, Комісією регіонального рівня прийнято оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 30.12.2025 року саме з підстави “надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства».
Надаючи оцінку правомірності оскаржених рішень, суд дійшов наступного.
Щодо дотримання відповідачем вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної.
За отриманою від ДПС України квитанцією позивачу повідомлено, що реєстрація податкової накладної №1 від 30.12.2025 року зупинена, платник податку відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Суд зазначає, що Критерії ризиковості платника податку на додану вартість є Додатком №1 до Порядку №1165.
Пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість передбачено такий критерій:
“У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.».
Водночас, суд зауважує, що відповідач жодним чином не конкретизував, яка саме податкова інформація наявна у контролюючих органах, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій для реєстрації податковій накладній.
У відзиві на адміністративний позов відповідач посилається на рішення про відповідність ФГ «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» критеріям ризиковості платника податку: від 22.05.2025 № 4572, у зв'язку з яким система автоматизованого моніторингу оцінки ризиків автоматично зупиняла реєстрацію податкових накладних.
Щодо наведеного судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі №420/18077/25 визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2025р. №4572 про відповідність платника податків на додану вартість Фермерського господарства «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» критеріям ризиковості платника податку та зобов'язано Головне управління ДПС в Одеській області виключити Фермерське господарство «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» (код ЄДРПОУ: 42494491) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05 лютого 2026 року було залишено рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року без змін. Отже, рішення суду щодо скасування рішення від 22.05.2025р. №4572 про відповідність платника податків на додану вартість Фермерського господарства «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» критеріям ризиковості платника податку набрало законної сили 05.02.2026 року.
Таким чином, станом на дату прийняття рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13680490/42494491 від 24 березня 2026 року, рішення від 22.05.2025р. №4572 про відповідність Фермерського господарства «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» критеріям ризиковості було скасовано.
Суд враховує, що про скасування рішення про відповідність критеріям ризиковості позивач повідомляв контролюючий орган у поясненнях поданих разом із Повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 19.03.2026 року №1. Проте, відповідач не прийняв зазначені доводи платника податків до уваги.
Також у квитанціях про зупинення контролюючий орган запропонував надати платнику податку пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Під час розгляду справи суд встановив, що з метою подальшої реєстрації (після зупинення) податкової накладної №1 від 30.12.2025 року ФГ «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» через електронний кабінет направлене до контролюючого органу Повідомлення № 1 від 19.03.2026 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Разом з поясненнями Фермерське господарство надало копії документів (кількість додатків -24), які вважало достатніми для прийняття рішення про реєстрації ПН №1 від 30.12.2025 в ЄРПН, зокрема договір, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, довідки Форми 20-ОПП, платіжні доручення про оплату товару, товарно-транспортні накладні, рахунок на оплату, видаткова накладна, акт приймання-передачі тощо.
На переконання позивача, обсяг інформації, що містився у вказаних документах, був достатнім для підтвердження підстав формування податкової накладної, адже відповідач не конкретизував, які саме документи необхідно надати платнику податків, та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб реєстрація ПН стала можливою.
Суд погоджується з наведеними доводами позивача.
Відповідач у відзиві підтвердив, що, на виконання Порядку №1165, позивачем були подане до контролюючого органу Повідомлення з додатками.
Вирішуючи цей спір, суд виходить із того, що можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом переліку цих документів.
Матеріалами справи підтверджується, що в надісланих позивачу квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено вичерпного переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.
Контролюючий орган не конкретизував, які саме документи необхідно надати платнику податків, та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб реєстрація ПН стала можливою.
Верховний Суд у постановах від 14.12.2022 у справі № 560/11825/21 (ЄДРСР 107878016), від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22 (ЄДРСР 109063942) виснував, що у випадку загальної вказівки щодо необхідності подати документи у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний саме в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття необґрунтованого рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Також, у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 (ЄДРСР 100789179) Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в ЄРПН прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Аналогічна позиція також висловлена у постанові Верховного Суду від 29.06.2022 у справі 380/5383/21 (ЄДРСР 105024835).
Таким чином, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів у реальності господарської операції, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
Зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п.185.1 ст.185, так і п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України.
Відтак, контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкової накладної не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, з урахуванням змісту (суті) господарської операції по якій складено таку податкову накладну, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено.
Однак, з квитанції про зупинення реєстрації спірної податкової накладної ФГ “ХОРСАГРО АЛЬЯНС» вбачається, що відповідач не визначав конкретного переліку документів, які повинен був надати на розгляд Комісії платник.
Надіслана позивачу квитанція містила загальну вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, без конкретизації переліку документів, необхідних для її реєстрації, у зв'язку із чим позивач надав ті документи, які вважав достатніми та такими, що повністю підтверджують правомірність складання та направлення на реєстрацію податкової накладної, щодо реєстрації якої виник цей спір, підтверджують інформацію стосовно відображеної у податковій накладній господарської операції.
Проте, незважаючи на надані платником пояснення та копії первинних документів, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області було прийняте оскаржуване рішення, дослідивши яке, суд зазначає, що у контролюючого органу станом на час його прийняття не було зауважень щодо повноти наданих документів.
Підставою ж для прийняття оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної Комісія зазначила: надання платником податків копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. У графі рішення «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» зазначено: надані документи не відповідають вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»; ПН складена з порушенням вимог податкового законодавства згідно з ст.187 ПК України; документи не містять обов'язкових реквізитів, які повинні бути зазначені в первинному документі; в платіжній інструкції не зазначено підпис платника; не підтверджено документами щодо придбання насіння, добрив, ЗЗР, ПММ.
Щодо обґрунтування підстав прийняття оскарженого рішення.
Зазначаючи про те, що надані документи не відповідають вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та ПН складена з порушенням вимог податкового законодавства згідно з ст.187 ПК України, контролюючий орган не конкретизував, які саме норми Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» платником податку не дотримано, і яка з вимог ст. 187 ПК України була порушена.
Водночас, матеріалами справи підтверджено, що податкову накладну №1 від 30.12.2025 складено за фактом першої події (відвантаження товару згідно Акту №1 приймання-передачі та видаткової накладної №23 від 30.12.2025), що відповідає положенням ст.. 187 ПК України. Податкову накладну складено на користь контрагента-покупця ПП «Тімурагро» за наслідками поставки товару на підставі Договору купівлі - продажу №04-2025 від 30.12.2025 року.
Щодо твердження податкового органу про те, що платіжні інструкції складені з порушенням законодавства України, оскільки на них відсутній підпис платника, суд зазначає наступне.
Постановою Правління Національного банку України від 04.07.2018 р. № 75 затверджено Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України, пунктом 2 якого встановлено, що це Положення встановлює основні вимоги щодо організації бухгалтерського обліку в банках України. Пунктом 42 Положення № 75 передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку операцій банку є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Згідно пункту 43 Положення № 75 первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються в бухгалтерському обліку за умов дотримання вимог законодавства України про електронні документи та електронний документообіг. Відповідно до пункту 51 Положення № 75 первинні документи в паперовій/електронній формі повинні мати такі обов'язкові реквізити, серед іншого, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні операції.
З викладеного вбачається, що за приписами Положення № 75 наявність такого реквізиту як особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні операції, обов'язкове саме для ведення бухгалтерського обліку в банках України, та здійснення операції з фактичного перерахування коштів між розрахунковими рахунками клієнтів банківської установи. Обов'язковість зберігання платіжних інструкцій, які містять на собі підпис платника, підпис надавача платіжних послуг та відмітки про здійснення платіжної операції контрагентом банківської установи - зазначеним нормативним актом не передбачено. У зв'язку з викладеним позивач під час електронного документообороту з банківськими установами складає платіжні інструкції на здійснення платіжних операцій в електронному вигляді, підписує їх за допомогою ЕЦП та засобами електронного зв'язку направляє до банківської установи. Після оброблення (тобто перевірки чи всі обов'язкові реквізити є в наявності) вказаного первинного документу, на адресу позивача надходить платіжна інструкція, на якому міститься лише відмітка банківської установи (підпис уповноваженої особи та печатка Банка) про здійснення платіжної операції. Саме такий електронний документ і використовує позивач для цілей ведення бухгалтерського обліку та саме таку копію платіжної інструкції (електронного документу) в копіях надавались комісії регіонального рівня через електронний кабінет платника податків разом з поясненнями для розблокування податкової накладної, при цьому копії платіжної інструкції були підписані, тобто завірені, за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Суд зауважує, що подані до контролюючого органу, а також до суду платіжні інструкції: №9394 на суму 2 250 000,00 грн., №9396 на суму 4 410 000,00 грн., №9397 на суму 4 399 998,42 грн. щодо оплати позивачем товару ПП «ТІМУРАГРО» містять всі необхідні реквізити, в тому числі підпис уповноваженої особи банку, скріпленого печаткою банку.
Суд також відхиляє доводи відповідача щодо відсутності документів щодо придбання насіння, добрив, ЗЗР, ПММ, оскільки квитанція про зупинення реєстрації не містить посилання та вимоги про необхідність надання позивачем зазначених документів. Крім того, оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не обґрунтовано фактом ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, а прийнято з інших підстав.
Що стосується зауважень відповідача до наданих позивачем документів, які викладені у відзиві.
Вже у відзиві відповідач зазначив, що у товарно-транспортних накладних не заповнено обов'язкових граф щодо вантажувально-розвантажувальних операцій; а також відсутні товарно-транспортні накладні, які засвідчують поставку товару до контрагента «Покупця», у наявних ТТН відсутній покупець ТОВ «ТІМУРАГРО», копії форми 4-сг; копія форми звітності № 37-сг; рахунок-фактура, накладна на товар.
Щодо першого доводу суд зазначає, що обов'язкові реквізити товарно-транспортної накладної визначаються на підставі статті 48 Закону України від 05.04.2001 №2344-III «Про автомобільний транспорт», згідно з якою вантажовідправник при оформленні товарно-транспортної накладної зазначає такі обов'язкові реквізити:
- дата і місце складання;
- вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
- автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення;
- вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
- транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто;
- пункти завантаження і розвантаження.
Відтак, графи щодо навантажувально-розвантажувальних операцій не є обов'язковими реквізитами товарно-транспортної накладної, тому жодних порушень чинного законодавства з питань оформлення товарно-транспортних накладних, Позивачем не допущено.
Твердження відзиву щодо ненадання певних документів суд також відхиляє, оскільки ненадання документів не було підставою прийняття оскаржуваного рішення, а також вимоги щодо їх надання не містились ані в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, ані в оскаржуваному рішенні. А тому платник податків не міг знати про необхідність надання таких документів.
Поряд з цим, суд звертає увагу, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Дана позиція викладена у постановах Верховного Суду від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20, від 16.09.2022 у справі № 380/7736/21, від 16 лютого 2023 року по справі №380/7648/22.
Отже, всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних.
На думку суду, позивачем були надані первинні документи на підтвердження правомірності складання та направлення на реєстрацію податкової накладної №1 від 30.12.2025, які підтверджують інформацію про господарську операцію, відображену у цій ПН. На переконання суду, з наданих позивачем первинних документів вбачається (можливо встановити) зміст і обсяг господарської операції, по якій було складено та направлено на реєстрацію податкову накладну, будь-яких розбіжностей та невідповідностей чи порушень зі змісту цих документів не вбачається, та відповідачем таких не доведено. Таким чином, суд вважає підтвердженою наявність у позивача правових підстав для оформлення та подання для реєстрації указану вище податкову накладну.
Відповідач, ані під час прийняття оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, ані під час розгляду даної справи, не спростував можливості встановити з, наданих платником податку, документів зміст та обсяг відображеної у цій податковій накладній господарської операцій.
Відповідачем не надано достатніх, достовірних та допустимих доказів на підтвердження того, що господарська операція, за результатами якої позивачем складено зазначену вище ПН №1 від 30.12.2025 носить характер ризикової.
Суд також звертає увагу, що загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість, конкретність та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
Підсумовуючи усе викладене вище, зважаючи на наявність у ФГ “ХОРСАГРО АЛЬЯНС» передбачених законодавством документів, які надавались на розгляд Комісії та засвідчують, поза розумним сумнівом, проведення господарської операції між позивачем та контрагентом. по якій було складено податкову накладну №1 від 30.12.2025, а також враховуючи, що їх достатність для здійснення реєстрації цієї податкової накладної та відповідність вимогам законодавства не спростовано відповідачем, суд вважає, що у Комісії не було правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, за наслідками судового розгляду справи, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності прийняття оскаржуваного рішення, відтак позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування спірного рішення є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою КМУ №1246 від 29.12.2010, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Відтак, з огляду на встановлену судом відсутність у контролюючого органу правових підстав для відмови у реєстрації ПН №1 від 30.12.2025, а також виходячи з приписів п.20 Порядку №1246, суд вбачає наявними підстави для зобов'язання ДПС України, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену вище податкову накладну.
Задоволення вказаної вимоги, на переконання суду, є дотриманням судом гарантій на те, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, будуть відновлені.
Законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов'язання органу ДПС зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у зв'язку з чим у цій частині вимоги позову також є обґрунтованими та піддягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу адміністративного судочинства України, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи те, що за наслідками розгляду справи суд прийшов висновку про задоволення позову в повному обсязі, наявні передбачені КАС України підстави для відшкодування позивачу понесених ним витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов Фермерського господарства “ХОРСАГРО АЛЬЯНС»- задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного Управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13680490/42494491 від 24 березня 2026 року про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.12.2025 року №1.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Фермерського господарства «ХОРСАГРО АЛЬЯНС» від 30.12.2025 року №1.
Стягнути на користь Фермерського господарства “ХОРСАГРО АЛЬЯНС» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області судовий збір у розмірі 3328 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Фермерське господарство “ХОРСАГРО АЛЬЯНС», код ЄДРПОУ 42494491, пр.-т Миру, 7, селище міського типу Тарутине, Одеська обл., 68500.
Відповідачі:
Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044.
Державна податкова служба України, код ЄДРПОУ 43005393, адреса: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА