Ухвала від 25.05.2026 по справі 420/10756/24

Справа № 420/10756/24

УХВАЛА

25 травня 2026 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суду у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Доброславського управління ДКСУ Одеської області про роз'яснення судового рішення

ВСТАНОВИВ:

У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням суду від 23.09.2024 року адміністративний позов задоволено частково, а саме:

визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_2 за період з 07.05.2021 року по 03.08.2022 року включно відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн. в місяць за період з 07.05.2021 року по 03.08.2022 року включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44;

зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-111 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" за період з 07.05.2021 року по дату фактичної виплати індексації грошового забезпечення із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44;

визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування індексації грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_2 грошової допомоги на оздоровлення за 2021, 2022 роки;

зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу на оздоровлення за 2021, 2022 роки, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаної виплати, індексації грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум;

у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Ухвалою суду від 16.05.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 420/10756/24 - задоволено частково. Зобов'язано військову частину протягом 60 днів з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року у справі №420/10756/24.

Ухвалою суду від 16.05.2025 у прийнятті звіту військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2024 року по справі №420/10756/24 - відмовлено. Встановлено військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 420/10756/24 та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 у строк протягом двох місяців з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року по справі №420/10756/24.

Ухвалою суду від 17.10.2025 прийнято звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року у справі №420/10756/24. Встановлено військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 420/10756/24 та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 у строк протягом 60 днів з дня отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року у справі №420/10756/24.

Ухвалою суд від 21.01.2026 прийнято звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 року у справі №420/10756/24.

Ухвалою суд від 21.01.2026 заяву представника позивача про зміну способу і порядку виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду №420/10756/24 від 23.09.2024 року - задоволено. Змінено спосіб виконання рішення суду по справі №420/10756/24 від 23.09.2024 року в частині «зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн. в місяць за період з 07.05.2021 року по 03.08.2022 року включно, відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44;зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_2 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-111 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" за період з 07.05.2021 року по дату фактичної виплати індексації грошового забезпечення із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 «Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44; зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу на оздоровлення за 2021, 2022 роки, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаної виплати, індексації грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум» на «Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ) суму нарахованої індексації грошового забезпечення та компенсації втрати частини доходів в сумі 98440,01 грн»

Від Доброславського управління Державної казначейської служби України Одеської області надійшла заява про роз'яснення судового рішення у справі № 420/10756/24, в якому просить роз'яснити ухвалу Одеського окружного адміністративного суду 21.01.2026 у справі № 420/10756/24, визначивши, які обов'язкові податки та збори вираховуються з присудженої суми у розмірі 98440,01 грн., у тому числі податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, та чи відраховується з цієї суми єдиний соціальний внесок в сумі 7023.43грн. як зазначено в листі військової частини.

В обґрунтування заяви зазначено, що Управління ДКС звернулося до боржника для визначення рахунків та сум податків, оскільки воно не є податковим агентом і не має повноважень самостійно розраховувати обов'язкові платежі. У відповідь військова частина надала розподіл коштів, де із загальної суми вирахувано ПДФО, військовий збір та єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Проте Управління не погоджується з відрахуванням ЄСВ безпосередньо із суми стягнення, оскільки за законом цей внесок має сплачуватися боржником понад суму грошового забезпечення на підставі окремої платіжної інструкції. Сама ж ухвала суду не містить чітких вказівок щодо необхідності утримання податків чи внесків саме з присудженої суми. Це призвело до виникнення суперечностей між Казначейством та боржником щодо механізму виконання рішення. Такі обставини, на думку заявника, ускладнюють безспірне списання коштів та вимагають офіційного тлумачення. Керуючись статтею 254 КАС України, Казначейство просить суд роз'яснити, які саме податки мають бути утримані та чи підлягає вирахуванню сума ЄСВ із загального розміру присудженої доплати.

Від ОСОБА_1 та військової частини НОМЕР_1 не надійшло заяв, клопотань, пояснень з порушеного питання.

Розглянувши подану в порядку ст. 254 КАС України заяву, суд зазначає таке.

Згідно ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали. Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час його виконання.

Зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідповідають з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту.

Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення.

Крім того, роз'яснення полягає в тому, що суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішенням, які нечітко сформульовані, або є незрозумілими для заінтересованих осіб.

Оподаткування податком на доходи фізичних осіб врегульовано розділом ІV Податкового кодексу України (далі-Кодекс) відповідно до 162.1.1 статті 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа-резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 164.2 164 Кодексу включаються інші доходи, крім визначених у статті 165 Кодексу.

Статтею 168 Кодексу встановлено порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету.

Згідно з підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподаткований дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 Кодексу.

Крім того, пунктом 161 Підрозділу 10 Розділу ХХ Кодексу тимчасово, до набрання чинності Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками збору є особи, визначені пунктом до 162.1.1 статті 162 Цього Кодексу (підпункт1.1 пунктом 161 Підрозділу 10 Розділу ХХ Кодексу).

Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163Кодексу (підпункт 1.2 пунктом 161 Підрозділу 10 Розділу ХХ Кодексу).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу (пп.1.4 п.161 підрозділу 10 Розділу ХХ Кодексу).

Платники єдиного внеску, що відносяться до роботодавців, згідно з підпунктом 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі-Закон) зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (частини 8 статті 9 Закону).

При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі.

Згідно з листом-відповіддю військової частини НОМЕР_1 від 20.04.2026 № 369/ФЕС щодо виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2026 по справі №420/10756/24 стосовно стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 повинно проводитися за КПКВ 2101020 загальний фонд (рахунок НОМЕР_4 ) за КЕКВ 2800 «Інші видатки» у розмірі 98 441,00 грн, повідомлено реквізити для перерахування коштів: - ПДФО у сумі 13 945,05 грн - отримувач - ГУК в Од.обл./смт Доброслав/11010201, код отримувача - 37607526, рахунок отримувача - UA208999980333299382000015684; - військовий збір у сумі 1 162,09 грн - отримувач - ГУК в Од. обл./Одеська обл./11011600, код отримувача - 37607526, рахунок отримувача - UA668999980313010193000015001; єдиний внесок у сумі 7023,43 грн - отримувач - ГУ ДПС в Одеській області, код отримувача - 44069166, рахунок отримувача - UA398999980000355629202021532; перерахування на картковий рахунок ОСОБА_1 у сумі 76 310,43 грн.

Так як військовою частиною в листі зазначено про вирахування суми Єдиного соціального внеску, з чим Управління ДКС не погоджується, на теперішній час склалися обставини, котрі ускладнюють виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2026 року по справі № 420/10754/24 про стягнення з в/ч НОМЕР_5 на користь ОСОБА_1 суми доплати в розмірі 98 441,00 грн, тому що не вирішено питання щодо необхідності відрахування/невідрахування обов'язкових платежів (податків і зборів) та єдиного соціального внеску із суми доплати в розмірі 98 441,00 грн на користь ОСОБА_1 .

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне надати роз'яснення ухвали від 21.01.2026, оскільки в процесі її виконання виникли суперечності між органом Казначейства та боржником щодо структури суми, яка підлягає стягненню.

Сума доплати у розмірі 98440,01 грн, визначена ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2026, є загальною сумою доходу, з якої під час фактичної виплати (безспірного списання) боржник, як податковий агент, зобов'язаний утримати податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%) відповідно до норм Податкового кодексу України.

Органу Казначейства належить здійснити безспірне списання коштів на користь ОСОБА_1 у сумі, зменшеній боржником виключно на розмір вказаних податків та зборів.

При цьому, оскільки рішення суду від 23.09.2024 передбачало виплату з одночасною компенсацією сум ПДФО відповідно до Постанови КМУ №44, - сума, яка фактично виплачується стягувачу на рахунок, повинна відповідати розміру нарахованої доплати після утримання військового збору, оскільки утриманий ПДФО компенсується державою згідно зі спеціальним порядком для військовослужбовців.

Поряд із тим, сума єдиного соціального внеску у розмірі 7023,43 грн, зазначена в листі Військової частини НОМЕР_1 , не підлягає вирахуванню (утриманню) із загальної суми стягнення (98440,01 грн).

Так, ЄСВ є нарахуванням на дохід, яке здійснюється боржником як роботодавцем за рахунок окремих асигнувань (понад суму доходу стягувача) і не може зменшувати розмір присудженої суми. Виконання рішення в цій частині здійснюється боржником самостійно шляхом подачі окремої платіжної інструкції до органу Казначейства.

На підставі викладеного суд дійшов висновку про наявність підстав для роз'яснення ухвали Одеського окружного адміністративного суду по даній справі, оскільки роз'яснення судового рішення є одним із способів усунення його недоліків у частині ясності, а також з метою забезпечення ефективного захисту прав стягувача та недопущення неправомірного зменшення присудженої суми за рахунок видатків, які за законом не можуть бути утримані безпосередньо з доходу фізичної особи.

Керуючись ст.ст. 241-245, 248, 254, 256, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Доброславського управління державної казначейської служби України Одеської області про роз'яснення ухвали суду від 27.04.2026 (вх.№ 45751/26 від 29.04.2026) по справі № 420/10756/24 задовольнити.

Роз'яснити ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2026 року у справі № 420/10756/24, визначивши, що встановлена судом сума доплати у розмірі 98440,01 грн є сумою доходу до оподаткування, з якої при виконанні рішення підлягають утриманню виключно податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, тоді як єдиний соціальний внесок (ЄСВ) не може бути вирахуваний із цієї суми, оскільки є нарахуванням на дохід, що сплачується боржником додатково за рахунок окремих бюджетних асигнувань.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Суддя Марин П.П.