Рішення від 26.05.2026 по справі 400/13466/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2026 р. № 400/13466/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

доМіністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135,

треті особиДержавне підприємство "ІНФОРЕСУРС", вул. Довженка Олександра, 3, м. Київ, 03057,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України, у якому просив:

- визнати протиправними дії щодо відображення у Єдиній державній електронній базі з питань освіти інформації про порушення послідовності здобуття освіти;

- зобов'язати відповідача внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо відсутності порушення позивачем черговості здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України "Про освіту".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем було виявлено невірне тлумачення з боку МОН норм чинного законодавства, яке призведе до невірного висновку щодо послідовності здобуття рівня освіти і, як наслідок, до неможливості реалізації права на відстрочку особами, які мають таке право згідно із Законом. Так, позивач як здобувач освіти у 2013 році вступив до Чорноморського національного університету імені Петра Могили у НЗ для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2015 році. У 2022 році вступив на навчання до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова для здобуття освітнього ступеню бакалавра, був відрахований 08.08.2023. У 2023 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова. Отримав довідку № 790703 від 13.10.2025 про здобувача освіти, в якій зазначено, що на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти “Ні, порушує» послідовність, визначену ст. 10 Закону України “Про освіту». Вважає дії відповідача протиправними.

Ухвалою суду від 19.12.2025 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач - Міністерство освіти і науки України заперечує проти задоволення позову. Зазначає, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 у 2013 році був зарахований для здобуття освітнього ступеня "бакалавр" до Чорноморського національного університету імені Петра Могили та був відрахований з цього закладу освіти у 2015 році. У 2022 році вступив на навчання до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова для здобуття освітнього ступеню молодшого фахового бакалавру, був відрахований 08.08.2023. У 2023 році був зарахований для продовження здобуття освітнього ступеня бакалавра до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова. Таким чином, позивач здобув освіту в непослідовному порядку.

Третя особа пояснень не надіслала.

Позивач надіслав відповідь на відзив, підтримує позовні вимоги.

Розглянувши заяву по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 у 2013 році вступив до Чорноморського національного університету імені Петра Могили у НЗ для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2015 році.

У 2022 році вступив на навчання до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова для здобуття освітнього ступеню фахового молодшого бакалавра, був відрахований 08.08.2023.

У 2023 році вступив для здобуття ОС бакалавра до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

Відповідно до довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО № 790703 від 13.10.2025 визначено, що на підставі даних поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України "Про освіту".

18.11.2025 позивач звернувся до Міністерства освіти і науки України із заявою про вжиття заходів щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушень послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» стосовно нього.

У листі від 20.11.2025 Міністерство освіти і науки України зазначає, що підстави для внесення змін до ЄДЕБО відсутні.

Не погоджуючись із відмовою Міністерства освіти і науки України, позивач звернувся до суду з цим позовом.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Закону України “Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIIІ (далі - Закон №2145-VIIІ) кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону №2145-VIIІ рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про вищу освіту» вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

Отже, зазначені норми чітко передбачають умову здобуття рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2статті 10 Закону України “Про освіту».

При цьому, обов'язковою характеристикою є завершеність етапу освіти.

Тому, відповідно до положень ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особа має право на відстрочку, якщо здобуває рівень освіти вищий за раніше здобутий, оскільки лише завершена освіта може свідчити про відповідний рівень професійних та академічних знань та навичок, що прямо випливає з формулювання “раніше здобутий рівень освіти».

Незавершена освіта не є показником досягнення певного рівня, оскільки особа не пройшла весь необхідний навчальний курс і не підтвердила свої знання і вміння, наприклад складанням іспиту або тесту.

Це положення закріплене в ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка чітко визначає, що відстрочка надається особам, які здобувають новий рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий. Закон вимагає порівнювати поточний рівень освіти із рівнем, який особа вже завершила. Тобто, враховується тільки та освіта, яка дійсно була здобута.

До того ж, законодавством не встановлено будь-яких особливостей для осіб, які були раніше відраховані із навчального закладу.

Відповідач фактично прирівнює "відрахування" до "здобутого рівня освіти", що не відповідає положенням Закону України “Про освіту».

Аналогічну позицію викладено у постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2026 у справі № 400/4451/25.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 у 2013 році був зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра до Чорноморського національного університету імені Петра Могили та був відрахований з цього закладу освіти у 2015 році. У 2022 році вступив на навчання до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова для здобуття освітнього ступеню молодшого фахового бакалавру, був відрахований 08.08.2023. У 2023 році був зарахований для продовження здобуття освітнього ступеня бакалавра до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

Отже, навчаючись з 2013 до 2015, з 2022 до 2023, позивач не завершував навчання за освітньо-професійним ступенем бакалавра, не проходив відповідну атестацію та не отримував диплома бакалавра у Чорноморському національному університеті імені Петра Могили, Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова, як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму, оскільки він був відрахований.

У 2023 році зарахований на навчання до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр.

З урахуванням викладеного, поточне здобуття освіти позивачем не порушує послідовності, визначеної ст. 10 Закону України “Про освіту».

Щодо посилання відповідача на те, що до обов'язків Міносвіти не належить внесення інформації до ЄДЕБО та формування і видачі довідки ЄДЕБО, суд зазначає таке.

Згідно з ч. 1 ст. 74 Закону України “Про освіту» у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі і вище - ЄДЕБО).

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 74 Закону України “Про освіту» ЄДЕБО містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).

держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі і вище - ЄДЕБО) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

Власником ЄДЕБО є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором ЄДЕБО та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратор ЄДЕБО:

- здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази;

- відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі;

- забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази;

- проводить навчання для роботи з Електронною базою;

- здійснює інші заходи, передбачені законом.

Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №630 (далі - Положення №630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Згідно з підпунктом 78 пункту 4 Положення №630 Міністерство освіти і науки України забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, інших державних електронних баз та реєстрів, інших інформаційних систем у сфері, що належить до його компетенції.

08.06.2018 Міносвіти Наказом № 620 затвердило Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти (далі - Положення №620).

Згідно п. 5 розділу І Положення №620, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава.

Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство “ІНФОРЕСУРС», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.

Згідно з п. 2 розділу III Положення №620, інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення.

Відповідно до п. 1 розділу IV Положення №620, розпорядник ЄДЕБО:

1) вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО;

2) здійснює контроль за забезпеченням захисту інформації в ЄДЕБО згідно із законодавством;

3) використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством;

4) вносить до ЄДЕБО інформацію щодо: - ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня “молодший спеціаліст», а також освітньо-професійних програм у сфері фахової перед вищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти); - іншу інформацію, визначену законодавством;

5) забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису;

6) встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО;

7) визначає: - перелік інформації, доступ до якої надається уповноваженим суб'єктам; - вартість послуг з організації та підтримання доступу до ЄДЕБО, а також інших послуг, пов'язаних з ЄДЕБО та її реєстрами, що надаються технічним адміністратором ЄДЕБО.

Відповідно до п. 2 розділу IV Положення №620 технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує:

функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО;

здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО;

структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів;

взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством;

організацію та підтримання доступу уповноважених суб'єктів до ЄДЕБО на підставі укладеного з ним договору;

тимчасове припинення (блокування) та анулювання доступу уповноважених суб'єктів до ЄДЕБО;

можливість доступу у форматі відкритих даних до інформації, що міститься в ЄДЕБО, у порядку, встановленому законодавством;

оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО;

оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти;

ведення в ЄДЕБО обліку даних про органи управління у сфері освіти;

здійснення комплексу заходів щодо забезпечення захисту інформації, що міститься в ЄДЕБО;

внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО;

ведення обліку операцій, пов'язаних з обробкою персональних даних суб'єкта та доступом до них, зберігаючи інформацію про дату, час та джерело збирання персональних даних суб'єкта, зміну персональних даних, перегляд персональних даних, будь-яку передачу (копіювання персональних даних) суб'єкта, дату та час видалення або знищення персональних даних, користувача ЄДЕБО, який здійснив одну з указаних операцій, мету та підстави зміни, перегляду передачі та видалення або знищення персональних даних;

виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

З урахуванням викладеного, саме Міністерство освіти і науки України, як розпорядник ЄДЕБО через технічного адміністратора ЄДЕБО - ДП “ІНФОРЕСУРС» має повноваження на внесення змін до електронної бази, зокрема щодо внесення змін про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст. 10 Закону України “Про освіту» щодо позивача.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1211,20 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення послідовності освіти ОСОБА_1 .

3. Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за яких у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розділі “На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України “Про освіту» вказати “Так, не порушує».

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять грн двадцять коп) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 26.05.2026.

Суддя Н.О. Бульба