Рішення від 26.05.2026 по справі 380/4599/26

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2026 року м. Львівсправа № 380/4599/26

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ВЛК від 06 лютого 2026 року номер 2026-0206-1121-3004-0;

- зобов'язати «Позаштатну постійно діючу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 » провести повторний медичний огляд.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06 лютого 2026 року позивач був затриманий працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 і доставлений для проходження ВЛК за адресою АДРЕСА_1 . Ніяких медичних документів із собою позивач не мав та просив надати йому час, передбачений законодавством, для проходження ВЛК, але йому було відмовлено. Медичного огляду позивач не проходив і висновок ВЛК про його придатність до військової служби зроблений на підставі не всіх медичних довідок з медичного додатку Helsi. Позивач відмовився підписувати прийняте щодо нього рішення ВЛК. Водночас із цим рішенням ВЛК позивач не погоджується, вважає, що його належить скасувати та призначити повторний медичний огляд. На думку позивача, працівники ВЛК неправильно оцінили стан його здоров'я та проігнорували наявні у нього захворювання. Звертає увагу, що в довідці ВЛК його було визнано придатним до військової служби, а у військовому квитку записано «обмежено придатний». І перелік захворювань, які описані у військовому квитку, якраз відповідають реальному стану здоров'я позивача.

У зв'язку з наведеним просить позов задовольнити повністю.

Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 та є порушником військового обліку. З урахуванням вимог Закону України від 05 червня 2025 року № 3621-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» військовозобов'язані, які були визнані непридатними у мирний час та обмежено придатними у військовий час, зобов'язані пройти ВЛК до 05 червня 2025 року включно. Позивач ці вимоги закону не виконав та відповідно 06 лютого 2026 року був направлений на проходження військово-лікарської комісії, за результатами якої та на підставі статей 52В, 55Б, 67В, 30В, 39В графи ІІ розладу хвороб графи ТДВ його визнано придатним до військової служби, що підтверджується довідкою ВЛК № 2026-0206-1121-3004-0 від 06 лютого 2026 року. У довідці ВЛК № 2026-0206-1121-3004-0 від 06 лютого 2026 року зазначено діагноз (включаючи код, згідно з чинним НК 025) Н52.1 Міопія, N20 Камені нирки та сечовода, К29 Гастрит і дуоденіт, І10 Есенціальна (первинна) гіпертензія, К42.9 Пупкова грижа без непрохідності чи гангрени. Законодавством чітко визначено порядок та процедуру оскарження постанови ВЛК. Так, у судовому порядку можуть оскаржуватись лише рішення Регіональних ВЛК та Центральної ВЛК. Станом на 30 березня 2026 року довідка ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 № 2026-0206-1121-3004-0 від 06 лютого 2026 року позивачем відповідно до пункту 3.13 розділу І наказу МО України № 402 «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» не оскаржувалася.

У зв'язку з наведеним просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 23 березня 2026 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін; запропоновано позивачу подати до суду докази оскарження спірної довідки ВЛК від 06 лютого 2026 року № 2026-0206-1121-3004-0 в позасудовому порядку до ВЛК відповідно до ієрархічного підпорядкування, визначеного Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402; витребувано у відповідача належно засвідчену копію спірної довідки ВЛК від 06 лютого 2026 року № 2026-0206-1121-3004-0 та докази звернення позивача зі скаргами під час медичного огляду (за наявності).

Ухвалою суду від 26 травня 2026 року у задоволенні заяви позивача від 25 травня 2026 року про забезпечення позову у справі № 380/4599/26 відмовлено.

Суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до записів у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 06 лютого 2026 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 23 жовтня 1997 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у військовий час.

06 лютого 2026 року ІНФОРМАЦІЯ_7 видав направлення № 6566660, згідно з яким ОСОБА_1 направлено для проходження ВЛК на базі закладу охорони здоров'я КНП « 2-А міська поліклініка м. Львова» для визначення його придатності до військової служби.

06 лютого 2026 року Позаштатною постійно діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено медичний огляд солдата (запасу) ОСОБА_1 .

Рішення позаштатної ВЛК за результатами проведеного медичного огляду позивача оформлене довідкою військово-лікарської комісії від 06 лютого 2026 року № 2026-0206-1121-3004-0, у якій зазначено такий опис діагнозу: Короткозорість в 4.0 Д при гостроті зору з корекцією 1.0 на обидва боки. Пупкова грижа без непрохідності з незначним порушенням функції. Гіпертонічна хвороба І стадії, 2 ступеня, ризик 2. Сечокам'яна хвороба. Гастродуоденіт. На підставі статей 30в, 55б, 39в, 67в, 52в графи ІІ Розкладу хвороб, графи 1, 4, 5, 8, 10, 11, 12 ТДВ позивач визнаний придатним до військової служби.

Від ознайомлення з постановою ВЛК, а також від додаткових досліджень: лабораторних та інструментальних, інших обстежень позивач відмовився, що підтверджується копією акта про відмову від підпису, долученого до відзиву на позовну заяву.

Не погодившись із вищевказаним рішенням військово-лікарської комісії, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Оцінюючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених законом, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює та визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232).

Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 2232 військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров'я» (далі - Закон № 2801) законодавство України про охорону здоров'я базується на Конституції України і складається з цих Основ та інших прийнятих відповідно до них актів законодавства, що регулюють суспільні відносини у сфері охорони здоров'я.

Частиною першою статті 70 Закону № 2801 визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону № 2232 та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з абзацами першим - сьомим пункту 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом.

До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону.

Згідно з положеннями підпунктів 2.5.1, 2.5.4 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать:

госпітальні ВЛК;

гарнізонні ВЛК;

ЛЛК;

ВЛК Десантно-штурмових військ;

ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України;

ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України;

ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

Як передбачено підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення № 402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до підпунктів 2.4.5, 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу І Положення № 402).

Відповідно до підпунктів 2.8.1, 2.8.2 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.

Роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП.

ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

Згідно з підпунктами 2.8.3, 2.8.4 пункту 2.8 глави 2 розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян.

Водночас згідно з пунктами 3.2, 3.3 та 3.4 глави 3 розділу І Положення № 402 скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_10 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.

У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.

Аналіз наведених вище норм Положення № 402 вказує, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених пунктом 1.1 розділу І цього Положення, зокрема з метою визначення ступеня придатності до військової служби. За результатами огляду вказані комісії приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема ВЛК регіону, до повноважень яких віднесено розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати осіб, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти осіб на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.

Суд встановив, що позивач 06 лютого 2026 року пройшов медичний огляд позаштатною постійно діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , результати якого оформлені довідкою військово-лікарської комісії від 06 лютого 2026 року № 2026-0206-1121-3004-0, із висновком про придатність позивача до військової служби.

Позивач стверджує, що оскаржувана довідка військово-лікарської комісії не відображає реальний стан його здоров'я та придатності до військової служби, така оформлена без урахування всіх медичних документів, тож наявні підстави для зобов'язання Позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 провести повторний медичний огляд позивача.

У аспекті цього суд зазначає, що норми Положення № 402 не передбачають право особи, яка проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних ВЛК (у розглядуваній ситуації - Позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у судовому порядку.

Так, згідно з Положенням № 402 у разі незгоди із постановами позаштатних ВЛК особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення позаштатної ВЛК.

Своєю чергою, ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд особи.

Дії/бездіяльність чи рішення ВЛК регіонів можуть бути оскаржені у ЦВЛК або у судовому порядку.

Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку, що перевірка рішень позаштатної ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням № 402, під час проведення медичного огляду особи, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК.

Утім, в матеріалах розглядуваної справи відсутні докази звернення позивача зі скаргою на рішення позаштатної ВЛК (довідки військово-лікарської комісії від 06 лютого 2026 року № 2026-0206-1121-3004-0) до ВЛК вищого рівня (ВЛК регіону чи ЦВЛК).

Цю обставину підтвердив відповідач у відзиві на позовну заяву.

Суд також наголошує, що своєю ухвалою від 23 березня 2026 року суд запропонував позивачу подати до суду докази оскарження спірної довідки військово-лікарської комісії від 06 лютого 2026 року № 2026-0206-1121-3004-0 в позасудовому порядку до ВЛК відповідно до ієрархічного підпорядкування, визначеного Положенням № 402, однак таких доказів позивач суду не надав.

За вказаних обставин у спірних правовідносинах остаточного рішення, яке може бути оскаржене в судовому порядку, стосовно придатності позивача до військової служби, ВЛК вищого рівня (ВЛК регіону чи ЦВЛК) не прийнято.

Тож, звернувшись із позовом до суду про скасування постанови позаштатної ВЛК, позивач не дотримав всіх вимог Положення № 402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду.

Звідси, звернення позивача із цим позовом до суду не відповідає порядку оскарження, встановленому Положенням № 402, яким передбачено, що у судовому порядку оскаржуються постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК, у той час, як постанови ВЛК районного ТЦК та СП (позаштатної ВЛК) оскаржуються саме в позасудовому порядку.

Ураховуючи вищезазначене, беручи до уваги невідповідність обраного позивачем способу захисту порушеного права встановленому Положенням № 402 порядку оскарження рішень позаштатної ВЛК, суд доходить висновку, що в задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення ВЛК від 06 лютого 2026 року номер 2026-0206-1121-3004-0 та зобов'язання Позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 провести повторний медичний огляд належить відмовити.

Водночас суд зазначає, що позивач не позбавлений права звернутися зі скаргою на рішення позаштатної ВЛК (довідки військово-лікарської комісії від 06 лютого 2026 року № 2026-0206-1121-3004-0) до ВЛК вищого рівня (ВЛК регіону чи ЦВЛК), що відповідатиме наведеним вище приписам Положення № 402.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на зміст позовних вимог, системний аналіз положень чинного законодавства України та докази, зібрані у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову повністю, а також ураховуючи положення статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Повний текст рішення складено 26 травня 2026 року.

СуддяКлименко Оксана Миколаївна