25 травня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/1919/25
провадження № 2-ап/340/107/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовом: Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави
до відповідача - 1: Кропивницької міської ради,
відповідача-2: Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради,
третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: фізична особа - підприємець ОСОБА_1
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області 24 березня 2025 року звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави до Кропивницької міської ради (далі - рада), Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради (далі - Департамент), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , в якому просить:
- визнання протиправною бездіяльності міської ради щодо невжиття заходів з контролю за виконанням повноважень у сфері благоустрою населеного пункту м. Кропивницького Департаментом щодо розміщення стаціонарної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_1 ;
- визнання протиправною бездіяльності Департаменту щодо невжиття заходів з відновлення благоустрою населеного пункту м. Кропивницького, шляхом анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди №22-391, переоформленого 23 лютого 2023 року ФОП ОСОБА_1 , на розміщення стаціонарної тимчасової споруди у вигляді торгівельного павільйону площею 31,20 кв.м (розмірами 6,24 х 5 м) для провадження підприємницької діяльності (роздрібної торгівлі) та, розташованого поруч, холодильного та іншого обладнання площею 4,0 кв.м (габаритними розмірами 2,0 х 2,0 м) за адресою - АДРЕСА_1 ;
- зобов'язання Департамент анулювати паспорт прив'язки тимчасової споруди №22-391, переоформленого 23.02.2023 ФОП ОСОБА_1 , на розміщення стаціонарної тимчасової споруди у вигляді торгівельного павільйону площею 31,20 кв.м (розмірами 6,24 х 5 м) для провадження підприємницької діяльності (роздрібної торгівлі) та, розташованого поруч, холодильного та іншого обладнання площею 4,0 кв.м (габаритними розмірами 2,0 х 2,0 м) за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27 березня 2025 року відкрито провадження у справі.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 червня 2025 року позов керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області, який діє в інтересах держави, до Кропивницької міської ради, Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , залишено без розгляду.
Постановою Третього ААС від 18.09.2025 апеляційну скаргу керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області задоволено, ухвалу Кіровоградського ОАС від 18.06.2025 в справі №340/1919/25 скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд головуючого судді Петренко О.С.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2025 року справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного (письмового) провадження.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позовних вимог.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, що, в рамках досудового розслідування кримінального провадження № 42024122010000200 від 05.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, встановлено, що тимчасова споруда по АДРЕСА_1 має площу 33 кв.м. по зовнішньому контуру та розміщена в межах прибережної захисної смуги р. Інгул (відстань тимчасової споруди від урізу води р. Інгул складає 42 м).
За результатами огляду місця події - земельної ділянки по вул. Набережній у м. Кропивницькому, на якій розміщена спірна тимчасова споруда, що проведений 14.03.2025, встановлено що має місце відхилення від визначеної паспортом прив'язки площі споруди (яка фактично складає 33 кв.м, хоча паспортом прив'язки визначено площу ТС 31,20 кв.м).
Відхилення від вимог паспорта прив'язки ТС свідчить про наявність підстав для його анулювання.
Таким чином, у зв'язку з невжиттям Департаментом заходів з відновлення благоустрою населеного пункту м. Кропивницького, шляхом анулювання паспорту прив'язки тимчасової споруди № 22-391 (відхилення від вимог паспорта прив'язки ТС виявлено 14.03.2025 за результатами огляду місця події у рамках кримінального провадження № 42024122010000200 від 05.09.2024), прокурор звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частинами 1, 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17).
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності регулюється Законом № 3038-VI, Порядком № 244, з урахуванням вимог Закону № 280/97-ВР, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до частини другої статті 28 Закону № 3038-VI тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.
Частиною третьою статті 28 Закону № 3038-VI визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина четверта статті 28 Закону № 3038-VI).
Змістом статті 21 Закону № 2807-IV визначено, що малі архітектурні форми є елементами (частинами) об'єктів благоустрою.
Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення об'єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об'єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3038-VI суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.
Так, на виконання частини четвертої статті 28 Закону № 3038-VI, наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 "Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності", затверджено Порядок № 244, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
За визначеннями, наведеними у пунктах 1.4-1.5 Порядку № 244, паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1 : 500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності;
- схема розміщення ТС - графічні матеріали, виконані на топографо-геодезичній основі М 1 : 500 суб'єктом господарювання, який має у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат, або архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, які відображають розміщення ТС із прив'язкою до місцевості (будівлі, споруди, інженерні мережі тощо), планувальними обмеженнями та зазначенням заходів щодо благоустрою та озеленення прилеглої території (розташування квітників, під'їздів, урн, влаштування дорожнього покриття або мощення фігурними елементами тощо);
- стаціонарна ТС - споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.
Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (пункти 2.7, 2.10 Порядку № 244).
Згідно п.2.26. Порядку № 244 дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:
- недотримання вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні;
- невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки ТС;
- надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС.
У відповідності п.2.29 Порядку №244, в разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки ТС, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.
Судом встановлено, що управлінням містобудування та архітектури міської ради м. Кропивницького 15.02.2022 видано ФОП ОСОБА_2 паспорт прив'язки тимчасової споруди, реєстраційний номер 22-391, реєстраційний номер містобудівного кадастру 16, на об'єкт: "стаціонарна тимчасова споруда у вигляді торгівельного павільйону площею 30,0 кв.м /розмірами 6.0 х 5.0/ для провадження підприємницької діяльності (роздрібної торгівлі) за адресою - АДРЕСА_1 ". Паспорт прив'язки дійсний до 15.02.2027.
В подальшому, на підставі заяви ФОП ОСОБА_2 від 05.09.2022 про внесення змін, до паспорту прив'язки ТС від 15.02.2022 №22-391 управлінням містобудування та архітектури міської ради м. Кропивницького, в зв'язку з уточненням розмірів тимчасової споруди, внесено зміни до назви об'єкта в паспорті прив'язки ТС від 15.02.2022 №22-391 та викладено в наступній редакції: "Стаціонарна тимчасова споруда у вигляді торгівельного павільйону площею 31,20 кв.м /розмірами 6.24 х 5.0/ для провадження підприємницької діяльності (роздрібної торгівлі) за адресою - АДРЕСА_1 ".
В зв'язку зі зміною замовника (ФОП ОСОБА_2 на ФОП ОСОБА_1 ), 23.02.2023 внесено зміни до паспорту прив'язки ТС, виданого 15.02.2022 №22-391 та викладено його в наступній редакції : "стаціонарна тимчасова споруда у вигляді торгівельного павільйону площею 31,20 кв.м /розмірами 6.24 х 5.0/ для провадження підприємницької діяльності (роздрібної торгівлі) та розташованого поряд холодильного та іншого обладнання площею 4,00 кв.м (габаритними розмірами /2,0 х 2,0/ за адресою - АДРЕСА_1 ".
Отже, на переконання представника прокуратури, замовнику /спочатку ФОП ОСОБА_2 , якого замінив ФОП ОСОБА_1 / видано комплект документів на розміщення стаціонарної ТС площею 31,20 кв.м для провадження підприємницької діяльності за адресою по АДРЕСА_1 , з порушенням приписів Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затв. наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України від 21.10.2011 №244 (далі - Порядок №244) /в частині надання дозволу на площу, яка перевищує законодавчо визначений граничний розмір - 30 кв.м/.
Департамент під час судового розгляду вказане порушення не спростовує.
Суд, проаналізувавши надані до матеріалів справи докази встановив, що 15.02.2022 було видано ФОП ОСОБА_2 паспорт прив'язки тимчасової споруди, реєстраційний номер 22-391, реєстраційний номер містобудівного кадастру 16, на об'єкт: стаціонарна тимчасова споруда у вигляді торгівельного павільйону площею 30,0 кв.м /розмірами 6.0 х 5.0/ для провадження підприємницької діяльності (роздрібної торгівлі) (т.1,а.с.13).
Як було зазначено вище, згідно із пунктом 1.4 Порядку № 244, який був прийняти на виконання вимог статті 28 Закону № 3038-VI стаціонарна ТС - це споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.
Таким чином, тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої здійснюється на підставі дозвільного документу - паспорта прив'язки, який видає відповідний орган за зверненням особи, яка бажає розмістити тимчасову споруду, з дотриманням вимог, у тому числі, Порядку № 244.
Однак, на підставі заяви від 05.09.2022 про внесення змін до паспорту прив'язки ТС від 15.02.2022 №22-391, управлінням містобудування та архітектури міської ради м. Кропивницького, в зв'язку з уточненням розмірів тимчасової споруди, внесено зміни до назви об'єкта в паспорті прив'язки ТС від 15.02.2022 №22-391 та викладено в наступній редакції: стаціонарна тимчасова споруда у вигляді торгівельного павільйону площею 31,20 кв.м /розмірами 6.24 х 5.0/ для провадження підприємницької діяльності (роздрібної торгівлі) за адресою - АДРЕСА_1 (т.1, а.с.20).
Однак у спірних правовідносинах, відповідач-2, вносячи зміни до паспорту прив'язки, порушив вимоги Закону № 3038-VI та Порядку № 244, оскільки стаціонарна тимчасова споруда у вигляді торгівельного павільйону перевищує 30 кв.м.
За висновками щодо застосування норм права, викладеними у постановах Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №821/140/18 та від 24.01.2020 у справі №821/235/18, тимчасова споруда для провадження підприємницької діяльності є елементом благоустрою, розміщення якої має відповідати, у тому числі, Єдиним правилам та здійснюватися на підставі дозвільного документу - паспорта прив'язки, який видає (продовжує строк дії) відповідний орган з дотриманням вимог вищевказаної постанови.
Це означає, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності повинне відповідати усім вимогам закону, містобудівної документації, будівельним, санітарним, протипожежним, екологічним та іншим нормам, державним стандартам і правилам, локальним нормативно - правовим актам органів місцевого самоврядування та іншим актам, дотримання яких вимагається під час перевірки намірів замовника щодо розташування таких споруд.
Відповідність намірів замовника, щодо розташування тимчасових споруд вищезгаданим нормативам, безперервно повинна бути забезпечена і зберігатись, починаючи з моменту звернення зацікавленої особи за отриманням дозвільного документа у вигляді паспорта прив'язки і в подальшому, під час вирішення питання про його оформлення (видачу), переоформлення та продовження строку дії, упродовж усього часу розміщення тимчасових споруд.
Недотримання встановлених законодавством вимог до розміщення тимчасових споруд погіршує умови для життєдіяльності територіальної громади в цілому та кожного її члена окремо, може загрожувати протипожежній, санітарній та екологічній безпеці тощо, а у спірних правовідносинах - безпеці учасників дорожнього руху та відвідувачів таких споруд, негативно впливає на безпечні для життя і здоров'я умови перебування на території відповідного населеного пункту, створює ризики настання аварій, інших надзвичайних ситуацій.
Відтак, дотримання встановленого законом порядку провадження підприємницької діяльності у тимчасових спорудах на території відповідної адміністративно - територіальної одиниці становить публічний (суспільний) інтерес її громади, обов'язок захисту якого покладено насамперед на представницький орган місцевого самоврядування - ту чи іншу раду, а також на створювані нею органи.
Таким чином, в порушення вимог частини 2 статті 19 Конституції України, відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення у повному обсязі.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позивачем не надано суду доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз під час розгляду справи.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави до Кропивницької міської ради, Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Кропивницької міської ради, Департаменту містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради в частині невжиття заходів щодо приведення в належний стан розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі паспорту прив'язки тимчасової споруди №22-391 від 15 лютого 2022 року.
Зобов'язати Департамент містобудування та земельних ресурсів Кропивницької міської ради анулювати паспорт прив'язки тимчасової споруди № НОМЕР_1 , переоформлений 23.02.2023 року ФОП ОСОБА_1 , на розміщення стаціонарної тимчасової споруди у вигляді торгівельного павільйону площею 31,20 кв.м (розмірами 6,24 х 5 м) для провадження підприємницької діяльності (роздрібної торгівлі) та, розташованого поруч, холодильного та іншого обладнання площею 4,0 кв.м (габаритними розмірами 2,0 х 2,0 м) за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО