25 травня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/608/26
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Новоукраїнської окружної прокуратури (далі - позивач) в інтересах держави до Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (далі - відповідач) про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач в інтересах держави звернувся до суду з позовною заявою, у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів із розробки паспорта водного об'єкта, розташованого на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610, площею 4,3746 га;
- зобов'язати відповідача розробити паспорт водного об'єкта, розташованого на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610, площею 4,3746 га.
В обґрунтування вимог зазначено, що земельна ділянка водного фонду з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610 площею 4,3746 га, розташована в межах Рівнянської територіальної громади, належить до земель комунальної власності та перебуває в оренді у ОСОБА_1 на підставі договору оренди земельної ділянки від 22.02.2008, укладеного з Новоукраїнською райдержадміністрацією строком на 45 років. Позивач вказує, що на вказаній земельній ділянці розташований водний об'єкт - ставок орієнтовною площею 2,18 га, однак чинний договір оренди передбачає оплату виключно за користування земельною ділянкою та не містить умов щодо оренди водного об'єкта і плати за його використання. Позивач зазначає, що після набрання чинності Законом України № 963-ІХ від 04.11.2020 сторони договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами були зобов'язані до 02.03.2022 привести такі правовідносини у відповідність до вимог законодавства, зокрема визначити умови користування водним об'єктом та розмір плати за нього шляхом укладення договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом. Водночас обов'язковою передумовою внесення відповідних змін до договору є наявність паспорта водного об'єкта, розроблення якого відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.03.2013 № 99 покладено на орган, що здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою. На думку позивача, Рівнянська сільська рада як розпорядник земельної ділянки та правонаступник Новоєгорівської сільської ради не забезпечила виготовлення паспорта водного об'єкта, унаслідок чого не внесено зміни до договору оренди та не визначено розмір плати за користування водним об'єктом, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету. Така бездіяльність, на переконання позивача, суперечить вимогам статті 19 Конституції України, порушує інтереси територіальної громади та створює загрозу неналежного управління об'єктами комунальної власності.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався. Жодних заяв, повідомлень про причини такого неподання, їх поважності та/або неможливості подання у строк, встановлений судом, від відповідача на адресу суду (у тому числі електронну) не надходило.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Рівнянська територіальна громада в особі Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області є власником земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610 загальною площею 4,3746 га, з цільовим призначенням 10.07 - для рибогосподарських потреб, яка перебуває в оренді ОСОБА_1 на підставі договору оренди земельної ділянки від 22.02.2008, укладеного між Новоукраїнською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 строком на 45 років.
Відповідно до умов договору оренди земельної ділянки від 22.02.2008 орендарю було передано земельну ділянку площею 4,37 га земель водного фонду, з яких під ставком - 2,18 га, під гідротехнічними спорудами - 0,09 га, прибережною захисною смугою (пасовищами) - 2,10 га, розташовану на території Новоєгорівської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (а.с.29-35).
Право оренди земельної ділянки зареєстровано 06.02.2015 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про інше речове право - 8706519 (а.с.27-28).
За інформацією Рівнянської сільської ради від 08.12.2025 паспорт водного об'єкта, що розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610 загальною площею 4,3746 га, сільською радою не розроблявся (а.с.21-22).
Факт відсутності паспорта водного об'єкта, розташованого на земельній ділянці з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610, підтверджується також листом Регіонального офісу водних ресурсів у Кіровоградській області від 13.11.2025 № 1260/01-12, відповідно до якого паспорт водного об'єкта, розроблений згідно з Порядком розроблення паспорта водного об'єкта, затвердженим наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.03.2013 № 99, до Регіонального офісу водних ресурсів у Кіровоградській області на розгляд не надходив (а.с.18а).
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Право на звернення прокурора (його заступника) до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII) та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно з частинами 1, 3, 4 статті 23 Закону № 1697-VІІ представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Згідно до частини 4 та 5 статті 53 КАС України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до частини 3 статті 16 Закону № 280/97-ВР, є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Частиною 5 статті 16 Закону № 280/97-ВР передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини (частина 1 статті 60 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до частини 2 статті 60 Закону № 280/97-ВР підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Предметом судового розгляду у справі є бездіяльність відповідача, як органу місцевого самоврядування, яка полягає у невжитті заходів із розробки паспорта водного об'єкта на водний об'єкт, розташований на земельній ділянці комунальної власності.
Суд зазначає, що особливістю органів місцевого самоврядування як суб'єктів владних повноважень є те, що кожен з таких суб'єктів, з урахуванням положень Конституції України, є самостійним, автономним та не знаходиться у підпорядкуванні жодного органу.
Позови прокурора до органу місцевого самоврядування, за загальним правилом, подаються з такої підстави, як відсутність суб'єкта, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження. У такій категорії справ орган прокуратури повинен лише довести, що оскаржуваним рішенням, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень завдано шкоду інтересам держави.
З огляду на те, що прокурором в адміністративному позові вказано, які саме інтереси держави порушено бездіяльністю відповідача, і враховуючи, що відсутній орган, до компетенції якого належить здійснення нагляду за діяльністю органів місцевого самоврядування, суд вважає, що прокурором доведено підстави для захисту інтересів держави у суді.
Відповідно до частини 1 статті 58 Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-III (далі - ЗК України) до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів; штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів.
Частиною 1 статті 59 ЗК України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
За інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право оренди земельної ділянки водного фонду загальною площею 4,3746 га з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610 зареєстровано за ОСОБА_1 на підставі договору оренди земельної ділянки від 22.02.2008, укладеного з Новоукраїнською районною державною адміністрацією, номер запису про інше речове право - 8706519 від 06.02.2015 (а.с.27-28)
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками" № 963-ІХ від 04.11.2020 договори оренди водних об'єктів, укладені в порядку, визначеному законодавством, до набрання чинності цим Законом діють у строки та на умовах, визначених такими договорами. Поновлення таких договорів здійснюється без проведення земельних торгів у порядку укладення договорів оренди землі. Сторони договорів оренди водних об'єктів, договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами, укладених до набрання чинності цим Законом, які не містять умов щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об'єкт, або щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, зобов'язані визначити такі умови протягом року з дня набрання чинності цим Законом.
Статтею 51 Водного кодексу України визначено, що у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.
Водні об'єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об'єктом поширюється на такий водний об'єкт.
Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.
Надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта. Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом затверджується Кабінетом Міністрів України.
Умови використання водних об'єктів, розмір орендної плати та строк дії договору оренди визначаються у договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.
Методика визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.
За користування водним об'єктом орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за водний об'єкт та орендну плату за земельну ділянку під таким водним об'єктом.
Згідно даної Методики, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 28.05.2013 року № 236, розрахунок розміру орендної плати за надані в оренду водні об'єкти здійснюється за формулою із застосуванням відповідних коефіцієнтів із урахуванням цілі використання водного об'єкта, типу водного об'єкта, місцезнаходження водного об'єкта, можливість регулювання водного об'єкта, глибину водного об'єкта, заростання водного об'єкта вищою рослинністю, площі водного дзеркала при нормальному підпірному рівні.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021 № 572 затверджено Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.
Відповідно до пункту 2 вказаної Постанови договори оренди водних об'єктів, укладені відповідно до Типового договору оренди водних об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2013 р. №420, діють до моменту закінчення строку їх дії.
Поряд з цим за пунктом 48 Типового договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом невід'ємною частиною цього договору є паспорт водного об'єкта, а в разі надання в оренду рибогосподарської технологічної водойми - паспорт та/або технічний проект рибогосподарської технологічної водойми.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 18.03.2013 року № 99 затверджено Порядок розроблення паспорта водного об'єкта (далі - Порядок №99).
Згідно із пунктом 2 Порядку № 99 він спрямований на встановлення технічних параметрів водного об'єкта, гідрологічних характеристик річки (водотоку), регламентацію експлуатаційної діяльності на водосховищах, ставках, озерах та замкнених природних водоймах (далі - водний об'єкт) для забезпечення сталого використання (включаючи кількісне та якісне відновлення) усіх ресурсів, пов'язаних з існуванням водойми, надійності функціонування споруд і для підвищення ефективності їх використання.
Пунктом 3 Порядку № 99 встановлено, що замовником робіт із розроблення паспорта водного об'єкта є орган, що здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України (далі - розпорядник земельної ділянки під водою).
Таким чином, саме на розпорядника земельної ділянки покладено обов'язок з оформлення паспорта водного об'єкта.
Паспорт водного об'єкта погоджується з Держводагентством у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня його надходження (пункт 5 Порядку № 99).
Відповідно до пункту 6 Порядку № 99 паспорт водного об'єкта розробляється в чотирьох примірниках, які зберігаються по одному: в басейновому управлінні водних ресурсів, Держводагентстві, у розпорядника земельної ділянки під водою, а також надається користувачу. Після закінчення строку оренди орендар повертає свій примірник паспорта водного об'єкта розпоряднику земельної ділянки під водою.
Таким чином, Законом № 963-ІХ від 04.11.2020 року було зобов'язано сторін діючих договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами, які не містять умов щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, визначити такі умови протягом року, тобто до 02.03.2022 року.
При цьому, договір про внесення змін до договору оренди землі в частині визначення додаткового об'єкта оренди водного об'єкта, та розміру плати за його користування має відповідати Типовому договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом та бути погодженим з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства. Обов'язковою передумовою внесення змін до діючих договорів оренди земель водного фонду є виготовлення паспорта водного об'єкта.
Станом на момент звернення прокурора з цим позовом до суду паспорт водного об'єкта, що розташований на земельній ділянці загальною площею 4,3746 га з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610 відповідачем не виготовлений.
У свою чергу, відсутність паспорту водного об'єкта, яким встановлюються технічні параметри водного об'єкта, його гідрологічні характеристики не дозволяє сторонам договору внести зміни та визначити умови, пов'язані з використанням орендарем водного об'єкта, у тому числі і розмір орендної плати.
Оскільки земельна ділянка водного фонду загальною площею 4,3746 га з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610, яка є предметом договору оренди, відноситься до земель комунальної власності Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області, а тому її розпорядником відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України є відповідач.
Згідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, обов'язок виготовити паспорт водного об'єкта законодавство покладає саме на Рівнянську сільську раду Новоукраїнського району Кіровоградської області, яка, як було встановлено судом, юридично значимих дій щодо виготовлення паспорта водного об'єкта, що розташований на орендованій земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610, не вчинила, чим допустила протиправну бездіяльність.
Підсумовуючи наведене вище, позов належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесених позивачем, відсутні.
Керуючись ст.ст.139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов керівника Новоукраїнської окружної прокуратури (пров. Степана Бандери, 7, м. Новоукраїнка, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 27100, ЄДРПОУ 02910025) в інтересах держави до Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області (вул. Центральна, 116, с. Рівне, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 27160, ЄДРПОУ 04363998) про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області щодо невжиття заходів із розробки паспорта водного об'єкта, розташованого на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610, площею 4,3746 га.
Зобов'язати Рівнянську сільську раду Новоукраїнського району Кіровоградської області розробити паспорт водного об'єкта, розташованого на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 3524084000:02:001:0610, площею 4,3746 га.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН