Ухвала від 25.05.2026 по справі 300/2650/26

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"25" травня 2026 р. Справа № 300/2650/26

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Національні інформаційні системи" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Національні інформаційні системи" відповідно до змісту якого просить: визнати дії протиправними щодо відмови у наданні інформації за запитом від 20.10.2025; зобов'язати у п'ятиденний строк з моменту набрання судовим рішенням законної сили повторно розглянути запит від 20.10.2025 та надати запитувану у ньому інформацію, а саме в електронному (скановану в кольоровому форматі з оригіналу документа) та паперовому вигляді копію затвердженого положення про Івано-Франківську регіональну філію державного підприємства “Національні інформаційні системи».

Ухвалою суду від 01.05.2026 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу, з дня отримання копії цієї ухвали, десятиденний строк для усунення вищевказаних недоліків шляхом подання до суду документа про сплату судового збору у розмірі 1064,96 грн або доказів наявності підстав для звільнення від сплати судового збору.

У встановлений судом строк позивачем надано суду заяву, в якій ОСОБА_1 зазначає, що впродовж попереднього календарного року не мала жодних доходів, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору за період січень 2025 - лютий 2026 від 14.04.2026. Також зазначає, що до клопотання про звільнення від сплати судового збору долучено копії листів Державного центру зайнятості № 33/1011/1274-26 від 09.02.2026, Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради № 2603-вих-19360 від 13.02.2026, Департаменту з питань цифрового розвитку та інновацій, цифрових трансформацій і цифровізації Пенсійного фонду України № 2800-060203-8/11642 від 16.02.2026 на підтвердження відсутності факту отримання позивачем у попередньому календарному році будь-яких видів пенсії, виплат допомоги по безробіттю, соціальних допомог чи компенсаційних виплат. Вважає, що подані нею документи повністю відповідають вимогам ст. 8 Закону України «Про судовий збір», оскільки дозволяють суду чітко розрахувати 5 відсотків річного доходу та порівняти його з розміром судового збору.

Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно із частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або

2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або

4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

За змістом частини 3 статті 8 Закону № 3674-VI, при визначенні майнового стану особи для цілей цієї статті суд може враховувати інформацію про розмір доходів за попередній календарний рік, перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, наявність у власності нерухомого, рухомого майна та/або іншого цінного майна, а також інші обставини, які мають значення для оцінки майнового стану особи.

Наведені положення процесуального закону дають підстави для висновку, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов'язком суду, при цьому суд, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони.

Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Доказами рівня майнового стану можуть бути документи, які підтверджують скрутний майновий стан особи, що, відповідно, унеможливлює сплату нею судових витрат.

За змістом норм статті 8 Закону № 3674-VI та статті 133 КАС України обов'язок доведення підстави для звільнення від сплати судового збору покладається на особу, яка звертається до суду з відповідним клопотанням.

Отже для звільнення від сплати судового збору позивач повинен довести існування фінансових труднощів або скрутний майновий стан, що надає об'єктивні підстави вважати за можливе звільнити таку особу від сплати судового збору.

Вище викладене узгоджується з висновками Верховного Суду від 17.03.2026 у справі №640/12399/21.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху суд вказав, що на підтвердження факту відсутності доходів позивач надала суду відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 14.04.2026 за період із січня 2025 року по лютий 2026 року, листи Управління соціального захисту Львівської міської ради від 13.02.2026, Пенсійного фонду України від 16.02.2026, Державного центру зайнятості від 09.02.2026 про відсутність станом на 01.02.2026 будь-яких видів державних соціальних допомог, соціальних виплат, допомог чи компенсаційних виплат за період з 01.01.2022 по 06.02.2026, а також про те, що у період з 06.10.2022 по 06.02.2026 вона не була зареєстрована як безробітна і не отримувала виплати допомоги по безробіттю.

Суд зауважив, що розмір річного доходу за попередній календарний рік (відсутність доходу) фізичної особи, яка подає позовну заяву, є однією з умов за наявності якої суд оцінює рівень майнового стану особи.

Суд дійшов висновку, що долучені позивачем до матеріалів позову документи не є достатніми для підтвердження того, що її майновий стан не дозволяє здійснити оплату судового збору за подання позову. Для звільнення від сплати судового збору позивач має довести існування фінансових труднощів та такого майнового стану, що надає підстави вважати за можливе звільнити її від сплати судового збору. Додані до клопотання письмові докази не в повній мірі відображують скрутний майновий стан ОСОБА_1 , оскільки не надано інформації про відсутність у власності нерухомого та цінного рухомого майна, довідки податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, банківських документів про відсутність на рахунку (рахунках) коштів, довідки про склад сім'ї.

Матеріалами справи підтверджено наявність у позивача зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд», що свідчить про наявність у неї технічних засобів (комп'ютера, ноутбука, мобільного телефона) та фінансової спроможності оплачувати послуги доступу до мережі Інтернет.

Водночас подані до суду документи свідчать про повну відсутність офіційних доходів позивача, що об'єктивно викликає сумніви щодо джерел забезпечення її повсякденних життєвих потреб. Зокрема, за рахунок яких коштів позивач здійснює оплату житлово-комунальних послуг, забезпечує власне харчування, користується засобами зв'язку та мережею Інтернет, тощо.

Положення Закону України «Про судовий збір» не містять вичерпного й чітко визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи; у кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням. Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочення чи розстрочення в його сплаті, суд встановлює наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища.

З наведеного видно, що обов'язок сплатити судовий збір, встановлений відповідно до закону, має законну мету, а тому, за загальним правилом, не визнається судом непропорційним чи накладеним свавільно; застосовані згідно із законом процесуальні обмеження у формі обов'язку сплатити судовий збір, за загальним правилом, не зменшують для заявника можливості доступу до суду та не ускладнюють йому цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права.

В постанові Верховного Суду від 24 січня 2020 року по справі № 815/2320/18 касаційний суд зазначив, що в кожному конкретному випадку суд установлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням. Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди мають встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого, нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення Європейського Суду з прав людини у справі Княт проти Польщі, заява № 71731/01; п. 63-64 рішення Європейського Суду з прав людини у справі Єдамський та Єдамська проти Польщі, заява № 73547/01).

Суд зазначає, що скрутне матеріальне становище - це умови існування фізичної особи, які проявляються перш за все при відсутності грошових коштів та інших майнових засобів, що необхідні для задоволення потреб фізичної особи та придбання речей першої необхідності: продуктів харчування, медичних ліків, одягу тощо.

Незадовільний матеріальний стан залежить і від відсутності у особи нерухомості, депозитів, акцій, активів у фінансових установах, документів про відсутність доходів членів сім'ї, довідки про склад сім'ї, відсутність чи наявність виплат соціальної допомоги, тощо.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 14.03.2025 в справі №990/40/25, у постановах Верховного Суду від 20.02.2020 у справі №420/1582/19, від 17.09.2020 у справі № 460/3138/19, в ухвалах від 26.01.2026 в справі 990/20/26, від 20.03.2026 у справі №990/282/25, від 10.09.2025 в справі №990/334/25, від 10.09.2025 в справі №990/334/25, від 23.10.2025 у справі №754/12237/24, від 17.03.20216 в справі №640/12399/21.

Обставини, які зазначила позивач, відповідно до вказаних статей Закону України «Про судовий збір», не є безумовною підставою для звільнення від сплати судового збору, а ОСОБА_1 не надала належних та допустимих доказів наявності інших підстав для її звільнення від сплати судового збору. Особа, яка має намір подати позов, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії для виконання процесуального обов'язку дотримання вимог процесуального закону стосовно форми і змісту позову, в тому числі щодо сплати судового збору.

Суд також враховує, що предмет спору у цій справі не стосується захисту соціальних, трудових, сімейних або житлових прав. Крім того, позивач не належить до переліку осіб, визначених пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір».

З огляду на викладене, суд позбавлений можливості визначити дійсний майновий стан позивача та перевірити наявність обґрунтованих підстав для звільнення її від сплати судового збору за подання позовної заяви, оскільки позивачем не надано суду інформації про відсутність у власності нерухомого та цінного рухомого майна, довідки податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, банківських документів про відсутність на рахунку (рахунках) коштів, довідки про склад сім'ї, тощо.

Щодо покликання позивача на постанови від 27 червня 2023 року у справі №120/3505/22, від 02 листопада 2023 року в справі №120/6039/22, від 18 січня 2024 року в справі № 520/495/23, від 30 квітня 2025 року у справі №207/1966/24, суд звертає увагу, що такі ухвалені у справах з іншими обставинами та не є релевантними.

Таким чином, позивачем не усунуто недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Відповідно до вимог пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадку, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (частини 8 статті 169 КАС України).

На підставі наведеного, керуючись п. 1 ч. 4, ч. 5 ст. 169, ст. 241, ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківської регіональної філії державного підприємства "Національні інформаційні системи" про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду, в порядку встановленому законом.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.