Справа № 296/2543/26
3/296/789/26
"21" травня 2026 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м Житомира в складі
Головуючої судді Шимон Л.С.,
при секретарі Бричук Ю.В.,
за участю прокурора Романчук Т.А.,
захисника Сивка О.Ю.,
особи, яка притягується до відповідальності,
розглянувши об'єднані матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, лікаря-офтальмолога медичного центру «Центр зору «Помаранч», колишня член ЕКОПФО КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради, зареєстрованої та проживаючої за адресою АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи у період з 15.01.2025 року по 01.04.2025р. членом експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради та відповідно до пп. «ґ» п.2 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини першої статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
ОСОБА_1 , будучи у період з 15.01.2025 року по 01.04.2025р. членом експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради та відповідно до пп. «ґ» п.2 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини другої статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, на підставі наказу директора КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради №74 від 31.03.2006р. ОСОБА_2 переведено на посаду лікаря-офтальмолога по наданню термінової допомоги центру мікрохірургії ока з 01.04.2006р.
Наказом в.о. генерального директора КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради від 15.01.2025 року №6-осн ОСОБА_1 включено до переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи в КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради.
Наказом в.о. генерального директора КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради від 01.04.2025 року №78-осн ОСОБА_1 виключено з переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи в КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на членів експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи. У відповідності до листа КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради №01/566 від 16.02.2026 року ОСОБА_1 приймала участь в роботі експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи в період часу з 17.01.2025р. по 07.02.2025р. Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Відповідно до ч.1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік тільки 13.04.2025 о 21 год 54 хв, а особи, яка припиняє діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - 20.10.2025 о 16 год 34 хв, тобто несвоєчасно.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснила, що декларації подала невчасно в зв'язку з тим, що не ознайомлена з антикорупційним законодавством, з декларуванням стикнулась уперше. Після припинення роботи МСЕК не була ознайомлена із наказом про включення її до складу ЕКОПФО, участь у складі даних комісій приймала, але за усною вказівкою керівництва.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомила, що будь-яких поважних причин, які перешкодили їй вчасно подати відповідні декларації, не мала, приймала участь у складі лише 2 рази, підтримала раніше надані письмові пояснення.
Прокурор просила притягнути особу до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КпАП України, оскільки вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Захисник особи, як притягується до адміністративної відповідальності, адвокат Сивко О.Ю. просив застосувати положення КУпАП про малозначність.
Заслухавши особу, яка притягається до відповідальності, прокурора, захисника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що згідно наказу головного лікаря КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради М.І. Борщівського №74 від 31.03.2006р. ОСОБА_3 - лікаря-офтальмолога поліклініки переведено на посаду лікаря-офтальмолога по наданню термінової допомоги центру мікрохірургії ока з 01.04.2006р.
Як підтверджено копією свідоцтва про шлюб НОМЕР_1 від 09.08.2008р., ОСОБА_3 змінила прізвище на ОСОБА_1 .
Наказом в.о. генерального директора КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф. Гербачевського» Житомирської обласної ради О.Б. Веселовського від 15.01.2025 року №6-осн ОСОБА_1 включено до переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи в КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради (порядковий номер по списку 21).
Наказом в.о. генерального директора КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради О.Б. Веселовського від 01.04.2025 року №78 осн ОСОБА_1 виключено з переліку лікарів, які мають право проводити оцінювання повсякденного функціонування особи у складі експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи в КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Житомирської обласної ради.
З долученої до справи відповіді в.о. генерального директора КНП «Обласна клінічна лікарня імені О.Ф.Гербачевського» Н.Л. Герасимчук №01/566 від 16.02.2026р. вбачається, що ОСОБА_1 приймала участь в оцінюванні функціонального стану особи 06.01.2025р., 17.01.2025р., 03.02.2025р., 07.02.2025р. у складі офтальмологічної експертної групи, підписала 9 протоколів за списком, графік роботи долучається.
Відповідно до ч.1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала відповідну щорічну декларацію за минулий 2024 рік 13.04.2025 року, а при звільненні (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями) - 20.10.2025 року, тобто несвоєчасно. Поважних причин, які б унеможливили подання декларацій у визначений законом строк, ОСОБА_1 суду не наведено і доказів на їх підтвердження не надано.
Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, а також декларацію при звільненні (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Факт несвоєчасного подання декларацій підтверджено матеріалами справи і належними, допустимими доказами не спростований.
Враховуючи вищевикладене, безпосередньо дослідивши додатково письмові докази, заслухавши пояснення учасників процесу, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника, в ході розгляду справи не встановлено.
Враховуючи особу та характер вчиненого правопорушення, суд накладає адміністративне стягнення в межах санкції ч.1ст.172-6 КУпАП у виді штрафу, в мінімальному розмірі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.36, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції», -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Відповідно до ст. 36 КпАП України застосувати до ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області;/Житомир обл./21081100, Код отримувача: 37976485, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача: 899998, Рахунок отримувача: UА228999980313090106000006797, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 665 гривень 60 копійок. Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача(МФО): 899998, Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її винесення.
Cуддя Л. С. Шимон