Дата документу 22.05.2026
Справа № 334/1839/26
Провадження № 3/334/679/26
22 травня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя Телегуз С.М., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Запорізької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 від 18.02.2020 року, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.483 Митного кодексу України, -
04.03.2026 року до суду з Запорізької митниці ДМС України надійшла справа про порушення митних правил про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.483 МК України.
Відповідно протоколу про порушення митних правил №0014/UA112000/2026, складеного 05.02.2026 року Головним державним інспектором оперативного відділу Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Запорізької митниці ОСОБА_2 , в ході проведення Запорізькою митницею перевірки щодо фактів ввезення транспортних засобів на митну територію України в якості гуманітарної допомоги, які не були доставлені до військових частин у Запорізькій області було направлено запит до 4 відділу 5 Управління ДВКР СБ від 18.11.2025 №7.20-4/20-02/8.6/3603.
02.12.2025 Запорізькою митницею отримано відповідь (вх. № 5409/8.6-23) з переліком транспортних засобів, отримання яких очікувалось у НОМЕР_3 окремій бригаді Тро Збройних Сил України « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (110 Обр Тро) в якості гуманітарної допомоги.
05.12.2025 Запорізькою митницею направлено до Львівської митниці запит №7.20-4/20-01/7/3815 та 16.12.2025 отримано відповідь від 15.12.2025 №7.4-1/20-03/7/31277 (вх. № 5670/7-21), відповідно якої громадянин ОСОБА_1 26.12.2022 під час ввезення в Україну транспортного засобу «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_5 , задекларував його як такий, що є гуманітарною допомогою для Військової частини НОМЕР_6 зі звільненням від сплати митних платежів та подав митному органу України наступні документи: Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 26.12.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано В/Ч НОМЕР_6 ( АДРЕСА_2 ), в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб: «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_7 , підписану особисто ОСОБА_1 ; Заяву військової частини НОМЕР_6 від 03.07.2022 № 1475 щодо ввезення транспортного засобу «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_8 , на адресу військової частини НОМЕР_6 , підписану командиром військової частини НОМЕР_9 ОСОБА_3 .
06.01.2026 Запорізькою митницею направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_3 за № 7.20-4/20-04/8.2/80 та отримано відповідь від 27.01.2026 № 695/636 (вх. № 481/8.2-23), згідно якої транспортний засіб «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_8 , в уніфікованій електронній обліковій системі зареєстрованих транспортних засобів Збройних сил України на обліку у Військовій службі правопорядку не перебуває.
02.02.2026 з метою визначення вартості транспортного засобу управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено службову записку за № 20/20-01/689 на адресу управління контролю та адміністрування митних платежів. Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Запорізької митниці від 03.02.2026 № 15/15-02/738 орієнтовна митна вартість транспортного засобу «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_8 , 2004 року випуску, становить 2530 доларів США, згідно з курсом НБУ станом на дату ввезення транспортного засобу в Україну (26.12.2022) становить 92518,55 грн.
Виходячи з вищевикладеного, транспортний засіб «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_5 , на балансі військової частини НОМЕР_6 та в уніфікованій електронній обліковій системі зареєстрованих транспортних засобів Збройних сил України на обліку у Військовій службі правопорядку не перебуває.
Згідно з модулем «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор» громадянин ОСОБА_1 протягом року не притягався до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого статтями 482, 483 Митного кодексу України.
Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару - транспортного засобу «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_8 , вартістю 92518,55 грн. з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товару документів, а саме: декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 26.12.2022, що містить неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України.
18.05.2026 року до суду через систему «Електронний суд» звернувся захисник: адвокат Казановська А.О. з клопотанням про закриття провадження, в якому посилалися на те, що кваліфікуючи дії ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.483 МК України, митний орган попередньо не здобув належних, допустимих та достовірних доказів, які б обґрунтовано та беззаперечно свідчили про його винуватість у вчиненні порушення митних правил за обставин, які викладено у протоколі, що є підставою для винесення постанови про закриття провадження у справі.
ОСОБА_1 ввіз транспортний засіб на законних підставах, а саме: заява командира ВЧ НОМЕР_6 від 03.07.2022 року №1475, яка власноручно підписана та яка засвідчена гербовою печаткою. Зазначена заява адресована начальнику Львівської митниці, в якій командир ВЧ НОМЕР_6 інформує про очікування зазначеного автомобіля. Транспортний засіб, як зазначено у цій заяві, буде використовуватися для потреб організації оборони Держави від збройної агресії російської федерації. Не вчинення ВЧ НОМЕР_6 реєстрації транспортного засобу не скасовує чинність заяви командира військової частини, яка підписана посадовою особою та скріплена печаткою, адже ніким не було встановлено, що ці реквізити документу є підробленими.
Вважають, що діях ОСОБА_1 відсутня суб'єктивна сторона правопорушення, а саме: вина у формі умислу, спрямованого на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, який передбачає ч.1 ст.483 МК України. Висновок Запорізької митниці про те, що документ, поданий ОСОБА_1 до митного контролю, як підстави для переміщення товару, містить неправдиві відомості щодо одержувача товару, не базується на допустимих доказах, а є лише припущенням. Відповідно акту приймання-передачі транспортного засобу № 820 від 28.12.2022 року, транспортний засіб «KIA CARNIVAL», номерний знак НОМЕР_5 , з моменту його ввезення на митну територію України та по даний час використовується військовослужбовцями ЗСУ при виконанні завдань у зоні бойових дій.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується прямим умислом, тобто, усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення, характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України. Таким чином, правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України, може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.
Жодних відомостей про те, що ОСОБА_1 умисно подав митному органу недостовірні відомості щодо отримувача транспортного засобу в матеріалах справи не міститься. В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що ОСОБА_1 , маючи умисел на вчинення порушення митних правил, надав митному органу підроблені документи чи документи одержанні незаконним шляхом (висновки експертизи, показання свідків, вирок суду), які б доводили його вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України. Відомостей про те, що транспортний засіб використовувався для інших цілей, не пов'язаних із захистом країни від збройної агресії, або доказів, що даний автомобіль реєструвався на цивільний облік, або використовується (використовувався) у цивільному обігу чи був ввезений ОСОБА_1 для власного збагачення, матеріали справи також не містять.
Звинувачення особи у використанні підроблених документів має ґрунтуватись на належних та допустимих доказах, при цьому обов'язок доказування тих чи інших обставин цілковито покладено на сторону, яка заявляє про такі обставини. За загальним правилом для встановлення факту підробки підпису необхідним є проведення почеркознавчої експертизи, яка є одним із головних доказів. Висновки такої експертизи не містяться в матеріалах даної справи.
Також, не можна не зважати на обставини ввезення транспортного засобу на митну територію, а саме широкомасштабна агресія російської федерації проти України та наявність нагальної потреби військових у транспорті, яку іншим чином неможливо було забезпечити.
Звертають увагу на правову позицію Житомирського апеляційного суду у Постанові від 02.10.2024 року у справі №295/4529/24, відповідно якої подальша бездіяльність отримувача гуманітарної допомоги не може пов'язуватися із діями особи, яка завезла транспортний засіб щодо дотримання митних формальностей, оскільки бездіяльність посадових осіб військової частини є наступним етапом після проходження митних процедур і не залежить від волі такої особи.
Також, посилалися на п.9.50 Прикінцевих та перехідних положень МК України щодо можливості звільнення від адміністративної відповідальності.
Прохали провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю у його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
22.05.2026 року в судовому засіданні представники Запорізької митниці ДМС України Катрич К.Ю. та Наказний Т.О. вважали, що в діях ОСОБА_1 є склад порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України, що підтверджено матеріалами справи, прохали визнати його винним та притягнути до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України.
22.05.2026 року в судовому засіданні захисник: адвокат Казановська А.О. пояснила, що ОСОБА_4 підтверджує факт пригону автомобіля, але не згоден з вчиненням правопорушення. Умислу на вчинення правопорушення у нього не було. Авто було передано військовослужбовцям. Матеріали справи не містять доказів, що Ряшенцев мав намір якось продати це авто. Об'єктивна сторона правопорушення відсутня, а саме надання документу, що має неправдиві докази. Командир в/ч підтверджує, що в листі стоїть саме його підпис. Прохала провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
22.05.2026 року в судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що визнає факт пригону автомобіля, з грудня по лютий був у Польщі, бачив, що щось надходило на пошту, але зміст листа не бачив, тому не міг з'явитись до митниці.
Також, 22.05.2026 року в судовому засіданні допитано в якості свідка ОСОБА_5 , який пояснив, що він військовослужбовець в/ч НОМЕР_10 , йому відомо, що 2022 році волонтери купили цей автомобіль, ОСОБА_1 привіз його. Він його забрав, по сьогоднішній день авто виконує бойові завдання. Бачив, що підписували якісь бумаги, був ще присутній ОСОБА_6 .
Також, 22.05.2026 року в судовому засіданні допитано в якості свідка ОСОБА_7 , який пояснив, що він військовослужбовець в/ч НОМЕР_11 , у 2022 році у них підрозділі, у взводі був позаштатний діловод, він написав листа на потребу автомобіля для виконання бойових завдань, також у них є ротний діловод, вони написали лист про потребу автомобіля і почали шукати. Звернувся до брата, він працював в Польщі на фабриці, і співробітники фабрики назбирали грошей і купили авто. Вони почали шукати хто зможе пригнати це авто. Нікого не знайшли, тому він попросив батька. Він приїхав, отримав машину і перевіз її через кордон. Потім приїхали в Покровське Дніпропетровської області, написали акт передачі з ОСОБА_8 (діловодом) та батьком в двох екземплярах. Обмнінялись екземплярами і батько поїхав додому. Зараз автомобіль знаходиться біля суду, вони виконують на ньому бойові завдання. На облік не ставили, бо автомобіль це розхідний матеріал, і іноді він не доживає до цього моменту. Зараз також не ставимо, бо зараз обстановка ще гірша, ніж в 2022 році.
Дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд прийшов до наступних висновків.
Згідно приписів п.3 ч.1 ст.8 МК України державна митна справа здійснюється на основі принципів: законності та презумпції невинуватості.
Згідно ст.487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ст.489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Згідно ч.2 ст.495 МК України посадова особа митного органу, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Статтею 483 МК України встановлена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - та тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка особи.
Переміщення предметів з приховуванням від митного контролю це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто, усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення, характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.
Таким чином, правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України, може бути вчинено лише умисно, коли особа знає, що документи, які вона надає митному органу, як підставу для переміщення товару, містять неправдиві дані, але бажає таким чином незаконно перемістити товар.
Відповідно роз'яснень, викладених в п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» для притягнення до відповідальності за ст.483 МК України необхідна наявність умислу в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України.
Відповідно ст.1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст.3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Згідно ст.3 Закону України «Про гуманітарну допомогу» підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги.
Відповідно ст.6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється в порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Згідно ч.1 ст.287 МК України та п.197.11 ст.197, п.213.3.9 ст.213 ПК України при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги, звільняються від оподаткування, а саме сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Пунктом 1 Постанови КМУ від 01.03.2022 року №174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» передбачено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою визначеною вказаною постановою Кабінету Міністрів України, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Відповідно ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено Митним кодексом України, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Митна декларація це заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури (п.20 ст.4 МК України).
Відповідно п.30.1 ст.30 ПК України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі.
Згідно ч.1 ст.292 МК України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст.12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Судом встановлено, що з 24.02.2022 року указом Президента України в Україні введено воєнний стан, а отже вказані у протоколі обставини мали місце під час дії воєнного стану та в умовах військової агресії російської федерації проти України, в той час як Збройні Сили України мали невідкладну потребу забезпечення транспортними засобами для пересування та виконання бойових завдань.
Так, ОСОБА_1 ввіз на митну територію України як гуманітарну допомогу автомобіль «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_5 , для потреб ЗСУ, у декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, вказав отримувачем автомобіля військову частину НОМЕР_6 , до декларації додано звернення військової частини НОМЕР_6 від 03.07.2022 року №1475 за підписом командира ОСОБА_9 про визнання транспортного засобу гуманітарною допомогою, в подальшому цей автомобіль використовувався військовослужбовцями ЗСУ для виконання бойових завдань, що підтверджується поясненнями свідків в судовому засіданні, однак автомобіль не був зареєстрований та не поставлений на облік.
Крім того, в підтвердження передачі транспортного засобу «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_5 , стороною захисту надано копію Акту- приймання-передачі транспортного засобу від 28.12.2022 року, який складено ОСОБА_1 та НОМЕР_12 окремим батальйоном (військова частина НОМЕР_6 ) НОМЕР_13 окремої бригади АДРЕСА_2 в особі старшого сержанта 2-го взводу 1-ої роти НОМЕР_12 окремого батальйону НОМЕР_13 окремої бригади Територіальної оборони Запорізької області ОСОБА_10 , про те, що з метою укомплектування НОМЕР_12 окремого батальйону НОМЕР_13 окремої бригади Територіальної оборони Запорізької області автомобільною технікою згідно штату та підвищення обороноздатності під час збройної агресії російської федерації, на умовах гуманітарної допомоги передає в користування НОМЕР_12 окремому батальйону (військова частина НОМЕР_6 ) НОМЕР_13 окремої бригади Територіальної оборони Запорізької області легковий автомобіль «KIA CARNIVAL», рік випуску 2004, VIN НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_8 , на безоплатній основі. По закінченню воєнного стану (особливого періоду) претензій щодо повернення даного автомобіля не має.
Так, згідно п.9.50 Розділу ХХІ МК України особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті.
Таким чином, суд вважає, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, з огляду на наявність документального підтвердження факту передачі транспортного засобу «KIA CARNIVAL», VIN-код НОМЕР_4 , номерний знак НОМЕР_5 , який ввезено останнім на митну територію України в якості гуманітарної допомогою у період з 24.02.2022 року до 01.04.2024 року, набувачу гуманітарної допомоги, а саме НОМЕР_12 окремому батальйону (військова частина НОМЕР_6 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно п.3 ч.1 ст.284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: про закриття справи.
Відповідно ч.1 ст.527 МК України у справі про порушення митних правил митний орган або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 3) про закриття провадження у справі.
За таких обставин, ОСОБА_1 підлягає звільненню від адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України, а провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 243, 483, 495, 522, 526, 527, 528, 529, п.9.50 Розділу ХХІ МК України, ст.ст. 7, 245, 247, 251, 252, 276, 278, 284, 289, 294 КУпАП, суд, -
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 Митного кодексу України.
Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.483 Митного кодексу України згідно протоколу №0014/UA112000/2026 від 05.02.2026 року - закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Повний текст постанови складено 27 травня 2026 року.
Суддя: С.М. Телегуз