Рішення від 14.05.2026 по справі 331/7180/25

14.05.2026

Справа № 331/7180/25

Провадження № 2-о/331/47/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2026 року м. Запоріжжя

Олександрівський районний суд містаЗапоріжжя у складі:

Головуючого судді : Антоненко М.В.

за участю секретаря судового засідання : Волотко М.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Запорізької міської ради про визнання спадщини відумерлою, заінтересована особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла заява Запорізької міської ради про визнання спадщини відумерлою, заінтересована особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора.

Заявник просить суд, визнати спадщину, яка складається з квартири АДРЕСА_1 , що належала гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , відумерлою спадщиною та передати її у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради.

В обґрунтування вимог зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Комунарським ВДРАЦС у м. Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) складено актовий запис про смерть від 13.10.2022 № 2914, що підтверджується листом відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 22.08.2025 № 3353/06.10-01-31.

Після смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина, яка до теперішнього часу не оформлена.

Згідно зі статтею 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Спадщина складається з квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка і є місцем відкриття спадщини.

Право власності померлого ОСОБА_1 на зазначену квартиру підтверджується листом ТОВ «ЗМБТІ» від 16.10.2025 № 1737, відповідно до якого в матеріалах інвентаризаційної справи за адресою: АДРЕСА_3 , міститься договір купівлі-продажу зареєстрований товарною біржею «Гілея» 21.08.1995 р. за р№ 739/1153, що посвідчує право власності ОСОБА_1 на квартиру

АДРЕСА_4 , які б свідчили про перехід права власності на вказану квартиру від ОСОБА_1 до іншої особи - в матеріалах інвентаризаційної справи не містяться.

Відсутність переходів права власності на зазначену квартиру від ОСОБА_1 до інших осіб також підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.12.2025 № 455014914, відповідно до якої інформація у реєстрі по квартирі АДРЕСА_1 відсутня.

Відповідно до листа Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 16.10.2025 № 06.4-02/02/2969 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 був зареєстрований з 18.04.1996 по 13.10.2022 (помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Станом на момент смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) інші зареєстровані особи відсутні. Станом на теперішній час за даною адресою зареєстровані особи відсутні. Це підтверджує відсутність спадкоємців після смерті ОСОБА_1 в порядку статті 1268 Цивільного кодексу України.

Листом відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 22.08.2025 № 3353/06.10-01-31 повідомлено, що відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявлено актовий запис:

- № 2914 про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений 13.10.2022 Комунарським ВДРАЦС у м. Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 24.11.2025 № 83366389 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інформація у Спадковому реєстрі відсутня.

Згідно з витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 24.11.2025 р. №83366401 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інформація у Спадковому реєстрі відсутня.

Отже, спадкова справа не заводилась, заповітів ОСОБА_1 не складав, спадкових договорів не укладав.

Таким чином, наявні підстави для визнання спадщини відумерлою.

Ухвалою судді Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 19.12.2025 заяву прийнято до розгляду в порядку окремого провадження, призначено справу до судового розгляду.

14.05.2026 р. через підсистему «Електронний суд» від представника заявника Запорізької міської ради до суду надійшла заява про підтримання заявлених вимог в повному обсязі.

09.04.2026 р. засобами поштового зв'язку від заінтересованої особи Державного нотаріуса Четвертої Запорізької державної нотаріальної контори надійшла заява про розгляд справи без його присутності.

Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що Комунарським ВДРАЦС у м. Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про що складено актовий запис про смерть від 13.10.2022 № 2914, що підтверджується листом відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 22.08.2025 № 3353/06.10-01-31. (а.с.5,6)

Після смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина, яка до теперішнього часу не оформлена.

Спадщина складається з квартири за адресою: АДРЕСА_2 , яка і є місцем відкриття спадщини.Право власності померлого ОСОБА_1 на зазначену квартиру підтверджується листом ТОВ «ЗМБТІ» від 16.10.2025 № 1737, відповідно до якого в матеріалах інвентаризаційної справи за адресою: АДРЕСА_3 , міститься договір купівлі-продажу зареєстрований товарною біржею «Гілея» 21.08.1995 р. за р№ 739/1153, що посвідчує право власності ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_4 , які б свідчили про перехід права власності на вказану квартиру від ОСОБА_1 до іншої особи - в матеріалах інвентаризаційної справи не містяться. (а.с.6)

Відсутність переходів права власності на зазначену квартиру від ОСОБА_1 до інших осіб також підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 04.12.2025 № 455014914, відповідно до якої інформація у реєстрі по квартирі АДРЕСА_1 відсутня. (а.с.7)

Відповідно до листа Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 16.10.2025 № 06.4-02/02/2969 за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 був зареєстрований з 18.04.1996 по 13.10.2022 (помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ). Станом на момент смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) інші зареєстровані особи відсутні. Станом на теперішній час за даною адресою зареєстровані особи відсутні. (а.с.8)

Листом відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 22.08.2025 № 3353/06.10-01-31 повідомлено, що відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявлено актовий запис:

- № 2914 про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складений 13.10.2022 Комунарським ВДРАЦС у м. Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а. с. 8, 9)

Згідно з витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 24.11.2025 № 83366389 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інформація у Спадковому реєстрі відсутня.

Згідно з витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 24.11.2025 р. №83366401 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інформація у Спадковому реєстрі відсутня. (а.с.9)

Відповідно до статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як слід з наданих суду доказів, нотаріусом спадкова справа не заводилась, заповітів ОСОБА_1 не складав, спадкових договорів не укладав.

Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК Україна).

Згідно з частиною першою статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220 ЦК України).

За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Статтею 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (стаття 1261 ЦК України).

Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).

Відповідно до частин першої-третьої статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною першою статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Відумерлою є спадщина, визнана такою на підставі встановлення судом існування (чи не існування) кількох юридичних фактів: факту смерті спадкодавця, відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від спадщини, неприйняття спадкоємцями спадщини чи відмови від її прийняття, дотримання органом місцевого самоврядування відповідної процедури.

Як зазначено у постанові Верховного суду України від 24.05.2021 у справі №671/22/19 у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини (частина перша та друга статті 1277 ЦК України).

За висновками, викладеними у Постанові Верховного Суду від 09.04.2025 у справі №754/14375/18, спадщина набуває статусу відумерлої саме після набуття чинності рішенням суду про визнання її такою, а право власності на зазначене майно набувається у територіальної громади з моменту реєстрації цього права за громадою. До звернення із заявою про визнання спадщини відумерлою і набрання законної сили відповідним рішенням суду у територіальної громади існує законний інтерес, заснований на правових нормах, що регулюють правовідносини щодо підстав набуття і припинення права власності після смерті особи, у якої відсутні спадкоємці. Цей інтерес (законні очікування) полягає у прагненні органу місцевого самоврядування набути право власності на відумерлу спадщину. Паралельно із цим інтересом у територіальної громади існує обов'язок звернутися до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою. При цьому, за положеннями глави дев'ятої розділу IV ЦПК України, справи за заявою про визнання спадщини відумерлою розглядаються в окремому провадженні із залученням органу самоврядування та усіх заінтересованих осіб.

За змістом зазначених норм цивільного та цивільного процесуального права, орган місцевого самоврядування не є спадкоємцем у справі та не залучається до спадкування. Однак у зв'язку з відсутністю інших спадкоємців у нього виникає цивільний інтерес на визнання спадщини відумерлою та отримання її у власність територіальної громади. Зазначене надає підстави місцевій раді звертатись до суду як із заявами про визнання спадщини відумерлою у порядку окремого провадження та у подальшому оформити своє право власності на таке майно, так і з належними позовами в порядку позовного провадження на захист свого інтересу.

Суд звертає увагу, що під час вирішення питання про визнання спадщини відумерлою не встановлено існування спору про право. Наявність осіб, які б перешкоджали в реалізації права про визнання спадщини відумерлою, не підтверджена жодними дослідженими судом доказами.

Враховуючи належність квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , факт відсутності спадкоємців в останньої як за заповітом так і за законом та факт спливу більше одного року з часу відкриття спадщини, суд приходить до переконання про задоволення позову.

Відповідно до пункту 15-1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», органи місцевого самоврядування звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою.

Оскільки заявник звільнений від сплати судового збору за подання до суду заяви про визнання спадщини відумерлою, то судові витрати у справі у вигляді судового збору за подання цієї заяви до суду слід залишити на рахунок держави.

На підставі статей 1220, 1223, 1277 Цивільного кодексу України та керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 337, 338 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Запорізької міської ради про визнання спадщини відумерлою, заінтересована особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора - задовольнити.

Визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить наявність актового запису про смерть від 13.10.2022 № 2914, яка складається з квартири АДРЕСА_1 , та передати її у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради.

Судові витрати у справі у вигляді судового збору за подання цієї заяви до суду залишити на рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя: М.В. Антоненко