Справа № 445/1127/26
провадження № 3/445/440/26
25.05.2026року суддя Золочівського районного суду Львівської області Кіпчарський О.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонер,
за ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
29.04.2026 року в провадження Золочівського районного суду Львівської області з Золочівського районного відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , за фактом можливого вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1ст. 173-2 КУпАП.
Із наявного в матеріалах справи протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 989963, вбачається, що такий було складено 20.04.2026 року дільничним офіцером поліції сектору превенції Золочівського районного відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області лейтенантом поліції Сарабук А.
У фабулі зазначеного протоколу вказано про те, що 16.04.2026 року близько 20 год. 40 хв, ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство по відношенню до своєї доньки ОСОБА_2 , а саме агресивній формі сварився, погрожував бійкою, нецензурно виражався, чим завдав шкоди її психологічному стану, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 факт вчинення інкримінованого правопорушення заперечив, вказує, що з донькою не сварився, протокол не відповідає дійсним обставинам,
Потерпіла ОСОБА_2 на адресу суду надіслала заяву, де вказала, що жодного насильства по відношенню до неї не було, викликала поліцію, оскільки погарячкувала, просить провадження у справі закрити.
Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши долучені до матеріалів справи докази, вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1ст. 173-2КУпАП, суддя виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2КУпАП, вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, є адміністративно караним діянням, що передбачає встановлену законом відповідальність
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
За приписами ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Вказане положення стосується не лише кримінальних проваджень, але й адміністративних правопорушень, які в контексті Європейської конвенції захисту прав та основоположних свобод також трактуються як невеликі злочини.
За вимогами ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суддя звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які вказують на те, що 16.04.2026 року ОСОБА_1 вчинено домашнє насильство відносно ОСОБА_2 , окрім її заяви та письмових пояснень, які вона в подальшому сама ж спростувала.
Суддя також зазначає, що не кожна сварка чи побутовий конфлікт є саме домашнім насильством. Ні матеріали справи, ні потерпіла в первинних поясненнях, наданих працівникам поліції, не обґрунтовують, в чому саме проявилось домашнє насильство, який вид насильства та які ознаки цього насильства, що передбачені ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Відтак, за відсутності належних, допустимих та достатніх доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 173-2 КпАП України, провадження у справі щодо нього належить закрити на підставі п. 1ст. 247 КпАП України у зв'язку з відсутністю в діях останнього події і складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст.173-2, ст.247,251,252,256,266, 268,279,280,283-285 КУпАП, суддя -
провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду, шляхом подання апеляційної скарги через Золочівський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Суддя Кіпчарський О.М.