Постанова від 26.05.2026 по справі 729/811/26

Справа № 729/811/26

3/729/287/26

ПОСТАНОВА

26 травня 2026 р. суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Булига Н.О., отримавши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.140 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До Бобровицького районного суду Чернігівської області надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст. 140 КУпАП.

Відповідно до вимогст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

У відповідності з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Перевіряючи можливість прийняття до провадження вказаних матеріалів, вважаю, що справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст. 140 КУпАП підлягає поверненню для належного оформлення з таких підстав.

Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата та місце його складення, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), в тому числі і місце проживання; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Об'єктивна сторона правопорушення передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП виражається у порушенні правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць що спричинили пошкодження транспортних засобів.

Між тим, у протоколі про адміністративне правопорушення всупереч вимогамст. 256 КУпАП, фактично не вказано суть вчиненого адміністративного правопорушення, зокрема, які саме вимоги ДСТУ порушив ОСОБА_1 .

Також в протоколі відсутні відомості щодо потерпілого та свідків, хоча зазначено що внаслідок події відбулось пошкодження транспортного засобу і в Акті обстеження від 17.03.2026 та схемі до Акта обстеження містяться відомості про наявність двох свідків.

Окрім того, у протоколі є нечитабельною його серія та номер. Також, у протоколі вказано місцем вчинення адміністративного правопорушення с.Ягідне, проте як видно з інших долучених матеріалів таким є с.Петрівка, що у своїй сукуппності унеможливлює розгляд матеріалу про адміністративне правопорушення.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення зазначених даних без належного оформлення уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення особою протоколу та долучених до нього матеріалів унеможливлює повний та всебічний розгляд справи стосовно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та позбавляє суд можливості з'ясувати всі обставини справи.

Відповідно до змісту п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14, визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Оскільки вказані недоліки є суттєвими і не можуть бути самостійно усунені судом під час розгляду справи, суд доходить висновку про необхідність повернення справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст. 140 КУпАП органу, який склав протокол для належного оформлення.

На підставі викладеного, керуючисьст. 256,283 КУпАП України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Повернути справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст.140 КУпАП до Управління патрульної поліції в Чернігівській для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя