Справа № 464/4380/25 Головуючий у 1 інстанції: Бойко О.М.
Провадження № 22-ц/811/3152/25 Доповідач в 2-й інстанції: Бойко С.М.
08 травня 2026 року м. Львів
Львівський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: головуючого - судді Бойко С.М., суддів: Копняк С.М., Ніткевича А.В., розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сихівського районного суду м. Львова від 06 серпня 2025 року в справі за позовом приватного акціонерного товариства «Львівобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,
встановив:
У червні 2025 року приватне акціонерне товариство (далі - ПрАТ) «Львівобленерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення 12039 грн. 94 коп. вартості не облікованої електричної енергії.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що 23.01.2025 року представниками ПрАТ «Львівобленерго» проведено обстеження електроустановок відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , де виявлено порушення п.п.5, п.8.4.2, п.п.8, п.5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку після вимкнення, відсутня стрічкова пломба, про що складено акт про порушення №15851 від 23.01.2025 року.
18.03.2025 року на засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ розглянуто акт про порушення ПРРЕЕ №15851 від 23.01.2025 року та визначено обсяг і вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, яка склала 12039 грн. 94 коп. Зокрема, комісія ВРПС ЛМЕМ ПрАТ «Львівобленерго» прийняла рішення, яке оформила протоколом №15851: визначити обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, на підставі підпункту 5 п.8.4.2, п.8.4.7, п.8.4.8, п1.8.4.11 ПРРЕЕ та вирішила провести нарахування з дати проведення контрольного огляду, а саме: з 11.12.2024 року і до моменту виявлення порушення 23.01.2025 року по потужності, виходячи із Р=5кВт. Обсяг та вартість недонарахованої електричної енергії, згідно з додатком до протоколу визначені комісією у кількості 1032 кВт*год на суму 12039 грн 94 коп.
18.03.2025 року на засідання комісії з розгляду акта про порушення №l5851 відповідач не з'явився, тому супровідним листом №203-07-1441 від 21.03.2025 року йому надіслано: копію протоколу №15851 від 18.03.2025 року; рахунок для сплати №942004 від 20.03.2025 року на суму 12039 грн. 94 коп.
3 метою досудового врегулювання спору, відповідачу скеровувалась вимога №203-07-2289 від 09.05.2025 року про оплату вказаної суми, однак, така відповідачем не виконана.
Рішенням Сихівського районного суду м. Львова від 06 серпня 2025 року позов задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь ПрАТ «Львівобленерго» вартість необлікованої електричної енергії внаслідок порушення правил користування електричною енергією для населення у розмірі 12039 грн. 94 коп.
Судовий збір в розмірі 3028 гривень віднесено за рахунок держави.
Рішення суду оскаржив відповідач ОСОБА_1 , просив його скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обгрунтування доводів апеляційної скарги відповідач покликався на те, що на момент обстеження електроустановок за його адресою, особи, які представились як працівники ПрАТ «Львівобленерго», не мали документів, які б підтверджували їхні повноваження, зокрема, довіреності юридичної особи, тому відсутність таких документів свідчить про юридичну нікчемність дій з їхньої сторони. Відповідно, усі подальші їхні дії щодо складення акту, засідання комісії та нарахування штрафних санкцій є незаконними.
З огляду на викладне, вважає, що акт №15851 від 23.01.2025 року немає юридичної сили, адже складений з порушенням встановленого законом порядку, рахунок на сплату №942004 від 20.03.2025 року за необліковану енергію та завданих збитків теж немає юридичної сили.
Окрім того, наголошує, що прилад обліку елекричної енергії знаходиться в місці загального користування, відповідно, споживач не може нести відповідальність за стан приладу обліку, який є власністю надавача послуг.
У відзиві на апеляційну скаргу ПрАТ «Львівобленерго» просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до вимог ч.13 ст.7 та ч.2 ст.369 ЦПК України, справу розглянуто апеляційним судом без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Частиною четвертою статті 268 ЦПК України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
У частині п'ятій статті 268 ЦПК України зазначено, що датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Отже, враховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, датою ухвалення апеляційним судом судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 28.04.2026 року, є дата складення повного судового рішення - 08.05.2026 року.
Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення відповідно до вимог статті 367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ПрАТ «Львівобленерго», як оператор системи розподілу, надає послуги з розподілу (передачі) електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі публічного договору та з присвоєним особовим рахунком НОМЕР_1 , ЕІС-код точка комерційного обліку об'єкта споживача 62Z0194694790464.
За адресою по АДРЕСА_1 зареєстрований та проживає відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
23.01.2025 року працівниками ПрАТ «Львівобленерго» ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , за участі споживача ОСОБА_1 складено акт про порушення №15851, яким зафіксовано порушення, передбачене п.п.5, п.8.4.2, п.п.8, п.5.5.5 ПРРЕЕ.
Зокрема, виявлено самовільне підключення електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку після вимкнення, стрічкова пломба відсутня. Факт наявності такого порушення відповідач не заперечив.
У п.11 акту зазначено, що комісія оператора системи з розгляду акта про порушення буде проводити засідання 18.03.2025 року о 10 год. за адресою: м. Львів, вул. Героїв УПА, 23. На засідання запрошено споживача. До акту додана схема підключення електроустановки споживача.
У зв'язку з відмовою підписати акт про порушення, про що зафіксовано безспосередньо у самому акті з участю свідка - інспектора, старшого лейтенанта поліції Копарова О.А., даний акт надіслано споживачу ОСОБА_1 із супровідним листом №203-07-445 від 24.01.2025 року рекомендованою кореспонденцією.
18.03.2025 року на засіданні по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ розглянуто акт про порушення ПРРЕЕ №15851 від 23.01.2025 року та визначено обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ.
Зокрема, 18.03.2025 року комісія з розгляду актів про порушення ПрАТ «Львівобленерго» прийняла рішення (протокол №15851), яким визначила обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, на підставі підпункту 5 п.8.4.2, п.8.4.7, п.8.4.8, п1.8.4.11 ПРРЕЕ та вирішила провести нарахування з дати проведення контрольного огляду, а саме: з 11.12.2024 року і до моменту виявлення порушення 23.01.2025 року, по потужності, виходячи із Р=5кВт. Обсяг та вартість недонарахованої електричної енергії, згідно з додатком до протоколу, визначені комісією у кількості 1032 кВт*год на суму 12039 грн 94 коп.
Супровідним листом №203-07-1441 від 21.03.2025 року відповідачу надіслано: копію протоколу №15851 від 18.03.2025 року; рахунок для сплати №942004 від 20.03.2025 року на суму 12039 грн. 94 коп.
Крім того, відповідачу скеровувалась вимога №203-07-2289 від 09.05.2025 року про оплату 12039 грн. 94 коп., що підтверджується копією листа та списком поштових відправлень.
За приписами статті 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до приписів статті 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
За змістом статей 526, 527 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Згідно з ч.1 ст.714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Частинами 1 - 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1, абз.8 ч.2 ст.27 Закону України «Про електроенергетику», правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є порушення правил користування енергією.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.
Згідно з п.1 ч.3 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач зобов'язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Відповідно до положень п.3 ч.3 ст.58 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Згідно з ч.1, п.4 ч.2 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку є правопорушеннями на ринку електричної енергії.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №312 від 14.03.2018 року затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії, якими зокрема врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними ПРРЕЕ.
Положеннями ПРРЕЕ врегульовано взаємовідносини, що виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії.
Відповідно до п.1.1.2 ПРРЕЕ, акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії; необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно; об'єкт побутового споживача - житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування.
Відповідно до п.п.5, 6, 20 п.5.5.5 ПРРЕЕ, споживач повинен дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.
Відповідно до п.8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Відповідно до п.8.2.7 ПРРЕЕ, у разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Відповідно до п.8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Згідно з п.п.5 п.8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку.
Встановивши, що споживач ОСОБА_1 , який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачем електроенергії за вказаною адресою (особовий рахунок № НОМЕР_1 ), здійснив безоблікове користування електричною енергією, шляхом самовільного підключення електроустановки споживача до мереж оператора без порушення схеми обліку, про що зафіксовано в акті про порушення №15851 від 23.01.2025 року, суд першої інстнції дійшов правильного висновку, що вказаними діями ОСОБА_1 завдав шкоди позивачу.
Розмір завданої шкоди визначено згідно розрахунку, проведеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Національною комісією регулювання електроенергетики України. Даний розрахунок відповідачем не оспорений і не надано суду власного розрахунку.
Положеннями статті 22 ЦК України закріплено, що особа, якій завдано збитків в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються в повному обсязі, якщо інше не встановлено законом або договором.
Нормою статті 1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Так, відповідно до змісту наведених вище положень законодавства, підставою для виникнення у споживача житлово-комунальних послуг обов'язку зі сплати їх вартості є, в першу чергу, наявність між таким споживачем та постачальником послуг або іншим уповноваженим учасником цих правовідносин договору про надання відповідних послуг. Разом з тим, споживачі зобов'язані своєчасно і в повному обсязі оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживачів від оплати послуг у повному обсязі, що закріплено в ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Наведені висновки узгоджуються з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеними в постанові від 07 липня 2020 року по справі №712/8916/17.
Оскільки судом встановлено, що відповідач є споживачем електричної енергії по АДРЕСА_1 добровільно не відшкодував заподіяну шкоду, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, які відповідачем не спростовані, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії.
Доводи відповідача про те, що акт про порушення складено з порушенням встановленого законом порядку, оскільки працівниками позивача, окрім посвідчення, не було пред'явлено інших документів, які підтверджують їх повноваження на складання акту, на увагу не заслуговують з огляду на таке.
Згідно з пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
Також, права оператора передбачені п.п.2-4 п.5.1.1 глави 5.1 ПРРЕЕ. Зокрема, за пред'явленням представником службового посвідчення, оператор має право проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що для проведення обстеження електроустановок споживача та складання акту про порушення достатньо пред'явити службове посвідчення. Інших документів для пред'явлення не передбачено та не вимагається.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, акт про порушення №15851 від 23.01.2025 року складено контролерами енергонагляду ПрАТ «Львівобленерго» ОСОБА_3 (посвідчення № НОМЕР_2 ) та ОСОБА_2 (посвідчення № НОМЕР_3 ), які мають на це право, згідно з робочою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж.
Відтак, доводи відповідача про те, що дії працівників ПрАТ «Львівобленерго» щодо складання акту та подальший його розгляд комісією є нікчемними, колегія суддів вважає безпідставними.
Покликання відповідача на те, що ним не було отримано акта про порушення №15851 від 23.01.2025 року із зазначенням дати засідання комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, також є безпідставними, оскільки поштова кореспонденція надсилалась відповідачу за зареєстрованим місцем його проживання: АДРЕСА_1 .
Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі №800/547/17, постановах Верховного Суду від 18 березня 2021 року у справі №911/3142/19 та від 15 червня 2020 року).
Отже, вирішуючи спір, суд першої інстанції правильно встановив характер спірних правовідносин та обставини справи, давши належну правову оцінку дослідженим у справі доказам, застосував норми матеріального права, які підлягали застосуванню, не допустив порушень норм процесуального права, які б були обов'язковою підставою для скасування рішення, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - залишити без змін.
Керуючись ст.ст.367, 374 ч.1 п.1, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, суд
ухвалив:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Сихівського районного суду м. Львова від 06 серпня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови. Повний текст постанови складений 08 травня 2026 року.
Головуючий С.М. Бойко
Судді: С.М. Копняк
А.В. Ніткевич