Справа № 686/14554/26
Провадження № 1-кс/686/4935/26
25 травня 2026 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні №42024242310000014 від 01.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України,
Слідчий першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з клопотанням, погодженим із прокурором Хмельницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що в ході проведення досудового розслідування встановлено, обставини, які свідчать про можливе неналежне виконання службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 своїх службових обов'язків під час здійснення закупівлі товарно-матеріальних цінностей для потреб військових частин в умовах дії правового режиму воєнного стану, що могло спричинити тяжкі наслідки державним інтересам у вигляді неефективного та необґрунтованого використання бюджетних коштів.
У зв'язку із повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України та введенням воєнного стану на території держави, ІНФОРМАЦІЯ_2 у 2022 році здійснювались закупівлі товарів для забезпечення потреб військових частин, дислокованих на території Хмельницької області. При цьому службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 проводили закупівлі без застосування конкурентних процедур закупівель, посилаючись на положення постанови Кабінету Міністрів України №169 від 28.02.2022 «Про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану».
У подальшому встановлено, що 11.05.2022 між ІНФОРМАЦІЯ_3 та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 укладено договір №151, предметом якого була закупівля 625 металевих двоярусних ліжок за ціною 4250 грн за одиницю на загальну суму 2 656 250 грн без ПДВ.
Відповідно до умов укладеного договору, постачальник зобов'язувався здійснити поставку ліжок для забезпечення потреб військових частин, а ІНФОРМАЦІЯ_3 - прийняти та оплатити вказаний товар за рахунок бюджетних коштів. При цьому строк поставки товару первинно визначався до 24.05.2022, однак надалі був продовжений додатковою угодою до 24.06.2022.
У ході вивчення матеріалів закупівлі встановлено, що рішення щодо придбання ліжок у ФОП ОСОБА_5 приймалося комісією, створеною при ІНФОРМАЦІЯ_3 для проведення моніторингу цін. Згідно із протоколом засідання комісії №47 від 05.05.2022, членами комісії здійснювався аналіз цінових пропозицій шляхом проведення телефонних переговорів із суб'єктами господарювання, моніторингу інформації у мережі Інтернет та отримання окремих комерційних пропозицій.
Із протоколу комісії вбачається, що службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 розглядалися пропозиції щонайменше 13 суб'єктів господарювання, серед яких були як комерційні підприємства, так і підприємства Українського товариства глухих. При цьому встановлено, що частина суб'єктів господарювання пропонувала аналогічний товар за нижчими або співмірними цінами, а окремі інтернет-пропозиції містили інформацію про можливість придбання металевих двоярусних ліжок за ціною 3850 грн за одиницю.
Разом із тим, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 визнали найбільш економічно вигідною саме пропозицію ФОП ОСОБА_5 у розмірі 4250 грн за одиницю товару, обґрунтовуючи таке рішення включенням у вказану вартість витрат на доставку товару. При цьому із наявних матеріалів вбачається, що розрахунок вартості доставки ґрунтувався переважно на усних поясненнях та телефонних розмовах, а документальне підтвердження фактичної вартості транспортування, логістичних витрат, маршруту перевезення, витрат на паливо, залучення транспортних засобів та інших складових ціни у матеріалах закупівлі відсутнє.
Крім того, встановлено, що окремі висновки комісії ґрунтувалися не на офіційних письмових документах, а на телефонних розмовах із менеджерами суб'єктів господарювання, які повідомляли про неактуальність цінових пропозицій, розміщених у мережі Інтернет. При цьому будь-які документи, що підтверджують перевірку актуальності таких пропозицій або офіційні відповіді від суб'єктів господарювання, у матеріалах закупівлі відсутні.
Також досудовим розслідуванням встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 посилається на неможливість здійснення закупівель через систему ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку із технічними обмеженнями доступу до електронного майданчика в умовах воєнного стану. На підтвердження цього службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 були направлені листи до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Разом із тим, на даний час виникла необхідність у перевірці достовірності зазначених обставин, реального характеру технічних обмежень, а також правомірності проведення закупівлі поза межами конкурентної процедури.
Окрім цього, під час вивчення матеріалів встановлено, що поставка товару здійснювалася частинами, а саме відповідно до накладних та актів приймання-передачі ІНФОРМАЦІЯ_3 отримав:
-200 металевих двоярусних ліжок на суму 850 000 грн;
-150 металевих двоярусних ліжок на суму 637 500 грн;
-275 металевих двоярусних ліжок на відповідну суму згідно первинних бухгалтерських документів.
Разом із тим, на даний час не встановлено:
-чи відповідали фактично поставлені ліжка технічним характеристикам, визначеним договором;
-чи були реально понесені витрати на транспортування товару;
-чи відповідала ринкова вартість аналогічного товару ціні, визначеній у договорі;
-чи були наявні більш вигідні пропозиції від інших постачальників;
-чи були повністю дотримані принципи максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів;
-чи існувала можливість придбання аналогічного товару за нижчими цінами;
-чи не перебували службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 та ФОП ОСОБА_5 у позаслужбових або господарських взаємовідносинах;
-чи не мало місце штучне формування вартості предмета закупівлі;
-чи не були внесені до офіційних документів недостовірні відомості щодо моніторингу цін, вартості доставки, реальності комерційних пропозицій та економічної обґрунтованості ціни договору.
Таким чином, на даний час виникла необхідність у вилученні оригіналів документів ІНФОРМАЦІЯ_3 , які мають суттєве значення для встановлення усіх обставин кримінального правопорушення, проведення судово-економічної, товарознавчої та почеркознавчої експертиз, встановлення кола службових осіб, причетних до прийняття рішень щодо закупівлі, перевірки реальності господарських операцій, встановлення фактичної ринкової вартості товару та визначення розміру можливих збитків, завданих державним інтересам.
Слідчий просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які мають значення для встановлення обставин у вказаному кримінальному провадженні і можуть бути використанні як докази.
Слідчий в судове засідання не з'явився, однак, клопотав про розгляд справи у його відсутність з підтриманням викладених у клопотанні вимог.
Перевіривши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Так, відповідно ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
У п.2 ч.1 ст.162 КПК України визначено, що до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які можуть становити лікарську таємницю. Відтак, відомості, про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, належать до охоронюваної законом таємниці.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених слідчим доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що документи, про тимчасовий доступ до яких він клопоче, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі документи містять відомості, які відносяться до охоронюваної законом таємниці, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Також слідчим доведено, що ці документи можливо використати як доказ та те, що без їх отримання не виявляється можливим іншими способами довести обставини, які передбачається довести в ході досудового розслідування кримінального провадження.
Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення оригіналів документів обумовлене потребою проведення судової експертизи, зокрема, судово-медичної експертизи, крім того, існує загроза знищення вказаних документів, тому, слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи, і вважає, що є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення оригіналів документів.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст.ст.160,163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи; іншими способами встановити та довести обставини, які передбачається з'ясувати за допомогою цих документів, неможливо; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя вважає, що подане слідчою клопотання є підставним, обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України, -
Клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим першого слідчого відділу (з дислокацією у
м. Хмельницькому) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей і документів, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , що за адресою: АДРЕСА_1 , з метою вилучення оригіналів наступних документів:
-усіх документів, що стали підставою для ініціювання та проведення закупівлі металевих двоярусних ліжок у 2022 році, у тому числі службових записок, рапортів, заявок, листів військових частин, доручень командування, листування між структурними підрозділами ІНФОРМАЦІЯ_3 , документів щодо визначення потреби у закупівлі 625 металевих двоярусних ліжок, розрахунків потреби у забезпеченні військовослужбовців меблями, документів щодо нагальності та терміновості закупівлі, документів щодо виділення фінансування та погодження закупівлі;
-усіх документів, пов'язаних із проведенням моніторингу ринку та визначенням очікуваної вартості предмета закупівлі, у тому числі наказів про створення комісії з моніторингу цін, документів про визначення складу комісії, посадових обов'язків членів комісії, протоколів засідань комісії, у тому числі протоколу №47 від 05.05.2022, чорнових варіантів протоколів, журналів реєстрації протоколів, службових записок членів комісії, робочих записів, нотаток, таблиць порівняння цін, розрахунків вартості доставки, монтажу та транспортування, усіх наявних комерційних пропозицій, які розглядалися комісією, документів, отриманих електронною поштою або через месенджери, роздруківок сторінок із мережі Інтернет щодо вартості аналогічних ліжок, документів щодо здійснення телефонних дзвінків постачальникам, а також усіх інших матеріалів, які використовувались під час прийняття рішення про вибір ФОП ОСОБА_5 як постачальника;
-усіх документів щодо взаємовідносин ІНФОРМАЦІЯ_3 із ФОП ОСОБА_5 , у тому числі договору №151 від 11.05.2022, усіх додаткових угод, специфікацій, технічних характеристик товару, додатків до договору, проєктів договорів, чернеток договорів, документів щодо погодження договору фінансовою та юридичною службами, службового листування щодо укладення договору, листування електронною поштою, повідомлень у месенджерах, документів щодо погодження ціни договору, документів щодо погодження строків поставки, електронних файлів та носіїв інформації, на яких створювалися або зберігалися документи щодо вказаної закупівлі;
-усіх документів, які підтверджують поставку, приймання, облік, зберігання та подальше використання металевих двоярусних ліжок, поставлених ФОП ОСОБА_5 , у тому числі видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, актів приймання-передачі, актів приймання військового майна, журналів складського обліку, книг складського обліку, прибуткових ордерів, інвентарних карток, документів щодо оприбуткування товару, документів щодо передачі майна військовим частинам, документів щодо внутрішнього переміщення ліжок, інвентаризаційних відомостей, актів інвентаризації, сертифікатів якості, паспортів виробів, гарантійних документів, фотоматеріалів, документів щодо монтажу ліжок, а також документів щодо фактичного місцезнаходження поставленого майна;
-усіх документів, що підтверджують здійснення перевезення та доставки ліжок, у тому числі договорів перевезення, договорів надання транспортних послуг, товарно-транспортних накладних, актів виконаних робіт, документів щодо витрат на паливо, маршрутних листів, подорожніх листів, документів щодо використання транспортних засобів, журналів в'їзду та виїзду автотранспорту, перепусток на територію складів та військових частин, документів щодо навантаження, розвантаження та монтажу ліжок;
-усіх фінансово-бухгалтерських документів щодо закупівлі та оплати металевих двоярусних ліжок, у тому числі рахунків на оплату, платіжних доручень, банківських виписок, виписок ДКСУ, меморіальних ордерів, реєстрів бюджетних та фінансових зобов'язань, бухгалтерських проводок, оборотно-сальдових відомостей, документів щодо фінансування закупівлі, документів щодо джерел фінансування, касових та бухгалтерських журналів, документів щодо оприбуткування та списання майна, а також усіх інших первинних бухгалтерських документів щодо взаємовідносин із ФОП ОСОБА_5 ;
-усіх документів щодо використання електронної системи закупівель ІНФОРМАЦІЯ_4 та електронного майданчика ІНФОРМАЦІЯ_8 , у тому числі листів ІНФОРМАЦІЯ_3 до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », листів до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », відповідей ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та електронного майданчика, документів щодо неможливості використання системи ІНФОРМАЦІЯ_4 , документів щодо блокування або обмеження доступу до особистого кабінету замовника, журналів авторизації користувачів, листування із технічною підтримкою, службових записок щодо неможливості проведення закупівлі через систему ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також усіх електронних файлів та носіїв інформації, на яких містяться відомості щодо роботи із системою електронних закупівель;
усіх документів щодо службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , які були причетні до проведення закупівлі, у тому числі посадових інструкцій начальника КЕВ, членів комісії, бухгалтерів, працівників фінансово-економічної служби, уповноважених осіб у сфері закупівель, наказів про призначення на посади, наказів про розподіл функціональних обов'язків, документів щодо надання доступу до системи ІНФОРМАЦІЯ_4 , документів щодо використання службових телефонів та електронної пошти, документів щодо матеріальної відповідальності, а також зразків підписів службових осіб, які підписували документи у межах вказаної закупівлі.
Службовим та посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 , забезпечити тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх належним чином завірених копій.
Ухвала діє по 25 липня 2026 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя