Справа № 933/563/26
Провадження № 2-о/933/18/26
20 травня 2026 року селище Олександрівка
Олександрівський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Попович І.А.
за участі:
представника заявника - ОСОБА_1
секретаря судового
засідання - Осадчої Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду селища Олександрівка цивільну справу за заявою представника заявника ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , про встановлення факту постійно проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: Олександрівська селищна рада Краматорського району Донецької області, -
20.04.02.03.2026 року представник заявника звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійно проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: Олександрівська селищна рада Краматорського району Донецької області.
Ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 20.04.2026 року відкрито провадження по справі, та призначено судове засідання на 20.05.2026 року.
В обґрунтування заявлених вимог представник заявниці зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 78 років, в селищі Олександрівка Краматорського району Донецької області померла громадянка ОСОБА_3 , 1947 р.н. У зв'язку зі смертю спадкодавиці на території Олександрівської селищної ради Краматорського району Донецької області відкрилася спадщина, яка складається житлового будинку (з надвірними побудовами та господарськими спорудами) за АДРЕСА_1 ; земельної ділянки з призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) розміром 0,25 га, яка розташована за вказаною вище адресою; двох земельних ділянок сільськогосподарського призначення розміром 6,64га та 1,67га. По своїй смерті спадкодавець заповіту не залишила. Заявниця є донькою спадкодавиці та відповідно - спадкоємцем своєї померлої матері за першою чергою спадкування за законом. Реалізуючи своє законне право на спадкування за законом 15.04.2026 року заявник звернулася до приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Донецької області Левочки М.М. з відповідною заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. За результатами розгляду поданих заявницею документів нотаріусом була відкрита спадкова справа за №71/2026 та прийнята постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки на переконання нотаріуса заявником був пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини та не надано доказів, підтверджуючих факт постійного проживання разом зі спадкодавцем на день її смерті. Дійсно, заявниця не зверталася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини в визначені ст. 1270 ЦК України строки та не була зареєстрована за постійним місцем проживання разом з матір'ю. Але вона мала впевненість в тому, що фактично проживаючи разом зі спадкодавицею на момент її смерті за адресою свого фактичного проживання як ВПО - по АДРЕСА_2 - вона є такою, що фактично прийняла спадок на підставі відповідних норм ст. 1268 ЦК України. Так, у зв'язку з активізацією бойових дій з причин збройної агресії рф проти України, в червні місяці 2022 року заявниця переїхала в сел. Олександрівка Краматорського району Донецької області, де проживала разом з родиною в орендованому житловому будинку в якому була зареєстрована як ВПО. В травні місяці 2023 року вона забрала до себе хвору матір після того як остання втратила змогу пересуватися самостійно (з причин переламу шийки стегнового суглобу). Саме з того часу і до моменту смерті матері заявниця постійно проживала разом з нею за вказаною вище адресою. Але, з огляду на той факт, що заявниця була зареєстрована за постійним місцем проживання по АДРЕСА_3 (нині окупована територія), нотаріус не визнав її такою, що постійно проживала разом з матір'ю на момент відкриття спадщини.
Заявник стверджує, що окрім неї відсутні інші спадкоємці, які б прийняли чи мали б намір прийняти спадок після смерті спадкодавця. Так, батько заявника (чоловік спадкодавиці) помер ще в 1982 році.
Просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 разом зі спадкодавицею на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У судовому засіданні представник заявника заяву підтримав у повному обсязі, просив її задовольнити, та надав пояснення, відповідно викладеним у заяві. Зазначив, що факт проживання однією сім'єю необхідно встановити з метою отримання заявником спадщини після смерті її матері.
Представник заінтересованої особи належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення заяви не заперечував (а.с.39,40).
Згідно ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Вислухавши пояснення представника заявника, свідків, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 78 років, у селищі Олександрівка Краматорського району Донецької області померла громадянка ОСОБА_3 , 1947 р.н., актовий запис № 185 (а.с.14).
Померла ОСОБА_3 є матір'ю заявника ОСОБА_2 (а.с.11,12,13).
Постановою приватного нотаріуса Краматорського районного нотаріального округу Донецької області Левочки М.М. від 15.04.2026 року заявниці ОСОБА_2 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки нею був пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини та не надано доказів, підтверджуючих факт постійного проживання разом зі спадкодавцем на день її смерті(а.с.15-16).
Згідно договорів дарування житлового будинку та дарування земельної ділянки від 26.06.2002 року та технічного паспорту на житловий будинок, померла ОСОБА_3 , була власником житлового будинку, розташованого на земельній ділянці (державний акт серії ДН №12) за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.17-22, 25).
Відповідно до державного акту серії ДН № 098025, земельна ділянка з призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розміром 6,64 га, розташована на території Беззаботівської сільради, належить ОСОБА_3 (а.с. 23).
Відповідно до державного акту серії ЯЖ № 293062, земельна ділянка з призначенням для ведення особистого селянського господарства, розміром 1,67 га, розташована на території Беззаботівської сільради Олександрівського району Донецької області, належить ОСОБА_3 (а.с. 24).
Згідно актів обстеження житлово-побутових умов від 19.04.2024 року та 23.07.2025 року, ОСОБА_3 , 1947 р.н., мешкає за адресою: АДРЕСА_2 без реєстрації ( а.с.26,68).
Згідно довідки про отримання допомоги 16.05.2024 року, ОСОБА_2 ( за адресою: АДРЕСА_2 ) призначена допомога з 01.12.2023р. по 01.12.2024 року, як компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, утриманець ОСОБА_3 ,1947 р.н. (а.с.67).
На виконання ухвали судді від 20.04.2026 року, приватним нотаріусом Краматорського районного нотаріального округу Донецької області Левочкою М.М. надано копію спадкової справи № 71/2026 щодо майна померлої ОСОБА_3 (а.с.44-62).
У судовому засіданні факт того, що заявник дійсно постійно проживав однією сім'єю з померлою нині ОСОБА_3 на момент її смерті, підтвердили допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які тривалий час знали сім'ю заявниці. Зазначили, що ОСОБА_2 раніше проживала у м. Селідове, з початком повномасштабного вторгнення переїхала як ВПО до с-ща Олександрівки, де проживала по АДРЕСА_2 . Мати ОСОБА_2 - нині померла ОСОБА_3 за станом здоров'я потребувала стороннього догляду (отримала травму - перелам шийки стегнового суглобу), тому вона її забрала до себе із с. Беззаботівка, де була зареєстрована та мешкала померла.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За змістом ст. 319 ЦПК України, у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
За правилами ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Судом встановлено, що факт проживання однією сім'єю заявниці разом зі спадкодавцем (матір'ю) ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 має для заявника юридичне значення, оскільки від нього залежить виникнення права на спадщину, встановити цей факт в позасудовому порядку він не має можливості, зазначений факт підтверджується наведеними доказами по справі, поясненнями свідків, відсутності заперечення проти заяви зі сторони заінтересованої особи.
З огляду на викладене заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 ЦПК України, судові витрати, понесені заявником у зв'язку з розглядом справи, належить віднести на його рахунок.
Керуючись ст.ст.13, 259, 263-265, 268, 293-294, 315, 319 ЦПК України, суд,-
Заяву представника заявника ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , про встановлення факту постійно проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа: Олександрівська селищна рада Краматорського району Донецької області, - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Новоандріївка Олександрівського району Донецької області, РНОКПП НОМЕР_1 , разом зі спадкодавцем (матір'ю) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час її смерті, за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення ухвалено в приміщенні суду та проголошено його вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 20 травня 2026 року.
Повний текст рішення складено 26 травня 2026 року.
Рішення суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 , місце реєстрації як внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: Олександрівська селищна рада Краматорського району Донецької області, місцезнаходження юридичної особи: вул. Центральна, 15, с. Олександрівка Краматорського району Донецької області, ЄДРПОУ 04341519.
Суддя Олександрівського
районного суду Попович І.А.