Справа 127/17351/26
Провадження 1-кс/127/6637/26
22 травня 2026 року м. Вінниця
Слідчий суддя Вінницького міського суду Вінницької області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Вінницького міського суду Вінницької області клопотання старшого слідчого СУ ГУНП у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів, за відсутності фіксації судового розгляду технічними засобами,
Старший слідчий СУ ГУНП у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_3 звернулася до суду з вищевказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором про тимчасовий доступ до речей та документів.
Клопотання мотивовано тим, що в провадженні СУ ГУНП у Вінницький області знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024020000000148 від 13.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 325 КК України, у зв'язку із чим у органу досудового розслідування постала необхідність у отриманні дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів.
Під час судового розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що ОСОБА_4 , відповідно наказу № 32-О від 13.11.2023 призначений на посаду регіонального менеджера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відповідно до наказу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 16-О від 03.07.2023 на посаду бухгалтера товариства по трудовому договору від 04.07.2023 призначено ОСОБА_5 та наказом ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 31-О від 10.11.2023 на посаду водія товариства призначено ОСОБА_6 .
Встановлено, що починаючи з листопада 2024 року, точної дати слідством не встановлено, у регіонального менеджера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 , який будучи засуджений 17.06.2025 за порушення санітарних правил та норм щодо запобігання інфекційним хворобам та масовим отруєнням, достовірно обізнаний про порядок здійснення господарської діяльності у сфері поводження з інфекційно небезпечними медичними відходами, з метою отримання прибутку підприємством та збереження клієнтської бази, з числа державних, комунальних та приватних медичних закладів м. Вінниці та Вінницької області, винник злочинний умисел, на здійснення господарської діяльності у сфері поводження з інфекційно небезпечними медичними відходами в порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання інфекційним хворобам.
Усвідомлюючи, що реалізувати розроблений ним злочинний план одноособово неможливо, ОСОБА_4 залучив бухгалтера ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 та у якості водія даного підприємства ОСОБА_6 щодо здійснення протиправної діяльності у сфері поводження з інфекційно небезпечними медичними відходами.
Так, ОСОБА_4 , реалізовуючи свій злочинний умисел, спільно з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які обізнані про порядок здійснення господарської діяльності у сфері поводження з інфекційно небезпечними медичними відходами, достовірно знаючи, що у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відсутня ліцензія на здійснення такої діяльності та дозволи на здійснення операцій з оброблення відходів, в порушення вимог Наказу ІНФОРМАЦІЯ_2 № 1827, затвердженого від 31.10.2024 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров'я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів», Закону України «Про відходи» організував незаконну діяльність щодо поводження з небезпечними відходами, а саме їх збирання, перевезення та незаконне зберігання.
Зокрема ОСОБА_4 , вів базу контрагентів та здійснював їх додатковий пошук, проводив з останніми перемовини про способи та терміни надання послуг із збирання, транспортування та подальшого оброблення інфекційно небезпечних медичних відходів, а також способи проведення розрахунків, вводив в оману працівників закладів охорони здоров'я м. Вінниці та Вінницької області про можливість ведення даної господарської діяльності з інфекційно небезпечними медичними відходами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », організовував процес надходження медичних відходів до складського приміщення у АДРЕСА_1 , яке перебуває у власності його матері ОСОБА_7 , залучав сторонніх осіб для здійснення сортування небезпечних медичних відходів, а також неодноразово особисто збирав, транспортував, відвантажував та зберігав інфекційно небезпечних медичних відходів.
Бухгалтер ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_5 , з метою приховування протиправної діяльності вказаної групи, здійснювала складання, коригування, надання директору на підпис договорів, рахунків на оплату, актів здачі-приймання медичних відходів, формування актів здачі-приймання робіт (надання послуг), де завуальовано відомості про інфекційну небезпечність медичних відходів, які збирались з медичних закладів м. Вінниці та Вінницької області, ведення електронної бази контрагентів та контроль належного та своєчасного здійснення оплати за надані послуги.
Водій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 , використовуючи автомобіль підприємства Reno Master державний номерний знак НОМЕР_1 , маючи досвід транспортування небезпечних вантажів, достеменно знаючи особливості транспортування інфекційно небезпечних медичних відходів, оскільки пройшов відповідне навчання, усвідомлюючи відсутність у нього свідоцтва про допущення до перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ), яке видається ІНФОРМАЦІЯ_3 , у визначений ОСОБА_4 дату та час здійснював збір небезпечних медичних відходів з території державних, комунальних та приватних медичних закладів м. Вінниці та Вінницької області, здійснював їх транспортування до юридичної адреси ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_2 ).
Так, починаючи з листопада 2024 року по 07.11.2025 року, діючи за попередньою змовою, ОСОБА_4 спільно з ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , порушуючи вищезазначені правила та норми, встановлені з метою запобігання інфекційним хворобам, здійснили збирання, небезпечних медичних відходів у державних та приватних медичних закладах м. Вінниці та Вінницької області та подальше їх перевезення і зберігання на заздалегідь підготовлених складських приміщеннях, розташованих за юридичною адресою підприємства ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »: АДРЕСА_2 .
Таким чином, порушення ОСОБА_4 , ОСОБА_6 та ОСОБА_5 вимог Закону України «Про управління відходами»; постанови Кабінету Міністрів України від 05.12.2023 № 1278 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами»; Наказу МОЗ № 1827, затвердженого від 31.10.2024 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил «Порядок управління медичними відходами, у тому числі вимоги щодо безпечності для здоров'я людини під час утворення, збирання, зберігання, перевезення, оброблення таких відходів» могло призвести до виникнення та поширення інфекційних хвороб.
Письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 325 КК України ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , вручено 30.03.2026.
У тому числі, було отримано докази зберігання на складських приміщеннях, якими користуються службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄРДПОУ: НОМЕР_2 , яке зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , небезпечних медичних відходів, які попередньо були транспортовані ОСОБА_4 власним автомобілем із відділення № НОМЕР_3 « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
З метою з'ясування обставин у даному кримінальному провадженні, необхідно отримати документи, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_3 , (ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄРДПОУ: НОМЕР_2 , яке зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , за період часу з 01.01.2023 по 01.01.2026 р.р., а саме: звіти 4ДФ (із зазначенням 101, 102, 157 ознаки доходу), а також повідомлення про прийняття усіх працівників на роботу, податкова звітність, а саме декларації з ПДВ з додатками, декларації з податку на прибуток, балансові звіти, перелік відкритих розрахункових рахунків, дані про усіх наявних працівників, форми 20 - ОПП.
Вказані документи мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, містять інформацію про ці обставини та події кримінального правопорушення, є важливими для встановлення винних осіб. При цьому неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Відповідно до ст. 159 Кримінального процесуального кодексу України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Статтею 160 КПК України передбачено право сторони кримінального провадження звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Частина 5 статті 163 КПК України передбачає, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення).
Таким чином, для забезпечення доказової бази в кримінальному провадженні, доведенні обставин, які відповідно до ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України підлягають доказуванню, проведення будівельно-технічної експертизи, з метою повного, всебічного та об'єктивного розслідування даного кримінального провадження, а тому, слідчий просила слідчого суддю клопотання задовольнити.
Слідчий в судове засідання не з'явилася, однак попередньо суду надано матеріали кримінального провадження та копії документів на обґрунтування клопотання, а також надала заяву про розгляд клопотання у її відсутність. Клопотання підтримала у повному обсязі.
Суд вважає за необхідне розглянути клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, відповідно до вимог ст. 163 КПК України.
Дослідивши матеріали клопотання, оцінивши докази в їх сукупності, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за відсутності фіксації судового процесу технічними засобами.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної юридичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Матеріалами кримінального провадження та клопотанням слідчого підтверджено те, що документи про доступ до яких клопоче слідчий перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_3 , (ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ).
Крім того, під час розгляду клопотання знайшло своє підтвердження те, що документи, про вилучення яких клопоче слідчий, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи те, що вказані обставини є доведеними матеріалами кримінального провадження, оскільки сукупність інших заходів, застосованих слідчим підтверджує неможливість отримання вказаних відомостей іншими способами, а в подальшому відомості, що містяться в речах та документах можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, тому слідчий суддя дійшов висновку, що дане клопотання слід задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 159, 162, 163, 164, 165 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання старшого слідчого відділу слідчого управління ГУ Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому відділу СУ ГУНП у Вінницькій області майору поліції ОСОБА_3 та слідчим групи слідчих у кримінальному проваджені № 42024020000000148 від 13.07.2024, на тимчасовий доступ, виїмку належним чином завірених копій документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_3 , (ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ), а саме:
- документів щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ЄРДПОУ: НОМЕР_2 , яке зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , за період часу з 01.01.2023 по 01.01.2026 р.р., а саме: звіти 4ДФ (із зазначенням 101, 102, 157 ознаки доходу), а також повідомлення про прийняття усіх працівників на роботу, податкова звітність, а саме декларації з ПДВ з додатками, декларації з податку на прибуток, балансові звіти, перелік відкритих розрахункових рахунків, дані про усіх наявних працівників, форми 20 - ОПП.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання даної ухвали, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, суд має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя