Справа №127/17467/26
Провадження №1-кс/127/6677/26
25 травня 2026 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участі слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_3 , про надання дозволу на проведення огляду,-
Старший слідчий відділу СУ ГУНП у Вінницькій області капітан поліції ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення огляду.
Клопотання мотивовано тим, що здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №12026020000000230 від 06.05.2026, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що громадська організація звернулась із заявою про вчинення кримінального правопорушення, у якій викладено факт того, що на території ряду територіальних громад має місце системне використання земельних ділянок без належних правових підстав та які відповідно до законодавства повинні передаватися у користування виключно на конкурентних засадах, фактично використовуються заздалегідь визначеними суб?єктами господарювання без проведення земельних торгів та без належного оформлення прав користування.
У ряді випадків земельні ділянки офіційно обліковуються як такі, що не передані у користування, однак фактично обробляються: здійснюється оранка, посів та збір урожаю із застосуванням сільськогосподарської техніки. Така діяльність має відкритий характер та здійснюється на значних площах.
Для перевірки вказаної інформації, в рамках розслідування надано доручення оперативному підрозділу, в ході виконання якого отримано матеріали відповідно яких встановлено факти зловживання службовим становищем посадовими особами Іллінецької ТГ Вінницького району Вінницької області та самовільного зайняття земельних ділянок історико-культурного призначення, а саме земельних ділянок із кадастровими номерами 0521282400:06:001:0165 площею 1,35 га, 0521282400:06:001:0166 площею 1,35 га, 0521282400:06:001:0167 площею 1,35 га, 0521282400:06:001:0168 площею 1,35 га, 0521282400:06:001:0169 площею 1,35 га, 0521282400:06:001:0170 площею 1,35 га.
Вказані вище земельні ділянки використовуються для вирощування сільськогосподарських культур одним масивом та відповідно до картографічних матеріалів розміщені на території колишнього Трипільського поселення УРОЧИЩЕ «ВАПЕЛЬНЯ» та повинні відноситись до земель історико-культурного призначення, однак обробляються приватними суб'єктами господарювання.
Крім того, отримано «Висновок за результатами наукового археологічного дослідження» наданого науковими співробітниками Державного підприємства Науково-дослідний центр «Охоронна археологічна служба України» інституту археології НАН України від 11.08.2025 № 88-в/01-25 в результаті проведених наукових археологічних досліджень (розвідки) оглянута визначена територія, що обмежена земельними ділянками із кадастровими номерами 0521282400:06:001:0165 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0166 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0167 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0168 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0169 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0170 площею 1,35 га які знаходяться за межами сіл Жорнище та Шевченкове Іллінецької ТП Вінницького району Вінницької області.
У підсумку проведених розвідок (візуального обстеження та збору підйомного матеріалу) зафіксовано, що земельні ділянки із кадастровими номерами 0521282400:06:001:0165 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0166 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0167 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0168 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0169 площею 1,35 га (частково) розташовані в межах Поселення трипільської археологічної культури, охоронний № 297 (рішенням Виконкому Вінницької обласної ради депутатів трудящих від 10.06.1971 р. №313).
На вказаних земельних ділянках зафіксовані уламки керамічного посуду та глиняна обмазка, що характерні для трипільської археологічної культури.
Згідно статті 53 Земельного кодексу України до земель історико-культурного призначення належать земельні ділянки, призначені для збереження та обслуговування пам'яток культурної спадщини, їх комплексів (ансамблів), історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, охоронюваних археологічних територій, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб.
Використання земель історико-культурного призначення регулюється статтею 54 Земельного кодексу України, якою визначено, що землі історико-культурного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Частиною 2 даної статті, встановлено, що навколо історико-культурних заповідників, історико-культурних заповідних територій, об'єктів культурної всесвітньої спадщини, музеїв просто неба, меморіальних музеїв-садиб, які надані та використовуються для потреб охорони культурної спадщини, пам'яток культурної спадщини, їх комплексів (ансамблів) встановлюються зони охорони пам'яток із забороною діяльності, що шкідливо впливає або може вплинути на додержання режиму використання таких земель.
Згідно частини 3 даної статті, порядок використання земель історико-культурного призначення визначається законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 54-1 Земельного кодексу України з метою охорони культурної спадщини на використання земель у межах території пам'ятки культурної спадщини, історико-культурного заповідника, історико-культурної заповідної території, охоронюваної археологічної території, музею просто неба, меморіального музею-садиби, зон охорони, буферної зони, історичного ареалу населеного місця, території об'єкта культурної всесвітньої спадщини встановлюються обмеження відповідно до Закону України "Про охорону культурної спадщини".
Частиною 3 цієї статті встановлено, що режим використання земель у межах території пам'ятки культурної спадщини, історико-культурного заповідника, історико-культурної заповідної території, охоронюваної археологічної території, музею просто неба, меморіального музею-садиби, зон охорони, історичного ареалу населеного місця, буферної зони, території об'єкта культурної всесвітньої спадщини визначається науково-проектною документацією у сфері охорони культурної спадщини, а до затвердження такої документації - Законом України "Про охорону культурної спадщини".
Окрім цього, встановлено що за позовом Немирівської окружної прокуратури на земельні ділянки з кадастровими номерами 0521282400:06:001:0165 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0166 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0167 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0168 площею 1,35 га; 0521282400:06:001:0169 площею 1,35 га, що розташовані за межами с. Жорнище на території Іллінецької міської ради Вінницького району Вінницької області накладено арешти із забороною вчиняти дії, спрямовані на відчуження, поділ чи об'єднання земельних ділянок, заборони органам, які проводять реєстрацію речових прав на нерухоме майно, здійснювати будь-які реєстраційні дії із вказаними ділянками, заборони державним кадастровим реєстраторам вчиняти дії, спрямовані на внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо поділу чи об'єднання даних земельних ділянок.
Однак, суб'єкт господарювання ігноруючи наявність факту накладення арешту, а також віднесення оброблюваних земельних ділянок до земель історико-культурного призначення продовжує провадити діяльність з вирощування сільськогосподарських культур.
Враховуючи вищевикладене, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин можливого вчинення кримінального правопорушення, остаточного вирішення питання про форму закінчення досудового розслідування у кримінальному провадженні, встановлення фактичних меж земельної ділянки, фіксації фактів самовільного захоплення земельної ділянки, порушень земельного законодавства, а також фіксації фактів вирощування сільськогосподарських культур на землях історико-культурного призначення, виникла необхідність у проведенні огляду земельної ділянки із кадастровим номером 0521282400:06:001:0167 площею 1,35 га, із залученням необхідних для цього спеціалістів.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна земельна ділянка із кадастровим номером 0521282400:06:001:0167 площею 1,35 га, що розташована за межами с. Шевченкове Ілінецької ТГ Вінницького району Вінницької області, на праві власності належить ОСОБА_4 та перебуває у користуванні на праві оренди у ФГ «Фаворит-Агрофарм» (код ЄДРПОУ 45019210).
Здобуття доказів та притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення в інший спосіб неможливо, тому слідчийпросив клопотання задовольнити.
В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 вимоги клопотання підтримав.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 237 КПК України з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ч. 7 ст. 237 КПК України встановлено, що при огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Завданнями огляду є можливість доступу до об'єкта дослідження для виявлення слідів та з'ясування обставин кримінального правопорушення.
З огляду на вищевикладене, зважаючи на необхідність всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та прийняття законних процесуальних рішень в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, з метою здобуття фактичних даних, які дадуть можливість встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, слідчий суддя вважає, що клопотання обґрунтоване та наявні достатні підстави для надання дозволу на проведення огляду земельної ділянки із кадастровим номером 0521282400:06:001:0167 площею 1,35 га, що розташована за межами с. Шевченкове Ілінецької ТГ Вінницького району Вінницької області.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 110, 233, 234, 235, 237, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого відділу СУ ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_3 задовольнити.
Надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки із кадастровим номером 0521282400:06:001:0167 площею 1,35 га, що розташована за межами с. Шевченкове Ілінецької ТГ Вінницького району Вінницької області, на праві власності належить ОСОБА_4 та перебуває у користуванні на праві оренди у ФГ «Фаворит-Агрофарм» (код ЄДРПОУ 45019210), із залученням необхідних для цього спеціалістів, з метою встановлення фактичних меж земельної ділянки, фіксації фактів самовільного захоплення земельної ділянки, порушень земельного законодавства, а також фіксації фактів вирощування сільськогосподарських культур.
Ухвала залишається в силі протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала слідчого судді не підлягає апеляційному оскарженню.
Слідчий суддя