Справа № 127/12298/21
Провадження № 3-в/127/62/26
25.05.2026 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Воробйов В.В., розглянувши подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області в справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області в справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 22.06.2021 року у справі № 127/12298/21, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді суспільно-корисних робіт на строк 130 годин.
Подання мотивоване тим, що 10.08.2021 року на виконання до Вінницького міського відділу надійшла постанова Вінницького міського суду Вінницької області від 22.06.2021 року відносно громадянина ОСОБА_1 , проживаючого згідно з постановою суду за адресою: АДРЕСА_1 .
Громадянин ОСОБА_1 викликався до органу пробації для постановки на облік та направлення для відбування адміністративного стягнення у вигляді 130 годин суспільно корисних робіт, до Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області.
З метою встановлення місця проживання (перебування) громадянина ОСОБА_1 на підставі п. 13.10 наказу Міністерства юстиції України №474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у виді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт від 19.03.2013 року, було здійснено запити до різних державних установ.
13.10.2021 року отримано відповідь з ізолятору тимчасового тримання №1 Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про те, що громадянин ОСОБА_1 до ІТТ №1 ГУНП у Вінницькій області не доставлявся та на даний час в спецустанові не утримується.
18.10.2021 року надійшло повідомлення з Державної установи «Вінницька установа виконання покарань (№1) про те, що за період 2021 року ОСОБА_1 не значиться.
21.10.2021 року отримано відповідь з АДР УДМС України у Вінницькій області, що громадянин ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
25.10.2021 року отримано відповідь з КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги №3 м. Вінниці» про те, що ОСОБА_1 , у період часу з 10.08.2021 року по день надання даної відповіді за медичною допомогою не звертався, та на амбулаторному лікуванні не перебував. Декларація не укладалась.
22.10.2021 року отримано відповідь з Першого відділу ДВС Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про те, що відповідно до виконавчого листа боржник проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та користується постійним номером телефону. Інші відомості про боржника відсутні.
29.11.2021 року отримано відповідь з відділення поліції №1 Вінницького РУП ГУ НП у Вінницькій області.
29.12.2021 року отримано відповідь з Вінницького міського суду Вінницької області про залишення без задоволення подання про вирішення питання щодо подальшого виконання постанови суду у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 183 КУпАП відносно ОСОБА_1
18.07.2022 року отримано ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області про задоволення подання про розшук боржника ОСОБА_1
13.02.2023 року отримано відповідь з Відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Вінницькій області про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1
15.02.2023 року отримано відповідь з відділу ДРАЦС у м.Вінниці ЦМУ МЮ (м.Київ) про відсутність актового запису про шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерті щодо ОСОБА_1
17.02.2023 року отримано відповідь з Першого відділу ДВС у м. Вінниця, про те, що у відділі перебуває виконавче провадження №14080398 з примусового виконання виконавчого листа №2-722, про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Також зазначено, що станом на 10.02.2023 року до відділу не надходило жодної інформації про стан проведення розшукових заходів відносно громадянина ОСОБА_1
03.04.2023 року отримано відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 та станом на 22.03.2023 року до лав ЗСУ не призивався.
На неодноразові запити до Першого відділу ДВС у м. Вінниця у зв'язку із службовою необхідністю, було отримано відповіді про те, що до відділу не надходило жодної інформації про стан проведення розшукових заходів відносно громадянина ОСОБА_1 .
На неодноразові запити до ІНФОРМАЦІЯ_3 було отримано відповіді про те, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 та станом зокрема на 15.04.2026 року до лав ЗСУ не призивався.
Дослідивши матеріали подання, суд вважає, що подання підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт». Так, згідно з розділом 11 вказаного Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Наказом від 19.03.2013 року № 474/5 Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції, в розділі XIII пунктах 13.13 та 13.14 передбачено наступне:
- 13.13. якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови;
- 13.14. усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.
Вінницький міський відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області відповідно до ст. 304 КУпАП просить суд вирішити питання щодо подальшого виконання постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 22.06.2021 року, враховуючи наявність підстав, які унеможливлюють виконання даної постанови, оскільки місце перебування ОСОБА_1 не відоме.
Відповідно до ст. 304 КУпАП України питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову. Однак, як вбачається зі ст.ст. 183-2 КУпАП, 302 КУпАП, ст. 325-4 цього Кодексу, питання, пов'язані з виконанням постанови суду можуть бути вирішені різним чином.
Порядок виконання постанови про застосування суспільно корисних робіт визначений Главою 31-А КУпАП (ст.ст. 325-1 - 325-4 КУпАП). Згідно із ст. 325-4 КУпАП у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом. Відповідальність за ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт передбачена ст.183-2 КУпАП. Під ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у цій статті треба розуміти неприбуття порушника до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) протягом двох днів з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова від виконання роботи, вид якої визначений підприємством, установою, організацією, більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння. Поважними причинами є хвороба особи та інші документально підтверджені обставини, що фактично позбавляють можливості порушника прибути для відпрацювання суспільно корисних робіт. Відповідно до вимог ст.298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно із ст. 302 КУпАП за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання. Відповідно до пунктів 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік випадків у разі настання яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання, а саме: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі. В усіх інших випадках постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання.
Крім того, санкцією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у вигляді суспільно корисних робіт Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена. Також, чинний Кодекс України про адміністративне правопорушення передбачає можливість відстрочки, заміни або припинення виконання адміністративного стягнення. Разом з цим, відповідно до ст. 36 КВК України уповноважений орган з питань пробації звертається до відповідних правоохоронних органів щодо розшуку засуджених, місцезнаходження яких невідоме.
Отже, орган пробації не здійснив всіх заходів, передбачених діючим законодавством України, щодо встановлення місця знаходження порушника. Крім того, відсутність правопорушника при розгляді подання у суді позбавляє його права захищати свої інтереси та порушує його право на захист на стадії виконання постанови, передбачене Кодексом України про адміністративне правопорушення, тому суд, виходячи з інтересів правильного вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови, вважає обов'язковою присутність правопорушника при вирішенні питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Враховуючи наведені обставини в сукупності, а також те, що у поданні заявником не зазначено, яким чином суд повинен вирішити порушене у ньому питання, суд позбавлений можливості розглянути подання відповідно до вимог КУпАП. Разом з цим, належить зазначити, що на теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцем перебуванням, що також є підставою для відмови в задоволенні вищевказаного подання.
За змістом ст.ст. 294, 304, 321-4 КУпАП в апеляційному порядку може бути оскаржена лише постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, постановлена за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення по суті, а не рішення органу, що ухвалив таку постанову, з питань, зв'язаних з виконанням такої постанови, зокрема, в порядку ст. 304 КУпАП, якими не передбачено можливості апеляційного оскарження такого рішення.
Керуючись ст.ст. 304, 325-1 - 325-4 КУпАП України, суд, -
Подання Вінницького міського відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області про вирішення питання щодо подальшого виконання постанови суду від 22.06.2021 року в справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: