Справа № 627/453/26
26.05.2026
26.05.2026 рокус-ще Краснокутськ
Суддя Краснокутського районного суду Харківської області Каліберда В.А., вивчивши адміністративний матеріал, що надійшов з СПД №1 Богодухівського РВП ГУ НП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Чугуїв Харківської області, українки, громадянки України, працює молодшою медичною сестрою, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, -
До Краснокутського районного суду Харківської області надійшов матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Як вбачається з даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ВБА № 160734 від 30 квітня 2026 року, складеного інспектором з ЮП СПД №1 Оленіч А.С., гр. ОСОБА_1 23.04.2026 о 12 год 30 хв не виконала батьківські обов'язки щодо виховання свого малолітнього сина гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній створив у соціальній мережі «ТікТок» фейкову сторінку про педагогів Козіївського ліцею, на якій розміщувалися фото педагогів з використанням нецензурної лексики, порушивши вимоги ст.150 СК України, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУАП.
Суддя, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Згідно з вимогами ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.245 КУАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Так протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення визначені ст.256 КУпАП та Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 року № 1376 (далі - Інструкція № 1376).
Відповідно до приписів ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається протоколі.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже, діючи таким чином, суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У справі «Карелін проти Росії» («Karelinv.Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Положеннями ч. 1 ст. 184 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
З огляду на те, що зазначена норма закону, порушення якої ставиться в провину ОСОБА_1 , є бланкетною, з'ясуванню, серед іншого, підлягає чи порушила норму спеціального закону особа, якщо так, то яку і в чому полягає суть цих порушень із відповідним закріпленням вказаних норм, як у протоколі про адміністративне правопорушення, так і в постанові суду.
Враховуючи наведене, протокол про адміністративне правопорушення обов'язково має містити посилання на норму спеціального закону, за порушення якої настає відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Так стаття 150 Сімейного кодексу України «Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини» містить 7 частин і жодна з них у протоколі інспектором поліції не зазначена.
Фабула протоколу належним чином не розкриває суть інкримінованого стороні адміністративного правопорушення, адже у ній не зазначено від виконання якого виду обов'язку ОСОБА_1 ухилилася, що стало наслідком вчинення неповнолітнім ОСОБА_2 певних дій.
Матеріали справи містять наступні документи:
- копію протоколу про адміністративне правопорушення;
- копію рапорта інспектора чергового СПД №1 Педорченко О.В. від 23.04.2026;
- копії пояснень від 30.04.2026 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
- копію заяви від 23.04.2026 ОСОБА_3 про прийняття мір до ОСОБА_2 ;
- письмових пояснень ОСОБА_3 , директора Козіївського ліцею від 23.04.2026;
- скріншота;
- заяви ОСОБА_1 від 30.04.2026 про розгляд адміністративної справи за ч.1 ст. 184 КУпАП без її участі.
Суд зазначає, що родинне відношення ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , який на дату складення протоколу про адміністративне правопорушення являється неповнолітньою особою, а не малолітньою, як зазначено у тексті протоколу, документально не підтверджено.
Також з матеріалів справи неможливо встановити причинний зв'язок між діями (чи бездіяльністю) особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, та наслідками, що настали внаслідок поведінки неповнолітньої особи.
Поданими суду документами не підтверджується виклад обставин, зазначений у протоколі щодо суті адміністративного правопорушення.
Чинним законодавством передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Таке неналежне оформлення матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення позбавляє суд можливості об'єктивно встановити обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, та прийняти законне рішення.
За змістом ст.278 КУАП при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст.256 КУАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на дооформлення.
Оскільки наведені порушення перешкоджають розгляду справи, унеможливлюють здійснення повного та об'єктивного з'ясування обставин справи, прийняти законне та обґрунтоване рішення по ній, як того вимагає ст. 245 КУАП, а тому справа, виходячи із змісту ст.ст. 256, 278 КУАП, підлягає поверненню СПД №1 Богодухівського РВП ГУ НП в Харківській області для належного оформлення та усунення недоліків.
Керуючись ст.ст.278, 283 КУАП,суддя-
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, повернути до СПД №1 Богодухівського РВП ГУ НП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.А. Каліберда