вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
26.05.2026 Справа № 904/1169/26
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді: Кеся Н.Б.
за позовом Фізичної особи-підприємця Поган Івана Миколайовича, м.Нікополь Дніпропетровська область
до Комунального підприємства теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА", м.Кривий Ріг Дніпропетровська область
про стягнення 12012,44 грн
Представники сторін в судове засідання не викликались
Фізична особа-підприємець Поган Іван Миколайович (далі-Позивач) 10.03.2026 року через систему "Електронний суд" звернулася з позовом до Комунального підприємства теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" (далі-Відповідач), в якому просить суд стягнути з Відповідача на свою користь грошові кошти у розмірі 12012,44 грн, з яких: 5367,36 грн - 3% річних; 6645,08 грн - індексу інфляції та судові витрати та витрати на професійну правничу допомогу.
В обґрунтування позову Позивач посилається на несвоєчасне виконання Відповідачем своїх грошових зобов'язань, встановлених рішенням Господарського суду Дніпропетровської області у справі №904/2264/24 від 23.07.2024 року.
За подання позову Позивач сплатив судовий збір на суму 2662,40 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №155 від 11.03.2026р.
18.05.2026 року рішенням Господарського суду Дніпропетровської області у справі №904/1169/26 cтягнути з Комунального підприємства теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" (50000, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, провулок Дежньова, буд. 9, код ЄДРПОУ 03342184) на користь Фізичної особи-підприємця Поган Івана Миколайовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) грошові кошти у розмірі 12012,44 грн, з яких: 5367,36 грн - 3% річних; 6645,08 грн - індексу інфляції та суму судового збору у розмірі 2662,40 грн.
18.05.2026 року через підсистему "Електронний суд" до Господарського суду Дніпропетровської області від представника Фізичної особи-підприємця Погана Івана Миколайовича надійшла заява про ухвалення додаткового рішення суду, в якій Заявник просить суд стягнути з cтягнути з Комунального підприємства теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" (код ЄДРПОУ 03342184) на користь Фізичної особи-підприємця Поган Івана Миколайовича (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 грн відповідно до умов укладеного Договору №16/2026 від 05.01.2026 року та Додатку №1 (прайс-лист).
19.05.2026 року через систему "Електронний суд" від представника Відповідача надійшли заперечення на заяву про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у справі №904/1169/26 (арк.с. 85-86), в якому зазначено про те, що представником Позивача було здійснено такий обсяг робіт та наданих послуг: складено просту (нескладну) позовну заяву про стягнення грошових коштів вже за ухваленим рішенням суду, яке перебуває на виконанні; господарська справа №904/1169/26 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, без призначення відповідних експертиз, залученням третіх осіб, забезпечення позову, виклику свідків тощо; розмір правничої допомоги в 10000,00 грн. не є співмірним з ціною позову у справі, яка становить 12012,44 грн;
у господарській справі №922/676/21 окремо звертається увага, що подання попереднього (орієнтовного) розрахунку сум судових витрат забезпечує можливість іншій стороні належним чином підготуватися до спростування витрат, які вона вважає необґрунтованими та доводити неспівмірність таких витрат, заявивши клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, відповідно, забезпечує дотримання принципу змагальності. У висновку Об'єднаної Палати Верховного Суду у справі №922/445/19, в якому, серед іншого наголошено, що: Суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) з врахуванням критеріїв ч. ч. 5-7, 9 ст.129 ГПК України, може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення. Рішення ЄСПЛ від 28.11.2002 року у справі «Лавентс проти Латвії», заява № 58442/00 Відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір;
так Відповідач просить суд відмовити в задоволенні заяви про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу у справі №904/1169/26.
21.05.2026 року через систему "Електронний суд" представник Позивача подав письмові пояснення за заперечення Відповідача від 19.05.2026 року (арк.с. 90-91), в яких зазначає про те, що Позивач у повній мірі підтвердив понесені ним витрати на професійну правничу допомогу, які підлягають стягненню у даному провадженні.
Згідно зі ст.244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Отже, розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає таке.
Статтею 123 ГПК України визначено види судових витрат. Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, зокрема, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з вимогами п.п. 1-2 ст. 126 ГПК України розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Крім того, ч.ч. 4-5 зазначеної статті передбачено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ст.129 ГПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача.
Статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Статус адвоката Кобеляцького Дмитра Миколайовича підтверджується копією свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю (арк.с. 74).
Зокрема, 05.01.2026 року між Адвокатським об'єднанням "Легал Партнерс Юкрейн" (далі-Адвокатське об'єднання) та Фізичною особою-підприємцем Поган Іваном Миколайовичем (далі-Клієнт) укладено Договір про надання правничої допомоги №16/2026 (далі-Договір).
Відповідно до умов Договору:
1.1. КЛІЄНТ доручає, а АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ приймає на себе зобов'язання надавати правничу допомогу в обсязі та на умовах, передбачених даним договором, протягом 2025 року, а КЛІЄНТ - прийняти і оплатити таку правничу допомогу та витрати, необхідні для виконання його доручень, на умовах, у порядку та строки, передбачені цим договором.
1.2. АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ, на підставі звернення КЛІЄНТА, приймає на себе зобов'язання з надання наступної правничої допомоги:
1.2.1. Надання правової інформації, консультацій і роз'яснень з правових питань, правовий супровід діяльності КЛІЄНТА.
1.2.2. Перевірки на відповідність вимогам українського законодавства внутрішніх документів КЛІЄНТА, візує їх, надає допомогу КЛІЄНТУ при підготовці та правильному оформленні вказаних документів.
1.2.3. Прийняття участі в підготовці та юридичному оформленню різного роду договорів, що укладаються КЛІЄНТОМ з юридичними особами, підприємцями та громадянами, надає допомогу в організації контролю за виконанням зазначених договорів, слідкує за застосуванням передбачених законом та договором санкцій по відношенню до контрагентів, які не виконують договірні зобов'язання.
1.2.4. Представляти у встановленому порядку інтереси КЛІЄНТА в господарських судах, судах загальної юрисдикції, адміністративних судах, в тому числі апеляційних судах, Верховному суді, Конституційному суді, а також в інших органах під час розгляду правових спорів.
1.2.5. Партнери АДВОКАТСЬКОГО ОБ'ЄДНАННЯ та/або адвокати, (виступаючи як захисники), зобов'язуються здійснювати, у встановленому законом порядку, захист прав та законних інтересів КЛІЄНТА (його співробітників), у випадках, передбачених кримінально-процесуальним законодавством та законодавством про адміністративні правопорушення України.
1.2.6. Узагальнення та аналізування: - практику розгляду судових та інших справ; - спільно з іншими підрозділами КЛІЄНТА результати розгляду претензій; - практику укладення та виконання договорів; - надає КЛІЄНТУ пропозиції щодо усунення виявлених недоліків.
1.2.7. Надання консультації, висновки, довідки з правових питань, що виникають у КЛІЄНТА в процесі здійснення діяльності,
1.2.8. Надання усних та письмових консультацій щодо відповідей на запити про надання публічної інформації, на звернення громадян, юридичних осіб, правоохоронних органів, на адвокатські запити;
1.2.9. Надання письмових та усних юридичних консультацій, рекомендацій, правових висновків, в тому числі з питань роботи з контролюючими та правоохоронними органами, з питань поточної діяльності КЛІЄНТА;
1.2.10. Підготовки документів правового характеру; договорів, листів, претензій, заяв, скарг, актів, наказів та інших документів правового характеру в усіх галузях права;
1.2.11. Участь від імені КЛІЄНТА та спільно з представниками клієнта у переговорах, зустрічах, засіданнях, нарадах, зборах, предмет яких відноситься до правничої допомоги;
1.2.12. Інформування КЛІЄНТА, на його запит, про зміни в законодавстві, організовує спільно з іншими підрозділами вивчення керівними працівниками та спеціалістами КЛІЄНТА нормативних актів, які стосуються їх діяльності.
1.2.13. Здійснює представництво КЛІЄНТА у виконавчому провадженні.
1.2.14. Вчинення інших дій, необхідних для надання правничої допомоги КЛІЄНТУ, передбачених цим Договором, та чинним законодавством України.
1.3. При наданні вказаної в п. 1.2. договору правничої допомоги, АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ керується Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», чинним законодавством та умовами цього договору.
1.4. Для надання правничої допомоги КЛІЄНТУ, АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ призначає Кобеляцького Дмитра Миколайовича, адвоката, старшого партнера, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Нікопольським MB УМВС України у Дніпропетровській області, 23 березня 2006 року, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , який є адвокатом на підставі свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ДП № 4250 ВІД 22 квітня 2019 року, виданого на підставі рішення Ради адвокатів Дніпропетровської області №114 від 19.04.2019 року.
4.3. За результатами надання правничої допомоги складається акт, що підписується представниками кожної зі сторін. В акті вказується обсяг наданої АДВОКАТСЬКИМ ОБ'ЄДНАННЯМ правничої допомоги і її вартість. Акт надсилається КЛІЄНТУ АДВОКАТСЬКИМ ОБ'ЄДНАННЯМ електронною поштою або поштою чи вручається нарочно. На письмову вимогу КЛІЄНТА, АДВОКАТСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ може надавати акти про надання правничої допомоги, в яких буде вказано перелік наданої правничої допомоги із ідентифікацією.
7.1. Даний договір укладений на строк до 31.12.2026 року та набирає чинності з моменту його підписання.
Адвокатське об'єднання "Легал Партнерс Юкрейн" та Фізична особа-підприємець Поган Іван Миколайович підписали Додаток №1 до Договору №16/2026 від 05.01.2026 року про надання правничої допомоги (арк.с. 81-83), в якій визначили прайс-лист (розмір адвокатського гонорару при юридичному обслуговуванні без фіксованого гонорару), а саме: підготовка позовної заяви (до 5 годин) - 10000,00 грн.
На підтвердження факту та обсягів наданих Адвокатом послуг з боку представника Позивача наданий Акт про надання правової допомоги від 18.05.2026 року (арк.с. 75), відповідно до умов якого надані такі послуги:
підготовка позовної заяви щодо стягнення з Комунального підприємства теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" коштів у сумі 12012,44 грн за договором закупівлі Товару №93-24 від 29.02.2024 року - кількість 1 - сума - 10000,00 грн.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12.05.2020 по справі №904/4507/18 зазначила, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 року у справі № 755/9215/15-ц).
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов'язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути неспіврозмірним, тобто явно завищеним порівняно з ціною позову. У зв'язку з цим суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити даний розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для даної справи.
Тож, у визначенні розумно необхідного розміру сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, можуть братися до уваги, зокрема: встановлені нормативно-правовими актами норми видатків на службові відрядження (якщо їх установлено); вартість економних транспортних послуг; час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистики або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо. Докази, які підтверджують розумність витрат на оплату послуг адвоката, повинна подавати сторона, що вимагає відшкодування таких витрат.
Отже, суд вправі покласти лише ті судові витрати, які є обґрунтованими, неминучими, співмірними та розумними (розумно необхідними).
Фактори, що повинні братися до уваги при визначенні обґрунтованого розміру гонорару, включають в себе: 1) обсяг часу і роботи, що вимагаються для належного виконання доручення; ступінь складності та новизни правових питань, що стосуються доручення; необхідність досвіду для його успішного завершення; 2) вірогідність того, що прийняття доручення перешкоджатиме прийняттю адвокатом інших доручень або суттєво ускладнить їх виконання в звичайному часовому режимі; 3) необхідність виїзду у відрядження; 4) важливість доручення для клієнта; 5) роль адвоката в досягненні гіпотетичного результату, якого бажає клієнт; 6) досягнення за результатами виконання доручення позитивного результату, якого бажає клієнт; 7) особливі або додаткові вимоги клієнта стосовно строків виконання доручення; 8) характер і тривалість професійних відносин даного адвоката з клієнтом; 9) професійний досвід, науково-теоретична підготовка, репутація, значні професійні здібності адвоката.
Жодний з названих факторів не має самодостатнього значення; вони підлягають врахуванню у взаємозв'язку з обставинами кожного конкретного випадку.
Суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).
Відповідно до ч.6 ст. 126 ГПК України обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов'язаних зі сплатою судового збору, має бути пов'язаним з витратами, які є фактичними, неминучими та обґрунтованими. У зв'язку з цим суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити даний розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для даної справи.
Отже, у справі, що розглядається, за відсутності клопотання відповідача про зменшення витрат відповідача на професійну правничу допомогу суд, керуючись, зокрема, такими критеріями, як необхідність та неминучість витрат, виходячи з конкретних обставин справи, дійшов висновку не присуджувати позивачу, на користь якого ухвалено судове рішення, всі його витрати на професійну правничу допомогу в суді першої інстанції, що заявлені до стягнення.
Відповідно до ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з ч.5 ст. 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Водночас для включення всієї суми витрат на правничу допомогу у відшкодування за рахунок протилежної сторони має бути встановлено, що позов вирішено не на користь останньої, такі витрати були необхідними, а їх розмір є розумний та виправданий. Тобто суд зобов'язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати неминучі, чи були вони понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).
Відповідно до ст. 15 ГПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов'язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Суд приймає до уваги заперечення Відповідача щодо нескладності та малозначності справи, відсутності судових засідань у справі.
Водночас понесені Позивачем витрати були неминучими з огляду на прайс-лист вартості послуг адвоката Позивача, а також суд враховує таку обставину, як відсутність погашення боргу Відповідачем перед Позивачем на момент вирішення спору. Отже Відповідач не виконав рішення суду на основну суму боргу, що змусило Позивача нести додаткові витрати щодо захисту своїх інтересів в суді.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 241, 244, 326 ГПК України, господарський суд -
Cтягнути додатково з Комунального підприємства теплових мереж "КРИВОРІЖТЕПЛОМЕРЕЖА" (50000, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, провулок Дежньова, буд. 9, код ЄДРПОУ 03342184) на користь Фізичної особи-підприємця Поган Івана Миколайовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 грн.
Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 ГПК України).
Згідно з частиною 2 статті 256 ГПК України учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Н.Б. Кеся