Постанова від 20.05.2026 по справі 904/495/25

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.05.2026 року м. Дніпро Справа № 904/495/25

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Мороза В.Ф., Верхогляд Т.А.,

при секретарі судового засідання: Кишкань М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Вогник"

на рішення Господарського суду Дніпропетровської області (суддя Колісник І.І.) від 20.06.2025р. у справі № 904/495/25

за позовом Керівника Кам'янської окружної прокуратури, м. Кам'янське Дніпропетровської області, в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради, м. Кам'янське Дніпропетровської області

до Приватного підприємства "Вогник", м. Кам'янське Дніпропетровської області

про стягнення 301 910,81 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Кам'янської окружної прокуратури звернувся з позовом до Господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради про стягнення з Приватного підприємства "Вогник" безпідставно збережених коштів у сумі 301 910,81 грн.

В обґрунтування заявлених вимог послався на безоплатне користування відповідачем земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:016:0569, на якій розташоване нерухоме майно, належне відповідачу.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 20.06.2025р. у справі № 904/495/25:

- позов Керівника Кам'янської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради до Приватного підприємства "Вогник" про стягнення 301 910,81 грн - задоволено частково;

- стягнуто з Приватного підприємства "Вогник" на користь Кам'янської міської ради безпідставно збережені кошти в сумі 288 277,80 грн.;

- у решті позову - відмовлено;

- стягнуто з Приватного підприємства "Вогник" на користь Дніпропетровської обласної прокуратури судовий збір у сумі 3 459,33 грн за подання позову, судовий збір у сумі 1 156,51 грн за забезпечення позову;

- судовий збір у сумі 163,60 грн за подання позову та 54,69 грн за забезпечення позову покладено на Дніпропетровську обласну прокуратуру.

Рішення мотивовано тими обставинами, що відповідач у період 11.07.2023 по 29.05.2024 користувався спірною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, відповідно до положень ст.ст. 1212-1214 Цивільного кодексу України повинен відшкодувати міській раді доходи у вигляді несплаченої орендної плати за вказаний період, що за вирахуванням сплаченого земельного податку становить 288 277,80 грн. Суд визнав правомірними розрахунки нормативно грошової оцінки на підставі поданих витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку та відхилив поданий відповідачем висновок експерта.

Не погодившись з вказаним рішенням, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Приватне підприємство "Вогник", в якій просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 20.06.2025р. у справі № 904/495/25 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог прокурора відмовити повністю.

Апеляційна скарга мотивована тими обставинами, що законодавство не обмежує можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом із Державного земельного кадастру.

З 2023 року ПП "Вогник" не погоджувалося з величиною нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:016:0569, про що свідчать судові справи №№160/26968/23 та 160/21078/25.

За його доводами не можна вважати правильною нормативну грошову оцінку у Витягах без достовірного повного розрахунку усіх застосованих коефіцієнтів та за відсутності даних у відділі Держгеокадастру щодо Км3. Місцевий суд не перевірив розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Суд безпідставно не врахував висновок земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 19.03.2025 № 01/03-2025.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 16.09.2025р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Вогник" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 20.06.2025р. у справі № 904/495/25, розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 14.01.2026р. о 14:15 год.

В судовому засіданні 14.01.2026р. по справі оголошено перерву до 18.03.2026р. о 17:00 год.

У зв'язку з перебуванням судді-члена колегії Верхогляд Т.А. на навчанні та неможливістю проведення судового засідання 18.03.2026р., розгляд апеляційної скарги у справі № 904/495/25 не відбувся.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 24.03.2026 розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 20.05.2026р. о 17:00 год.

14.01.2026 відповідач подав клопотання про зупинення провадження у справі №904/495/25 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/21078/25.

Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення такого клопотання, оскільки постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2026 року у справі № 160/21078/25 скасовано рішення суду першої інстанції про задоволення позову та прийнято нове рішення про відмову у його задоволенні; така постанова набрала законної сили 28 квітня 2026 року.

В подальшому відповідачем долучено до справи копію рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2025 року у справі № 160/21078/25, а позивачем копію постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2026 року у справі № 160/21078/25.

Прокурор та позивач своїм правом на подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористались, у судових засіданнях заперечували проти задоволення апеляційної скарги.

20.05.2026 від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з зайнятістю представника в іншому судовому засіданні.

Колегія суддів не вбачає підстав для задоволення вказаного клопотання, оскільки причини неявки представника у судове засідання не є поважними. Процесуальне законодавство не визначає пріоритет одних справ над іншими. Суд звертає увагу скаржника, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Позиція відповідача викладена у письмових документах, поданих у справі та заслухана у попередньому судовому засіданні.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників прокурора та позивача, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено місцевим господарським судом, за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське (попередня назва - Дніпродзержинськ), проспект Свободи (попередня назва - Леніна), будинок 32, знаходиться земельна ділянка загальною площею 0,18 га з кадастровим номером 1210400000:02:016:0569, яка перебуває в комунальній власності та на якій розміщено об'єкт нерухомого майна.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0500365392023 від 14.04.2023 категорія земель спірної земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення земельної ділянки - 03.07, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Державну реєстрацію земельної ділянки проведено 14.04.2023 відділом № 7 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (а.с. 28-28а т. 1).

З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 370698776 від 20.03.2024 убачається, що за адресою: проспект Свободи, будинок 32 у місті Кам'янське Дніпропетровської області розташований об'єкт нерухомого майна - будівля будинку побуту "Лада", загальною площею 4254,5 кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 791679712104), право власності на який 23.11.2015 було зареєстровано за Приватним підприємством "Вогник". Підставою для державної реєстрації права власності є подані документи: договір купівлі-продажу будівлі на аукціоні, серія та номер: 275 в реєстрі за № 3102, виданий 30.04.1996, видавник: приватний нотаріус Огнєва Н.О.; дублікат свідоцтва про право власності, серія та номер: 119, виданий 24.06.2015, видавник: Представництво Фонду державного майна в м. Дніпродзержинську (а.с. 16 - 18 т. 1).

Отже, з моменту набуття права власності на нерухоме майно, розміщене на земельній ділянці по проспекту Свободи, 32 у місті Кам'янське Дніпропетровської області, Приватне підприємство "Вогник" є фактичним користувачем спірної земельної ділянки.

Рішенням Кам'янської міської ради № 993-33/VIII від 12.05.2023 "Про передачу в користування на умовах оренди земельної ділянки за адресою: просп. Свободи, 32 ПП "Вогник"" затверджено проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки Приватному підприємству "Вогник" для розміщення будівлі будинку побуту "Лада" за адресою: просп. Свободи. 32, м. Кам'янське, Дніпропетровська область; відповідачу надано в користування на умовах оренди строком до 31.05.2033 спірну земельну ділянку для розміщення будинку побуту "Лада", код КВЦПЗД - 03.07, обмеження у використанні земельної ділянки: охоронна зона навколо інженерних комунікацій - 0,0108 га; охоронна зона навколо інженерних комунікацій - 0,0156 га; зона особливого режиму забудови - 0,1800 га (п. 1) (а.с. 15-16 т. 1)

Підпунктами 5.1, 5.2 пункту 5 зазначеного рішення землекористувача зобов'язано: укласти протягом 60 днів після прийняття цього рішення в департаменті комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради у встановленому порядку документи на землекористування (договори, угоди) шляхом надання оригіналу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованого у поточному році; звернутися до органів, що здійснюють реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень для здійснення державної реєстрації речових прав на земельну ділянку.

Приватним підприємством "Вогник" своєчасно не було вжито заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів для користування спірною земельною ділянкою, що зумовило звернення Кам'янської міської ради до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Вогник" про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 28.03.2024 у справі №904/5792/23, яке набрало законної сили 12.11.2024, задоволено позовні вимоги Кам'янської міської ради до Приватного підприємства "Вогник" про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки та визнано укладеним договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, місто Кам'янське, пр. Свободи, 32, загальною площею 0,1800 га, для розміщення будівлі будинку побуту "Лада" в редакції Кам'янської міської ради Дніпропетровської області (а.с. 55 - 67 т. 1).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (витяг №381220938 від 03.06.2024) договір користування спірною земельною ділянкою на умовах оренди укладено між відповідачем та Кам'янською міською радою 29.05.2024 строком на 9 років 2 дні до 31.05.2033, державна реєстрація договору проведена 30.05.2024 (а.с. 54 т. 1).

Умовами пунктів 2.2, 4.1 укладеного між позивачем і відповідачем договору оренди земельної ділянки № 16041 від 29.05.2024 передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:016:0569 станом на 24.05.2024 становить 8763369,47 грн, а визначений з її урахуванням річний розмір орендної плати за користування цією земельною ділянкою - 350534,78 грн/рік без ПДВ (а.с. 48 т. 1).

Відтак Приватне підприємство "Вогник", зареєструвавши своє право власності на об'єкт нерухомого майна - будівлю будинку побуту "Лада", розташовану на земельній ділянці загальною площею 0,1800 га з кадастровим номером 1210400000:02:016:0569, за адресою: 51931, Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, просп. Свободи, 32, отримавши офіційне рішення від власника земельної ділянки - Кам'янської міської ради про надання у користування на умовах оренди зазначеної земельної ділянки для розміщення будівлі будинку побуту "Лада", до 30.05.2024 використовувало земельну ділянку без укладеного договору оренди та за відсутності державної реєстрації речового права всупереч вимогам статей 125, 126 Земельного кодексу України.

За інформацією Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради плата за користування спірною земельною ділянкою Приватним підприємством "Вогник" не сплачена.

Нормативними приписами підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Рішенням Кам'янської міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста" установлено на території міста ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю. Зокрема для юридичних осіб річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) становить 4% від нормативної грошової оцінки (а.с. 128-136 т. 1).

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське Дніпропетровської області, складена на виконання рішення Кам'янської міської ради від 17.11.2017 № 863-20/VII (зі змінами та доповненнями згідно з рішенням Кам'янської міської ради від 28.02.2020 № 1895-40/VII), затверджена у 2020 році рішенням Кам'янської міської ради від 09.07.2020 № 1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020".

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим 1210400000:02:016:0569 згідно з витягом № НВ-9928978542023 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 29.09.2023 становить 8335084,50 грн, а згідно з витягом № НВ-9933079942024 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок станом на 13.03.2024 - 8763369,47 грн (а.с. 38-39 т. 1).

За розрахунком Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради недоотримана орендна плата внаслідок користування Приватним підприємством "Вогник" спірною земельною ділянкою за 2023 рік (з 11.07.2023 по 31.12.2023 включно) становить 157739,26 грн і за 2024 рік (з 01.01.2024 по 29.05.2024 включно) - 144171,55 грн, що разом становить 301910,81 грн, яку й заявлено прокурором до стягнення з відповідача (а.с. 74 т. 1).

В основу розрахунку за 2023 рік покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9928978542023 станом на 29.09.2023 - 8335084,50 грн; ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішеннями Кам'янської міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VII - 4%; річну орендну плату - 333403,38 грн (8335084,5 х 4% = 333403,38); місячний розмір орендної плати - 27783,62 грн (333403,38/12 = 27783,62); тривалість періоду користування земельною ділянкою в 2023 році з 11.07.2023 по 31.12.2023 - 21 день липня місяця та наступні 5 місяців. Так, за період користування земельною ділянкою з 11.07.2023 по 31.12.2023 нараховано до сплати 157739,26 грн ((27783,62 х 5) + (27783,62 / 31 х 21) = 157739,26).

В основу розрахунку за 2024 рік покладено: нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9933079942024 станом на 13.03.2024 - 8763369,47 грн; ставку орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішеннями Кам'янської міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VII - 4%; річну орендну плату - 350534,78 грн (8763369,47 х 4% = 350534,78); місячний розмір орендної плати - 29211,23 грн (350534,78/12 = 29211,23); тривалість періоду користування земельною ділянкою в 2024 році з 01.01.2024 по 29.05.2024 - 4 місяці та 29 днів травня місяця. Так, за період користування земельною ділянкою з 01.01.2024 по 29.05.2024 нараховано до сплати 144171,55 грн ((29211,23 х 4) + (29211,23/31 х 29) = 144171,55).

Під час розгляду справи встановлено факт декларування Приватним підприємством "Вогник" за період з 01.01.2024 по 30.05.2024 земельного податку в сумі 13633,01 грн та його сплати до бюджету в повному обсязі, що підтверджується листом-відповіддю ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 1304-/5/04-36-04-05-11 від 19.03.2025 на запит Кам'янської окружної прокуратури № 56-1233ВИХ-25 від 28.02.2025 (а.с. 222-223 т. 2).

Предметом позову у даній справі є вимога про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів - орендної плати за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1210400000:02:016:0569 у період з 11.07.2023 по 29.05.2024, на якій знаходилися належні відповідачу об'єкти нерухомого майна.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з приписами частин 3, 4 статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Порушення інтересів держави, в даному випадку, полягає у користуванні землею без достатньої правової підстави в результаті чого були заподіяні збитки територіальній громаді в особі Кам'янської міської ради. Користування земельною ділянко комунальної власності, без достатньої правової підстави на це та невжиття заходів щодо усунення вказаних порушень, завдає шкоду власності територіальної громади міста Камя'нське та суперечить інтересам держави в цілому. Плата за землю та орендна плата як його складова в Україні є важливим джерелом наповнення місцевих бюджетів. При цьому, недостатні обсяги надходження плати за землю до місцевих бюджетів не дозволяють фінансувати з місцевих бюджетів важливі видатки.

Звертаючись з цим позовом до суду в інтересах держави, прокурор визначив уповноваженими органами у спірних правовідносинах Камя'нську міську раду.

Місцеве самоврядування є способом реалізації народом належної йому влади, яка діє на принципах (засадах) державної підтримки та гарантування державою місцевого самоврядування (стаття 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Статтею 140 Конституції України та частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в України").

Відповідно до статті 327 Цивільного кодексу України, частини 5 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" матеріальною основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Положення статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" встановлюють, що територіальним громадам міст належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

До повноважень міських рад у галузі земельних відносин згідно зі статтями 12, 83, 122 Земельного кодексу України, статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" належить розпорядження землями комунальної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.

Безкоштовне користування земельною ділянкою комунальної форми власності явно порушує інтереси держави в особі Кам'янської територіальної громади, оскільки міський бюджет за період 11.07.2023 по 29.05.2024 недоотримав кошти.

За приписами ст. 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" орган місцевого самоврядування має право звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Кам'янська міська рада є уповноваженою вживати заходів представницького характеру щодо захисту інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держави, а тому є належним позивачем. Отже, рада є компетентним органом уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

На виконання частин третьої, четвертої статті 53 Господарського процесуального кодексу України та частин третьої, четвертої статті 23 Закону України "Про прокуратуру" Кам'янська міська прокуратура листом № 56-2496ВИХ-24 від 16.04.2024 повідомила Кам'янську міську раду щодо існування порушень земельного законодавства з боку відповідача та пропонувала вирішити питання щодо захисту інтересів держави та територіальної громади шляхом пред'явлення відповідного позову про стягнення безпідставно збережених коштів з ПП "Вогник" (а.с. 34 - 36 т. 1).

На лист Кам'янської окружної прокуратури № 56-2496ВИХ-24 від 16.04.2024 Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради листом № 07-07/707 від 07.05.2024 повідомив, що Кам'янською міською радою вжито заходів цивільно-правового характеру з метою забезпечення законного оплатного використання земельної ділянки шляхом звернення до господарського суду Дніпропетровської області до ПП "Вогник" із позовом про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки. Щодо застосування інших заходів цивільно-правового характеру до ПП "Вогник", то Департамент послався на самостійні повноваження органів прокуратури відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 37 - 38 т. 1).

Листами № 56-77ВИХ-24 від 06.01.2025 та № 56-448ВИХ-25 від 22.01.2025 Кам'янська окружна прокуратура повідомила позивача про звернення до суду в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради з позовом про стягнення з ПП "Вогник" безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати та просила позивача надати актуальний розрахунок цих коштів та реквізити для їх зарахування (а.с. 73 т. 1).

У відповідь на запит Кам'янської окружної прокуратури № 56-448ВИХ-25 від 22.01.2025 Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради надав актуальний розрахунок недоотриманої орендної плати за користування відповідачем земельною ділянкою з 11.07.2023 по 29.05.2024 включно (лист № 07-07/162 від 03.02.2025; а.с. 74 т. 1).

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.

Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурором дотримано вимоги ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Враховуючи, що Кам'янською міською радою будь-які заходи щодо захисту інтересів держави в частині недоотриманих коштів не прийнято, вказане свідчить про бездіяльність компетентного органу.

На підставі викладеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність законних підстав для представництва прокурором в суді інтересів держави в особі визначеного ним позивача.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до Земельного кодексу України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею (ст. 2, 3).

Використання землі в Україні є платним; об'єктом плати за землю є земельна ділянка; плата за землю справляється відповідно до закону (ст. 206 Земельного кодексу України).

Згідно з ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Як вбачається зі ст. 120 Земельного кодексу України виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.

Водночас, ст. 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту реєстрації цих прав.

У ст. 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією нерухомістю.

Кам'янська міська рада відповідно до вимог пунктів 3, 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" та ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України є органом, який від імені територіальної громади здійснює права власника щодо спірної земельної ділянки.

У цій справі, як зазначено вище, відповідачу у період з 11.07.2023 по 29.05.2024 належав на праві власності об'єкт нерухомого майна, розташований на спірній земельній ділянці.

Правові підстави користування земельною ділянкою комунальної власності за змістом глави 15 Земельного кодексу України реалізується через право постійного користування або право оренди.

Частиною 1 ст. 93 і ст. 125 Земельного кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Згідно зі ст.ст. 122-124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

У даному випадку, матеріали справи свідчать про те, що відповідачу спірна земельна ділянка у період з 11.07.2023 по 29.05.2024 не належала на праві власності або користування.

Разом з тим, положення глави 15, ст. 120, 125 Земельного кодексу України дають підстави стверджувати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований відповідний об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований.

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду в постанові від 05 серпня 2022 року у справі № 922/2060/20 дійшов висновку, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому, до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

З огляду на викладене, з дня набуття права власності на об'єкти нерухомого майна відповідач став фактичним користувачем земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:02:016:0569, на якій розташоване його майно, а отже у нього виник обов'язок належно оформити правовідносини щодо користування земельною ділянкою, а також обов'язок сплачувати за користування земельною ділянкою, на якій це майно розташовано.

Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (ст. 5 Закону України "Про оцінку земель", п. 286.2 ст. 286, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України).

Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Відповідно до підпункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України "Про оцінку земель" за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з положеннями частини третьої статті 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України "Про оцінку земель", передбачені Методикою нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 (далі - Методика № 1147), яка набрала чинності 10.11.2021.

Згідно з пунктом 1 цієї Методики об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (Цн) визначається за такою формулою:

Цн = Пд х Нрд х Км1 х Км2 х Км3 х Км4 х Кцп х Кмц х Кні, де: Пд - площа земельної ділянки, квадратних метрів; Нрд - норматив капіталізованого рентного доходу за одиницю площі згідно з додатком 1; Км1 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зони впливу великих міст; Км2 - коефіцієнт, який враховує курортно-рекреаційне значення населених пунктів; Км3 - коефіцієнт, який враховує розташування території територіальної громади в межах зон радіаційного забруднення; Км4 - коефіцієнт, який характеризує зональні фактори місця розташування земельної ділянки; Кцп - коефіцієнт, який враховує цільове призначення земельної ділянки відповідно до відомостей Державного земельного кадастру; Кмц - коефіцієнт, який враховує особливості використання земельної ділянки в межах категорії земель за основним цільовим призначенням; Кні - добуток коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель за період від затвердження нормативу капіталізованого рентного доходу до дати проведення оцінки (п. 3 Методики № 1147).

Відповідно до пункту 19 Методики № 1147 за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Датою нормативної грошової оцінки земельної ділянки є дата, зазначена в технічній документації.

З метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок складається електронний документ відповідно до вимог Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051.

За змістом пункту 20 Методики № 1147 дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17.

Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює автоматичну видачу витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, такий витяг оформляється протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за підписом працівника відповідного територіального органу Держгеокадастру, до посадових обов'язків якого належить надання зазначених витягів.

У разі подання заяви в електронній формі витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок або мотивована відмова в наданні такого витягу видається в електронній формі за допомогою технічних засобів електронних комунікацій накладенням кваліфікованого електронного підпису відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", а за бажанням заявника може також надаватися в паперовій формі.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1147 установлено, що затверджена з урахуванням вимог пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України до набрання чинності Методикою, затвердженою згідно з пунктом 1 цієї постанови, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (на відповідній території) є чинною до початку застосування рішення відповідного органу місцевого самоврядування про затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське Дніпропетровської області затверджена у 2020 році, тобто до набрання чинності Методикою № 1147. Докази затвердження нової технічної документації у матеріалах справи відсутні, а отже Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське Дніпропетровської області від 2020 року (а.с. 5 - 71 т. 2) є чинною.

Нормативно-правовою базою грошової оцінки у чинній Технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське Дніпропетровської області є, зокрема, Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (далі - Порядок № 489), який був чинним до 06.05.2023 і визначав процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель.

Пунктами 2 - 4 розділу І Порядку № 489 передбачено, що нормативна грошова оцінка земель населених пунктів проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 (постанова КМУ № 213, втрата чинності 10.11.2021).

Нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається за формулою: Цн = (В * Нп) : Нк * Кф * Км, де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території з розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3%); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки. Індексація нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно до статті 289 ПК України (п. 3 розділу ІІ Порядку № 489).

Крім того, зазначений Порядок передбачає можливість розрахунку середньої (базової) вартості одного квадратного метра земель населеного пункту, вартість одного квадратного метра земель населених пунктів за економіко-планувальними зонами, вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання, які визначаються за іншими формулами та не пов'язані з нормативною грошовою оцінкою, яка застосовується для визначення розміру орендних платежів (п.п. 7, 9, 10 Порядку № 489).

За результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (пункт 1 розділу III Порядку № 489).

Отже, результатом нормативної грошової оцінки земельних ділянок є технічна документація, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), який веде відповідний облік згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок № 1051), про що зазначено в пункті 2 розділу III Порядку № 489.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так і за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період.

Нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки за 2023-2024 роки визначена на підставі сформованих автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру витягів № НВ-9928978542023 станом на 29.09.2023 та № НВ-9933079942024 станом на 13.03.2024 із чинної Технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Кам'янське, відомості про яку містяться в Державному земельному кадастрі.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1. статті 1 Податкового кодексу України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території (п. 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України).

За положеннями пункту 288.5. Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: - не може бути меншою за розмір земельного податку:

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;

для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

- не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Із наведеного у позові розрахунку, який відповідає розрахунку, здійсненому Департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янської міської ради та наведений у листі № 07-07/162 від 03.02.2025 на запит Кам'янської окружної прокуратури, вбачається, що несплачена відповідачем сума орендної плати - 301 910,81 грн, яка складається із суми орендної плати за 2023 рік (з 11.07.2023 по 31.12.2023) - 157 739,26 грн та із суми орендної плати за 2024 рік (з 01.01.2024 по 29.05.2024) - 144 171,55 грн, розрахована з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки у 2023 році в розмірі 8 335 084,50 грн і в 2024 році в розмірі 8 763 369,47 грн, з урахуванням ставки орендної плати 4% від нормативної грошової оцінки земель міста, розмір якої визначений відповідним рішенням Кам'янської міської ради від 22.06.2018 № 1105-25/VI (а.с. 74, 128 - 136 т. 1).

Приписами Глави 83 ЦК України визначені загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави.

Відповідно до ст. 1212 цієї глави ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Предметом регулювання інституту безпідставного отримання чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна i які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

За висновками Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18) та від 20 вересня 2018 у справі № 925/230/17 (провадження № 12-188гс18), фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень частини першої статті 1212 ЦК України.

Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів (коштів) за безпідставне користування земельною ділянкою є за своїм змістом кондикційними, для яких доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 ЦК України).

Неповернення Кам'янській міській раді безпідставно збереженої орендної плати за користування земельною ділянкою порушує інтереси територіальної громади м. Кам'янське в особі Кам'янської міської ради у частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та неотримання місцевим бюджетом відповідного доходу.

Таким чином, з урахуванням положень наведених норм та вищезазначених фактичних обставин справи, враховуючи, що з моменту набуття права власності на майно, являючись фактичним користувачем земельної ділянки, кадастровий номер 1210400000:02:016:0569 у період з 11.07.2023 по 29.05.2024, відповідач користувався цією ділянкою без передбаченого чинним законодавством договору оренди, не сплачував плату за користування нею, що є порушенням права власника землі - Кам'янської міської ради щодо отримання такої плати, місцевим господарським судом зроблено правильний висновок про наявність підстав для стягнення з відповідача недоотриманих доходів в сумі 288 277,80 грн. за користування земельною ділянкою без достатньої правової підстави, у порядку ст. 1212 Цивільного кодексу України. При цьому, судом при розрахунку вірно враховано сплату у спірний період відповідачем земельного податку в сумі 13 633,01 грн.

Апеляційний суд не погоджується з доводами відповідача щодо неправильного застосування судом першої інстанції розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки у справі на підставі витягів № НВ-9928978542023 станом на 29.09.2023 та № НВ-9933079942024 станом на 13.03.2024.

Так, положення Податкового кодексу України і законодавство про оцінку земель визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг із Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, та технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом.

Виходячи з викладеного, судом першої інстанції обґрунтовано прийнято як належні та допустимі докази вартості земельної ділянки надані позивачем витяги № НВ-9928978542023 станом на 29.09.2023 та № НВ-9933079942024 станом на 13.03.2024.

Як вбачається з матеріалів справи, приватне підприємство "Вогник" звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило:

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області при формуванні та видачі Приватному підприємству Вогник витягу № НВ-1200435002023 від 23.05.2023 року, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1210400000:02:016:0569 складає 8 335 084,50 грн.;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області видати Приватному підприємству Вогник в установленому порядку, у тому числі через центр надання адміністративних послуг м. Кам'янське, витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, затвердженої рішенням Кам'янської міської ради від 09.07.2020 року № 1975-44/VII Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське станом на 01.01.2020 року, з коефіцієнтами Км2- 2,32; Кф 2,5; сукупним коефіцієнтом Км3 0,91; коефіцієнту індексації 1,26; з базовою вартістю 1 кв.м. 461,69 грн. щодо земельної ділянки: 1210400000:02:016:0569 площею 0,1800 га.

Позов, зокрема обґрунтовано невірністю розрахунків нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, та застосованих коефіцієнтів Км2, Км3, Кф, коефіцієнтів індексації та показників середньої базової вартості 1 кв.м. площі земельної ділянки.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 21.12.2023 у справі № 160/26968/23 відмовив в задоволенні позовних вимог ПП Вогник. Вказане рішення залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року у справі № 160/26968/23.

Суди у справі № 160/26968/23 дійшли висновку, що коефіцієнти, що слугували підставою для видачі витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, не суперечать Порядку № 489, зауваживши при цьому, що відповідач є органом, який надає адміністративну послугу у вигляді видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, без будь-якого втручання у визначення нормативної грошової оцінки земель, затвердженої відповідним органом місцевого самоврядування.

Також, Приватне підприємство "Вогник" звернулося до адміністративного суду з позовом, в якому просило: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області при видачі витягу із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-9939988422024 від 24.05.2024, а саме, не застосування таких показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки: площа земельної ділянки 1 800 кв.м.; середня (базова) вартість 1 кв.м. 461,69 кв.м., коефіцієнт Км2 2,32; сукупний коефіцієнт Км3 0,7776; коефіцієнт Кф 2,5; коефіцієнт індексації 1,12; зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області видати Приватному підприємству "Вогник" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 01800 га, кадастровий номер 1210400000:02:016:0569, за адресою: пр. Свободи, буд. 32, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, із застосуванням при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки таких показників: площа земельної ділянки 1 800 кв.м.; середня (базова) вартість 1 кв.м. 461,69 кв.м., коефіцієнт Км2 2,32; сукупний коефіцієнт Км3 0,7776; коефіцієнт Кф 2,5; коефіцієнт індексації 1,12 станом на 24.05.2024.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2025 року позов задоволено повністю.

Проте, Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 28 квітня 2026 року у справі № 160/21078/25 вказане рішення скасував та у задоволенні позову Приватного підприємства "Вогник" відмовив. Апеляційний суд, зокрема, зазначив, що в даній справі № 160/21078/25 спір стосується тих самих підстав, тієї ж самої земельної ділянки, оцінка яким вже була надана у справі № 160/26968/23, а тому суд під час розгляду цієї справи не може переоцінювати висновки суду в іншій справі, які виникли в тих самих правовідносинах, рішення в якій набрали законної сили та мають бути стабільними, інакше така переоцінка порушує принцип res qudicata, що є неприпустимим.

Господарський суд першої інстанції також вірно врахував, що величина нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки за 2024 рік - 8763369,47 грн, використана в наведеному у позові розрахунку заявленої до стягнення суми безпідставно збережених відповідачем коштів, повністю відповідає величині, зазначеній в укладеному договорі оренди, з яким погодився відповідач, відмовляючись від своєї апеляційної скарги, поданої на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 28.03.2024 у справі № 904/5792/23.

Отже, питання правомірності витягів про нормативну грошову оцінку і правильності цих витягів вже були предметом судового розгляду та висновки адміністративних судів є преюдиційними для розгляду даної господарської справи.

Колегія суддів погоджується з доводами позивача, що з огляду на те, що земельне законодавство і Податковий кодексу України не обмежують можливості подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом із Державного земельного кадастру, належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка із Державного земельного кадастру, витяг із Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до статей 98- 103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору в цій справі.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, а також постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20.

Відповідач, не погоджуючись із розрахунком заявленої до стягнення з нього суми безпідставно збережених коштів, надав до суду висновок судового експерта за результатами проведеної на його замовлення земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 19.03.2025 № 01/03-2025, згідно з яким з урахуванням усіх локальних факторів (який коефіцієнт займає кожен локальний фактор у межах досліджуваної ділянки), з урахуванням індексації нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1800 га, кадастровий номер 1210400000:02:016:0569 станом на 24.05.2024, відповідно до Технічної документації з нормативної грошової оцінки міста Кам'янське Дніпропетровської області, впровадженої у дію рішенням Кам'янської міської ради від 18.12.2020 № 41-03/VIII, нормативна грошова оцінка досліджуваної земельної ділянки становить 4 203 709,33 грн.

Висновок експерта містить зауваження, що 06.07.2022 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 1.07.2022 № 753 "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок", яка передбачає, в програмному забезпеченні Державного земельного кадастру сукупне значення коефіцієнта Км3 для земельної ділянки розраховується на підставі точного визначення частки площі, яку займають відповідні локальні фактори на земельній ділянці, повністю в автоматичному режимі, відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. З огляду на викладене, можливі випадки наявності відмінності в нормативній грошовій оцінці окремих земельних ділянок за рахунок різниці у значеннях коефіцієнта Км3, отриманих під час розрахунку без використання програмних продуктів або з використанням сторонніх програмних продуктів. Точне визначення частки площі, яку займають відповідні локальні фактори на земельній ділянці, не може забезпечити точність, яку забезпечує використання програмного забезпечення Державного земельного кадастру) та отриманих шляхом використання ГІС-технологій програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

За висновками експерта земельна ділянка площею 0,1800, га, кадастровий номер 1210400000:02:016:0569, яка розташована за адресою: пр. Свободи, 32, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, повністю (площею 0,1800 га) знаходиться в зоні пішохідної доступності до громадських центрів, що становить 100%" (функціонально-планувальні фактори та природно-ландшафтні фактори); в санітарно-захисній зоні, в зоні обмеження забудови за ступенем забруднення атмосферного повітря та в зоні перевищення припустимого рівня шуму від залізниці, автодоріг, електропідстанцій та аеродромів, що становить 100% (санітарно-гігієнічні фактори). Інші локальні фактори відсутні в межах досліджуваної земельної ділянки; коефіцієнт за розрахунками експерта складає Км3 - 0,7776.

Як правильно зазначено судом першої інстанції заперечення відповідача щодо значень коефіцієнтів використаних у формулі визначення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, стосується витягів із Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кам'янське Дніпропетровської області, правомірності формування цих витягів, зачіпає публічно-правову сферу правовідносин. Тому питання відповідності законодавчим вимогам цієї Технічної документації, порядку формування й видачі витягів із цієї Технічної документації можуть бути предметом розгляду при вирішенні публічно-правового спору, юрисдикція якого поширюється на адміністративні суди.

У свою чергу, витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки вже були предметом судового оскарження в адміністративних справах, в межах яких судами перевірялись доводи щодо правильності застосування коефіцієнтів та методики розрахунку, а відповідні витяги залишені чинними.

Експерт не наділений повноваженнями здійснювати переоцінку правомірності офіційних витягів з нормативної грошової оцінки земельної ділянки або підміняти собою компетентний орган, який видав витяг, чи суд, рішення якого набрало законної сили.

Окрім того, визначена висновком нормативно грошова оцінка не є кінцевою, оскільки експертом не було застосовано під час свого дослідження коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель кумулятивно.

Також, нормативна грошова оцінка земельної ділянки в частині визначення факторів, які впливають на коефіцієнт, що характеризує місце розташування земельної ділянки (Км3), не може бути розрахована самостійно як відповідачем, так і судом, оскільки відсутні повні та достовірні дані щодо усіх наявних показників для проведення такого розрахунку. Визначення стороною на власний розсуд локальних факторів та самостійне визначення на їх підставі сукупного коефіцієнта Км3, за найкращими для себе показниками, не відповідає приписам статей 6, 9, 38 Закону України "Про Державний земельний кадастр", положенням Методики № 213, Порядку № 489 та Порядку № 1051 (підпункту 14 пункту 24) як в частині правил такого визначення, так і в частині наявності повноважень для здійснення таких розрахунків.

З урахуванням викладеного, апеляційний суд відхиляє наданий відповідачем висновок земельно-технічної експертизи та експертизи з питань землеустрою від 19.03.2025 № 01/03-2025.

З підстав наведеного судова колегія апеляційного суду вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими, а оскаржуване рішення таким, що відповідає фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства, тому підстави, передбачені ст. 277 ГПК України, для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення відсутні.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 129, 269, 275, 276, 281-283 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Вогник" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 20.06.2025р. у справі № 904/495/25 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 20.06.2025р. у справі № 904/495/25 - залишити без змін.

Витрати з оплати судового збору, понесені у суді апеляційної інстанції, віднести на Приватне підприємство "Вогник".

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, порядок і строки оскарження визначені ст.ст. 286-289 Господарського процесуального кодексу України.

Повна постанова складена та підписана 26.05.2026р.

Головуючий суддя А.Є. Чередко

Суддя В.Ф. Мороз

Суддя Т.А. Верхогляд