20.05.2026 року м. Дніпро Справа № 908/2402/25
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Чередка А.Є. (доповідач)
суддів: Мороза В.Ф., Іванова О.Г.,
при секретарі судового засідання: Кишкань М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159"
на рішення Господарського суду Запорізької області (суддя Горохов І.С.) від 17.11.2025р. у справі № 908/2402/25
за позовом ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159", 69098, м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 159
про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Запорізької області з позовом до відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159" про зобов'язання надати для ознайомлення з можливістю зняття копій наступних документів: розгорнуті банківські виписки про рух коштів ОСББ "Чарівна 159" за період з 2021 року по червень 2025 року (у форматі РDF); договори на виконання робіт, акти виконаних робіт згідно договорів за період з 2021 року по червень 2025 року; документи про нарахування заробітної плати найманим працівникам за період з 2021 року по червень 2025 року.
Позов мотивовано обставинами відмови відповідача у доступі до вказаних документів.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 17.11.2025р. у справі № 908/2402/25:
- позов задоволено повністю;
- зобов'язано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159" надати ОСОБА_1 для ознайомлення з можливістю зняття копій наступні документи, а саме:
- розгорнуті банківські виписки про рух коштів ОСББ "Чарівна 159" за період з 2021 року по червень 2025 року;
- договори на виконання робіт, актів виконаних робіт згідно договорів за період з 2021 року по червень 2025 року;
- документи про нарахування заробітної плати найманим працівникам за період з 2021 року по червень 2025 року;
- стягнуто з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159" на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Рішення суду мотивовано тими обставинами, що реалізуючи свої права, співвласник має право звернутися до ОСББ за отриманням інформації про діяльність такого ОСББ, а останнє зобов'язано надати таку інформацію в обсязі, який є достатнім для реалізації прав співвласників на участь в управлінні ОСББ, відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а також статуту об'єднання, крім конфіденційної інформації про фізичних осіб.
Не погодившись з вказаним рішенням, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159", в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 17.11.2025р. у справі № 908/2402/25 повністю та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тими обставинами, що стаття 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає перелік документів, з якими може бути ознайомлений співвласник.
Позивач просила надати для ознайомлення документи, що містять інформацію з обмеженим доступом, в тому числі відомості чи сукупність відомостей про фізичних осіб, які не надавали правлінню ОСББ жодного дозволу на розповсюдження інформацією про них.
Також, суд зобов'язав надати розгорнуті банківські виписки, проте таке поняття відсутнє у законодавстві.
Частково документи, з якими виявив бажання ознайомитись позивач, було знищено, враховуючи строки їх зберігання, а частина документів була зіпсована через аварійний порив каналізаційних стоків, і, таким чином, відповідач не має змоги надати ці документи для ознайомлення.
Чинним законодавством не передбачено такого поняття, як документи про нарахування заробітної плати найманим працівникам, також відсутній перелік таких обов'язкових документів. Отже, рішення суду першої інстанції заздалегідь створює правову невизначеність для відповідача і не може бути виконано належним чином відповідно до норм діючого законодавства.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 19.02.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою, розгляд апеляційної скарги призначено в судове засідання на 20.05.2026р. о 16:15 год.
Позивачка подала відзив на апеляційну скаргу де зазначає, що право співвласників багатоквартирного будинку, зокрема і позивачки, на одержання інформації щодо діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку прямо передбачене законом, зокрема ст.14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та ст.6 Закону України "Про особливості здійснення права власності співвласниками багатоквартирного будинку".
Одержання співвласником багатоквартирного будинку інформації про діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку у порядку, встановленому установчим документом та законом, є необхідним для реалізації таким співвласником своїх прав, зокрема, правомочностей на участь в управлінні об'єднанням.
Крім того, нормами закону не передбачено обмежень щодо обсягу надання такої інформації.
Розгорнута банківська виписка на відміну від звичайної виписки, яка може показувати лише підсумок, надає повну історію кожної операції, що важливо для фінансового моніторингу.
Відповідач надав відповідь на відзив на апеляційну скаргу, в якій повторно зазначив про відсутність такого поняття як розгорнуті банківські виписки, а також поняття документів про нарахування заробітної плати найманим працівникам та переліку таких документів.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 06.04.2017 зареєстровано Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159" (ОСББ "Чарівна 159") про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 11031020000042583.
ОСОБА_1 є власницею 1/2 квартири загальною площею 50,18 кв.м., житлова 28.1 за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
06.07.2024 ОСОБА_1 звернулася до ОСББ "Чарівна 159" з проханням надати для ознайомлення наступні документи: протокол установчих зборів з додатками; протоколи загальних зборів за 2017-2019 роки з додатками до них та затвердженими ними документами, якщо такі мали місце.
19.07.2024 ОСББ "Чарівна 159" повідомлено ОСОБА_1 про те, що вона може ознайомитися з документами в приміщенні за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, буд. 159, 5 під, підвальне приміщення о 19:30 год 31 липня 2024 року.
24.07.2024 ОСОБА_1 повідомила ОСББ листом пропозицію зустрітися біля будь-якого пункту копіювання в робочий час.
08.08.2024 ОСББ "Чарівна 159" повідомило позивачці про те, що за результатами неявки для ознайомлення з документами складено Акт про неявку. Додатково повідомлено, що протокол установчих зборів складався в одному екземплярі та з усіма додатками передано державному реєстратору для проведення реєстраційних дій.
У документів за 2017-2019 роки закінчився термін зберігання, вони зняті з обліку та списані у спосіб визначений законодавством України.
07.09.2024 ОСОБА_1 звернулася до ОСББ "Чарівна 159" з повторним проханням надати для ознайомлення документи, зазначені у зверненні від 06.07.2024.
16.09.2024 відповідач листом № 16-09/1-204/ЗД повідомив позивачці про те, що у суботу 23.12.2022 в підвальному приміщенні сталася аварія (зірвало кран на системі опалення). Протоколи загальних зборів з усіма додатками та рішеннями до них за 2017 -2019 року було пошкоджено гарячою водою. Комісією складено Акт про невиправні пошкодження документів (справ), протоколів без номеру від 23.12.2022. Пошкоджені документи були включені до Акту № 1 від 09.01.2023 Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду. У документів за 2017 - 2019 роки закінчився термін зберігання відповідно до п. 44.3 Податкового кодексу України. Документи були зняті з обліку та списані у спосіб відповідно до норм чинного законодавства України. Правління вживає заходів щодо відновлення примірників пошкоджених протоколів.
07.10.2024 ОСОБА_1 надіслано лист до ОСББ "Чарівна 159" з коментуванням дій голови правління ОСББ" Чарівна 159" ОСОБА_2 .
07.07.2025 ОСОБА_1 звернулася до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159" з проханням надати для ознайомлення документи, а саме:
- розгорнуті банківські виписки про рух коштів ОСББ "Чарівна 159" за період з 2021 року по червень 2025 року;
- договори на виконання робіт, актів виконаних робіт згідно договорів за період з 2021 року по червень 2025 року;
- документи про нарахування заробітної плати найманим працівникам за період з 2021 року по червень 2025 року.
21.07.2025 Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159" надано відповідь № 21/07/2025-1 ЗД та зазначено, що об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Чинним законодавством визначено перелік документів, з яким може бути ознайомлений співвласник. Запит містить інформацію з обмеженим доступом, у тому числі відомості чи сукупність відомостей про фізичних осіб, які не надавали правлінню ОСББ "Чарівна 159" жодного дозволу на розповсюдження інформацією про них. Було відмовлено у наданні документів для ознайомлення.
ОСББ "Чарівна 159" до матеріалів справи надано Акт № 2 від 19.03.2023 про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду. У акті перелічені документи за 2020 рік. Акт підписано головою правління ОСББ - ОСОБА_2 , бухгалтером ОСОБА_3 , членами ревізійної комісії: ОСОБА_4 ; ОСОБА_5 ; ОСОБА_6 .
Акт № 4 від 12.06.2025 про невиправні пошкодження справ (документів), у т.ч.: угоди/договори та додатки до них строк дії яких закінчився за 2021 - 2024 роки; видаткові та прибуткові документи (рахунки, видаткові накладні, авансові звіти, акти виконаних робіт, чеки, відомості нарахування та перерахування внесків, банківські виписки та інше) за 2021 - 2024 роки; бухгалтерські звіти до контролюючих органів за 2021 - 2024 роки.
Характер та причини пошкоджень справи (документа) - залиття фекальними масами (аварійний порив каналізаційних стоків). Зазначені справи підлягають зняттю з обліку, оскільки ступінь пошкодження справ (документів) фекальними масами є найвищим, документи є невиправно пошкодженими. Додатково надано 9 фотознімків на яких відображено наслідки аварійного залиття.
Ненадання запитуваних документів для ознайомлення позивачці і стало підставою для подання позову у цій справі до суду.
Згідно із частиною другою статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно до статті 385 Цивільного кодексу України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі -об'єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
У статті 14 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", зазначено, що співвласник має право: брати участь в управлінні об'єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об'єднання; обирати та бути обраним до складу статутних органів об'єднання; знайомитися з протоколами установчих та загальних зборів (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), власними листками опитування, зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), а також за власний рахунок робити з них виписки і копії та отримувати їх копії в електронній формі; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання; вимагати від статутних органів захисту своїх прав та дотримання співвласниками правил добросусідства; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації.
Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.
Порядок здійснення прав співвласників визначається законом.
Здійснення співвласником своїх прав не може порушувати права інших власників.
Спори щодо здійснення прав співвласників вирішуються за згодою сторін або в судовому порядку.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників щодо його утримання та управління, визначені Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники мають право: 1) вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; 2) брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; 3) одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; 4) безоплатно одержувати інформацію про суб'єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; 5) знайомитися з протоколами зборів співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), власними листками опитування, зведеною інформацією про результати голосування кожного із співвласників (крім конфіденційної інформації про фізичних осіб), а також за власний рахунок робити з них виписки і копії та отримувати їх копії в електронній формі; 6) на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника; 7) інші права, визначені законом.
Звідси, за наведеними нормами законів співвласник має право: 1) знайомитися з: рішеннями (протоколами) загальних зборів, робити з них виписки, копії; листками опитування, робити з них копії; 2) знайомитись із затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії; 3) одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання; 4) одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; 5) безоплатно одержувати інформацію про суб'єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом. Об'єднання на вимогу співвласника зобов'язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.
Згідно з наведеними вище нормами законів співвласник має право одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність ОСББ.
Як вказано вище, відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Законом України "Про інформацію" врегульовано відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про інформацію" інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді (абзац четвертий); документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі (абзац другий).
Аналогічне визначення поняття "інформація" міститься у частині 1 статті 200 Цивільного кодексу України.
Тобто документ містить у зафіксованому вигляді відповідну інформацію.
Крім того, інформація може бути відображена в іншому вигляді шляхом фіксування відомостей та/або даних.
Отже, будь-які створені у процесі діяльності ОСББ документи можуть бути надані для ознайомлення співвласникам як такі, що містять інформацію про діяльність ОСББ.
Як уже зазначалося, позивач просила надати можливість ознайомитись та зняти копії наступних документів: розгорнутих банківських виписок про рух коштів ОСББ "Чарівна 159" за період з 2021 року по червень 2025 року; договорів на виконання робіт, актів виконаних робіт згідно договорів за період з 2021 року по червень 2025 року; документів про нарахування заробітної плати найманим працівникам за період з 2021 року по червень 2025 року.
Суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позов, оскільки вищезазначеним законодавством передбачено право співвласників на одержання інформації щодо діяльності створеного ОСББ. Реалізація співвласником своїх прав, пов'язаних з прийняттям рішень про діяльність ОСББ неможлива без необхідної і достатньої інформації для прийняття відповідних рішень. Тому ОСББ має надати співвласнику для ознайомлення документи, інформацію, визначену Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку". Отже, реалізуючи свої права, співвласник має право звернутися до ОСББ за отриманням інформації про діяльність такого ОСББ, а останнє зобов'язано надати таку інформацію в обсязі, який є достатнім для реалізації прав співвласників на участь в управлінні ОСББ, відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а також статуту об'єднання.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.04.2024 у справі №925/1440/22 зазначила, що право співвласника на отримання інформації про діяльність ОСББ є одним з найважливіших прав такої особи і безпосередньо пов'язане із правом на участь в управлінні ОСББ. При вирішенні питань реалізації права співвласника ОСББ на інформацію про діяльність ОСББ варто враховувати, що витребувана співвласником інформація змістовно має слугувати реалізації інших прав, що надаються співвласнику Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", іншими нормативними актами та статутом ОСББ.
Водночас у постанові від 09.04.2024 у справі № 925/1440/22 ВС зазначив, що персональні дані співвласників та інших фізичних осіб є конфіденційною інформацією з відповідним правовим режимом. Такі персональні дані не підлягають наданню об'єднанням для ознайомлення співвласнику як конфіденційна інформація (крім випадку надання згоди на її поширення). Тому об'єднання має надати співвласнику для ознайомлення документи, інформацію, визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а також статутом об'єднання, за винятком персональних даних співвласників багатоквартирного будинку та інших фізичних осіб, які є конфіденційною інформацією. Якщо документ містить персональні дані, такий документ надається для ознайомлення з вилученням персональних даних як конфіденційної інформації.
Таким чином, реалізуючи свої права, співвласник має право звернутися до ОСББ за отриманням інформації про діяльність такого ОСББ, а останнє зобов'язано надати таку інформацію в обсязі, який є достатнім для реалізації прав співвласників на участь в управлінні ОСББ, відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", а також статуту об'єднання, крім конфіденційної інформації про фізичних осіб.
Апеляційний суд відхиляє доводи відповідача, оскільки Законами України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (ст.14) та "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (ст.6) закріплено право співвласників одержувати інформацію, зокрема, про діяльність об'єднання та про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, а не лише можливість ознайомлення з протоколами загальних зборів та з фінансовими звітами.
Також, суд звертає увагу, що у справі №925/1440/22, переглянутій Великою Палатою Верховного Суду, розглянуто аналогічні позовні вимоги та відхилено доводи відповідача, що на ОСББ не покладено обов'язку надання співвласникам, які створили це ОСББ, інших документів, зокрема: розгорнутих банківських виписок про рух коштів ОСББ; кошторисів та штатного розпису ОСББ; актів ревізій фінансово-господарської діяльності ОСББ; актів виконаних робіт ОСББ; договорів на виконані роботи; документів про нарахування заробітної плати найманим працівникам за відповідний період.
Щодо посилання відповідача на часткову відсутність запитуваних документів, суд зазначає наступне.
За змістом статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що враховуючи принцип змагальності, саме відповідач як особа, на яку нормативними приписами покладено обов'язок зберігати документи, має доводити обставини про точний перелік відповідних документів, які з них фактично складені та існують, які можуть бути складені, а які є знищеними.
Відповідно, в контексті заявлених позивачем вимог, відповідач мав зазначити чіткий перелік відповідних правочинів, актів, тощо, вказавши які з них він не може надати з огляду на їх знищення через закінчення строку зберігання, псування без неможливості відновлення.
Разом з тим, ні в суді першої, ні в суді апеляційної інстанції, відповідач не довів неможливість надання певних документів з підстав того, що такі були знищені через закінчення нормативно встановлених строків їх зберігання або псування. Наданий відповідачем акт № 2 про вилучення та знищення документів, що внесені до Національного архівного фонду, стосуються документів 2020 року, які не є предметом спору; інших актів про знищення документів наступних періодів за закінченням терміну зберігання відповідач не надав.
Наданий акт № 4 від 12.06.2025 про знищення документів у зв'язку з проривом каналізації є односторонньо складеним відповідачем, а з наданих фотографій не можливо встановити, що саме запитувані позивачем документи були знищені та перебувають у стані непридатному для неможливості ознайомлення з ними та одержання з них певної інформації.
Також, доводи ОСББ про неможливість надання документів у зв'язку з їх пошкодженням або знищенням внаслідок затоплення не можуть бути прийняті судом як належне підтвердження відсутності у відповідача обов'язку щодо надання інформації.
Надані ОСББ односторонньо складені акти мають загальний характер, не містять конкретного переліку документів, які були знищені, не дають можливості встановити обсяг пошкодженої документації, ступінь її втрати, а також не підтверджують повне знищення всієї фінансової, бухгалтерської чи кадрової документації ОСББ за відповідні періоди.
Самі по собі посилання на затоплення приміщення не свідчать про об'єктивну неможливість надання всієї запитуваної інформації, оскільки відповідач не надав доказів проведення інвентаризації пошкоджених документів, звернення до банківських установ, контрагентів, податкових органів чи інших осіб з метою отримання копій або відновлення документації. Саме на відповідача покладається обов'язок належного ведення, зберігання та, у разі втрати, відновлення бухгалтерської і фінансової документації ОСББ.
Крім того, документи фінансового, бухгалтерського та кадрового обліку підлягають зберіганню протягом установлених законом строків, а у разі їх втрати чи пошкодження - відновленню. Такий обов'язок обумовлений не лише необхідністю виконання судового рішення, а й забезпеченням належного бухгалтерського, податкового та управлінського обліку діяльності ОСББ.
Відповідач не довів, що ним були вжиті будь-які реальні заходи для відновлення втраченої документації чи отримання дублікатів документів, які можуть існувати у банківських установах, контрагентів, органах податкової служби або в електронній формі.
За таких обставин посилання ОСББ на затоплення та пошкодження документів є лише загальним твердженням, яке не підтверджує ані повної втрати всієї документації, ані об'єктивної неможливості надати запитувану інформацію співвласнику.
Посилання ОСББ на відсутність у законодавстві термінів "розгорнуті банківські виписки" чи "перелік документів про нарахування заробітної плати працівникам" не спростовує обов'язку надати інформацію та документи, які відображають відповідні обставини діяльності ОСББ.
Вказані вимоги сформульовані у загальному вигляді та стосуються не конкретної назви документа, а змісту інформації, яка має бути надана співвласнику для реалізації його права на контроль за діяльністю ОСББ, використанням коштів та веденням бухгалтерського обліку.
Зокрема, під "розгорнутими банківськими виписками" маються на увазі документи, що дають можливість встановити рух коштів по рахунках ОСББ, а не лише залишок коштів на певну дату, тобто містять відомості про надходження, списання, призначення платежів, контрагентів та інші реквізити операцій.
Аналогічно, вимога щодо документів про нарахування заробітної плати стосується надання будь-яких наявних у ОСББ документів бухгалтерського чи кадрового обліку, які підтверджують факт, підстави та розмір нарахувань працівникам. Конкретний вид таких документів ОСББ визначає самостійно залежно від того, які документи фактично ведуться у межах його діяльності.
Запитувана інформація є необхідною для аналізу обґрунтованості витрат ОСББ, перевірки цільового використання коштів співвласників, правильності ведення фінансового та бухгалтерського обліку, а також реалізації співвласником права на отримання інформації про діяльність ОСББ, гарантованого законодавством.
Отже, наведені скаржником доводи та подані докази не можуть бути підставою для задоволення вимог апеляційної скарги.
З огляду на усе вищевикладене, судова колегія апеляційного суду вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими, а оскаржуване рішення таким, що відповідає фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства, тому підстави, передбачені ст. 277 ГПК України, для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення відсутні.
Відповідно до ст. 129 ГПК України та виходячи з результатів розгляду апеляційної скарги, сплачений за її подання судовий збір слід покласти на апелянта.
З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 264, 269, 270, 275-284, 287 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159" на рішення Господарського суду Запорізької області від 17.11.2025р. у справі № 908/2402/25 - залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 17.11.2025р. у справі № 908/2402/25 - залишити без змін.
Витрати з оплати судового збору, понесені у суді апеляційної інстанції, віднести на Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Чарівна 159".
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, порядок і строки оскарження визначені ст.ст. 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повна постанова складена та підписана 26.05.2026 року.
Головуючий суддя А.Є. Чередко
Суддя В.Ф. Мороз
Суддя О.Г. Іванов