Справа № 931/226/26
Провадження № 1-кп/931/56/26
25 травня 2026 року селище Локачі
Локачинський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченої - ОСОБА_4 ,
захисника обвинуваченої - ОСОБА_5 ,
представника потерпілого - ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025030000000081 від 25.12.2025 року, про обвинувачення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Затурці Локачинського району Волинської області, жительки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, директора Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради, заміжньої, раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,
Обвинувачена ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, а саме: у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, за наступних обставин.
Встановлено, що відповідно до п.п. 1-3 розділу І Статуту Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради, затвердженого розпорядженням голови Волинської обласної ради №333 від 05.07.2023 та погодженого начальником управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації, Затурцівська спеціальна школа "Центр освіти" Волинської обласної ради є закладом загальної середньої освіти для осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими порушенням інтелектуального розвитку, що заснований на майні спільної власності територіальних громад сіл, селищ і міст області.
Власником майна Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради є територіальна громада сіл, селищ, міст області в особі Волинської обласної ради. Функції управління галузевою діяльністю здійснює управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації. Затурцівська спеціальна школа "Центр освіти" Волинської обласної ради є юридичною особою, що діє на підставі Статуту, має самостійний баланс, рахунки в установах банків, територіальних органах Державної казначейської служби України, свій кошторис, печатку зі своїм найменуванням, штампи, бланки з власними реквізитами, а також інші необхідні реквізити юридичної особи. За своїм правовим статусом Затурцівська спеціальна школа "Центр освіти" Волинської обласної ради є неприбутковим закладом середньої освіти комунальної форми власності, що фінансується з обласного бюджету.
Відповідно до п. 1 розділу VIII Статуту Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради школу очолює директор, який призначається та звільняється з посади у порядку, встановленому Волинською обласною радою, та діє на контрактній основі.
Розпорядженням голови Волинської обласної ради №207 від 09.05.2023 ОСОБА_4 призначено на посаду директора Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради (далі Заклад) на контрактній основі на строк 6 років з 09.05.2023.
Згідно п. 1 розділу VIII Статуту Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради директор закладу діє від імені закладу, представляє його у всіх організаціях, розпоряджається майном і коштами, укладає договори, відкриває в банках рахунки і є розпорядником кредитів, видає в межах компетенції закладу накази і розпорядження, обов'язкові для всіх учасників освітнього процесу, призначає на посаду та звільняє з посади працівників, визначає їх функціональні обов'язки.
Відповідно до п.п. 7-8 розділу 2 контракту з директором Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради від 09.05.2023, укладеного між Волинською обласною радою та ОСОБА_4 , остання як керівник вказаного закладу здійснює поточне (оперативне) керівництво, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань, передбачених законодавством, статутом закладу та цим контрактом. Керівник закладу зобов'язується забезпечити ефективне і раціональне використання публічних коштів, використовувати за призначенням та зберігати належним чином закріплене за закладом майно.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Отже, в розумінні статті 18 КК України директор Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради ОСОБА_4 є службовою особою.
Разом з тим, досудовим розслідуванням встановлено факт неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам, за наступних обставин.
Встановлено, що 21.08.2025 Затурцівською спеціальною школою "Центр освіти" Волинської обласної ради оприлюднено оголошення про проведення закупівлі шляхом запиту ціни пропозиції постачальника в електронному каталозі за ДК 021:2015: 31120000-3 - «Генератори» очікуваною вартістю 499 999,00 UAH з ПДВ (ідентифікатор Prozorro - UA-2025-08-21-011174-а).
У тендерній документації Затурцівською спеціальною школою "Центр освіти" Волинської обласної ради визначено необхідність постачання генератора дизельного FOGO (потужністю 32-35 кВт, обсягом бака 200 літрів, з автоматичним регулятором напруги AVR, 3-фазний, з 4-х контактним типом двигуна) з доставкою та встановленням.
За результатами закупівлі, переможцем визначено фізичну особу - підприємця ОСОБА_7 , яка відповідно до тендерної пропозиції зобов'язалась поставити генератор дизельний FOGO FD 42 В-С (потужністю 32-35 кВт, обсягом бака 200 літрів, з автоматичним регулятором напруги AVR 3 - фазний, з чотирьох контактним типом двигуна) з доставкою та встановленням вартістю 430 000,00 грн з ПДВ.
Так, між Затурцівською спеціальною школою "Центр освіти" Волинської обласної ради, в особі директора ОСОБА_4 (далі - Замовник) та фізичною особою-підприємцем, в особі ОСОБА_8 (далі - Постачальник) укладено договір про закупівлю товару №100 від 29.08.2025 (далі - Договір). В подальшому, між Затурцівською спеціальною школою Центр освіти Волинської обласної ради, в особі директора ОСОБА_4 та фізичною особою-підприємцем, в особі ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №1 від 29.08.2025 (далі Додаткова угода) до договору №100 від 29.08.2025.
Відповідно до пункту 1.1. вказаного Договору постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлений даним Договором строк у власність Замовника Генератор дизельний (32-35 кВт, 3 фази) (код ДК 021:2015-31120000-3 - Генератори) та виконати монтаж поставленого товару у строки та на умовах, передбачених цим Договором, а замовник прийняти товар і оплатити його в порядку та на умовах, передбачених даним Договором.
В п. 1.2 вказаного Договору зазначено, що найменування (номенклатура, асортимент) перелік, кількість, ціна за одиницю товару зазначено у Додатку №1 до даного договору (специфікація), який є його невід'ємною частиною. Строк поставки товару визначається графіком поставки товару, який зазначений у Додатку №2 до Договору та є його невід'ємною частиною. Технічна характеристика товару та вимоги до встановлення генератора визначено у додатку №3 до Договору та є його невід'ємною частиною.
Відповідно до додатку №1 до договору про закупівлю товару №100 від 29.08.2025 (специфікація) предметом даного договору є генератор дизельний FOGO FD В-С (потужністю 32-35 кВт, обсягом бака 200 літрів, з автоматичним регулятором напруги AVR, 3-фазний, з 4-х контактним типом двигуна) з доставкою та встановленням.
Згідно з п. 2.1. Загальна вартість Договору визначена на підставі Додатку №1 до даного договору та складає 430 000 грн. без ПДВ.
В свою чергу, відповідно до п. 2 Додаткової угоди №1 від 29.08.2025 до договору №100 від 29.08.2025 сторони домовились внести зміни у Додаток №1 до договору "Специфікація", у Додаток №2 до Договору "Графік поставки", у додаток №3 до Договору "Технічна специфікація" з метою уточнення номенклатурних позицій та викласти його в новій редакції, що додається до Додаткової угоди (Додаток №1, №2, №3 до Додаткової угоди).
Відповідно до Додатку №1 до Додаткової угоди №1 від 29.08.2025 до договору №100 від 29.08.2025 (специфікація) предметом даного договору є генератор дизельний Soygen sgn-55 (ном. 40 кВт, макс. 55 кВА, потужністю 40- 44 кВт, обсягом баку 200 літрів, з автоматичним регулятором напруги AVR, 3- фазний, з 4-х контактним типом двигуна) з доставкою та встановленням.
Відповідно до п. 4.8. Договору у разі виявлення під час прийняття товару його невідповідності вимогам даного договору щодо якості, найменування, технічним характеристикам тощо, сторони складають та підписують відповідний акт, у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, по одному для кожної із сторін, в якому зазначається перелік невідповідностей.
Згідно п. 4.10. Договору неякісний товар та/або товар, що не відповідає умовам даного договору, замовником не приймається і не оплачується.
Пунктом п.5.1. вказаного договору зазначено, що якість товару, що поставляється, повинна відповідати стандартам, специфікації (додаток №1 до цього договору, що є його невід'ємною частиною), іншій документації, яка нормативно встановлює вимоги до якості товару даного виду.
В п. 5.2. договору зазначено, що постачальник повинен засвідчити якість товару, що поставляється, належними товаросупровідними документами, який надається замовнику разом з товаром. До таких документів належать бухгалтерські документи та документи, що засвідчують якість товару (висновок санітарно-епідеміологічної експертизи, технічні умови на відповідний вид товарів, інструкції з експлуатації, гігієнічний висновок, сертифікати якості, сертифікат відповідності, гарантійний талон, технічний паспорт тощо).
Відповідно до п. 5.6. вказаного договору, якщо поставлений товар відповідає стандартам або технічним умовам, але виявився більш низького сорту, ніж було зумовлено, замовник має право прийняти товар з оплатою за ціною, встановленого для товару відповідного сорту, або відмовитись від прийняття і оплати поставленого товару.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг, у тому числі з урахуванням тендерних аспектів, при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
Частина 3 ст. 26 Бюджетного кодексу України передбачає, що розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх установах і на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління таких розпорядників бюджетних коштів. Внутрішнім контролем є комплекс заходів, що застосовуються керівником для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, досягнення результатів відповідно до встановленої мети, завдань, планів і вимог щодо діяльності розпорядника бюджетних коштів і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління.
Таким чином, відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України, Статуту Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради, затвердженого розпорядженням голови Волинської обласної ради №333 від 05.07.2023 та погодженого начальником управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації, контракту з директором Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради від 09.05.2023 ОСОБА_4 зобов'язана організувати та забезпечити належний контроль за використанням бюджетних коштів, розпорядником яких є Затурцівська спеціальна школа "Центр освіти" Волинської обласної ради, їх максимальну економію, раціональність та ефективність використання.
Пунктом 18 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» передбачено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, у тому числі за результатами електронного аукціону.
В абзаці 1 пункті 19 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» зазначено, що істотні умови договору про закупівлю, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі.
Незважаючи на викладене, ОСОБА_4 , у невстановлений час 29.08.2025, будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно господарські обов'язки, в приміщенні Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради за адресою: вул. Нова, 1, с. Затурці Володимирського району Волинської області, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинна була і могла їх передбачити, маючи об'єктивну можливість діяти так, як того вимагають інтереси служби, у порушення ч. 3 ст. 26 Бюджетного кодексу України, п. 7-8 розділу 2 контракту укладеного Волинською обласною радою з директором вказаного Закладу від 09.05.2023 та підпункту 6 п. 13 пункту 18, абзацу 1 пункту 19 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», не організувала і не забезпечила контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, виділених на виконання заходів за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на задоволення потреб у забезпеченні безпечного освітнього процесу, не організувала аналіз поточних цін на дизельний генератор та перевірку його відповідності технічним та якісним вимогам, визначеним тендерною документацією, тендерною пропозицією та укладеному договору, діючи в межах своїх повноважень, уклала з ФОП ОСОБА_9 договір про закупівлю товару №100 від 29.08.2025, предметом якого є генератор дизельний FOGO FD В-С (потужністю 32-35 кВт, обсягом бака 200 літрів, з автоматичним регулятором напруги AVR, 3-фазний, з 4-х контактним типом двигуна).
Продовжуючи неналежне виконання своїх службових обов'язків, ОСОБА_4 29.08.2025 уклала з ФОП ОСОБА_9 Додаткову угоду №1 до договору №100 від 29.08.2025, предметом якого є дизельний генератор марки Soygen sgn-55 з доставкою та встановленням (потужністю 40-44 кВт, обсягом бака 200 літрів, з автоматичним регулятором напруги AVR, 3 - фазний, з чотирьох контактним типом двигуна), не пересвідчившись, що згідно технічних характеристик предмета закупівлі визначених тендерною документацією, тендерною пропозицією та вище зазначеному договору має бути поставлений дизельний генератор марки FOGO FD В-С та не перевіривши ринкову вартість дизельного генератора марки Soygen sgn-55, так як його вартість з доставкою та встановленням станом на 29.08.2025 є значно нижчою від ціни зазначеній в договорі про закупівлю товару №100 від 29.08.2025.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків на підставі укладеної ОСОБА_4 Додаткової угоди №1 до договору №100 від 29.08.2025 ФОП ОСОБА_9 здійснено постачання товару, який не відповідає технічним та якісним вимогам, визначеним тендерною документацією, тендерною пропозицією та укладеним договором, оскільки була передбачена поставка генератора дизельного FOGO FD 42 В-С, однак фактично було поставлено «Soygen Generator SGNS5», чим порушено ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», ст. 7, 26 Бюджетного кодексу України, пункт 18 та абзац 1 пункту 19 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування».
В подальшому на підставі видаткової накладної №ГО-0000045 від 05.09.2025 року та платіжної інструкції №1 (внутрішній номер 445849710) від 08.09.2025 управлінням Державної Казначейської служби України у Локачинському районі 09.09.2025 здійснено перерахунок коштів у сумі 430 000 грн на банківський рахунок ФОП ОСОБА_8 № НОМЕР_1 відкритий у AT КБ "ПриватБанк".
Таким чином, ОСОБА_4 , будучи службовою особою - директором Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради, перебуваючи 29.08.2025 в приміщенні вказаного Закладу, що за адресою: вул. Нова, 1, с. Затурці Володимирського району Волинської області, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинна була і могла їх передбачити, маючи об'єктивну можливість діяти так, як того вимагають інтереси служби, у порушення ч. 3 ст. 26 Бюджетного кодексу України, п. 7-8 розділу 2 контракту укладеного Волинською обласною радою з директором вказаного Закладу від 09.05.2023 та підпункту 6 п. 13 пункту 18, абзацу 1 пункту 19 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», не організувала і не забезпечила контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів в межах затвердженого кошторису витрат, виділених на виконання заходів за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на задоволення потреб у забезпеченні безпечного освітнього процесу, не організувала аналіз поточних цін на дизельний генератор та перевірку його відповідності технічним та якісним вимогам, визначеним тендерною документацією, тендерною пропозицією та укладеному договору, не перевіривши вартість дизельного генератору, поставленого ФОП ОСОБА_7 на виконання Додаткової угоди №1 до договору №100 від 29.08.2025, придбала за завищеною ціною, а саме за 430 000 грн. дизельний генератор марки Soygen sgn-55 (потужністю 40-44 кВт, обсягом бака 200 літрів, з автоматичним регулятором напруги AVR, 3 - фазний, з чотирьох контактним типом двигуна) внаслідок чого на банківський рахунок ФОП ОСОБА_7 , відкритий у AT КБ "ПриватБанк", безпідставно перераховано бюджетні кошти в сумі 188 333,33 гривень.
Внаслідок придбання ОСОБА_4 29.08.2025 у ФОП ОСОБА_7 дизельного генератора марки Soygen sgn-55 (потужністю 40-44 кВт, обсягом бака 200 літрів, з автоматичним регулятором напруги AYR, 3 - фазний, з чотирьох контактним типом двигуна) Затурцівській спеціальній школі "Центр освіти" Волинської обласної ради завдано збитків на суму 188 333,33 грн., що у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину та є істотною шкодою.
22.05.2026 року від захисника обвинуваченої ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 надійшло письмове клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України, за вчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, та закриття кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025030000000081 від 25.12.2025, у зв'язку із дійовим каяттям. В обґрунтування вказаного клопотання зазначив, що кримінальне правопорушення, яке інкриміноване ОСОБА_4 , відноситься до необережних нетяжких. Після вчинення кримінального правопорушення щиро розкаялася та визнала свою вину, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення, кошти в розмірі 188333,33 грн. повністю відшкодовані, про що зазначено в самому обвинувальному акту та підтверджується квитанцією до платіжної інструкції № 43 від 24.03.2026 року. Крім того, ОСОБА_4 добровільно здійснила донат на ЗСУ в розмірі 100 000 грн, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції про переказ готівки №35 від 24.03.2026 року.
У судовому засіданні захисник обвинуваченої ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 підтримав клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України, а також просив суд скасувати застосований до неї запобіжний захід у виді особистого зобов'язання, згідно ухвали слідчого судді від 02.02.2026 року. Враховуючи, що в обвинуваченої запланована поїздка з вихованцями школи за кордон 31.05.2026 року, а для цього їй потрібен паспорт громадянина України для виїзду за кордон, просив ухвалу в частині скасування запобіжного заходу допустити до негайного виконання.
Обвинувачена ОСОБА_4 подане захисником клопотання підтримала, просила звільнити її від кримінальної відповідальності та закрити кримінальне провадження, а також заявила, що усвідомлює той факт, що кримінальне провадження закривається із нереабілітуючих підстав.
Прокурор в судовому засіданні заявив, що підтримує вищевказане клопотання захисника.
Представник потерпілого ОСОБА_6 не заперечувала щодо задоволення клопотання захисника.
Суд, заслухавши думку учасників, ознайомившись із наданими матеріалами кримінального провадження, клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченої, приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання та закриття кримінального провадження із таких мотивів.
Згідно ст.45 КК України, особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Згідно примітки до вказаної статті, корупційними кримінальними правопорушеннями відповідно до цього Кодексу вважаються кримінальні правопорушення, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також кримінальні правопорушення, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 цього Кодексу.
Кримінальними правопорушеннями, пов'язаними з корупцією, відповідно до цього Кодексу вважаються кримінальні правопорушення, передбачені статтями 366-2, 366-3 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України, класифікується як нетяжкий злочин та у відповідності з приміткою до ст. 45 КК України не вважається корупційним кримінальним правопорушенням, не пов'язане з корупцією та не пов'язане із порушенням правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п.1 ч.2 ст.284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Ч.1 ст.285 КПК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Ч.1 ст.286 КПК України визначено, що звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом.
Відповідно до ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Таким чином, вирішуючи клопотання про звільнення обвинуваченої ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, у зв'язку із дійовим каяттям, суд приймає до уваги те, що після того, як обвинувачена ОСОБА_4 дізналась про те, що допустила недбалість, то самостійно забезпечила усунення заподіяної кримінальним правопорушення шкоди, кошти в розмірі 188333,33 грн. повністю відшкодовані, що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції № 43 від 24.03.2026 року.
Крім того, суд враховує, що ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності не притягалась, визнала свою вину та щиро розкаялась у вчиненому, вчинене кримінальне правопорушення не вважається корупційним, не пов'язане з корупцією та не пов'язане із порушенням правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, здійснила донат на ЗСУ в розмірі 100 000 грн, а тому з врахуванням даних щодо особи обвинуваченої, приходить до переконання, що наявні всі обов'язкові підстави, передбачені ст. 45 КК України, для звільнення обвинуваченої ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку із дійовим каяттям.
За вказаних обставин, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025030000000081 від 25.12.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, слід закрити та звільнити обвинувачену ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення у відповідності до ст. 45 КК України, у зв'язку із дійовим каяттям.
Враховуючи, що процесуальні витраті, зазначені в обвинувальному акті документально підтверджені матеріалами кримінального провадження (за проведення судової почеркознавчої експертизи (висновок експерта № СЕ-19/103-26/1389-ПЧ від 09.03.2026) на суму 5348,40 грн; за проведення судової почеркознавчої експертизи (висновок експерта № СЕ-19/103-26/478-ПЧ від 19.01.2026) на суму 4 457, 00 грн; за проведення судової технічної експертизи документів (висновок експерта № СЕ-19/103-26/479-ДД від 23.01.2026) на суму 4 457, 00 грн; за проведення судової економічної експертизи (висновок експерта № СЕ-19/120-26/1059-ЕК від 11.02.2026) на суму 10 696, 80 грн; за проведення судової технічної експертизи документів (висновок експерта № СЕ-19/103-26/1393 - ДД від 10.03.2026) на суму 4 457, 00 грн; за проведення судової почеркознавчої експертизи (висновок експерта № СЕ-19/103-26/2541-ПЧ від 26.02.2026) на суму 3 565, 60 грн), загальна сума витрат на залучення експертів під час досудового розслідування: 32981 грн 80 коп., тому суд вирішує про стягнення з обвинуваченої зазначених витрат на користь держави.
Запобіжний захід у виді особистого зобов'язання, застосований до ОСОБА_4 - скасувати. Ухвалу в частині скасування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання допустити до негайного виконання на підставі ст. 534 КПК України.
Питання про речові докази суд вирішує відповідно до вимог ст.100 КПК України, а скасування арешту майна відповідно до ст.174 КПК України.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 44, 45 КК України, ст.ст. 284, 285, 286, 288, 395 КПК України, суд
Клопотання захисника обвинуваченої ОСОБА_4 - ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, у зв'язку з дійовим каяттям, на підставі ст. 45 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025030000000081 від 25.12.2025 року, про обвинувачення ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 367 КК України закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави процесуальні витрати у розмірі 32981,80 грн за залучення експертів на проведення судових експертиз.
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 02.02.2026 року, на майно, а саме: на будинок за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельну ділянку в селі Затурці, Локачинського району, Волинської області за кадастровим номером: 0722482400:01:000:1187 площею 0.1795 га, в рамках кримінального провадження № 42025030000000081 від 25.12.2025, яке на праві приватної власності належить ОСОБА_4 .
Речові докази:
- роздруківку оператора мобільного зв'язку ПрАТ "ВФ Україна" до НОМЕР_2 та НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_8 , НОМЕР_4 , який належить ОСОБА_10 , НОМЕР_5 , який належить ОСОБА_11 , які записані на СD-R диску по кримінальному провадженню внесеному в ЄРДР за № 42025030000000081 від 25.12.2025, що знаходиться в матеріалах кримінального провадження - залишити при матеріалах кримінального провадження;
- роздруківку оператора мобільного зв'язку ПрАТ "лайфселл" до № НОМЕР_6 , який належить ОСОБА_4 - директору Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради та № НОМЕР_7 , який належить ОСОБА_12 - фахівцю із публічних закупівель Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради, які записані на СD-R диску по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 42025030000000081 від 25.12.2025, що знаходиться в матеріалах кримінального провадження - залишити при матеріалах кримінального провадження;
- диск з інформацією, що стосується ФОП ОСОБА_8 , яка отримана з АТ КБ "Приватбанк" по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 42025030000000081 від 25.12.2025, що знаходиться в матеріалах кримінального провадження - залишити при матеріалах кримінального провадження;
- диск з інформацією, що стосується ФОП ОСОБА_8 та Затурцівської спеціальної школи "Центр освіти" Волинської обласної ради, яка отримана з Державної податкової служби України по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 42025030000000081 від 25.12.2025, що знаходиться в матеріалах кримінального провадження - залишити при матеріалах кримінального провадження.
Запобіжний захід у виді особистого зобов'язання, застосований до ОСОБА_4 - скасувати. Ухвалу в частині скасування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання допустити до негайного виконання на підставі ст. 534 КПК України
Копію ухвали вручити учасникам судового провадження.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Локачинський районний суд Волинської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя Локачинського районного суду ОСОБА_1