Постанова від 21.05.2026 по справі 514/433/26

Тарутинський районний суд Одеської області

Справа № 514/433/26

Провадження по справі № 3/514/248/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2026 року с-ще Бессарабське

Суддя Тарутинського районного суду Одеської області Кирилюк І.М., розглянувши матеріали протоколу, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону про притягнення до відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , уродженки м. Красноармійськ Донецької області, громадянки України, мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працюючої, не притягувалась до адміністративної відповідальності,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

Згідно з протоколом серії ПдРУ №001996Е від 04.03.2026 року, складеним начальником групи ІПК ОСОБА_2 стосовно громадянки ОСОБА_1 , встановлено, що остання 04.03.2026 року о 09 год 00 хв здійснила спробу перетину державного кордону з України в ППр без відповідних документів, а саме шляхом пред'явлення виданого 11.10.2024 року закордонного паспорту громадянина Великобританії та Північної Ірландії № НОМЕР_3 , будучи громадянкою України.

Тим самим ОСОБА_1 порушила вимоги:

- ст. 2 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-III),

- ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (далі - Закон №1777-XII),

- ст. ст. 2, 3 Закону України від 21 січня 1994 року № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (далі - Закон №3857-XII),

- пункт 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724) (далі - Правила),

та своїми діями вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч 1 ст. 204-1 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась. В матеріалах справи міститься її заява про розгляд справи за її відсутності. Свою провину визнала.

Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про дату , місце та час розгляду справи, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Ураховуючи, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтею 204-1КУпПА не передбачається обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також те, що ОСОБА_1 відомо про складений стосовно неї протокол про адміністративне правопорушення, про дату та місце його розгляду в суді, в матеріалах справи міститься заява з проханням розглядати без її участі, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності останньої.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

У статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною 1 ст. 204-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення,- за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.

Статтею 4 Конституції України встановлено, що в Україні існує єдине громадянство Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.

Громадянство України у розумінні Закону № 2235-III визначається як правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках ( абзац другий ч.1 ст.1 Закону) .

Вказаний Закон встановлює принцип єдиного громадянства, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України ( п.1 ч.1 ст. 2 Закону 2235-III).

Закон не передбачає привілеїв чи обмежень за ознаками наявності у громадянина України громадянства (підданства) іноземної держави (іноземних держав) ( п.8 ч.1 ст.2 Закону 2235-III) .

Громадянин України має право виїхати з України, окрім випадків, передбачених Законом №3857-XII, та в'їхати в Україну.

У статті 2 Закону №3857-XII наведений перелік документів, що надають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну - це: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).

Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у ст. 2 цього Закону (частина 1 ст. 3 Закону№3857-XII).

На виконання вимог цього закону виконавчим органом влади затверджені Правила перетинання державного кордону України .

Таким чином, виїзд з території України або в'їзд на територію України громадян України за пред'явленням паспортів, виданих на ім'я громадян іноземної держави, без пред'явлення одного із зазначених документів, є незаконним та тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч.1 ст. 204-1 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП підтверджується доказами, які містяться у матеріалах справи:

- протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №001996Е від 04.03.2026 року згідно якого ОСОБА_1 04.03.2026 року о 09 год 00 хв здійснила спробу перетину державного кордону з України в ППр без відповідних документів, а саме шляхом пред'явлення виданого 11.10.2024 року закордонного паспорту громадянина Великобританії та Північної Ірландії № НОМЕР_3 , будучи громадянкою України.

- поясненнями ОСОБА_1 відповідно до яких остання пояснила, що вважала, що в Україні дозволено подвійне громадянства, тому вона має право на використання паспорту, який підтверджує її громадянство іноземної держави, свою провину у вчиненні правопорушення визнала;

- рапортом посадової особи прикордонної служби від 04.03.2026 про факт адміністративного правопорушення, складення матеріалів про адміністративне правопорушення та внесення відповідної інформації до ІТС «Гарт-5»;

- завіреними ксерокопіями паспорту громадянина Великобританії та Північної Ірландії № НОМЕР_3 , виданого 11.10.2024 року та паспорту громадянина України серія НОМЕР_4 року, виданого Красноармійським МВ ГУМВС України в Донецькій області, які належать ОСОБА_1 ;

На підставі зазначеного суд дійшов висновку що вина ОСОБА_1 у спробі незаконного перетинання державного кордону України в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів підтверджується зазначеними доказами.

Ураховуючи особу правопорушниці, характер протиправного діяння, відсутність відомостей про притягнення особи раніше до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що застосування в межах санкції ч.1 ст. 204-1 КУпАП мінімального розміру штрафу - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3 400 грн, є необхідним і достатнім за вчинення ОСОБА_1 зазначеного правопорушення.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі 0,2 відсотка розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 665 грн 60 коп.

Керуючись ст.ст. 15, 33, 40-1, 204-1, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , уродженку м. Красноармійськ Донецької області, громадянку України, мешкаючу за адресою: АДРЕСА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.

Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA958999980313050106000015728, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач - ГУК в Од.обл./смт Тарутине/21081100, код платежу - 21081100, банк - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , уродженки м. Красноармійськ Донецької області, громадянки України, мешкаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106 , банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).

Постанова може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги через Тарутинський районний суд Одеської області.

Строк пред'явлення до виконання постанови три місяці з дня винесення постанови.

Суддя І.М. Кирилюк