Постанова від 20.04.2026 по справі 761/8581/26

Справа № 761/8581/26

Провадження № 3/761/2524/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мєлєшак О.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, керівник політичної партії «Демократична партія України» (ЄДРПОУ 00049963), проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , будучи керівником політичної партії «Демократична партія України», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», порушила порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року, а саме:

Подання Звіту Партії без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичних осіб;

Частиною 9 ст. 17 Закону визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства.

Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком.

Водночас законом не передбачено як самих звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій політичної партії, так і обов'язку місцевих організацій їх подавати. Такий обов'язок є виключно в політичної партії, у т.ч. щодо відповідних фінансових та майнових відомостей їх місцевих організацій.

Згідно з п.п. 3 - 6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку не набули статусу юридичної особи, підлягають відображенню у Звіті політичної партії та/або у Звітах її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, які є невід'ємною частиною звіту політичної партії.

Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику (уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному вебсайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.

Після погодження керівником (уповноваженою особою) політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.

У свою чергу після підписання керівниками (уповноваженими особами) звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.

За результатами системного аналізу вищенаведених положень нормативно-правових актів, вбачається, що звіти місцевих організацій є лише умовною формою додатку, який є невід'ємною частиною Звіту політичної партії.

Таким чином, закон визначає саме політичну партію відповідальною за порушення порядку подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи).

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань Партія має 156 місцевих організацій, які в установленому законом порядку набули статусу юридичних осіб.

У п. 6 розд. «Загальні відомості» Звіту Партії відображено інформацію про 34 місцеві організації Партії. Звіти 33 місцевих організацій додано до Звіту Партії.

Таким чином, до Звіту Партії не додано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 123 місцевих організацій Партії.

При цьому 27 місцевих організацій станом на кінець звітного періоду знаходяться на тимчасово окупованих територіях відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786.

Водночас політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності на підставі абзц. 6 п. 8 розд. VI «Заключні положення» Закону за неподання відомостей від 2 місцевих організацій, які знаходяться на тимчасово окупованій території України.

Листом від 10.11.2025 № 10/11/25 Партією надано пояснення стосовно не поданих звітів місцевих організацій, проте вони не спростовують наявності ознак вчиненого закінченого адміністративного правопорушення, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2024 № 65 затверджений Перелік документів, які підтверджують існування обставин, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі для відображення у звіті про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру протягом строку дії воєнного стану, з огляду на що законодавством не передбачено інших підстав, які б надавали можливість не подавати Звіти місцевих організацій.

Отже, враховуючи вищевикладене, за результатами перевірки встановлено неповноту, яка полягає у поданні Звіту Партії без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання 96 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичних осіб, чим порушено вимоги ч. 9 ст. 17 Закону та п.п. 16 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129.

За результатами перевірки встановлено неповноту, яка полягає у поданні звіту Партії без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання місцевих організацій партії, які в установленому порядку набули статусу юридичних осіб, чим порушено вимоги ч.9 ст. 17 Закону.

Крім того за результатами перевірки Звіту Партії встановлено невідображені відомості фінансового зобов'язання.

Відповідно до п.4 ч.11 ст.17 Закону звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає зокрема розділ:

4) «Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру.

Згідно з відомостями Автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України Богунським відділом ДВС м. Житомир ГУЮ у Житомирський області (ідентифікаційний код 35021511) відкрито виконавчі провадження щодо Житомирської обласної організації Демократичної партії України ідентифікаційний код 20404930, (далі в тексті постанови - Обласна організація Партії), стосовно яких в зазначеній системі міститься відмітка про завершення.

Водночас у Єдиному реєстрі боржників оприлюднено інформацію про невиконані майнові зобов'язання Обласної організації Партії по цим виконавчим провадженням.

У відповідь на запит Національного агентства від Богунського відділу державної виконавчої служби у місті Житомирі отримано відомості щодо перебування на примусовому виконанні з примусового виконання виконавчих листів, виданих Житомирським окружним адміністративним судом про стягнення з Обласної організації Партії на користь Держави в особі Пенсійного фонду України в м. Житомирі заборгованості зі сплати фінансових санкцій у сумі 170 гривень.

Відповідь Відділу свідчить про відсутність, станом на кінець звітного періоду, обставин фактичного виконання Обласною організацією Партії в повному обсязі рішення, згідно з вказаними виконавчими документами, які є підставою для завершення виконавчого провадження стосовно зазначеної місцевої організації Партії.

Отже, станом на кінець звітного періоду (30.09.2025) Обласна організація Партії не втратила статусу боржника, а відтак сума заборгованості підлягала відображенню у Звіті Партії як фінансові зобов'язання.

Таким чином, встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені у Звіті Партії відомостей про фінансові зобов'язання Житомирської обласної організації Партії, перед Пенсійним фондом України в м. Житомирі заборгованості зі сплати фінансових санкцій у сумі 170 грн, що є порушенням п. 4 ч. 11 ст. 17 Закону.

Виявлені порушення зафіксовано у висновку про результати перевірки Звіту Партії за ІІІ квартал 2025 року від 02.01.2026 № 4, затверджених наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.01.2026 № 4/26, який опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства відповідно до вимог ч. 25 ст. 17 Закону.

Враховуючи норми ст. 19 Закону, а також приписи ст.ст. 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.

Звіт Партії за ІІІ квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 07.11.2025 12:03 та підписано, шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП.

В судове засідання, ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, а тому вважаю за можливим вказану справу розглянути у відсутності особи відносно якої складено протокол за наявними у ній матеріалами.

Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Коломієць Т.М. заперечувала щодо наявності в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП. Просила врахувати, що в матеріалах, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення відсутні відомості про надсилання НАЗК ОСОБА_1 повідомлення про надання пояснень, вказана не вірна електронна адреса. Крім того, зазначає, що ОСОБА_1 не є головою партії, а є Головою Колегії партії, а Статутом партії не передбачено повноважень Голови Колегії здійснювати заходи впливу щодо місцевих організацій партій, в тому числі і щодо подачі ними звітності. Щодо не відображення у Звіті відомостей фінансового зобов'язання, то представник просить врахувати, що сама сума - 170 гривень є несуттєвою і її приховування не несе жодних політичних чи фінансових переваг для партії. Просила врахувати характер вчиненого і закрити провадження у справі відносно ОСОБА_1 за відсутності складу адміністративного правопорушення або звільнити ОСОБА_1 ві адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.

Суд, заслухавши доводи представника, дослідивши матеріали справи адміністративної справи, дійшов наступного висновку.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, оцінка доказів у відповідності до положень ст. 252 КУпАП здійснюється відповідним органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 10.11.2025 ОСОБА_1 обіймала посаду керівника політичної партії «Демократична партія України».

Згідно з п.п. 1, 2 розділу ІІ та п.п. 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, 2021 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

У відповідності до розділу 2, п. 1 Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Отже, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог щодо дотримання порядку та строків подання квартальних звітів партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.

Відповідно до ч.1 ст. 27 КУпАП штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог, яка тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ст. 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення, при накладені стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судом не встановлено. Враховуючи особу винної, обставини справи, суддя дійшов висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією статті в розмірі трьохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

З урахуванням вимог ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Враховуючи наведене, керуючись ст. 33, ст. 34, ст. 40-1, ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп.

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови або внесення подання прокурором, не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення. У разі не сплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання правопорушника, роботи або місцем знаходження його майна.

Строк пред'явлення постанови до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.

Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст. 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду м. Києва протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суду м. Києва.

Суддя: