Справа № 204/5622/26
Провадження № 1-кс/204/982/26
21 травня 2026 року слідчий суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_3 , погоджене з першим заступником керівника Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 22025040000000347 від 05.03.2025 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України, -
встановив:
До Чечелівського районного суду міста Дніпра надійшло клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_3 , погоджене з першим заступником керівника Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 22025040000000347 від 05.03.2025 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Слідчим управлінням Головного управління СБ України у Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025040000000347 від 05.03.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України.У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який згідно указів Президента України в подальшому неодноразово продовжувався, в тому числі станом на момент вчинення злочину.Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. На підставі Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України, на усій території України з 24.02.2022 оголошена та проводиться загальна мобілізація, в тому числі станом на момент вчинення злочину. Відповідно до цього Указу, а також відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється оповіщення громадян, які призиваються на військову службу, а також згідно з вимогою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1/40/3964 від 02 травня 2023 року здійснюється оповіщення громадян, які ухиляються від призову на військову службу та ігнорують виконання військового обов'язку.Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.Також, ч. 6 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» визначено, що військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період є одним із видів військової служби.Згідно з пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 № 154 (далі - Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.Відповідно до пункту 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та ІНФОРМАЦІЯ_2 ), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.Відповідно ч. 1 ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оборону України» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.В ході досудового розслідування встановлено, що на території Дніпропетровської області здійснює свою фінансово-господарську діяльність ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке має статус критичного важливого підприємства України. У свою чергу, у зв'язку з тим, що раніше зазначене підприємство є критично важливим, посадові особи вказаного підприємства мають можливість здійснювати бронювання своїх співробітників. Так, під час здійснення досудового розслідування отримано інформацію, яка може свідчити про те, що на вищезазначеному підприємстві наявні працевлаштовані особи, які є заброньованими, проте фактично не виконують покладені на них функціональні та посадові обов'язки, серед яких є громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто таке бронювання є недоцільним та має ознаки фіктивності, що призводить до зменшення кількості мобілізаційних ресурсів, які прибувають до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та можуть бути сплановані до призову під час мобілізації, що, у свою чергу, ставить під загрозу терміни та обсяги виконання заходів комплектування військово-організаційних структур Збройних сил України, тобто таким чином наявні обґрунтовані підстави вважати, що дії невстановлених посадових осіб вказаного підприємства перешкоджають законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.Крім того, 03.12.2025 директору ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_6 було вручено запит в порядку ст. 93 КПК України про надання інформації та завірених належним чином копій документів щодо заброньованих осіб підприємства (обл. №55/8-3287-вих від 02.12.2025). У свою чергу, останній надав письмову відповідь про те, що надасть запитувані документальні матеріали, виключно на підставі ухвали слідчого судді. Підсумовуючи вищевикладене, на теперішній час наявні обґрунтовані підстави вважати, що у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » можуть перебувати наступні речі та документи: статут ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (останню редакцію); посадові/функціональні обов'язки працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; накази про призначення на посаду усіх працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; накази про звільнення з посади працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; трудові книжки та інші документальні матеріали, які регламентують трудові взаємовідносини ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з іншими працівниками, у тому числі з громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; нормативи робочого часу для всіх посад працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; накази про відрядження та відпустки працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; всю наявну військово-облікову документацію та документацію про бронювання працівників (у тому числі звільнених) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу 24.02.2022 по теперішній час; документацію щодо виконаних робіт працівниками (у тому числі звільненими) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу 24.02.2022 по 19.03.2026 (в тому числі акти, звітності, відомості тощо); відомості щодо нарахованої заробітної плати працівникам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; листи щодо подання даних про працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у списках військовозобов'язаних працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », які пропонуються до бронювання на період мобілізації та воєнного стану, за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; листи з ІНФОРМАЦІЯ_5 та інших профільних міністерств та відомств щодо організації бронювання працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаних працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; листи на ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо бронювання працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час; відомості про усіх військовозобов'язаних працівників (у тому числі звільнених) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час (в тому числі з зазначенням анкетної інформації щодо таких осіб з позначенням наступних відомостей: ПІБ, дати народження, контактних номерів телефонів, адрес реєстрації та фактичного мешкання, посад, строків бронювання тощо); наказів про бронювання працівників (у тому числі звільнених) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаних працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час.Вищезазначені речі та документи, які знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у цьому кримінальному провадженні та можуть бути використані як докази. Отримані відомості у сукупності з іншими доказами, можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину або встановлення кола причетних осіб до вчинення злочину.Беручи до уваги викладене вище, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб, та враховуючи, що з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення суттєвих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до інформації, яка перебуває у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).При цьому, з огляду на те, що посадові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у своїй відповіді не надало будь-якої інформації відповідно до якої можливо прийняти відповідного законного рішення, є підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, які мають доказове значення по кримінальному провадженню, у зв'язку з чим повідомлення та судовий виклик вказаних представників цього підприємства в судове засідання є недоцільним. У зв'язку з чим слідчий звертається до суду з даним клопотанням, та просить розглянути клопотання без виклику володільця документів.
Слідчий надав суду заяву, в якій просив розглянути клопотання за його відсутності, клопотання підтримав в повному обсязі.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, вважаю за можливе розглянути клопотання без виклику особи у володінні якої знаходяться вказані документи.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління СБ України у Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025040000000347 від 05.03.2025 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України.
Згідно наданих матеріалів клопотання доведені обставини, передбачені ч.5, ч.6 ст. 163 КПК України, а саме те, що інформація, щодо якої слідчий клопоче про надання тимчасового доступу, перебуває у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), має суттєве значення для подальшого її використання у проведенні слідчих дій. На даний час проводиться комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб, які його вчинили, доведено можливість використання, як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів.Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає можливим задовольнити клопотання слідчого.
Керуючись ст.ст.107, 110, 131-132, 159-160, 162-166, 309 КПК України, слідчий суддя,-
постановив:
Клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у Дніпропетровській області капітана юстиції ОСОБА_3 , погоджене з першим заступником керівника Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 22025040000000347 від 05.03.2025 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України- задовольнити.
Надати дозвіл слідчому в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у Дніпропетровській області ОСОБА_3 , слідчим слідчої групи слідчого управління Головного управління СБ України у Дніпропетровській області у кримінальному провадженні за № 22025040000000347 від 05.03.2025, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , на проведення тимчасового доступу до речей і документів, які знаходяться у володінні у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), з метою вилучення, а саме: завірених належним чином копій документів (в тому числі в електронній формі), серед яких копії:статуту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (останню редакцію);посадові/функціональні обов'язки працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;накази про призначення на посаду усіх працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;накази про звільнення з посади працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;трудових книжок та інших документальних матеріалів, які регламентують трудові взаємовідносини ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з іншими працівниками, у тому числі громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;нормативи робочого часу для всіх посад працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;накази про відрядження та відпустки працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;всю наявну військово-облікову документацію та документацію про бронювання працівників (у тому числі звільнених) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу 24.02.2022 по теперішній час;документацію щодо виконаних робіт працівниками (у тому числі звільненими) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу 24.02.2022 по теперішній час (в тому числі акти, звітності, відомості тощо);відомості щодо нарахованої заробітної плати працівникам ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;листи щодо подання даних про працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у списках військовозобов'язаних працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », які пропонуються до бронювання на період мобілізації та воєнного стану, за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;листи з ІНФОРМАЦІЯ_5 та інших профільних міністерств та відомств щодо організації бронювання працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаних працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;листи на ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо бронювання працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за період часу з 24.02.2022 по теперішній час;відомості про усіх військовозобов'язаних працівників (у тому числі звільнених) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 по теперішній час (в тому числі з зазначенням анкетної інформації щодо таких осіб з позначенням наступних відомостей: ПІБ, дати народження, контактних номерів телефонів, адрес реєстрації та фактичного мешкання, посад, строків бронювання тощо);наказів про бронювання працівників (у тому числі звільнених) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як військовозобов'язаних працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », за період часу з 24.02.2022 року по 21.05.2026 року.
Строк виконання ухвали 60 днів, з дня її постановлення.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1