Справа № 461/5950/16-к
Провадження № 1-кп/461/8/26
22.05.2026 року. м.Львів.
Галицький районний суд м. Львова
в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисниці ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львові кримінальне провадження про обвинувачення:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Зарічне Стрийського району Львівської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, працюючого на час порушення кримінального провадження на посаді директора Філії Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» у Львівській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судженого,
за ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України, -
Органом державного обвинувачення ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що він, працюючи відповідно до контракту № 23 від 18.04.2008 року, укладеного між державним підприємством «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» в особі директора ОСОБА_6 , на посаді директора Філії Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» у Львівській області (надалі - Філія), будучи службовою особою, на яку покладено виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків, та згідно з вказаним контрактом уповноважений здійснювати поточне (оперативне) керівництво Філією, організовувати її виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечувати виконання завдань Філії, передбачених законодавством, Положенням Філії та Контрактом, та відповідно до п. 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1269 «Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи», уповноважений затверджувати позитивний висновок комплексної державної експертизи, усвідомлюючи, що у відповідності до положення про Філію Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» у Львівській області, затвердженого наказом Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» від 18.04.2008 № 25, метою та предметом діяльності Філії є проведення на засадах організаційної єдності комплексної державної експертизи проектів будівництва, які реалізуються у Львівській області: із залученням державних коштів вартістю до 100 млн. грн.; вартістю більше 100 млн. грн. за дорученням Підприємства, узгодженого з Міністерством; таких, що відповідно до законодавства не затверджуються Кабінетом Міністрів України, вчинив службову недбалість, а саме неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам за наступних обставин.
Так, 30.11.2007 рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 1080 «Про затвердження умов конкурсу щодо вибору учасника інвестиційного договору на розвиток/забудову території на вулиці Стрийській-Кільцевій в рамках підготовки м. Львова до проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу у 2012 році» затверджені Умови конкурсу щодо вибору учасника інвестиційного договору на розвиток/забудову території на вулиці Стрийській-Кільцевій в рамках підготовки м. Львова до проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу у 2012 році.
19.12.2007 на засіданні конкурсної комісії ухвалено допустити конкурсні пропозиції компанії Implenia Global Solution LTD та ALPINE BAU GMBN до участі в конкурсі.
06.02.2008 на засіданні конкурсної комісії одноголосно вирішено:
1.Визначити компанію ALPINE BAU GMBN як компанію-партнера з якою будуть укладені Генеральний договір про спільну діяльність з метою розвитку забудови території, в тому числі будівництва стадіону в м. Львові за адресою: м. Львів, вул. Стрийська-Кільцева в рамках підготовки м. Львова до проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу у 2012 році та Договір на виконання проектних робіт з будівництва стадіону.
2.Погодити умови Інвестиційного Договору на розвиток/забудову території та будівництво стадіону за адресою вул. Стрийська-Кільцева в рамках підготовки м. Львова до проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу у 2012 році після реалізації Договору на виконання проектних робіт з врахуванням розробленої та погодженої у встановленому порядку проектно-кошторисної документації.
28.03.2008 між начальником Управління капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (надалі - УКБ) та компанією ALPINE BAU GMBN (Austria) підписано Генеральний договір про спільну діяльність, підпунктом 1.5 статті 1 якого Сторонами договору визначено кінцевий термін (не пізніше як до 31.05.2008) завершення переговорів щодо забезпечення фінансування будівництва стадіону на вул. Стрийській - Кільцевій в м. Львові, підготування та укладення Інвестиційного договору, метою якого є розвиток і забудова території, які повинні проводитися компанією ALPINE BAU GMBN на підставі самостійного проектного фінансування, власними та залученими силами та засобами.
В цей же день, між УКБ та компанією ALPINE BAU GMBN підписано «Договір на виконання проектних робіт і керівництво проектом», згідно з яким вказана компанія зобов'язалась виконати проектні роботи та розробити проектно-кошторисну документацію для будівництва стадіону, що буде розміщений в м. Львові на вул. Стрийській - Кільцевій.
Відповідно до підпункту 2.1 статті 2 «Договору на виконання проектних робіт і керівництво проектом», укладеного 28.03.2008 року, Сторонами погоджено договірну вартість робіт в розмірі 5% від загальної вартості будівництва, але в будь-якому випадку вартість даних робіт не може перевищувати 5 млн. Євро, що є еквівалентом 39859,65 тис. грн. Остаточна вартість робіт визначається за взаємною згодою сторін після виконання проектних робіт. Результати виконаних проектних, робіт передаються актом приймання-передачі (п.п. 4.3 ст.4 договору).
Підпунктом 2.2 статті 2 вказаного договору передбачено, що роботи з проектування стадіону повинні бути виконані силами, засобами та за рахунок компанії ALPINE BAU GMBN, яка забезпечує їх повне та достатнє фінансування. При цьому, у випадку укладення Інвестиційного договору між УКБ та будь-якою третьою особою (Новий Інвестор), УКБ зобов'язується забезпечити повну компенсацію Новим Інвестором витрат компанії ALPINE BAU GMBN, понесених на фінансування робіт з проектування стадіону та керівництво проектом, в сумі визначеній підпунктом 2.1 Договору, тобто в розмірі 5% від загальної вартості будівництва даного об'єкту.
26.05.2008 між ТзОВ «Арніка» (Виконавець), яка є резидентом України, зареєстрована за адресою м. Львів, вул. Княгині Ольги, 5в (діє на підставі ліцензії на виконання проектних робіт від 26.07.2005). та ALPINE BAU GMBN (Замовник) укладено Договір № 994 на виконання проектних робіт Архітектурний договір відповідно до якого Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується розробити за завданням на проектування Замовника (Додаток № 1), що є невід'ємною частиною цього Договору, проектно-кошторисну документацію для створення об'єкту архітектури, а саме Футбольного стадіону для проведення чемпіонату Європи «Євро-2012» у м. Львові, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити цю складену за договором проектно-кошторисну документацію. Роботи за цим Договором виконуються у відповідності до узгодженого сторонами завданням на проектування, Календарного плану, технічних, наукових, економічних, ДБН України, вимог УЄФА та інших вимог, і повинна включати комплекс робіт, а саме: п. 5 забезпечення отримання позитивного висновку комплексної експертизи проекту та інших необхідних погоджень та висновків проекту в усіх установах: п. 6 підготовка кошторисної документації будівництва Об'єкту; ст.6 п.6.5 Виконавець відповідає за невідповідність проектно-кошторисної документації діючим будівельним нормам України, включаючи недоліки виявлені згодом в ході будівництва.
За накладною від 31.07.2008 № 222 УКБ отримало, а ТзОВ «Арніка» передало проектно-кошторисну документацію (стадія: «П» проект) в 4 примірниках за договором № 994, яка скеровувалася ТзОВ «Арніка» в УКБ супровідним листом від 31.07.2008 № 222.
01.08.2008 УКБ супровідним листом № 2504/2021 скерувало у Філію на комплексну експертизу проект «Будівництво стадіону на вул. Стрийська- Кільцева дорога у м. Львові».
04.08.2008 прийнята ухвала Львівської міської ради № 2057, п. 3 якої передбачено залучення в 2008 році на будівництво стадіону коштів місцевого бюджету в розмірі 80 млн. грн.
Цього ж дня, між УКБ (Замовник) та Філією (Виконавець) в особі директора ОСОБА_4 , укладена угода 2008 №365 на виконання державної експертизи проектів отриманої від ТзОВ «Арніка» проектно-кошторисної документації у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №1269 від 31.10.2007 «Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи», відповідно до ст. 6 якої - Державній експертизі обов'язково підлягає робоча документація в частині, що не відповідає раніше затвердженим проектним рішенням, та кошторисна частина проектної документації у разі фінансування будівництва (капітального ремонту) за рахунок капітальних видатків державного бюджету або у разі, коли це передбачено актами законодавства.
07.08.2008, між УКБ (Замовник) та Філією (Виконавець) складено акт прийняття-здавання виконаної роботи - Висновок державної експертизи, виконаної по угоді 2008№365 по проекту - «Будівництво стадіону на вулиці Стрийська - Кільцева дорога у м. Львові» про те, що виконана робота задовольняє умови угоди: з боку Виконавця - виконання державної експертизи у термін, передбачений угодою, з боку замовника - обумовлену угодою оплату 216000, 00 грн., в т.ч. ПДВ 36000, 00 грн.
07.05.2009 виконкомом Львівської міської ради прийнято рішення №326 «Про надання дозволу УКБ на укладення договору «Про врегулювання розрахунків за Договором про виконання проектних робіт та керівництво проектом від 28.03.2008».
Договором від 12.05.2009 «Про визначення вартості Проекту за Договором про виконання проектних робіт та керівництво проектом від 28.03.2008 року» укладеним між УКБ та ALPINE BAU GMBN, погоджено загальну вартість проекту в розмірі 3310000, 00 Євро.
Орган державного обвинувачення покликається на те, що в подальшому ТзОВ «Арніка», на виконання листа УКБ (від 22.05.2009 № 2505/980) проведено коригування кошторисної документації на об'єкт будівництва стадіону, в частині зміни величини проектних робіт, в результаті чого закладено нову договірну кошторисну вартість проектних (без вишукувальних) робіт в розмірі 46 643 277, 00 грн. (в поточних цінах станом на 26.05.2009).
21.05.2009 начальником УКБ ОСОБА_7 скеровано лист за № 2504/977 директору Філії ОСОБА_4 згідно з яким просить останнього провести експертизу розрахунку вартості проектних робіт та керівництва проектом, наданого ТзОВ «Арніка», що виконуються для будівництва стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі у Львові, та надати експертний висновок, а також 27.05.2009 за № 2504/1022 ОСОБА_8 направлено ОСОБА_4 для. розгляду проектно-кошторисну документацію на вказаний об'єкт з проханням видати новий комплексний висновок для перезатвердження кошторисної вартості.
Далі орган обвинувачення посилається на те, що ОСОБА_4 , будучи директором Філії та службовою особою, на якого покладено виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов'язків, достовірно знаючи про ухвалу Львівської міської ради від 04.08.2008 року №2057, якою передбачено залучення в 2008 році на будівництво стадіону на вул. Стрийська-Кільцева дорога у м. Львові коштів місцевого бюджету в розмірі 80 млн. грн., всупереч визначених Положенням Філії та Контрактом, а також вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року № 1269 «Про порядок затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи», п.1.5 державних будівельних норм Д.1.1-7-2000 «Правил визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України», та п.п.5.2.3, 6.3 «Положення про Філію Державного підприємства Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» у Львівській області», яка затверджена наказом директора ДП «Укрдержбудекспертиза» №25 від 18.04.2008, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не забезпечив належне проведення на засадах організаційної єдності комплексної державної експертизи проектної документації щодо «Будівництва стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. Львові», не перевірив проектну документацію щодо «Будівництва стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. Львові» на відповідність чинному законодавству України та незважаючи на зауваження начальника кошторисного відділу Філії ОСОБА_9 про те, що проектна документація щодо «Будівництва стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. Львові», в частині вартості проектно-вишукувальних робіт, не відповідає вимогам державних будівельних норм Д. 1.1-7-2000 «Правил визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України», 28.05.2009 в службовому приміщенні Філії, що за адресою: м. Львів, вул. Івана Франка, 61/220 затвердив позитивний комплексний висновок державної експертизи 2008№365КБ/1, відповідно до якого, проектна документація щодо «Будівництва стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. Львові» відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до перезатвердження у встановленому порядку з основними техніко-економічними показниками: загальна кошторисна вартість, складена в поточних цінах станом на 25.05.2009 в розмірі 691 952 463, 00 грн., вартість проектно-вишукувальних робіт (без ПДВ) в розмірі 46 643 277, 00 грн., в результаті чого вартість проектно-вишукувальних робіт затверджена в порушення вимог п.1.5 державних будівельних норм Д.1.1-7-2000 «Правил визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України», що підтверджено висновком №1982 судової інженерно-технічної експертизи від 29.11.2013, згідно з якою позитивний комплексний висновок державної експертизи 2008№365КБ/1 від 28.05.2009 по проекту перезатвердження «Будівництва стадіону на вулиці Стрийській - Кільцевій дорозі в м. Львові» не відповідає вимогам Державних будівельних норм України (ДБН), що діяли на час проведення даної експертизи, зокрема відповідно до вимог ДБН Д. 1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України» вартість проектно-вишукувальних робіт «Будівництва стадіону на вулиці Стрийській - Кільцевій дорозі в м. Львові» повинна була б становити 10 611 476, 00 грн. (без ПДВ).
На підставі затвердженого ОСОБА_4 комплексного висновку державної експертизи 2008№365КБ/1 від 28.05.2009, начальником УКБ ОСОБА_7 підписано платіжне доручення від 01.09.2009 № 596 та здійснено оплату ТзОВ «ПБП Азовінтекс» за «Проект по будівництву стадіону на вулиці Стрийській - Кільцевій в м. Львові», згідно «Договору про врегулювання розрахунків за Договором про виконання проектних робіт та керівництво проектом від 28.03.2008 року» від 05.06.2009, на загальну суму в розмірі 37 740 292,31 грн. (без ПДВ).
Таким чином, з огляду на викладене, орган державного обвинувачення покликається на те, що неналежне виконання директором Філії ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, призвело до затвердження позитивного комплексного висновку державної експертизи 2008№365КБ/1 від 28.05.2009, а інтересам територіальної громади м. Львова завдано матеріальних збитків на загальну суму в розмірі 27 128 816, 31 грн., що більш ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
Тобто, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, працюючи відповідно до контракту № 23 від 18.04.2008, укладеного між державним підприємством «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» в особі Директора ОСОБА_6 , на посаді директора Філії Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» у Львівській області (надалі - Філія), 28.05.2009, перебуваючи у приміщенні Філії, що за адресою: м. Львів, вул. Івана Франка, 61/220, на думку обвинувачення, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, затвердив позитивний комплексний висновок державної експертизи 2008№365КБ/1, відповідно до якого, проектна документація щодо «Будівництва стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. .Львові» відповідає чинній нормативній базі і рекомендується до перезатвердження у встановленому порядку з основними техніко-економічними показниками: загальна кошторисна вартість, складена в поточних цінах станом на 25.05.2009 в розмірі 691 952 463, 00 грн., вартість проектно-вишукувальних робіт (без ПДВ) в розмірі 46 643 277, 00 грн., в результаті чого вартість проектно-вишукувальних робіт затверджена в порушення вимог п.1.5 державних будівельних норм Д. 1.1-7- 2000 «Правил визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України», що підтверджено висновком №1982 судової інженерно-технічної експертизи від 29.11.2013, згідно з якою позитивний комплексний висновок державної експертизи 2008№365КБ/1 від 28.05.2009 по проекту перезатвердження «Будівництва стадіону на вулиці Стрийській - Кільцевій дорозі в м. Львові» не відповідає вимогам Державних будівельних норм України (ДБН), що діяли на час проведення даної експертизи, зокрема відповідно до вимог ДБН Д. 1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України» вартість проектно-вишукувальних робіт по «Будівництва стадіону на вулиці Стрийській - Кільцевій дорозі в м. Львові» повинна була б становити 10 611 476, 00 грн. (без ПДВ).
На підставі затвердженого ОСОБА_4 комплексного висновку державної експертизи 2008№365КБ/1 від 28.05.2009, начальником УКБ ОСОБА_10 підписано платіжне доручення від 01.09.2009 № 596 та здійснено УКБ оплату ТзОВ «ПБП Азовінтекс» за «Проект по будівництву стадіону на вулиці Стрийській - Кільцевій в м. Львові», на загальну суму в розмірі 37 740 292,31 грн. (без ПДВ).
Тобто, орган державного обвинувачення покликається на те, що неналежне виконання директором Філії ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, призвело до незаконного затвердження позитивного комплексного висновку державної експертизи 2008№365КБ/1 від 28.05.2009, в результаті чого інтересам територіальної громади м. Львова завдано матеріальних збитків на загальну суму в розмірі 27 128 816, 31 грн., що більш ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
В підтвердження викладеного, орган обвинувачення покликається на те, що обставини справи стверджуються:
- показаннями свідка ОСОБА_9 , яка у судовому засіданні суду показала, що при визначенні вартості проектних робіт застосовується відсоток від вартості будівельно-монтажних робіт. Вартість будівельно-монтажних робіт з плином часу збільшилась в 4 рази. Раніше такого, аналогічного об'єкту як стадіон не планувалось. Будівельно-монтажні роботи - це вартість робіт по геології, будівництво фундаменту, стін і далі до кінця. Спірний висновок не кінцевий, були й інші висновки. Для такого об'єкту як стадіон ДБН не передбачались. ДБН стосувались менших споруд, тому це були нові напрацювання розрахунку коштів на будівництво. Висновок був підписаний, оскільки місто виділило кошти, було найнято виконавця робіт, закуплено проект, почалась адаптація. Висновок складено експертним шляхом.
- показаннями свідка ОСОБА_11 , у судовому засіданні в залі суду, який показав, що проведення експертизи обов'язкове, без неї не було б перерахунку коштів. Оцінка вартості об'єктів застосовувалась з нормативних документів. В даній ситуації потрібно було забезпечити європейські норми. В Україні не було побудовано таких стадіонів аналогів. На початку будівництва не можливо точно визначити вартість об'єкту. Вартість будівництва з часом збільшувалась в кілька разів.
- даними, що містяться у витягах з ЄРДР з кримінального провадження №42013150010000441 від 15.05.2013 року /Том 3, а. с. 87-88/;
- даними, що містяться у дорученні від 15.05.2013 року та повідомленні про початок досудового розслідування від 16.05.2013 року /Том 3, а. с. 89-90/;
- даними, що містяться у рапорті начальника Антикорупційного бюро МВС України від 06.03.2009 року /Том 3, а. с. 95-99/;
- генеральним договором про спільну діяльність з метою розвитку/забудови території у м. Львові за адресою: вул. Стрийська- Кільцева за 2008 рік /Том 3, а. с. 100-135/;
- додатковою угодою 10091-2008 на виготовлення проектно-пошукової документації від 08.10.2008, додаток до угоди, протокол про договірну ціну /Том 3, а. с. 136-140/;
- договором № 825 на виконання проектних і вишукувальних робіт від 27.05.2008, календарний план роботи, протокол узгодження договірної ціни, та зведений кошторис на вишукувальні роботи /Том 3, а. с. 141-149/;
- угодою 9586-2007 на виготовлення проектно-пошукової документації від 10.10.2007, кошторис № І на проектно-планувальні роботи та протокол договору про договірну ціну /Том 3, а. с. 150-153/;
- угодою 9583-2007 на виготовлення проектно-планувальної документації від 10.10.2007, кошторис № 1 на проектно-планувальні роботи та протокол договору про договірну ціну /Том 3, а. с. 154-157/;
- договором № 603 на виконання проектних і вишукувальних робіт від 21.06.2007, протокол узгодження договірної ціни та кошторис № 1 на інженерно-геодезичні роботи /Том 3, а. с. 158-162/;
- договором № 646 на виконання проектних і вишукувальних робіт від 14.08.2007, протокол узгодження договірної ціни та кошторис № 1 на інженерно-геодезичні роботи /Том 3, а. с. 163-167/;
- даними, що містяться у постанові та протоколі про проведення виїмки документів від 17.11.2010, документів стосовно участі у тендері від 14.02.2007 з додатками № 1 та № 2, витягів з торгового реєстру Кантана-Цюріх-головний реєстр з перекладами з німецької мови, протоколів засідання конкурсної комісії №№ 1-6 /Том 3, а. с. 170-211/;
- даними, що містяться у постанові та протоколі про проведення виїмки документів від 17.11.2010 рішення Львівської міської ради № 1080 від 30.11.2007 з додатками № 1 та № 2, рішення Львівської міської ради № 2057 від 04.08.2008 з додатком, рішення Львівської міської ради № 326 від 07.05.2009 /Том 3, а. с. 212-238/;
- договором № 994 на виконання проектних робіт від 26.05.2008 /Том 3, а. с. 239-260/;
- супровідним листом ТОВ «Арніка», накладною, ухвалою ЛМР №2057 від 04.08.2008, акт прийому-передачі проектно-кошторисної документації від 07.08.2002, проектно-кошторисною документацією, загальною пояснювальною запискою зі складом проекту, листами архітектурної студії ТОВ «Арніка» /Том 4, а. с.1-41/;
- даними, що містяться у дорученні (в порядку ст. 114 КПК України) /Том 4, а. с. 44/;
- даними, що містяться у постанові про проведення виїмки документів від 26.10.2010 року /Том 4, а. с. 45-46/;
- даними, що містяться у протоколі виїмки від 26.10.2010 року /Том 4, а. с. 47-48/;
- угодою 2008.№365 від 04.08.2008 року /Том 4, а. с. 49/;
- актом прийняття-здавання виконаної роботи /Том 4, а. с. 50/;
- експертним висновком 2008.№365Е від 07.08.2008 року /Том 4, а. с. 51/;
- комплексним висновком державної експертизи 2008.№365КБ від 07.08.2008 року /Том 4, а. с. 52/;
- додатком до комплексного висновку державної експертизи 2008.№365КБ від 07.08.2009 року /Том 4, а. с. 53/;
- комплексним висновком державної експертизи 2008.№365/1КБ від 22.01.2009 року /Том 4, а. с. 54/;
- висновком державної експертизи 2009.№365/2КБ від 17.03.2009 року /Том 4, а. с. 55/;
- висновком державної експертизи 2008.№365КБ/1 від 28.05.2009 року /Том 4, а. с. 56/;
- позитивним комплексним висновком державної експертизи 2008.№365/1 від 28.05.2009 року /Том 4, а. с. 57/;
- копією виписки по рахунку 26003301030009 за 15.08.2008 року дата попереднього руху 14.08.2008 року /Том 4, а. с. 58-63/;
- листом директора «Філії Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» у Львівській області Укрдержбудекспертизи» ОСОБА_12 вих №201 від 17.06.2009 року адресованого директору Львівської Філії ТзОВ ПБП «Азовінтекс» /Том 4, а. с. 64/;
- листом директора Львівської філії ТзОВ ПБП «Азовінтекс» №522/358/1 від 15.06.2009 року адресованого директору Філії «Укрдержбудекспертизи» у Львівській області ОСОБА_13 /Том 4, а. с. 65/;
- запитом про надання інформації по державній експертизі по коригованому проекту по будівництву стадіону до Євро-2012 у м. Львові від 12.04.2010 року №214 /Том 4, а. с. 66/;
- листом заступника міського голови з питань містобудування та інфраструктури ОСОБА_14 від 10.04.2009 року №2401-40/вих. /Том 4, а. с. 67/;
- запитом директора Філії «Укрдержбудекспертизи» у Львівській області ОСОБА_12 про надання інформації від 12.02.2009 року №40 адресованого начальнику Управління СБУ у Львівській області /Том 4, а. с. 68/;
- супровідними листами від 21.01.2009 року, від 19.11.2008 року та 01.08.2008 року /Том 4, а. с. 69-71/;
- даними, що містяться у протоколі виїмки від 26.10.2010 року /Том 4, а. с. 72/;
- даними, що містяться у дорученні (в порядку ст. 114 КПК України) /Том 4, а. с. 73/;
- даними, що містяться у протоколі виїмки від 26.10.2010 року /Том 4, а. с. 74/;
- договором про врегулювання розрахунків за договором на виконання проектних робіт та керівництво проектом від 28.03.2008 року, який укладено 05.06.2009 року /Том 4, а. с. 76-80/;
- договором про визначення вартості проекту за договором на виконання проектних робіт та керівництво проектом від 28.03.2008 року, який укладено 12.05.2009 року та додатком №1 /Том 4, а. с.81-90/;
- розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації №539/0/5-09 від 18.06.2009 року /Том 4, а. с. 91/;
- даними, що містяться у протоколі виїмки від 28.10.2010 року /Том 4, а. с. 92/;
- даними, що містяться у постанові про проведення виїмки документів від 26.10.2010 року /Том 4, а. с. 93-95/;
- наказам №30/8-АН від 08.08.2008 року на проведення авторського нагляду за будівництвом стадіону на вул. Стрийській - кільцева дорога в м. Львові /Том 4, а. с. 97/;
- архітектурним договором №994 на виконання проектних робіт від 26.05.2008 року та додатками до нього /Том 4, а. с. 98-119/;
- платіжними дорученнями, платіжними вимогами, виписками по особових рахунках, що підтверджують проведення оплати за даними договорами /Том 4, а. с. 120-137/;
- накладною №222 від 31.07.2008 року /Том 4, а. с. 138/;
- зведеним кошторисним розрахунком вартості будівництва /Том 4, а. с. 140-147/;
- даними, що містяться у дорученні (в порядку ст. 114 КПК України) /Том 4, а. с.148/;
- даними, що містяться у постанові про проведення виїмки документів від 26.10.2010 року /Том 4, а. с. 149-151/;
- даними, що містяться у протоколі виїмки від 29.10.2010 року /Том 4, а. с. 152/;
- наказом В. о. голови Національного агентства з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу №5 від 26.05.2010 року про утворення державного підприємства «Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО 2012 у м. Львові» /Том 4, а. с. 157-158/;
- наказом В. о. голови Національного агентства з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу №4 від 20.05.2010 року про затвердження акта прийому-передачі цілісного майнового комплексу Львівського комунального підприємства «Дирекція з будівництва стадіону у м. Львові» у державну власність, віднесену до сфери управління Національного агентства з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу /Том 4, а. с. 159-160/;
- актом приймання-передачі від 11.05.2010 року та додатком №2 до нього /Том 4, а. с. 161-172/;
- договором на виконання проектів робіт і керівництво проектом від 28.03.2008 року та додатками до нього/Том 4, а. с. 173-205/;
- розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації №968/0/05-08 від 15.09.2008 року /Том 4, а. с. 207/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №580 від 13.06.2008 року про проектування та будівництво Управлінням капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури стадіону на Стрийській - кільцевій дорозі /Том 4, а. с. 208/;
- даними, що містяться в постанові про проведення виїмки документів від 17.11.2010 року /Том 4, а. с. 209-211/;
- даними, що містяться у протоколі виїмки від 01.12.2010 року /Том 4, а. с. 212-218/;
- договором про врегулювання розрахунків за договором на виконання проектних робіт та керівництво проектом від 28.03.2008 року, який укладено 05.06.2009 року /Том 4, а. с. 219-227/;
- договором про визначення вартості проекту за договором на виконання проектних робіт та керівництво проектом від 28.03.2008 року, який укладено 12.05.2009 року та додатком №1 /Том 4, а. с.228-248/;
- актом про перехід права вимоги та виконання зобов'язань за договором про врегулювання розрахунків за договором на виконання проектних робіт та керівництво проектом від 28.03.2008 року, який складений 22.07.2009 року /Том 4, а. с. 249-251/;
- актом звіряння розрахунків / Том 4, а. с. 252/;
- листом заступника генерального директора з економіки ТзОВ ПБП «Азовінтекс» №522/387-06 від 25.03.2010 року адресованного заступнику прокурора м. Львова /Том 4, а. с. 233/;
- рішенням Виконавчого комітету ЛМР №326 від 07.05.2009 року про надання дозволу Управлінню капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури на укладення договору «Про врегулювання розрахунків за договором про виконання проектних робіт та керівництвом проектом від 28.03.2008 року / Том 4, а. с. 254/;
- листом Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури 05.06.2009 року №05.06.2009 року №2504/1122 /Том 4, а. с. 255/;
- наказом Департаменту житлового господарства та інфраструктури №249 від 05.06.2009 року /Том 4, а. с. 256/;
- договором №2009-15/DC не відновлюваної кредитної лінії від 08.07.2009 року /Том 4, а. с. 257-263/;
- договором про відступлення права вимоги №_190510/_522-159 від 18.05.2010 року /Том 4, а. с. 264-265/;
- актом прийому-передачі документів відповідно до п.3 Договором відступлення права вимоги №1905510/522-159 від 18.05.2010 року, який складений 18.05.2010 року /Том 4, а. с.266/;
- повідомленням начальника Юридичного відділу ТзОВ ПБП «Азовінтекс» боржнику про відступлення права вимоги №522/06-401 від 21.05.2010 року та додатками до нього /Том 4, а. с. 267-273/;
- довідкою перевірки ЛКП «Дирекція з будівництва стадіону у м. Львові» по питанню правильності визначення вартості проектних робіт від 21.05.2010 року /Том 5, а. с. 1-8/;
- актом ревізії використання бюджетних коштів (в т.ч. коштів Стабілізаційного фонду) на будівництво стадіону для проведення ЄВРО-2012 Львівського міського комунального підприємства «Дирекція з будівництва стадіону у м. Львові» за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року №03-01-21/21 складений 28.07.2010 року /Том 5, а. с. 9-54/;
- актом передачі документації по об'єкту «Будівництво стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі» /Том 5, а. с. 65-66/;
- наказом директора Філії ДП «Укрдержбудекспертизи» у Львівській області ОСОБА_12 №8-к від 24.07.2008 року /Том 5, а. с. 67/;
- посадовою інструкцією начальника проектно-кошторисного відділу /Том 5, а. с. 68-70/;
- супровідним листом Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури від 01.08.2008 року 2504/2021 /Том 5, а. с. 71/;
- супровідним листом Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури від 27.05.2009 року 2504/1022 /Том 5, а. с. 72/;
- розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 20.03.2009 року №224/0/5-09 про доповнення до розпорядження голови облдержадміністрації від 15.09.2008 року №968/0/5-08 /Том 5, а. с. 74/;
- розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 18.06.2009 року №539/0/5-09 про перезатвердження проекту будівництва стадіону на вул. Стрийській - Кільцевій дорозі у м. Львові /Том 5, а. с. 75/;
- даними, що містяться у протоколі виїмки від 26.11.2010 року /Том 5, а. с. 83-84/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №1211 від 27.10.2006 року про затвердження Положення про Управління зовнішньо-економічних відносин та інвестицій Львівської міської ради та його структури / Том 5, а. с. 84-85Б/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №51 від 13.02.2009 року про внесення змін до рішення Виконавчого комітету від 27.10.2006 року №1211 /Том 5, а. с. 86/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №1477 від 26.12.2006 року про внесення змін до рішення Виконавчого комітету від 27.10.2006 року №1211 /Том 5, а. с. 87/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №1276 від 24.09.2010 року про затвердження Положення про Управління капітального будівництва Львівської міської ради та його структури /Том 5, а. с. 88-92а/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №1569 від 05.11.2010 року про внесення змін до рішення Виконавчого комітету від 24.09.2010 року №1276 /Том 5, а. с. 93/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №648 від 01.07.2011 року про внесення змін до рішення Виконавчого комітету від 24.09.2010 року №1276 /Том 5, а. с. 94/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №1264 від 24.11.2008 року про внесення змін до рішення Виконавчого комітету від 27.10.2006 року №1210 /Том 5, а. с. 95/;
- розпорядженням Львівського міського голови №577-к від 23.06.2008 року про звільнення з роботи ОСОБА_15 /Том 5, а. с. 96/;
- розпорядженням Львівського міського голови №116-к від 27.02.2007 року про призначення на посаду ОСОБА_15 як переможця проведеного конкурсу /Том 5, а. с. 97/;
- розпорядженням Львівського міського голови №837-к від 12.12.2006 року про продовження дії укладеного строкового трудового договору з ОСОБА_16 та ОСОБА_15 /Том 5, а. с. 98/;
- розпорядженням Львівського міського голови №613-к від 12.09.2006 року про прийняття на роботу за строковим трудовим договором ОСОБА_15 /Том 5, а. с. 99/;
- розпорядженням Львівського міського голови №916-к від 27.12.2006 року про призначення за строковим трудовим договором (контрактом) на посаду керівника виконавчих органів Львівської міської ради /Том 5, а. с.100/;
- розпорядженням Львівського міського голови №959-к про внесення змін до розпоряджень міського голови /Том 5, а. с. 101/;
- розпорядженням Львівського міського голови №237-к від 22.05.2006 року про призначення ОСОБА_15 позаштатним радником міського голови /Том 5, а. с. 102/;
- розпорядженням Львівського міського голови №269-к від 23.04.2007 року про звільнення позаштатних радників міського голови /Том 5, а. с. 103/;
- запитом СУ ГУ МВС України у Львівській області про надання інформації від 10.06.2013 року №2/6065 /Том 5, а. с. 104-105/;
- листом Департаменту «ЄВРО 2012» Львівської міської ради №27-вих-99 від 25.06.2013 року /Том 5, а. с. 106/;
- запитом СУ ГУ МВС України у Львівській області про надання інформації від 10.06.2013 року №2/6064 /Том 5, а. с. 107/;
- листом Виконавчого комітету Львівської міської ради №1104-638 від 02.07.2013 року /Том 5, а. с. 108-109/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №580 від 13.06.2008 року про проектування та будівництво Управлінням капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі /Том 5, а. с. 110/;
- проектом рішення Виконавчого комітету Львівської міської ради про проектування та будівництво Управлінням капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі /Том 5, а. с.111/;
- інформаційною довідкою про те, що проектом рішення Виконавчого комітету пропонується надання дозволу Управлінню капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури на проектування та будівництво стадіону на вул. Стрийській - Кільцева /Том 5, а. с. 112/;
- запитом Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про надання дозволу на будівництво стадіону на вул. Стрийській - Кільцева у м. Львові /Том 5, а. с. 113/;
- копією державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №184997 /Том 5, а. с. 114/;
- витягом з протоколу засідання №6 архітектурно-містобудівної ради при Управлінні архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради від 21.05.2007 року /Том 5, а. с. 115-117/;
- листом головного державного санітарного лікаря Львівської області від 29.05.2008 року №3186/01 з питань розгляду ескізного проекту «Будівництво стадіону на вул. Стрийська - Кільцева у м. Львові» / Том 5, а. с. 118/;
- листом заступника начальника ГУ НМС України в Львівській області від 29.05.2008 року №13/1/3492 /Том 5, а. с. 119/;
- ескізним проектом «Будівництво стадіону на вул. Стрийська-Кільцева у м. Львові» /Том 5, а. с. 120-140/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №379 від 22.05.2009 року про передачу функцій замовника будівництва стадіону на вулиці Стрийській - кільцевій дорозі у м. Львові /Том 5, а. с. 141/;
- інформаційною довідкою до проекту рішення Виконкому «Про передачу функції замовника будівництва стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі у м. Львові» /Том 5, а. с. 142/;
- рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради №499 від 15.07.2009 року про надання Львівському комунальному підприємству «Дирекція з будівництва стадіону у м. Львові» функцій замовника будівництва стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі у м. Львові /Том 5, а. с. 143/;
- інформаційною довідкою до проекту рішення виконавчого комітету « Про надання Львівському комунальному підприємству «Дирекція з будівництва стадіону у м. Львові» функцій замовника будівництва стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі від 14.07.2009 року / Том 5, а. с. 144/;
- актом передачі документації по об'єкту «Будівництво стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі» від 29.05.2009 року / Том 5, а. с. 145-159/;
- актом прийому-передачі проектно-кошторисної документації від 12.01.2009 року /Том 5, а. с. 160/;
- запитом СУ ГУ МВС України у Львівській області від 21.06.2013 року №2/6575/ про надання інформації /Том 5, а. с. 161-162/;
- листом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 31.07.2013 року вих. №3303-08/26828-08 /Том 5, а. с. 163-164/;
- запитом на міжнародну правову допомогу від 17.06.2014 року /Том 5, а. с.171-177/;
- показаннями свідка ОСОБА_17 , відібраними в порядку надання міжнародної правової допомоги працівниками Земельної дирекції поліції Верховної Австрії, який показав, що він працював на фірмі ОСОБА_18 в якості управляючого з повноваженнями в Україні. З фірми ОСОБА_18 звільнився з середини 2011 року. Ініціатором генерального договору від 28.03.2008 року була громада Львова. Переговори проводились з делегацією, що складається з правового відділу та відділу спорту, а також фінансів, з якими було проведено багато численні обговорення до укладення договору. Це було десять осіб від міста Львова. Конкретних прізвищ він вже пригадати не може. Свідок зазначив, що будівництво стадіону було заплановано за публічні кошти. Витрати на проектні роботи (планування) були узгоджені з органом місцевого самоврядування м. Львова і прийняті відповідні домовленості. 5% від запланованих витрат на будівництво були пропозицією фірмі ОСОБА_18 за загальне проектування. Чому не було укладено інвестиційного договору між УКБ та будь-якою третьою особою з метою розвитку і забудови території у місті Львові на вулиці Стрийська-Кільцева, в рамках підготовки міста Львова до проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу в 2012 році ОСОБА_19 не відомо. Чи повідомляли представники Управління капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, що будівництво стадіону у місті Львові на вулиці Стрийська-Кільцева планується здійснювати за бюджетні кошти України ОСОБА_19 також не відомо. Жодної інформації ОСОБА_20 не отримував про те чому вартість проектних робіт не була визначена у відповідності до вимог державних будівельних норм України. ОСОБА_20 зазначив, що ініціатором підписання 28 березня 2008 року договору «На виконання проектних робіт і керівництво проектом», для будівництва стадіону в місті Львові на вулиці Стрийська-Кільцева, в рамках підготовки міста Львова до проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу в 2012 році, наскільки він знає представники міста Львова. Переговори, що передували укладенню 28 березня 2008 року договору «На виконання проектних робіт і керівництво проектом» проводились з командою міста Львова у повному складі, делегацією, що складається з правового відділу та відділу спорту, а з боку фірми ОСОБА_18 ще був пан дипл. інж. Айншпілер. ОСОБА_20 зазначив, що вони провели повністю проектування, розробку проектних робіт до отримання повного всеохоплюючого дозволу на будівництво для зведення стадіону, що вимагалося директивами УЕФА. Проектні роботи для будівництва стадіону в місті Львові на вулиці Стрийська-Кільцева, як передбачено умовами договору «На виконання проектних робіт і керівництво проектом» від 28 березня 2008 року, були виконані у першій половині 2008 року. Проектні роботи були виконані командою ОСОБА_21 , якій надавало підтримку місцеве проектне бюро ОСОБА_22 . Скільки людей було залучено до розробки проектно-кошторисної документації та хто яку роль виконував ОСОБА_20 пригадати не зміг, а також не зміг назвати окремих прізвищ. Проектні роботи були передані в орган місцевого самоврядування, це було зроблено у другому півріччі 2008 року. ОСОБА_20 зазначив, що на рахунок ОСОБА_23 було перераховано суму в розмірі 3,5 млн. Євро за виконані проектні роботи для будівництва стадіону у місті Львові на вулиці Стрийська-Кільцева. Про договір №994 ОСОБА_19 невідомо нічого і він припускає, що тут було рішення з містом Львовом. Переговори, що передували укладенню даного договору проводились з провідними співробітниками фірми Арніка, однак прізвищ даних співробітників ОСОБА_20 не знає. Також, свідок зазначив, ТзОВ «Арніка» передала проектно-кошторисну документацію фірмі Альпіне згідно з домовленостями. Дані документи ТзОВ «Арніка» були передані фірмі Альпіне за дорученням працівників даної фірми. Чи повідомляли представники товариства з обмеженою відповідальністю «Арніка», що у разі здійснення будівництва стадіону у місті Львові по вулиці Стрийська-Кільцева за бюджетні кошти України, вартість проектних робіт повинна визначатись у відповідності до державних будівельних норм України ОСОБА_19 невідомо. Переговори між представникам компанії «Альпіне БАУ ГМБХ (ALPINE BAU GMBN) та представниками Львівської міської ради (зокрема в особі міського голови ОСОБА_24 ) з приводу врегулювання вартості проектних робіт велися, протоколювання проводилося представником міського органу самоврядування. Переговори проводилися в основному у м. Львові. Представникам міста Львова були представлені референційні проекти з метою реалізації наміру будівництва стадіону, які були зведені фірмою Альпіне до ЄВРО 2008. Де є дані документи, свідку невідомо.
- показаннями свідка ОСОБА_25 , відібраними в порядку надання міжнародної правової допомоги працівниками Земельної дирекції поліції Верховної Австрії, який показав, що він працював прокуристом з листопада 2000 до лютого 2014 року в Alpine Bau GmbH. В окремих випадках йому в разі необхідності було надано права на підставі окремих довіреностей підписувати в якості управляючого. У рамках предметного проекту був три чи чотири рази у відрядженнях в Україні. Детально ОСОБА_25 зазначив, що вже загалом не знає, які права йому було надано товариством та його керівництвом в цих окремих випадках. У рамках чемпіонату Європи в Австрії, Айншпілер Клеменс зазначив, що в 2006 році, це було так, що фірма Alpine Bau GmbH займалася будівництвом всіх стадіонів в Австрії. Оскільки в той час вже було визначено місто Львів, як наступне місце проведення чемпіонату, у цьому чемпіонаті Європи 2006 в Австрії була присутня делегація зі Львова, яка тут дізнавалася про те, хто саме будує стадіони і будував тоді, після чого українська делегація зв'язалася з фірмою Alpine Bau GmbH. До укладення договору ОСОБА_25 стверджує, що вже був задіяний в переговорах. Ці переговори проходили в основному в режимі телефонної конференції і він може собі пригадати, що багато разів спілкувався з керівником проекту - але його імені вже не знає. Пригадати собі особисту зустріч для ведення переговорів ОСОБА_25 у період до підписання договору не може. Також зазначив, що в першому договорі було передбачено, що витрати на будівництво та витрати на проектні роботи будуть оплачені з бюджету міста Львова, хоча було так, що витрати на проектні роботи мали бути оплачені лише тоді, тобто будуть включені в загальний рахунок в розрахунку загальних витрат на будівництво, на випадок, якщо до будівництва справа не дійде, то звичайно було передбачено відшкодування витрат за проектні роботи. Крім того Alpine Bau GmbH мала би отримати в якості гонорару можливість забудувати там земельні ділянки, з облаштуванням магазинів та ін. Замовником було - наскільки він знає - в будь-якому разі місто Львів. В первинному договорі була вказана сума за проектні роботи, яку мала отримати Alpine Bau GmbH, якщо справа до виконання проекту не дійде, до чого і справді фактично не дійшло. У договорі було передбачено 5% від вартості будівництва на проектні роботи, це було результатом проведених переговорів, а хто на цю тему їх конкретно проводив і про таке домовився, він не знає. Щодо того чому не було інвестиційної угоди між UZB і третьою стороною (новим інвестором), ОСОБА_25 не знає, бо з фірмою Alpine Bau GmbH такого зроблено не було, оскільки не співпадали фінансові уявлення. Як він пригадує, місто, після того, як з'ясувалося, що бюджет міста має недостатньо для загального/проекту та будівництва, спробує отримати кошти від Республіки. Чи вдалося це, чи ні, ОСОБА_25 не знає, оскільки Alpine Bau GmbH не отримувала замовлення щодо будівництва стадіону. Те, що фірма Alpine не отримає встановлених договором проектних коштів, їм було сказано тоді, коли з'ясувалось, що місто Львів ці кошти платити не може, тоді Alpine Bau GmbH було повідомлено, що з бюджетних коштів Республіки Україна за проектні роботи буде оплачено тільки відповідно до державних будівельних норм. Alpine Bau GmbH тоді сказали, що на підставі будівельних норм України оплачується лише відповідна процентна ставка від коштів на будівництво. Чи представники товариства «Арніка» сказали тут щось особливе, вже пригадати не може. Фірма Alpine Bau GmbH зробила повністю реальне проектування стадіону. Проектні роботи були згідно умов договору закінчені протягом року після укладення договору. У проектних роботах брав участь відділ будівництва стадіонів Alpine у Зальцбургу /керівником тоді був пан ФОРСТНЕР/, після цього австрійське архітектурне бюро, а також український архітектор. Саме ОСОБА_25 з проектними роботами був незнайомий, а тому не задіяний в це. ОСОБА_25 стверджукє , що його було залучено лише в рамках ведення переговорів. Яким чином, коли і кому точно були передані названі проектні роботи він не знає, але це має бути видно з наявних у фірмі Alpine документів. Проектна документація була передана у відділ капітального будівництва, хто був при цьому і коли це відбулося ОСОБА_25 не знає. Щодо розрахунку ОСОБА_25 зазначив, що місто Львів не могло чи не хотіло після проведення проектних робіт платити кошти в розмірі 3 млн. ЄВРО чи 4 млн. ЄВРО. Тоді місто доручило будівництво українській фірмі, а саме фірмі АЗОВІНТЕКС, і ця фірма АЗОВІНТЕКС також взяла на себе проектні кошти, а саме кошти Alpine Bau GmbH, і врешті їх нам оплатила на рахунок фірми Alpine. Хто був ініціатором підписання договору № 994 від 26 травня 2008 року, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю «Арніка» та Alpine Bau GmbH, представлене інж. ОСОБА_26 не пам'ятає. У переговори щодо цього договору був частково залучений, а саме у такій формі, що власне був проект цього договору, і він був скоректований та перевірений, а саме також його особою. Хто були підписанти цього договору ОСОБА_25 точно не пам'ятає. Щодо того чому проектна документація була передана представникам Управління капітального будівництва, ОСОБА_25 зазначив, що фірма Арніка працювала для них, а отже для Alpine Bau GmbH, а замовником була фірма по капітальному будівництву, тобто відділ управління капітального будівництва міської ради м. Львова. Чи Alpine Bau GmbH також представники товариства Арніка вказували на державні будівельні норми відносно витрат на будівництво, свідок точно не знає. Щодо переговорів між представниками товариства Alpine і Львівською міською радою щодо витрат на проектні роботи ОСОБА_25 зазначив, що це дійсно правильно, що він був один раз на таких переговорах. Тоді мова йшла про великий раунд переговорів, у яких зі сторони міста Львова брали участь десь 15 осіб, а також з боку Alpine Bau GmbH від фірми Alpine багато осіб, серед яких був управляючий і ОСОБА_25 . У наступних переговорах ОСОБА_25 вже більше участі не приймав. Наскільки свідок знає, там не велося офіційного протоколу переговорів, але зрозуміло, що велися внутрішні записи. Але ОСОБА_25 жодних записів не робив. Свідок зазначає, що делегація української сторони з приводу переговорів щодо проектних робіт та коштів на проектні роботи була в Австрії. Але ОСОБА_25 не був при цьому присутній, тому не може дати точніших свідчень щодо цього. Письмових документів ОСОБА_25 вже не має, оскільки з лютого 2014 року вже не працює в фірмі Alpine. Фірма Alpine Bau GmbH знаходиться в стані банкрутства і всі документи передані тимчасовій адміністрації.
- супровідним листом Філії ДП «Укрдержекспертиза» у Львівській області від 13.10.2015 року №273 / Том 5, а. с. 237/;
- наказом №26-ОС від 18.04.2008 року про призначення директором філії Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба Української державної будівельної експертизи» у Львівській області ОСОБА_4 /Том 5, а. с. 23/;
- довіреністю Державного підприємства «Спеціалізована державна експертна організація - Центральна служба української державної будівельної експертизи» ДП «Укрдержбудекспертиза» №12-15 від 02.01.2015 року /Том 5, а. с. 239/;
- посадовою інструкцією провідного експерта архітектурно-будівельного відділу Філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області /Том 5, а. с. 240-241/;
-посадовою інструкцією головного експерта технічного відділу Філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області /Том 5, а. с. 242-243/;
- наказом директора Філії «Укрдержбудекспертиза» у Львівській області» ОСОБА_12 №8-к від 24.07.2008 року про прийняття на роботу /Том 5, а. с. 244/;
- висновком №1982 інженерно-технічної експертизи від 29.11.2013 року з якого вбачається, що державна будівельна експертиза проекту проводить перевірку проектно-кошторисної документації на виявлення помилок які міг допустити як проектувальник так і замовник. Проведення, затвердження та погодження держаної експертизи проекту будівництва стадіону по вулиці Стрийській-Кільцевій у м. Львові, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, розробленого компанією ALPINE BAU GMBN обов'язкове. Комплексний висновок Державної експертизи 2008.№365КБ по проекту «Будівництво стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. Львові» від 07 серпня 2008 та Позитивний комплексний висновок державної експертизи 2008.№365/1 по проекту перезатвердження «Будівництва стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. Львові» не відповідають вимогам Державних будівельних норм України (ДБН), що діяли на час проведення даних експертиз, а саме в частині показників вартості проектно-вишукувальних робіт. Відповідно вимог ДБН Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для, що здійснюється на території України» вартість проектно-вишукувальних робіт по будівництву стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. Львові», повинна була становити 10611,476 тис. грн. (без ПДВ). З врахуванням ПДВ ця вартість становитиме 12733,771 тис. грн. Фактично у Позитивному комплексному висновку державної експертизи 2008.№365/1 вартість проектно-вишукувальних робіт (без ПДВ) складає 46643,277 тис. грн. З ПДВ ця сума становить 55971.932 грн. Адаптація проекту будівництва це прив'язка до конкретних умов ділянки під будівництво. Адаптацію проекту проводять самі проектні установи які виконують проект. ТзОВ «Арніка» проведено адаптацію проекту будівництва стадіону на вулиці Стрийській-Кільцевій у м. Львові, розробленого компанією ALPINE BAU GMBN, без дотримання ДБН України, а саме в частині вартості проектно-вишукувальних робіт. Зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва стадіону на вул. Стрийська-Кільцева у м. Львові складений в поточних цінах станом на 31.07.2008 року на суму в розмірі 670 013,309 грн. В главі 12 «Проектні та вишукувальні роботи» кошторисна вартість проектних робіт відображена в сумі 30 млн. грн., що з врахуванням ПДВ становитиме 36,0 млн. грн. У Позитивному комплексному висновку державної експертизи 2008.№365/1 вартість проектно-вишукувальних робіт (без ПДВ) складає 46643,277 грн. З ПДВ ця сума становить 55971.932 грн. Відповідно вимог ДБН Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для, що здійснюється на території України» вартість проектно-вишукувальних робіт по будівництву стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. Львові», повинна була становити 10611,476 грн. (без ПДВ). З врахуванням ПДВ ця вартість становитиме 12733,771 грн. Вартість проектних робіт та розробки проектно-кошторисної документації регламентується ДБН Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для, що здійснюється на території України , який не передбачає будівельних вимог до порядку визначення вартості проектних робіт, що виконуються за межами території України, а тому неможливо у відповідності до Державних Будівельних Норм України визначити якою була б вартість розробки проектно-кошторисної документації, чи готового проекту для будівництва стадіону на вулиці Стрийській-Кільцевій у м. Львові за межами території України /Том 1, а. с.82-89/;
- висновком №708 судової будівельно-технічної експертизи від 01.06.2011 року згідно з яким вартість проектних робіт та розробки проектно-кошторисної документації для будівництва стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі в м. Львові в сумі 37740292,31 грн. не відповідає вимогам Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України», затверджених наказом Держбуду України від 14.12.2000 року №285. Вартість виготовлення проектно-кошторисної документації, чи вартість закупівлі готового проекту даного об'єкту забудови, у відповідності до вимог «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України» ОСОБА_27 повинна становити 10611,476 тис. грн. (десять мільйонів шістсот одинадцять тисяч чотириста сімдесят шість) гривень без ПДВ., відповідно з ПДВ 12733,771 тис. грн. Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України» передбачено наступне: тверді - це договірні ціни, які є незмінними на весь період проектування і можуть уточнюватись тільки в таких випадках; замовник змінює архітектурно-планувальне завдання, що викликає зміну обсягів проектування та їх вартості; в процесі виконання робіт виявлені беззаперечні помилки, не встановлені на стадії складання ціни претендента; виникають обставини непереборної сили - надзвичайні обставини та події, які не можуть бути передбачені сторонами під час укладання договору (контракту). Динамічні - це договірні ціни, які є відкритими і можуть уточнюватися протягом всього терміну проектування. При цьому маса прибутку, визначена на стадії узгодження договірної ціни, не уточнюється, за винятком випадків, наведених у п. 4.9.1. При укладенні відповідних договорів зазначається документ, покладений в основу визначення вартісних показників: позначається вид договірної ціни: тверда або динамічна; порядок та терміни уточнення договірної" фінансування та розрахунків за обсяги виконаних робіт; гарантії замовника та проектної організації тощо. Питання вартості проектних робіт та розробки проектно-кошторисної документації, чи готового проекту, для будівництва стадіону на вул. Стрийській - Кільцевій дорозі в м. Львові у разі виконання проектних робіт, чи закупівлі виготовленого проекту за межами території України не вирішується судовою будівельно-технічною експертизою. Розмір і порядок виплати авторської винагороди за створення і використання твору встановлюється в авторському договорі або у договорах, що укладаються за дорученням суб'єктів авторського права організаціями колективного управління з особами, які використовують твори /Том 1, а. с. 91-97/;
-експертним звітом щодо розгляду проектної документації (позитивним) проекту «Будівництво стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі у м. Львові» (корегування) та додатком до нього /Том 1, а. с. 150-155/;
-позитивним висновком №00-0140-11/АБ комплексної державної експертизи щодо корегування проекту «Будівництво стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі у м. Львові» від 30.06.2011 року /Том 1, а. с. 156-158/;
-позитивним висновком №14-02376-10 комплексної державної експертизи щодо проекту «Будівництво стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі у м. Львові» (коригування) від 29.12.2010 року /Том 1, а. с. 159-161/;
-позитивним комплексним висновком державної експертизи №14-00413-10/1 по проекту «Будівництво стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі у м. Львові» (коригування) від 25.05.2010 року та додатком до нього /Том 1, а. с. 162-169/;
-зведенням витрат складеним в поточних цінах станом на 21.01.2012 року /Том 1, а. с. 206-212/;
-експертним звітом щодо розгляду проектної документації (позитивним) проекту «Будівництво стадіону на вул. Стрийській - кільцевій дорозі у м. Львові» (коригування) №00-0038-12/ЦБ від 21.03.2012 року та додатком до нього / Том 1, а. с. 213-220/;
-висновком експерта №493 додаткової судової будівельно-технічної експертизи від 31.05.2019 року з якого вбачається, що експертиза, що проводиться ДП «Укрдержбудекспертиза», є завершальним етапом розроблення проектів будівництва, тобто здійснюється до затвердження проекту і не може вплинути на рішення замовника про вибір проектанта на виготовлення проекту в т.ч і проекту «Будівництво стадіону на вулиці Стрийській-Кільцевій у м. Львові». Повторна експертиза проекту будівництва проводиться після його доопрацювання у зв'язку з необхідністю зміни проектних рішень та/або у зв'язку із зміною державних будівельних норм, та/або вихідних даних щодо проектування і також проводиться до затвердження проекту і не може вплинути на рішення замовника про вибір проектанта на виготовлення проекту в т.ч і проекту «Будівництво стадіону на вулиці Стрийській-Кільцевій у м. Львові». Запроектувати стадіон тільки згідно нормативного документа ДБН В.2.2-13- 2003 «Будинки і споруди. Спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди» не вбачається можливим. Вартість проектних робіт по вже реалізованому проекту будівництва стадіону по вулиці Стрийській-Кільцевій у м. Львові (проект аналог) за розрахунком вартості проектних робіт за нормами встановленими в Додатку №1 ДБН Д.1.1-7-2000 «Усереднені відсоткові показники вартості проектних робіт при індивідуальному проектуванні будівель, споруд і комплексів житла і соціальної сфери на конкретних ділянках станом на 01.04.2008 р.» з врахуванням дійсної вартості будівельно-монтажних робіт будівництва стадіону по наданому на кошторисному розрахунку вартості будівництва, складеному станом на 20.01.2012 рік» становить: 55122,712 грн. без ПДВ та 66147,2544 тис. грн.. з ПДВ. Усереднені відсоткові показники вартості проектних робіт, які були передбачені ДБН Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України» Додаток 1 і діяли на час проплати Львівською міською радою (платіжне доручення №596 від 01.09.2009 року) за проект по будівництву стадіону та станом на час завершення будівельно-монтажних робіт (по наданих на дослідження зведених кошторисних розрахунках вартості будівництва від 20 січня 2012 року), не змінилися. ДБНом Д.1.1-7-2000 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт для будівництва, що здійснюється на території України» не передбачено вимог щодо включення (не включення) у вартість проектних робіт паушального платежу. Паушальний платіж - це виплата ліцензіарові визначеної зафіксованої в договорі суми ще до початку масового випуску ліцензійної продукції в даному випадку це є проект /Том 1, а. с. 221-225/.
Показаннями експерта ОСОБА_28 , яка ствердила в суді, що на стадії проекту споруди ще не було побудовано, тому відповідно до вихідних даних наданих слідчими було надано один висновок, а по вихідних даних суду - інший висновок. Була адаптація проекту з-за кордону до наших умов. Суперечностей між висновками немає. У вартості зазначеній у проектно-кошторисній документації була різниця.
Дії обвинуваченого ОСОБА_4 органом обвинувачення кваліфіковано за ч. 2 ст. 367 КК України, як неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Обвинувачений ОСОБА_4 вину у предявленому обвинуваченні заперечив та пояснив суду, що в його діях відсутні подія та склад злочину, оскільки погоджений ним висновок щодо кошторису проекту будівництва стадіону на Стрийській - кільцевій дорозі у м. Львові законний, до тяжких наслідків не привів, на девять мільйонів гривень менше від ринкової вартості. Висновок грунтувався на відповідних актах: рішеннях Виконавчого комітету Львівської міської ради про проектування та будівництво Управлінням капітального будівництва Департаменту житлового господарства та інфраструктури стадіону на Стрийській - кільцевій дорозі, договорами про визначення вартості проекту будівництва стадіону, зокрема договорами між Управлінням капітального будівництва департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та компанією ALPINE BAU GMBN (Austria), що були визначальними, тощо.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_5 заявила клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, провадження у справі просить закрити.
Прокурор проти задоволення клопотання захисника про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття провадження у справі не заперечила, покликаючись на права обвинуваченого.
Обвинувачений ОСОБА_4 підтримав клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, наслідки закриття кримінального провадження на підставі ч.1 ст.49 КК України йому розяснено, із звільненням його від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, та закриттям кримінального провадження на підставі ч.1 ст.49 КК України погоджується, провадження у справі просить закрити.
Частиною 1 ст.285 КПК України встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно ч.1,ч.4 ст.286 КК України, звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч.3 ст.288 КК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст.49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання чинності вироком суду законної сили минули встановлені законом строки, обчислення яких призупиняється в разі ухилення особи, яка вчинила злочин від слідства та суду та переривається у випадку скоєння зазначеною особою нового злочину.
Заслухавши думку прокурора, захисника та обвинуваченого, які не заперечили щодо заявленого захисником клопотання, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що клопотання є підставне та підлягає до задоволення, оскільки строки давності притягнення до кримінальної відповідальності закінчились, обвинуваченого, на підставі ст.49 КК України, слід звільнити від кримінальної відповідальності, справу провадженням належить закрити.
Суд переконався, що обвинувачений розуміє положення ст.285 КПК України, йому роз'яснено суть обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності, право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Цивільний позов Прокуратури Львівської обласної в інтересах Львівської міської ради до ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, у зв'язку з закриттям провадження у справі, слід залишити без розгляду.
Згідно правового висновку, викладеного в постанові Верховного Суду від 12.09.2022 року, справа № 203/241/17, якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування, та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави.
Відтак процесуальні витрати в цій справі слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 284-286, 288, 371, 372 КПК України , ст.ст. 49, 74 КК України, суд ,-
ОСОБА_4 звільнити від кримінальної відповідальності на підставі ч.1 ст.49 КК України за скоєння злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України закрити у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Запобіжний захід ОСОБА_4 залишити необраним.
Цивільний позов Прокуратури Львівської обласної в інтересах Львівської міської ради до ОСОБА_4 про відшкодування шкоди, у зв'язку з закриттям провадження у справі, залишити без розгляду.
Процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування, та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження за проведення судової інженерно-технічної, судової будівельно-технічної, додаткової судової будівельно-технічної експертиз віднести на рахунок держави.
На ухвалу суду може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення
Головуючий суддя ОСОБА_1 .