25 травня 2026 року м. ЛьвівСправа № 300/7828/24 пров. № А/857/49021/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Боршовського Т.І.,
суддів Гінди О.М.,
Заверухи О.Б.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 року у справі № 300/7828/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
суддя в 1-й інстанції - Гомельчук С.В.,
час ухвалення рішення - 05 листопада 2025 року,
місце ухвалення рішення - м. Івано-Франківськ,
дата складення повного тексту рішення - не зазначено.
І. Короткий зміст вимог.
ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду першої інстанції із заявою в порядку статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), в якій просив змінити спосіб і порядок виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 300/7828/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі також - відповідач) на користь ОСОБА_1 різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії - 555478,04 грн.
Заява мотивована тим, що відповідачем тривалий час не виконується рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 300/7828/24 в частині виплати заборгованості з пенсії в розмірі 555478,04 грн, що є, на думку позивача, самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання вказаного судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
ІІ. Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 року заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення задоволено.
Змінено спосіб і порядок виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 300/7828/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 перерахованої та невиплаченої суми пенсії у розмірі 555478,04 грн (п'ятсот п'ятдесят п'ять тисяч чотириста сімдесят вісім гривень чотири копійки).
Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 300/7828/24, яке набрало законної сили, на момент звернення позивача із заявою про зміну способу і порядку виконання відповідачем не виконано в повному обсязі, оскільки позивачу не виплачена доплата за період з 01.12.2019 по 31.01.2025 у розмірі 555478,04 грн.
ІІІ. Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погоджуючись з вказаною ухвалою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана ухвала постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права і підлягає скасуванню. Покликається на те, що Головним управлінням на виконання рішення суду проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу. Різниця між перерахованим і фактично виплаченим розміром пенсії за період з 01.12.2019 по 31.01.2025 в сумі 555478,04 гривень внесена до Реєстру судових рішень Пенсійного фонду України, виплата за яким буде проведена за наявності фінансування з Державного бюджету України. Вважає, що Головним управлінням добровільно вчинено весь обсяг дій і прийнято достатньо правових рішень, які забезпечили виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 300/7828/24. Звертає увагу суду, що у даному випадку задоволення вимоги заявника фактично змінює зміст та суть раніше ухваленого по справі судового рішення.
ІV. Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.
Позивач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався. Суд на підставі частини четвертої статті 304 КАС України дійшов висновку, що відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
V. Обставини справи, встановлені судами.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 300/7828/24 позов задоволено повністю. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях довідки від 29.08.2024 №19 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання судового рішення Головне управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Доплата пенсії, обчислена на виконання судового рішення за період з 01.12.2019 по 31.01.2025, становить 555478,04 грн, що підтверджується листом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 01.10.2025 № 8312-7568/Ш-02/8-0900/25 та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії, що містяться в матеріалах справи.
У зв'язку з тим, що рішення суду в частині виплати нарахованої доплати за період з 01.12.2019 по 31.01.2025 у розмірі 555478,04 грн не виконано, позивачем 17.10.2025 подано до суду першої інстанції заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 300/7828/24.
VI. Релевантні джерела права та акти їхнього застосування.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Законом України від 21 листопада 2024 року № 4094-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі також - Закон № 4094-ІХ), який набрав чинності 19.12.2024, внесені зміни до розділу 4 КАС України «Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах».
Також Законом № 4094-ІХ КАС України доповнений статтями 3821 - 3823.
На підставі частини дев'ятої статті 3823 КАС України суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.
Положеннями абзацу першого частини першої статті 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Положення частини третьої статті 378 КАС України на підставі Закону № 4094-IX були доповнені абзацом другим такого змісту: «Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.».
VII. Позиція суду апеляційної інстанції.
Суд першої інстанції, постановляючи оскаржувану ухвалу у цій справі, дійшов висновку про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 300/7828/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 перерахованої та невиплаченої суми пенсії у розмірі 555478,04 грн.
Колегія суддів апеляційного суду вважає вказаний висновок суду першої інстанції правильним.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виконало рішення суду в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі виданої Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях довідки від 29.08.2024 № 19 про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Разом з тим, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 300/7828/24, яке набрало законної сили, відповідачем не виконане в частині виплати суми доплати за період з 01.12.2019 по 31.01.2025 у розмірі 555478,04 грн через неналежне фінансування державою відповідних витрат, що істотно ускладнює виконання судового рішення.
Відтак, з огляду на тривале невиконання рішення суду у справі щодо проведення виплати позивачу заборгованості, наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання (відсутність фінансування виплат державою), процесуальний закон передбачає можливість зміни способу виконання із зобов'язання вчинити дії (перерахувати та виплатити) на стягнення конкретної нарахованої суми з боржника.
З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів вважає, що зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, оскільки сума заборгованості у розмірі 555478,04 грн є чітко визначеною та нарахованою самим відповідачем.
Отже, суд першої інстанції обґрунтовано здійснив заміну невиконаного зобов'язання з «нарахувати та виплатити» кошти на «стягнути» ці кошти з ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для забезпечення належної реалізації права позивача.
Таке правозастосування місцевим судом статті 378 КАС України до спірних відносин відповідає правовому висновку Верховного Суду, зробленому в постанові від 28 жовтня 2025 у справі № 380/7706/22, яка враховується судом апеляційної інстанції під час розгляду цієї апеляційної скарги.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на те, що апеляційний суд визнав доводи апеляційної скарги помилковими та такими, що не спростовують висновки суду першої інстанції, то апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.
За правилами статті 139 КАС України понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги належить покласти на апелянта.
Керуючись ст. 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2025 року у справі № 300/7828/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т. І. Боршовський
судді О. М. Гінда
О. Б. Заверуха
Повне судове рішення складено 25.05.26