2-а-204/11
04.02.2011 року Тростянецький районний суд Сумської області в складі: головуючої судді -Литовченко Н.О., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Тростянець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області про визнання дій неправомірними та забов"язати вчинити певні дії,
ОСОБА_1 25.01.2011р. звернувся до суду з позовною заявою до УПФ в Тростянецькому районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача, як дитині війни, відповідно до встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в якій зазначає, що він є дитиною війни та має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Відповідно до постанови Тростянецького районного суду від 18.02.2009р. та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2009р., Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі Сумської області зобов'язано нарахувати позивачеві, як дитині війни, доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та з 22.05.2008р. і довічно. Управлінням Пенсійного Фонду України нараховується та виплачується доплата до пенсії, але не в повному розмірі, передбаченому ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, виходячи із встановленого розміру мінімальної пенсії за віком. Так, розмір мінімальної пенсії був визначений відповідачем на час винесення ухвали суду, тобто станом на 27.05.2009 року, та ним призначено до виплати по 149 грн. 40 коп. щомісячно. Однак відповідно до ч.3 ст.42 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно підвищується і розмір пенсії. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, після прийняття рішення суду на користь позивача був неодноразово підвищений законами України, однак такі підвищення відповідачем не враховані. Позивач вважає, що його права порушені та просить визнати бездіяльність посадових осіб УПФ України в Тростянецькому районі неправомірною, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок розміру щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, відповідно до вимог ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та ч.1 ст.2 Закону України “Про прожитковий мінімум”, виходячи із розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з листопада 2009р., зобов'язати відповідача в разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, затвердженого Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, здійснювати перерахунок розміру пенсії з дня його встановлення.
Відповідач позовні вимоги не визнав, подав письмове заперечення проти позову, де зазначив, що дітям війни пенсії мають підвищуватись на 30% мінімальної пенсії за віком, проте, відповідно до ст.7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, який передбачає механізм цих виплат, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Оскільки за рахунок інших джерел фінансування державна соціальна підтримка дітей війни не здійснюється, тому для стягнення сум з коштів Пенсійного фонду України відсутні правові підстави. У процесі формування бюджету Пенсійного фонду України було закладено фіксований розмір підвищення до пенсії особам, які мають статус дітей війни у 2007р. у розмірі 20,92грн., у 2008р. - у розмірі 48,05грн. Отже, кошти на виплату у повному розмірі підвищення до пенсії 30% мінімальної пенсії за віком не закладені до видаткової частини Держбюджету у 2007-2010р.р. Крім того, відсутній механізм врахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватись дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Відповідач вважає, що жодним із законів про пенсійне забезпечення не встановлено відповідний механізм та умови призначення, порядок фінансування таких підвищень до пенсії, тому виконання задекларованих норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни»для відповідача є неможливим.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм обставини.
Позивач є дитиною війни, що підтверджується посвідченням пенсіонера, де мається вказана відмітка (а.с.6).
Відповідно до Постанови Тростянецького районного суду від 18.02.2009р. та Ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2009р. було прийняте рішення зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та сплатити недоплачену суму підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. та з 22.05.2008 р.(а.с.8-12,16-17).
Із довідки, виданої Управлінням Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі вбачається, що позивачеві призначено до виплати доплату до пенсії як дитині війни у розмірі 149 грн. 40 коп., починаючи з січня 2009 року (а.с.7).
Відповідно до ст.6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії, або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, судом встановлено, що всупереч вимогам ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” та ст.22 Конституції України, соціальна грошова допомога за віком позивачеві виплачувалась не у повному обсязі.
Згідно ч.2 ст.3 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” державні гарантії, установлені дітям війни, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Як судом першої, так і судом апеляційної інстанції встановлено, що під час здійснення перерахунку пенсії позивачеві, як дитині війни, відповідач повинен визначити таку доплату виходячи з мінімального розміру пенсії, відповідно до ч.1 ст.28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Судом встановлено, що відповідач при нарахуванні позивачеві доплати до пенсії, як дитині війни, застосовує розмір прожиткового мінімуму 498 грн., та не здійснює перерахунок вказаної доплати в залежності від збільшення законодавчо встановленого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Вказані дії Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі не відповідають чинному законодавству.
Так, частиною 3 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Розмір прожиткового мінімуму щорічно встановлюється ЗУ “Про Державний бюджет України” на відповідний рік.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008 р. № 835-УІ ст. 54 передбачено, що у 2009 р. встановлений прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, а саме -498 грн.
20.10.2009 р. був прийнятий Закон України “Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” № 1646-УІ (набрав чинності 04.11.09 р.), яким установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність з 1 листопада 2009 року -у розмірі 573 грн.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” від 27.04.2010 р., який застосовується із 01.01.2010 р., встановлений у 2010 році прожитковий мінімум на одну особу, в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність з 1 січня -695 грн., з 1 квітня 706 грн., з 1 липня 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня 734 грн.
Отже, відповідач при здійсненні перерахунку пенсії позивача не врахував збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, оскільки для значної кількості громадян України пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачено чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня (ст. 48 Конституції України), який не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ч.3 ст.46 Конституції України), то звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається. Зупинення його дії можливе за умови введення відповідно до п.31 ч.1 ст.85, п.19 ч.1 ст.92 Конституції України надзвичайного стану (ст.64 Конституції України) (Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Відповідно до ч. 1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи, або інтереси.
Крім того, безпідставним є посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначеної допомоги до пенсії, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст.46 Конституції України та зазначеною нормою Закону.
Суд також вважає, що не заслуговують на увагу доводи відповідача щодо невизначеності на законодавчому рівні питання відносно органу, на який покладено обов'язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам, які мають статус дитини війни.
Відповідно до ст.7 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни”, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Крім того, відповідно до ч.2 ст.87 ЗУ “Про пенсійне забезпечення” суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає, або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Керуючись ст.ст. 7, 11, 70, 71, 160-163, 183-2 КАС України, суд -
Адміністративний позов задоволено повністю .
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі Сумської області щодо невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії відповідно до вимог ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни” в залежності від встановленого прожиткового мінімуму і мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Тростянецькому районі Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , як дитині війни, з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідно до ч.1 ст.2 ЗУ Про прожитковий мінімум”, з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01 листопада 2009 року по день постановлення рішення суду, з урахуванням проведених виплат, і в подальшому здійснювати перерахунок пенсії з дня встановлення законами України нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк апеляційної скарги, з подачею її копій до апеляційної інстанції.
Суддя Н. О. Литовченко