Рішення від 22.05.2026 по справі 280/2204/26

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 травня 2026 року Справа № 280/2204/26 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )

про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

16.03.2026 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1), Військової частини НОМЕР_3 (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 "Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією» в частині, що стосується ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) в частині, що стосується зарахування на військову службу за призовом у воєнний час ОСОБА_1 ;

зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 виключити зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_3 та звільнити з військової служби ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зокрема зазначив, що співробітниками поліції вчинено незаконне затримання позивача (ст. 371 КК України), незаконне позбавлення волі (146 КК України), лікарем швидкої допомоги вчинено кримінальне правопорушення, передбачене ст. 139 КК України - Ненадання допомоги хворому медичним працівником. Ці всі правопорушення призвели до незаконних дій ТЦК та СП, що виразились не у розгляді матеріалів про адміністративне правопорушення, а у примусовій мобілізації позивача. Вважає, що примусове доставления ппозивача, який не мав статусу порушника військового обліку до ІНФОРМАЦІЯ_3 та подальша примусова мобілізація є незаконними, як наслідок наказ про мобілізацію позивача та подальший наказ про зарахування його до списків військової частини є незаконними. Просить позов задовольнити.

Відповідач 1 надав відзив в якому зазначив, що 02.02.2026 року на громадянина ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП № 112 та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_4 , з метою уточнення даних. Згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відсутня інформація про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, з підстав визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізація» та відсутні дані про бронювання ОСОБА_1 , як на дату постановки на військовий облік та дату призову на військову службу, тому відповідач 1 діяв в межах закону. Просить відмовити у задоволення позову.

Відповідач 2 у відзиві зазначив, що беручи до уваги викладене вище, вважає військову частину НОМЕР_3 неналежним відповідачем по справі , оскільки залучення військової частини НОМЕР_3 у якості відповідача по справі є передчасним, тому що наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 «Про призов військовозобов'язаних сержантського та солдатського складу до Збройних Сил України за загальною мобілізацією» в частині, що стосується ОСОБА_1 на даний час не визнаний протиправним та не скасований. Підсумовуючи всі наведені у відзиві факти, вважає позовні вимоги позивача до військової частини НОМЕР_3 безпідставними та такими , що суперечать фактичним обставинам справи, а отже врони не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 23.03.2026 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до «Резерв+» :станом на 02.02.2026 перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 ; 24.05.2024 «дата уточнення даних, дані уточнено своєчасно»; «підстава зняття/виключення (абю3 п.2 ч.5ст37) мобілізація, які призвані чи прийняті на військову службу» , 02.02.2026 пройшов ВЛК, «придатний», 02.02.2026 взятий на облік, категорія «не військовозобов'язаний».

До матеріалів справи бу долучений відеодоказ з якого судом встановлено, що працівники поліції затримали позивач у стані алкогольного сп'яніння, виписали штрафи та після того як позивач надав скріншот з «Резерв+» з якого неможливо було встановити достовірно дотримання мобілізаційних правил направилися до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З відеодоказу судом встановлено, що працівниками поліції 02.02.2026 року на громадянина ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП № 112 та доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_7 , з метою уточнення дани

Згідно інформації з «Резерв +» відсутня інформація про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, з підстав визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізація» та відсутні дані про бронювання ОСОБА_1 , як на дату постановки на військовий облік та дату призову на військову службу

З листа від 10.02.2026 №02-37/1/0379, судом встановлено, що представнику позивача направлялася довідка ВЛК Комунального некомерційного підприємства «Клініка «Сімейний Лікар» ШСР ЗО ЗР від 02.02.2026 №2026-0202-1305-4559-0 відповідно до якої ОСОБА_1 було визнано придатним до військової служби за статтею графи II згідно до Розкладу хвороб Наказу МО України №402 від 14.08.2008.

Довідку суду надано не було.

Зі скарги на Рішення ВЛК яке оформлено наведеною вище довідкою, судом встановлено, що вона оскаржувалася до Центральної військово лікарської комісії.

Результати розгляду суду надані не були.

Відповідно до Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 № 290 від 02.02.2026 про призов ОСОБА_1 призваний на військову службу та направлений для подальшого проходження військової служби до в/ч НОМЕР_5 .

Відповідно до Наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 02.02.2026 №35 ОСОБА_1 зараховано з 02.02.2026 до списків особового складу частини на посаду «старший солдат».

На час розгляду справи позивач проходить службу у в/ч НОМЕР_3 та згідно Наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 25.02.2026 №61 позивач вибув на лікування. Перебування на лікування підтверджується довідкою від 25.03.2026 (а.с.55-56).

Позивач вважає протиправними накази відповідачів про призов позивача на військову службу під час мобілізації та про його зарахування до списків особового складу військової частини, що слугувало підставою для звернення до суду із адміністративним позовом (позовною заявою) з метою захисту своїх прав та інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Абзацом 4 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону №3543-XII зміст мобілізаційної підготовки становить, зокрема, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.

Органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, відповідно до пункту 1 Положення "Про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

За змістом п.8 Положення №154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом (…)

Отже суд зазначає, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та які при цьому не мають права на відстрочку від такого призову, в тому числі з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до ч.3 ст. 22 Закону № 3543-XII у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Відповідно до ч. 6 ст. 22 Закону № 3543-XII у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Аналогічна норма закріплена пунктом 25 Постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період».

Відповідно до п.2 Порядку № 560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу" та цим Порядком.

Згідно п.6 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

Пунктом 22 Порядку № 560 встановлено, що резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.

Відповідно до п.28 Порядку №560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Також п. 30-2, 31 Порядку №560 повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть:

друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення;

друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.

Повістки мають право вручати: представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

Відповідно до ч. 13 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд, крім випадків, передбачених цим Законом. Порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ затверджене наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.08 , зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800 визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу (в редакції чинній на момент проходження ВЛК).

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Відповідно п.2-4 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на базову військову службу, визначеного указом Президента України.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів у паперовій формі, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Громадяни, які ухиляються від військового обліку, навчальних (перевірочних) або спеціальних зборів, від призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, несуть кримінальну відповідальність.

Судом встановлено, що згідно відомостей з витягу військово-облікового документа з застосунку "Резерв+», позивач уточнив свої дані 29.05.2024 року «Дані уточнено вчасно».

Оскільки позивач не надав на вимогу поліцейських військово-обліковий документ, а надав скріншот з «Резерв+», з якого достовірно перевірити інформацію не є можливим та який не є документом встановленого чинними нормативно-правовими актами України зразка, відповідно позивачем не були дотримані вимоги ч. 6 ст. 22 Закону № 3543-XII і останній був доставлений для складання протоколу.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що предметом даного спору не є протиправність дій поліції, а предметом спору у даній справі є незаконний призов на військову службу під час мобілізації позивача.

Наведені обставини не спростовують обов'язку територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки вчиняти заходи визначені законом щодо призову на військову службу, так як саме вони забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Суд не погоджується з аргументом позивача, що в даному випадку відбувалося примусове доставлення, з огляду на не пред'явлення військово-облікового документа позивачем на вимогу поліції.

Зокрема, наведені обставини не змінюють факту можливого призову позивача.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач на момент прийняття Наказу про призов не був заброньований та не мав права на відстрочку, тому позивач міг бути призваний на військову службу під час мобілізації.

Також судом встановлено з «Резерв+», що 02.02.2026 позивач пройшов ВЛК, та в подальшому позивач оскаржив висновок ВЛК до Центральної ВЛК, однак доказів скасування довідки ВЛК від 02.02.2026, суду надано не було.

З огляду на викладе вище, судом не встановлено протиправних дій зі сторони відповідача 1, відповідно позовна вимога у цій частині не підлягає задоволенню.

З огляду на те, що друга позовна вимога до відповідача 2 є похідною, отже у цій частині позовні вимоги також не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Так як у задоволенні позовних вимог відмовлено, відповідно розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )-відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 22.05.2026.

Суддя О.В. Конишева