25 травня 2026 року о/об 10 год. 00 хв.Справа № 280/1429/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Асоціації фермерських господарств "АГРО" (вул.Горького, буд.28, с.Червоне Поле, Бердянський район, Запорізька область, 71170; код ЄДРПОУ 22136898)
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Асоціації фермерських господарств "АГРО" (надалі - позивач, АФГ "АГРО") до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізької області від 22.07.2021 за №00100190901, яким Асоціації фермерських господарств "АГРО" нарахована штрафна фінансова санкція в розмірі 590000,00 грн.
У позові зазначено наступне. На підставі Акту перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.07.2021 за №00100190901 із посиланням на порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 п.12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України в частині не обладнання та не реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів - лічильників рівня пального у резервуарі в законодавчо встановлені строки. На підставі абз.1, абз.2 п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України позивачу нараховано грошові зобов'язання на суму 40000,00 грн. (2 х 20000,00 грн.) та на підставі абз.3, абз.4 п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України нараховано грошові зобов'язання на суму 550000,00 грн. (11 х 50000,00 грн.). Отже згідно ППР №00100190901 розмір фінансової санкції: 590000,00 грн. Не погоджуючись із судженнями та висновками наведеними в Акті перевірки №4746/08-01-07-19/22136898 та у податковому повідомленні-рішенні №00100190901 позивачем складено та направлено до Державної податкової служби України Скаргу №04/08-03 від 04.08.2021 (в порядку, передбаченому ст.56 Податкового кодексу України) на податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 22 .07.2021 за №00100190901. Позивачем засобами поштового зв'язку 30.12.2021 було отримано від Державної податкової служби України Рішення про результати розгляду скарги (вих.№28710/6/99-00-06-03-02-06 від 22.12.2021), яким було залишено Скаргу без задоволення. Платник податків не згоден із висновками і підставами, викладеними в ППР та РОЗРАХУНКУ штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) до податкового повідомлення рішення від 22.07.2021 за №00100190901, винесеного по акту документальної планової виїзної перевірки від 11.06.2021 за №4746/08-01-07-19/22136898 з урахуванням розгляду заперечень від 19.07.2021 за №43588/6/08-01-01-19.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Перевіркою (акт від 11.06.2021 за №4746/08-01-07-19/22136898 з урахуванням розгляду заперечень №43588/6/08-01-07-19 від 19.07.2021) встановлено порушення АФГ «АГРО» в частині порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, п.12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України, в частині не обладнання та не реєстрації Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в законодавчо встановлені строки на акцизному складі за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с.Трояни, пров.Промисловий, 5 (уніфікований номер акцизного складу - 1008873). Згідно наданих до перевірки документів, баз даних ІС «Податковий блок», ІС «Архів електронної звітності», Єдиного ліцензійного реєстру та документів, які додані до заяви на отримання ліцензії, що визначені законодавством, встановлено наступне. Головним управлінням Держпраці у Запорізькій області видано Дозвіл від 16.02.2016 за №017.16.23 терміном дії з 16.02.2016 по 16.02.2021, відповідно до якого АФГ «АГРО» (код ЄДРПОУ 22136898) дозволяється експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки - устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням небезпечних речовин, а саме: резервуари підземні сталеві горизонтальні 1996р.в., Україна, - ємністю 15куб.м. кожний - 7 од.; - ємністю 20,5куб.м. кожний - 2 од.; - ємністю 22куб.м. кожний - 5 од.; - ємністю 48куб.м. кожний - 6 од.; - ємністю 60куб.м. кожний - 1 од.; - ємністю 70куб.м. кожний - 1 од.; - ємністю 80куб.м. кожний - 4 од., Адреса розташування устаткування: Запорізька обл., Бердянський р-н., с.Червоне Поле, вул.Леніна, 1; Запорізька обл., Бердянський р-н., с.Новасилівка, пров.Підгірний, 1-А; Запорізька обл., Бердянський р-н., с.Трояни, пров.Промисловий, 5. АФГ «АГРО» (код ЄДРПОУ 22136898) за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с.Трояни, пров.Промисловий, 5, зареєстровано акцизний склад - Паливний склад, номер запису в реєстрі - 13549, ідентифікатор об'єкта оподаткування - 38400007, Уніфікований номер акцизного складу - 1008873. Відповідно акту Державної приймальної комісії про приймання в експлуатацію закінченого об'єкта будівництва від 22.12.1998, за адресою в с.Трояни Бердянського району розташовані ємності металеві (резервуари) підземні в кількості 10 шт. для зберігання нафтопродуктів (паливний склад АФГ «АГРО». Рішенням Виконавчого комітету Андріївської сільської ради від 21.12.2009 за №85 присвоєно поштову адресу: с.Трояни, пров.Промисловий, 5. До перевірки надано технічне обстеження, градуювальні таблиці та технічні паспорти резервуару (місце встановлення: АФГ «АГРО» с.Трояни, пров.Промисловий, 5) в кількості 10 од., паспорти на рівнемір магнітострикційний «Navitrack MLS-01Ех» (в кількості 10 од.), свідоцтва про приймання, сертифікат перевірки типу від 07.05.2020, сертифікат відповідності від 02.09.2020, паспорти на лічильник витратомір в кількості 3 од.). Відповідно даних Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників АФГ «АГРО» (код ЄДРПОУ 22136898) по акцизному складу - Паливний склад, номер запису в реєстрі - 13549, ідентифікатор об'єкта оподаткування - 38400007, Уніфікований номер акцизного складу - 1008873. Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (форма J0210301) надано 14.12.2020 за №9331916666 (основна). В своїх запереченнях (вх.№55841/6 від 05.07.2021) АФГ «АГРО» зазначило про виведення з експлуатації у зв'язку із консервацією основних засобів 30.06.2020 та до заперечень додано копії актів виведення з експлуатації у зв'язку з консервацією основних засобів та введення в експлуатацію у зв'язку з розконсервацією основних засобів. Інших документів (в т.ч. інвентарні картки основних засобів, відомості нарахування амортизації) ні до перевірки, ні до заперечень АФГ «АГРО» не надано. По рахунку 10 та 13 зазначені основні засоби - резервуари по акцизним складам не виділяються окремо. Відповідно даних СЕА РПСЕ в перевіряємому періоді здійснюються операції з придбання та реалізації пального та обліковується ліміт обсягу пального, в т.ч. станом на 30.06.2021: по акцизному складу №1008873 в кількості 212949,7л.
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 31.01.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 04.07.2022 провадження в адміністративній справі №280/1429/22 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/1565/21.
Ухвалою суду від 13.05.2026 поновлено провадження в адміністративній справі №280/1429/22 з 13.05.2026.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У період з 17.05.2021 по 28.05.2021 та з 31.05.2021 по 04.06.2021 ГУ ДПС у Запорізькій області проведена документальна планова виїзна перевірка АФГ "АГРО", за результатами якої складено Акт №4746/08-01-07-19/22136898 від 11.06.2021 (надалі - Акт перевірки №4746/08-01-07-19/22136898 від 11.06.2021) (т.1, а.с.16-101).
У висновку Акту перевірки №4746/08-01-07-19/22136898 від 11.06.2021 зазначено: «Перевіркою встановлено порушення АФГ "АГРО": … 9) пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, пункту 12 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України … в частині не обладнання та не реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в законодавчо встановлені строки: … - за адресою: Запорізька область, Бердянський район, с.Трояни, пров.Промисловий, 5 (уніфікований номер акцизного складу - 1008873) в період з 28.08.2020 до 13.12.2020 (включно) рівнемірів-лічильників на резервуарах для зберігання та відпуску пального в кількості 10 одиниць, відсутність позитивного результату повірки або оцінки відповідності витратомірів-лічильників на місці відпуску пального наливом з акцизного складу в кількості 3 одиниці. …».
Результатом розгляду ГУ ДПС у Запорізькій області Акту перевірки №4746/08-01-07-19/22136898 від 11.06.2021 стало прийняття 22.07.2021 відносно АФГ "АГРО" податкового повідомлення-рішення №00100190901, яким до АФГ "АГРО" за платежем «Адміністративні штрафи та інші санкції» застосовано штрафну (фінансову) санкцію на суму 590000 грн. 00 коп. (т.1, а.с.14-15).
У Розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) до податкового повідомлення-рішення від 22.07.2021 за №00100190901 винесеного по Акту документальної планової виїзної перевірки від 11.06.2021 за №4746/08-01-07-19/22136898, з урахуванням розгляду заперечень від 19.07.2021 за №43588/6/08-01-07-19, зазначено, що штрафні (фінансові) санкції (штраф) стосуються акцизного складу з уніфікованим номером 1008873 та підставами визначення відповідальності було: абз.1, абз.2 п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України (2 х 20000 грн. 00 коп. = 40000 грн. 00 коп.); абз.3, абз.4 п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України (11 х 50000 грн. 00 коп. = 550000 грн. 00 коп.).
Також, у Розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) до податкового повідомлення-рішення від 22.07.2021 за №00100190901 винесеного по Акту документальної планової виїзної перевірки від 11.06.2021 за №4746/08-01-07-19/22136898, з урахуванням розгляду заперечень від 19.07.2021 за №43588/6/08-01-07-19, зазначено: «… Примітка. За результатами акта фактичної перевірки АФГ «АГРО» (код ЄДРПОУ 22136898) №0577/08/01/32/22136898 від 28.08.2020, перевіряємий період з 01.07.2019 по 27.08.2020р., встановлено порушення ст.230.1.2 п.230.1 ст.230, п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України (не обладнання витратомірами-лічильниками (1 одиниця) та рівнемірами-лічильниками (10 одиниць) та їх не реєстрації в Єдиному державному реєстрі), прийнято ППР №0000420901 від 01.10.2020 та застосована штрафна санкція відповідно до абз.1, абз.2 п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України …».
У Рішенні Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 22.12.2021 за №28710/6/99-00-06-03-02-06 зазначено, зокрема: «… Відповідно до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового АФГ «АГРО» 01.03.2016 зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального в зазначеному реєстрі за №2163. Згідно з відомостями про пункти (склади, комплекси, станції, інші об'єкти) з реалізації пального, АФГ «АГРО» зареєстрував, зокрема, пункт з реалізації пального за адресою: Запорізька обл., Бердянський р-н., с.Трояни, пров.Промисловий, буд.5 (уніфікований номер акцизного складу - 1008873). Актом попередньої (фактичної) перевірки від 28.08.2020 №0577/08/01/32/22136898 встановлено необладнання акцизного складу №1008873 10 рівнемірами-лічильниками та 1 витратоміром-лічильником та застосовано штрафні санкції у розмірі 220000 грн. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників АФГ «АГРО» по акцизному складу - паливний склад, номер запису в реєстрі - 13549, ідентифікатор об'єкта оподаткування - 3840007, уніфікований номер акцизного складу - 1008873 Довідку про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (форма J0210301) надано 14.12.2020 за №9331916666 (основна). В довідці зазначено, що на акцизному складі установлено 10 резервуарів, які обладнано 10 рівнемірами-лічильниками та 3 витратомірами-лічильниками. Перевіркою встановлено, що АФГ «АГРО» не обладнано та відсутня реєстрація у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі - ЄДР) в законодавчо встановлені строки на акцизному складі за адресою: Запорізька обл., Бердянський р-н., с.Трояни, пров.Промисловий, буд.5 (уніфікований номер акцизного складу - 1008873) 10 рівнемірів-лічильників та 3 витратомірів-лічильників, всього 13 одиниць, чим порушено вимоги підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230, пункту 12 підрозділу 5 розділу ХХ Кодексу (в кількості 11 одиниць (повторне протягом року) та по 2 од. витратомірів-лічильників порушення встановлено вперше). За результатами розгляду матеріалів перевірки, Головним управління ДПС у Запорізькій області винесено ППР від 22.07.2021 №00100190901, яким до АФГ «АГРО» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 590000,00 грн. (2 х 20000 грн. + 11 х 50000 грн.) за необладнання та відсутність реєстрації в ЄДР в законодавчо встановлені строки. …» (т.2, а.с.19-22).
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №280/1565/21, яке набрало законної сили 13.06.2023, задоволено адміністративний позов Асоціації фермерських господарств “Агро» до Головного управління ДПС у Запорізькій області - визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0000420901 від 01 жовтня 2020 року (т.4, а.с.78).
При цьому, у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №280/1565/21 зазначено: «… Судом встановлено, що перевірка АФГ “Агро», за результатами якої складено акт перевірки від 28 серпня 2020 року за № 0577/08/01/32/22136898, проведена відповідачем на підставі наказу ГУ ДПС в Запорізькій області №1861 від 18 серпня 2020 року “Про проведення фактичної перевірки». Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2021 року у справі №280/7624/20, яке набрало законної сили 20 вересня 2022 року, скасовано наказ Головного управління ДПС в Запорізькій області №1861 від 18 серпня 2020 року “Про проведення фактичної перевірки» у зв'язку з відсутністю підстав для його прийняття. … Суд зазначає, що акт перевірки, отриманий в результаті документальної виїзної перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 КАС України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, якщо він одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Податкові повідомлення-рішення, прийняті за наслідками незаконної перевірки на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, не можуть вважатись правомірними та підлягають скасуванню. …».
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Відповідно до пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі. Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу. Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників. Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів. Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Згідно з п.12 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року; акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Як зазначено у п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового. Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
За матеріалами справи, у спірний період стаціонарні резервуари, розташовані на акцизному складі (уніфікований номер акцизного складу - 1008871), були виведені з експлуатації та законсервовані відповідно до: Наказу АФГ "АГРО" від 30.06.2020 за №30/06-01 «Про виведення з експлуатації акцизних складів та резервуарів» (т.2, 73); Наказу АФГ "АГРО" від 30.06.2020 за №30/06-02 «Про виведення з експлуатації акцизних складів» (т.2, 74); Акту виведення з експлуатації у зв'язку із консервацією основних засобів, затвердженого 30.06.2020 головою АФГ "АГРО" (т.2, а.с.75-76); Витяг щодо отримання в електронному вигляді повідомлення про результати зіставлення показників обігу та залишків пального та показників обсягів обігу спирту етилового в електронному вигляді за період з 28.08.2020 по 13.12.2020 (т.2, а.с.77); Витяг щодо отримання в електронному вигляді повідомлення про результати зіставлення показників обігу та залишків пального та показників обсягів обігу спирту етилового в електронному вигляді за період з 14.12.2020 по 31.03.2021 (т.2, а.с.78).
Відповідачем не надано до суду доказів введених в експлуатацію у період з 28.08.2020 по 13.12.2020 розташованих на акцизному складі (уніфікований номер акцизного складу - 1008871) стаціонарних резервуарів, їх експлуатацію.
Також, суд зазначає, що відповідальності за недотримання вказаного строку (не пізніше 1 січня 2020 року), тобто за несвоєчасне обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та їх реєстрацію в відповідному Єдиному державному реєстрі нормами Податкового кодексу України не передбачено.
Складом правопорушення, визначеного п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України, за яке передбачена штрафна санкція, є саме не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
Контролюючий орган, застосовуючи до позивача штрафні (фінансові) санкції, вказав про те, що АФГ «АГРО» було допущено порушення у вигляді не обладнання рівнемірами-лічильниками резервуарів для зберігання та відпуску пального у період з 28.08.2020 по 13.12.2020 на акцизному складі №1008873.
У свою чергу, перевірка проводилась контролюючим органом у період з 17.05.2021 по 28.05.2021 та з 31.05.2021 по 04.06.2021 і на зазначену дату контролюючим органом не встановлено фактів не обладнання рівнемірами-лічильниками резервуарів для зберігання та відпуску пального на акцизному складі №1008873 та/або використання такого акцизного складу для обігу пального.
Матеріали справи не містять доказів того, що позивачем акцизний склад використовувався до обладнання резервуарів для зберігання та відпуску пального витратомірами-лічильниками.
Враховуючи, що в ході перевірки контролюючим органом не було встановлено відсутності на дату перевірки на акцизному складі позивача рівнемірів/витратомірів -лічильників рівня нафтопродуктів, то є безпідставним притягнення позивача до відповідальності, передбаченої п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України, оскільки на момент перевірки обладнання було встановлено та зареєстровано.
Акт фактичної перевірки №0577/08/01/32/22136898 від 28.08.2020 згідно з рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №280/1565/21 «… не може визнаватися допустимим доказом у справі, якщо він одержаний з порушенням порядку, встановленого законом …».
Отже, суд вважає, що відповідачем не доведено вчинення позивачем порушення приписів пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, п.12 підрозділу 5 розділу ХХ Податкового кодексу України у період з 28.08.2020 до 13.12.2020 (включно) по акцизному складу з уніфікованим номером 1008873.
Крім того, з урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2023 у справі №280/1565/21 відсутнє повторне протягом року вчинення АФГ "АГРО" на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абз.1 п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Таким чином, застосування відповідачем до позивача штрафної (фінансової) санкції згідно з абз.3, абз.4 п.128-1.1 ст.128-1 Податкового кодексу України у сумі 550000,00 грн. - є протиправним.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №00100190901 від 22.07.2021 прийнято контролюючим органом не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом враховано висновки щодо застосування норм права, викладені, наприклад, у: постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 19.01.2023 у справі №580/9246/21 (адміністративне провадження №К/990/23381/22); постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі №280/1305/22.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки права та інтереси позивача були порушені ГУ ДПС у Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 8850 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву Асоціації фермерських господарств "АГРО" (вул.Горького, буд.28, с.Червоне Поле, Бердянський район, Запорізька область, 71170; код ЄДРПОУ 22136898) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізької області від 22.07.2021 за №00100190901, яким Асоціації фермерських господарств "АГРО" нарахована штрафна (фінансова) санкція на суму 590000 грн. 00 коп.
Стягнути на користь Асоціації фермерських господарств "АГРО" (вул.Горького, буд.28, с.Червоне Поле, Бердянський район, Запорізька область, 71170; код ЄДРПОУ 22136898) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 8850 грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 25.05.2026.
Суддя О.О. Прасов