Рішення від 25.05.2026 по справі 260/2082/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2026 рокум. Ужгород№ 260/2082/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , яким просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_3 щодо ненаправлення довідки за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. №413, яка є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військової частини НОМЕР_2 ;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 подати на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військової частини НОМЕР_2 довідку за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413, яка є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо нерозгляду заяви про надання статусу учасника бойових дій та неприйняття рішення стосовно надання/відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 розглянути заяву та надати статус учасника дій ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно довідки виданої командиром військової частини НОМЕР_3 від 27.10.2022 №2190 молодший сержант ОСОБА_1 безпосередньо приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій, Сумській та Луганській областях, забезпеченні їх здійсненні, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.

Представником позивача було направлено заяву про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Військової частини НОМЕР_2 , до якої було долучено всіх необхідні документи, в тому числі оригінал довідки за формою згідно з додатком 6, про що свідчить опис вкладення у цінний лист.

Однак, лист не було отримано військовою частиною НОМЕР_2 , у зв'язку з чим заява з додатками повернулась відправнику.

Відтак, виникла необхідність у направленні заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 через Міністерство оборони України.

Листом від 02.10.2024 року №1454_2_9165 військова частина НОМЕР_2 повідомила:

- «На адресу військової частини НОМЕР_2 по системі електронного документообігу Міністерства оборони України надійшов Ваш супровідний лист з матеріалами на надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 (в електронному вигляді).

У відповідності до вимог пункту 4, статті 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №413 на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій подається оригінал довідки визначеної додатком б цієї Постанови.

Враховуючи зазначене, прошу направити на адресу Комісії військової частини НОМЕР_2 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій оригінал Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ».

Представником Позивача було направлено заяву до Військової частини НОМЕР_3 з вимогою направити довідку командира військової частини НОМЕР_3 про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях, форма якої затверджена Постановою Кабміну № 413 до комісії з питань розгляду матеріалів для оформлення статусу учасника бойових дій військової частини НОМЕР_2 .

Листом від 27.01.2025 № 1467/89 не надано відповіді щодо того чи направить військова частина НОМЕР_3 довідку за формою згідно з додатком 6 до комісії з питань розгляду матеріалів для оформлення статусу учасника бойових дій військової частини НОМЕР_2 .

07.02.2025 представником позивача направлено заяву до військової частини НОМЕР_2 з вимогами: Витребувати довідку командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях, форма якої затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

Відповідь надійшла від Військової частини НОМЕР_3 , згідно якої:

«З урахуванням викладеного надати дублікат довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 13.02.2024 №765 стосовно громадянина ОСОБА_2 не виявляється за можливим».

Представник позивача зазначає, що Військова частина НОМЕР_2 направила заяву представника позивача від 07.02.2025 року на опрацювання та надання довідки за формою згідно з додатком 6 до військової частини НОМЕР_3 , однак військова частина НОМЕР_3 не виконала вимогу уповноваженої комісії, чим перешкоджає реалізації права на визнання учасником бойових дій ОСОБА_1 .

Представником Військової частини НОМЕР_3 до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого не погоджується із позовними вимогами та просить суд відмовити у задоволенні таких зокрема зазначаючи, що наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 24.02.2022 №1 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення молодшого сержанта запасу ОСОБА_1 , старшим стрільцем стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти військової частини НОМЕР_3 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_3 від 16.05.2023 №136 відповідно до пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» нижчепойменованих осіб рядового, сержантського (старшинського) складу військової частини НОМЕР_3 військової частини НОМЕР_1 військової частини НОМЕР_2 Сил територіальної оборони Збройних Сил України звільнено молодшого сержанта ОСОБА_1 , бойового медика протитанковий взводу роти вогневої підтримки з військової служби у запас.

Після звільнення позивач звернувся із запитом про надання йому довідки про безпосередню його участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. 13 лютого 2024 року за №765 Відповідачем -1 дана довідка була направлена Позивачу.

Отримавши відповідну довідку Позивач не був позбавлений права на самостійне звернутися з відповідним пакетом документів до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій для надання статусу учасника бойових дій.

В подальшому на адвокатський запит в інтересах Позивача про надання довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та розглянути пакет документів Позивача та надати йому статус учасника бойових дій, листом від 22.05.2024 №1467/501 повідомлено, що дана довідка Позивачу була направлена за 765 від 13.02.2024.

Поряд з цим, Відповідач - 1 звертає увагу, що командування військової НОМЕР_3 не наділено повноваженнями розглядати пакет документів щодо надання військовослужбовцям статусу учасника бойових дій. Окрім того з даного запиту Відповідачу -1 не було відомо чи скористався Позивач своїм правом щодо самостійного звернення до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій для надання статусу учасника бойових дій.

Представником Військової частини НОМЕР_2 до суду було подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого не погоджується із позовними вимогами та просить суд відмовити у задоволенні таких зокрема зазначаючи, що ОСОБА_1 не надав довідки за формою згідно з додатком 6, передбачені абзацом десятим або одинадцятим пункту 4 цього Порядку, яка є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій".

Після звільнення Позивач звернувся до військової частини НОМЕР_3 із запитом про надання йому довідки про безпосередню його участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. 13 лютого 2024 року за №765 військовою частиною НОМЕР_3 дана довідка була направлена Позивачу.

Отримавши відповідну довідку Позивач не був позбавлений права на самостійне звернення з відповідним пакетом документів до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій для надання статусу учасника бойових дій.

02 жовтня 2024 року військовою частиною НОМЕР_2 направлено представнику позивача за вих. 1454/2/9165 від 02.10.2024 лист з проханням направити до комісії військової частини НОМЕР_2 оригінал довідки форми 6, яку направила військова частина НОМЕР_3 направила позивачу 13 лютого 2024 року за №765.

Після отримання комісією всіх необхідних документів на ОСОБА_1 , який проходив службу у військовій частині НОМЕР_3 , військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 буде розглянуто на засіданні комісії військової частини НОМЕР_2 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій питання щодо надання, ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.

Згідно зі ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що представником позивача було направлено заяву про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Військової частини НОМЕР_2 , до якої було долучено всі необхідні документи, в тому числі оригінал довідки за формою згідно з додатком 6, про що свідчить опис вкладення у цінний лист.

Однак, лист не було отримано військовою частиною НОМЕР_2 , у зв'язку з чим заява з додатками повернулась відправнику.

19 вересня 2024 року представником позивача було повторно направлено заяву про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 до Міністерства оборони України.

Листом від 02.10.2024 року №1454_2_9165 військова частина НОМЕР_2 повідомила:

- «На адресу військової частини НОМЕР_2 по системі електронного документообігу Міністерства оборони України надійшов Ваш супровідний лист з матеріалами на надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 (в електронному вигляді).

У відповідності до вимог пункту 4, статті 4 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №413 на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій подається оригінал довідки визначеної додатком б цієї Постанови.

Враховуючи зазначене, прошу направити на адресу Комісії військової частини НОМЕР_2 з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій оригінал Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 ».

20 січня 2025 року представником позивача було направлено заяву до Військової частини НОМЕР_3 з вимогою направити довідку командира військової частини НОМЕР_3 про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях, форма якої затверджена Постановою Кабміну № 413 до комісії з питань розгляду матеріалів для оформлення статусу учасника бойових дій військової частини НОМЕР_2 .

Листом від 27.01.2025 № 1467/89 не надано відповіді щодо того чи направить військова частина НОМЕР_3 довідку за формою згідно з додатком 6 до комісії з питань розгляду матеріалів для оформлення статусу учасника бойових дій військової частини НОМЕР_2 .

07.02.2025 представником позивача направлено заяву до військової частини НОМЕР_2 з вимогами: Витребувати довідку командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях, форма якої затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

Листом від 20.02.2025 року №1467/242 Військова частина НОМЕР_3 повідомила, що 22 травня 2024 року довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях №765 було направлено, відтак надати дублікат довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 13.02.2024 №765 стосовно громадянина ОСОБА_1 не виявляється за можливим.

Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 2. Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно ч.3, 4, 6 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до ст.1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Правовий статус ветеранів війни визначається Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до пп.19 ч.1 ст.6 Закону №3551-XII учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, або їх представники мають право відповідно до Закону України «Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг» подати заяву про надання статусу учасника бойових дій, у тому числі засобами Реєстру та/або Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, повноваження якої визначаються законодавством.

У такій заяві зазначаються відомості про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення та перебування безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також додаються копії відповідних документів, засвідчені підписом суб'єкта звернення (за наявності).

Якщо особа, яка подає заяву про надання статусу учасника бойових дій, не володіє такими відомостями (документами), комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій витребовує такі відомості (документи) за запитом в уповноваженого органу або особи в рамках міжвідомчої взаємодії суб'єктів владних повноважень, але не пізніше ніж через п'ять календарних днів від дати надходження такої заяви. Уповноважений орган або особа зобов'язані надати запитувані відомості (документи) або обґрунтувати причину відмови у наданні не пізніше ніж через 15 календарних днів від дати надходження такого запиту.

Не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відомостей (документів) комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій приймає рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій.

Особливості набуття статусу учасника бойових дій під час дії воєнного стану визначені ст. 6-1 Закону №3551-XII.

У період дії воєнного стану під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особам, зазначеним в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 цього Закону (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) Служби безпеки України та осіб, які входять до складу розвідувальних органів України), які брали участь у виконанні бойових (службових, спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій або на тимчасово окупованих територіях, статус учасника бойових дій надається незалежно від тривалості виконання таких завдань на підставі відомостей, що підтверджують виконання особою таких завдань (далі - Відомості), у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та з урахуванням положень цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 затверджено Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України» (далі- Порядок №413 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно п.1 Порядку №413 цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та категорії таких осіб.

Відповідно до абзацу другого п. 2 Порядку №413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним, добровольцям Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, співробітникам Служби судової охорони, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Також цим пунктом Порядку №413 визначено, що статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва).

За змістом абзаців першого та десятого п.4 Порядку №413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України:

- для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6 (довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України).

Особи, зазначені в абзаці десятому цього пункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Із змісту Додатку 6 до Порядку № 413 слідує, що у довідці про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України зазначається про те, що особа дійсно у відповідний період брав (брала) участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у відповідній області, районі, населеному пункті, підстава - з документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Пунктом 19 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається комісіями - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону.

Комісії розглядають документи, у разі потреби заслуховують пояснення заявників, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають документи до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання та повторного подання на розгляд комісій протягом 10 календарних днів (п. 20 Порядку № 413).

Згідно п. 24 Порядку №413, Комісія або міжвідомча комісія відмовляє заявнику в наданні статусу учасника бойових дій у разі:

1) відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій;

2) відсутності необхідних документів, визначених пунктом 4 цього Порядку;

3) подання недостовірної інформації;

4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення заявником умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Таким чином, підставою для видачі довідки за формою, встановленою Додатком 6 до Порядку № 413, є як документи, що передбачають облік участі особи у бойових діях (бойові донесення, журнали бойових дій та інш.), так і довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Окремим дорученням Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/з/29 визначено, що під терміном "безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період здійснення зазначених заходів" (далі - бойові дії або заходи), до складу якого, серед іншого, змістовно включено виконання військовослужбовцем бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення створених (діючих) угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовими розпорядженнями.

Документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів:

- бойовий наказ (бойове розпорядження);

- журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);

- рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

З листа військової частини НОМЕР_4 №1454_2_9165 від 02.10.2024 року вбачається, що на адресу Військової частини НОМЕР_2 по системі електронного документообігу Міністерства оборони України надійшов супровідний лист з матеріалами на надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 (в електронному вигляді) та просили направити на адресу Комісії військової частини НОМЕР_2 оригінал Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України ОСОБА_1 .

Як вбачається із опису вкладень цінного листа, який був направлений представником позивача на адресу Міністерства оборони України, та направлений останнім для розгляду до Військової частини НОМЕР_2 , до заяви ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій була долучена Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації про України №765.

З матеріалів справи видно, що Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації про України №765 від 13 лютого 2024 року видана командиром Військової частини НОМЕР_3 про те що молодший сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 28.04.2022 по 22.05.2022, з 13.07.2022 по 09.12.2022, з 17.12.2022 по 31.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України перебуваючи в н.п. Костянтинівка, Донецької обл., н.п. Береза Сумської області.

Підставою видачі довідки визначені накази командира Військової частини НОМЕР_3 №63 від 28.04.2022 року, №81 від 22.05.2022, №127 від 08.07.2022 року, №270 від 10.12.2022 року, №298 від 17.12.2022 року.

Отже, з наведеної довідки видно, що в останній відображено інформацію щодо участі позивача у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, а підставою для видачі наведеної довідки визначено перелік документів, які фіксували безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Суд зазначає, що за змістом п.4 Порядку №413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6 (довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України).

Суд констатує, що довідкою Військової частини НОМЕР_3 №765 від 13 лютого 2024 року підтверджується, що ОСОБА_1 в період з 28.04.2022 по 22.05.2022, з 13.07.2022 по 09.12.2022, з 17.12.2022 по 31.12.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

З листа Військової частини НОМЕР_4 №1454_2_9165 від 02.10.2024 року вбачається, що заява про надання статусу учасника бойових дій позивача по суті не була розглянута виключно у зв'язку з відсутністю оригіналу Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Верховний Суд у постанові від 03.06.2025 у справі № 620/11392/24 за результатом розгляду подібних правовідносин дійшов висновку, що повноваження комісій не обмежуються формальною перевіркою поданих документів. На них покладено обов'язок здійснювати всебічну та об'єктивну перевірку обставин, які можуть підтверджувати участь особи в заходах, пов'язаних із захистом України. Зокрема, комісії зобов'язані не лише вивчати надані матеріали, а й, за необхідності, витребувати додаткові документи, заслуховувати пояснення свідків та осіб, щодо яких розглядається питання про надання статусу учасника бойових дій.

Враховуючи положення Закону України № 3551-XII та Порядку № 413, визначальною підставою для надання статусу учасника бойових дій є не формальне подання повного пакета документів, а підтвердження факту безпосередньої участі особи в бойових діях або заходах із забезпечення оборони України. Документи виступають лише засобом доведення цієї участі, а не самостійною умовою для визнання такого статусу.

Відтак, формальний підхід до розгляду поданих матеріалів, без врахування їх реального змісту та обставин, що свідчать про виконання особою завдань у зоні бойових дій, є неправомірним і суперечить меті правового регулювання законодавства у сфері захисту прав ветеранів війни.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 15.08.2025 у справі №620/9892/24.

Обов'язковою умовою надання статусу учасника бойових дій є встановлення факту участі особи у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ на території інших держав (постанова Верховний Суд від 21.12.2023 року справа №814/1855/16).

З наведеного вбачається, що заява позивача фактично не розглянута, оскільки відповідачем не здійснено аналізу поданих позивачем документів, тому суд доходить до висновку, що рішення з цих підстав не ухвалювалось.

Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Суд зазначає, що саме на відповідача покладено обов'язок з'ясувати чи залучався позивач до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти, для чого повинен дослідити та вивчити накази, у зв'язку з чим прийняти відповідне рішення.

Крім того, представником позивача було направлено оригінал довідки Військової частини НОМЕР_3 №765 від 13 лютого 2024 року до Міністерства оборони України, однак до Військової частини НОМЕР_2 були надіслані тільки копії документів у електронному вигляді не з вини позивача.

Також, суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що Військовою частиною НОМЕР_2 не було спростовано зміст довідки №765 від 13 лютого 2024 року, така довідка не анульована відповідними розпорядчими документами.

Враховуючи встановлення під час розгляду справи обставин порушення прав позивача на здійснення належного розгляду його заяви суд зазначає про наявність підстав для належного їх відновлення, шляхом визнання протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не розгляду заяви про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 та зобов'язання військової частини НОМЕР_2 розглянути заяву позивача про надання статусу учасника бойових дій, з урахуванням висновків суду у цій справі.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Військову частину НОМЕР_3 подати на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військової частини НОМЕР_2 довідку за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413, яка є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій, суд зазначає наступне.

Розпорядник інформації, у відповідності до статті 22 Закону № 2939-VІ, має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статті 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частини п'ятої статті 19 цього Закону.

Таким чином, Законом № 2939-VІ визначено виключний перелік підстав, що дають право розпоряднику інформації відмовити у задоволенні запиту на отримання інформації.

Представник позивача звернулася до Військової частини НОМЕР_3 з адвокатським запитом, щодо направлення довідки за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413 про безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях до військової частини НОМЕР_2 .

Також, 07.02.2025 представником позивача направлено заяву до військової частини НОМЕР_2 з вимогами витребувати довідку командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях, форма якої затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413.

Листом №1467/89 від 27.01.2025 року Військова частина НОМЕР_3 повідомила, що 23.07.2024 року така довідка уже була повторно направлена.

Також, листом №1467/242 від 20.02.2025 року Військова частина НОМЕР_3 повідомила, що 22 травня 2024 року довідку про безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях №765 було направлено, відтак надати дублікат довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 13.02.2024 №765 стосовно громадянина ОСОБА_1 не виявляється за можливим.

Натомість, оскаржувана відмова відповідача у наданні інформації ґрунтується виключно на тому, що позивачу раніше вже була видана довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України за формою згідно з додатком № 6 Постанови № 413.

Так, відповідно до пункту 4 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 416) підставою для надання заявникам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. №413 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 73, ст. 2068; 2017 р., № 86, ст. 2614; 2018 р., № 42, ст. 1484; 2022 р., № 85, ст. 5274; 2023 р., № 82, ст. 4703), яка видається командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу), у складі якої особа брала участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Суд зазначає, що надання довідки раніше не може бути підставою у відмові щодо видачі такої, оскільки Законом № 2939-VІ визначено виключний перелік підстав, що дають право розпоряднику інформації відмовити у задоволенні запиту на отримання інформації, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання Військової частини НОМЕР_3 направити на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військової частини НОМЕР_2 довідку за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413, яка є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову частково, із зазначених у рішенні підстав.

На підставі наведеного та керуючись ст.2, 5, 19, 77, 139, 262, 243, 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у наданні інформації на запит.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 направити на розгляд комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військової частини НОМЕР_2 довідку за формою згідно з додатком 6 відповідно до Постанови КМУ від 20 серпня 2014 р. № 413, яка є підставою для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 щодо не розгляду по суті заяву про надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 .

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 розглянути заяву позивача про надання статусу учасника бойових дій, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяП.П.Микуляк