25 травня 2026 рокум. Ужгород№ 260/2429/26
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Львівській області (79026, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська 35, код ЄДРПОУ 43968090) до Приватного підприємства «Склопромторг» (89300, Закарпатська область, Мукачівський район, м. Свалява, вул. Менделєєва, 1/6, код ЄДРПОУ 33862409) про стягнення податкового боргу, -
14 квітня 2026 року Головне управління ДПС у Львівській області звернулося до суду з позовною заявою до Приватного підприємства «Склопромторг», якою просить стягнути з Приватного підприємства «Склопромторг» грошові кошти до бюджету в розмірі 15 300,00 грн з рахунків/електронних гаманців платника податків в банках, небанківських платіжних послуг/емітентах електронних грошей та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
27 квітня 2026 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що заборгованість відповідача перед бюджетом станом на 16.03.2026 р. становить 15 300,00 грн, а саме, по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.
Ухвалу суду про відкриття провадження у справі надіслано засобами поштового зв'язку, однак така повернулася до суду з відміткою «адресат відсутній».
Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Відповідно до Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцем знаходження Приватного підприємства «Склопромторг» (код ЄДРПОУ 33862409) є адреса: 89300, Закарпатська область, Мукачівський район, м. Свалява, вул. Менделєєва, 1/6, (а.с. 33).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за травень - жовтень 2020 року та за наслідками перевірки складено акт від 30 листопада 2020 року № 2506/13-01-04-13/33862409, (а.с. 18).
02 грудня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 1271/13-01-04-13 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 040,00 грн, (а.с. 17).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за листопад - грудень 2020 року та за наслідками перевірки складено акт від 12 лютого 2021 року № 2335/18-08/33862409, (а.с. 21).
15 лютого 2021 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 1822/13-01-18-08/33862409 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 040,00 грн, (а.с. 20).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за січень-лютий 2021 року та за наслідками перевірки складено акт від 30 березня 2021 року № 6560/18-08/33862409, (а.с. 24).
31 березня 2021 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 6196/13-01-18-08/33862409 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 040,00 грн, (а.с. 23).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за травень - серпень 2021 року та за наслідками перевірки складено акт від 05 жовтня 2021 року № 18826/13-01-18-08/33862409, (а.с. 9).
06 жовтня 2021 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 21814/13-01-18-08 про застосування штрафних санкцій у сумі 4 080,00 грн, (а.с. 8).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за березень-квітень 2021 року та за наслідками перевірки складено акт від 22 червня 2021 року № 13612/13-01-18-08/33862409, (а.с. 12).
01 липня 2021 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 15538/13-01-18-08 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 040,00 грн, (а.с. 11).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за вересень-листопад 2021 року та за наслідками перевірки складено акт від 21 січня 2022 року № 882/18-08/33862409, (а.с. 15).
26 січня 2022 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 1060/13-01-18-08про застосування штрафних санкцій у сумі 3 060,00 грн, (а.с. 14).
Крім того, ГУ ДПС у Львівській області надіслано відповідачу податкову вимогу форми «Ю» № 12747 від 08 квітня 2020 року із загальною сумою податкового боргу станом на 07 квітня 2020 року у розмірі 36 278,49 грн, яку надіслано засобами поштового зв'язку відповідачу.
Заборгованість відповідача підтверджується довідкою про податкову заборгованість Приватного підприємства «Склопромторг» станом на 16 березня 2026 року у розмірі 15 300,00 грн та обліковою карткою, (а.с. 6, 31).
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 57 пункту 57.3 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до статті 56 пунктів 56.1, 56.2, 56.12, 56.15, 56.18 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня. Якщо відповідно до цього Кодексу контролюючий орган самостійно визначає грошове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, такий платник податків має право на адміністративне оскарження рішень контролюючого органу протягом 30 календарних днів, що настають за днем надходження податкового повідомлення-рішення (рішення) контролюючого органу. Скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою. З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за травень - жовтень 2020 року та за наслідками перевірки складено акт від 30 листопада 2020 року № 2506/13-01-04-13/33862409, (а.с. 18).
02 грудня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 1271/13-01-04-13 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 040,00 грн, (а.с. 17).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за листопад - грудень 2020 року та за наслідками перевірки складено акт від 12 лютого 2021 року № 2335/18-08/33862409, (а.с. 21).
15 лютого 2021 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 1822/13-01-18-08/33862409 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 040,00 грн, (а.с. 20).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за січень-лютий 2021 року та за наслідками перевірки складено акт від 30 березня 2021 року № 6560/18-08/33862409, (а.с. 24).
31 березня 2021 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 6196/13-01-18-08/33862409 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 040,00 грн, (а.с. 23).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за травень - серпень 2021 року та за наслідками перевірки складено акт від 05 жовтня 2021 року № 18826/13-01-18-08/33862409, (а.с. 9).
06 жовтня 2021 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 21814/13-01-18-08 про застосування штрафних санкцій у сумі 4 080,00 грн, (а.с. 8).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за березень-квітень 2021 року та за наслідками перевірки складено акт від 22 червня 2021 року № 13612/13-01-18-08/33862409, (а.с. 12).
01 липня 2021 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 15538/13-01-18-08 про застосування штрафних санкцій у сумі 2 040,00 грн, (а.с. 11).
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку Приватного підприємства «Склопромторг» з питань своєчасності подання податкової декларації з податку на додану вартість за вересень-листопад 2021 року та за наслідками перевірки складено акт від 21 січня 2022 року № 882/18-08/33862409, (а.с. 15).
26 січня 2022 року Головним управлінням ДПС у Львівській області, у зв'язку із виявленими порушеннями, сформовано податкове повідомлення-рішення № 1060/13-01-18-08про застосування штрафних санкцій у сумі 3 060,00 грн, (а.с. 14).
Вищевказані податкові повідомлення-рішення не оскаржувались відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку і залишається ним не сплаченим в повному обсязі, а відтак, є узгодженим.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.156 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно статті 59 пункту 59.1 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.153 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Судом встановлено, що з метою погашення податкового боргу ГУ ДПС у Львівській області надіслано відповідачу податкову вимогу форми «Ю» № 12747 від 08 квітня 2020 року із загальною сумою податкового боргу станом на 07 квітня 2020 року у розмірі 36 278,49 грн, яку надіслано засобами поштового зв'язку відповідачу.
При цьому, дана податкова вимога не оскаржувалася відповідачем у судовому порядку.
Заборгованість відповідача підтверджується винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, вимогою, довідкою про податкову заборгованість Приватного підприємства «Склопромторг» станом на 16 березня 2026 року у розмірі 15 300,00 грн та обліковою карткою, (а.с. 6, 31).
Оскільки, суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, такі визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначений термін).
Положенням пункту 95.3 статті 95 ПК України Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 95.4 статті 95 ПК України контролюючий на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно достатті 77 частини 1 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Матеріалами справи та письмовими доказами, наданими позивачем доведено податковий борг відповідача у сумі 15 300,00 грн та правомірність звернення ГУ ДПС у Львівській області до суду із зазначеним позовом, в зв'язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги Головного управління ДПС у Львівській області (79026, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська 35, код ЄДРПОУ 43968090) до Приватного підприємства «Склопромторг» (89300, Закарпатська область, Мукачівський район, м. Свалява, вул. Менделєєва, 1/6, код ЄДРПОУ 33862409) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Склопромторг» (89300, Закарпатська область, Мукачівський район, м. Свалява, вул. Менделєєва, 1/6, код ЄДРПОУ 33862409) на користь Головного управління ДПС у Львівській області (79026, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська 35, код ЄДРПОУ 43968090) податковий борг у розмірі 15 300,00 грн (п'ятнадцять тисяч триста гривень, 00 коп.) за платежем 30 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» з рахунків/електронних гаманців платника податків в банках, небанківських платіжних послуг/емітентах електронних грошей та інших фінансових установах, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 25 травня 2026 року.
СуддяТ.В.Скраль