25 травня 2026 рокум. Ужгород№ 260/2258/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Микуляк П.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , яким просить суд, із врахування заяви про уточнення позовних вимог від 01 травня 2025 року:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , та Військової частини НОМЕР_1 , що виявилась у несвоєчасному направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відповідних документів та подання про призначення пенсії ОСОБА_1 , звільненого 03 липня 2023 року у відставку на підставі ст. 26 ч.4 пункту 2 підпункту "а" (за віком) Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", та несвоєчасному направленні грошового атестата та довідки про види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення);
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо призначення ОСОБА_1 з 17 лютого 2024 пенсії за вислугою років відповідно до ст.26 ч.6 п.а Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 04.07.2023 по 16.02.2024 включно пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 03.07.2023 №142 ОСОБА_1 був звільнений з лав Збройних Сил України.
На підставі цього наказу військова частина НОМЕР_1 видала 18.07.2023 грошовий атестат, а 22.07.2023 - довідку № 2486 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України, «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393 (зі змінами).
12.09.2023 наказом №200 командиром Військової частини було змінено первинний наказ про звільнення. Це призвело до фактичного анулювання раніше оформлених документів, що спричинило необхідність повторної підготовки грошового атестата і відповідної довідки. Ці документи були повторно видані лише 29.09.2023, тобто з істотною затримкою у часі.
В період між цими датами вважає, що відбулася втрата (знищення) його особової справи, що є порушенням правил військового діловодства та зберігання службових документів, передбачених відповідними наказами Міністерства оборони України.
Через втрату особової справи виникла потреба у її відновленні, що також затягнуло строк оформлення пенсійної справи. Таким чином, військова частина НОМЕР_1 не забезпечила належної правової визначеності та безперервності у підготовці пенсійних документів позивача, чим фактично унеможливила своєчасне звернення до органів Пенсійного фонду та реалізацію права на пенсійне забезпечення в установлені строки.
Вказані дії у своїй сукупності (зміна первинного наказу, повторне складання атестата і довідки, втрата особової справи) свідчать про неналежне виконання обов'язків відповідальними посадовими особами військової частини НОМЕР_1 , що свідчить про протиправність бездіяльності військової частини НОМЕР_1 , що виявилась у несвоєчасному направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, грошового атестата та довідки про види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Представником ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду було подано відзив на позовну заяву згідно якого, відповідач не погоджується з позовними вимогами та зокрема зазначає, що з 03 липня 2023 року позивача виключено зі списків військової частини та з усіх видів забезпечення однак пенсію він вперше отримав у березні 2025 року.
Позивач у 3 місячний термін після виключення зі списків особового складу та з усіх видів забезпечення звернувся із заявою про призначення пенсії до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Пенсія відповідно до Закону № 2262-ХІІ мала бути призначена саме з 04 липня 2023, а не з 17 лютого 2024.
На думку позивача призначення пенсії було проведено невчасно з вини ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке видає довідки для перерахунку вислуги років на пенсію та направляють подання про призначення пенсії.
Однак Рішенням ГУ ПФУ в Закарпатській області №071750010603 від 19.06.2023 року, ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії, в зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи оскільки серед документів долучених до заяви позивачем надано диплом № НОМЕР_2 в якому містяться виправлення дат зарахування та закінчення навчання (копія рішення додана позивачем до матеріалів позовної заяви).
Отже відмова в призначенні пенсії відбулась не із-за не долучення якогось документа, а із за того що документ (диплом) мав виправлення.
За таких обставин відсутні підстави для задоволення позову в частині визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виявилась у несвоєчасному направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання про призначення пенсії ОСОБА_1 , звільненого 03 липня 2023 року у відставку на підставі ст. 26 ч.4 пункту 2 підпункту "а" (за віком) Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".
Представником Військової частини НОМЕР_1 до суду було подано відзив на позовну заяву згідно якого зазначає, що ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Наказом №142 від 03.07.2023 року позивач був звільнений з військової служби.
Військова частина НОМЕР_1 видала 18.07.2023 грошовий атестат, а 22.07.2023 - довідку № 2486 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України, «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови КМУ від 17.07.1992 р. №393 (зі змінами).
Однак 12.09.2023 наказом №200 командиром Військової частини було змінено первинний наказ про звільнення.
Наведене призвело до фактичного анулювання раніше оформлених документів, що, у свою чергу, спричинило необхідність повторної підготовки грошового атестата і відповідної довідки. Ці документи були повторно видані 29.09.2023
Представник Військової частини НОМЕР_1 зазначає, що після звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 і до видачі повторно грошового атестату із внесенням змін - відмови у призначенні пенсії відбулись не з вини військової частини НОМЕР_1 , а з вини позивача, а саме - надання ним документів, які мали виправлення ( акт МСЕК, довідка про заробітну плату та інше).
Окремо представник Військової частини НОМЕР_1 звернув увагу, що у "поданні про призначення пенсії" від 14.02.2025 року №21188 - вказаний список документів для призначення пенсії, що додається - у графі дата оформлення документу - документи які оформила та видавала військова частина НОМЕР_1 містить документи, які були сформовані в/ч у 2023 році.
За таких обставин відсутні підстави для задоволення позову в частині, що стосується вимог до в/ч.
Згідно зі ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом ОСОБА_1 штаб сержант, призваний по мобілізації, звільнений наказом командира Військової частини НОМЕР_3 (по особовому складу) від 01 травня 2023 року №123-рс з військової служби у відставку за віком, у відповідності до наказу т.в.о. командира Військової частини НОМЕР_1 від 03.07.2023 року №142 з 03 липня 20233 року виключений із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
18 липня 2023 року Військовою частиною НОМЕР_1 для ОСОБА_1 було виготовлено Грошовий атестат №2415, а також 22 липня 2023 року було виготовлено Довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення №2486.
20 вересня 2023 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про формування особової справи та подальше направлення такої до пенсійного фонду для призначення пенсії.
Також у матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 до командира Військової частини НОМЕР_1 , якою позивач просив перерахувати його грошове забезпечення а також вислугу років та врахувати вислугу років зазначену у Наказі МВС №30 від 05.02.1996 року.
12 вересня 2023 року наказом командира Військової частини НОМЕР_1 №200 було внесено зміни в підпункт 8 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 03 липня 2023 року №142, в частині що стосується календарної вислуги років позивача.
На підставі внесених змін до наказу про звільнення, 29 вересня 2023 року Військовою частиною НОМЕР_1 підготовлено ОСОБА_1 . Грошовий атестат №4190 та Довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення №2134.
Тільки 14 лютого 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 сформував та направив до Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області для призначення пенсії.
За результатом розгляду подання про призначення пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначає ОСОБА_1 пенсію з 17 лютого 2024 року.
Позивач не погоджуючись із такими діями відповідача, вважає, що пенсія йому повинна була бути призначена на наступний день після звільнення з військової служби, а саме 04 липня 2023 року, звернувся до суду за захистом свого права із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами ч.1 ст.46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у даній справі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначено положеннями Закону № 2262-ХІІ.
Згідно ч.1 ст.2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Положеннями п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-XII, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до п. 6 Порядку № 3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.
Згідно з п. 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Системний аналіз викладених положень дає змогу дійти висновку, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією у 10-денний строк направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.
Відповідно до вимог чинного законодавства, пенсія особам звільнених з військової служби призначається лише після отримання всіх документів від уповноваженого структурного підрозділу органом Пенсійного фонду України.
Як встановлено судом, позивача було звільнено з військової служби 03 липня 2023 року.
20 вересня 2023 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою щодо формування особової справи та призначення пенсії.
Проте, подання для призначення пенсії позивача ІНФОРМАЦІЯ_4 (структурним підрозділом, на який покладаються функції з подання до органів ПФУ документів для призначення/перерахунку пенсії) було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області лише 14.02.2025 р., що не заперечується сторонами по справі.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ №154 від 23.02.2022 (надалі Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Одним із завдань територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, відповідно до Положення є забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей.
Зокрема, відповідно до п.9 Положення Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань забезпечують підготовку та подання документів, необхідних для призначення органами Пенсійного фонду України пенсій особам, звільненим з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.
Таким чином ІНФОРМАЦІЯ_3 порушено встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій 10-денний строк для оформлення всіх необхідних документів і свого подання про призначення пенсії, і направлення до органу призначення пенсії, що у свою чергу призвело до несвоєчасного призначення пенсії.
Щодо позовних вимог, в частині визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , щодо несвоєчасного направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відповідних документів та подання про призначення пенсії ОСОБА_1 , суд зазначає, що всі необхідні документи Військовою частиною НОМЕР_1 виготовлялись протягом розумного строку та ніяк не впливали на затримку подання про призначення пенсії. Також, суд зазначає, що обов'язок, щодо підготовки подання про призначення пенсії покладений на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Твердження представника позивача, про те, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 12.09.2023 №200 наказ про звільнення №142 від 03.07.2023 був змінений та викладений в іншій редакції, що зумовило затягування процесу призначення пенсії, суд не може прийняти, оскільки позивач самостійно звертався до командира Військової частини НОМЕР_1 , щодо внесення змін в наказ про його звільнення, що підтверджується власноручно написаною заявою позивача.
Також, суд знайшов підтвердження доводів позивача, щодо втрати його особової справи, оскільки жодних доказів зазначеному подано не було жодною з сторін.
Окремо слід зазначити що, в матеріалах особової справи ОСОБА_1 наявна довідка від 20.10.2023 року №18982, про те, що особова справа військовослужбовця надстрокової служби ОСОБА_1 була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_5 за №10 та була знищена у встановленому порядку за актом №1442 від 16.06.2014 року.
Щодо позовних вимог, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 04.07.2023, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у даній справі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначено положеннями Закону №2262-ХІІ.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Положеннями п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-XII, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до п. 6 Порядку № 3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.
У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.
Згідно з п. 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
Системний аналіз викладених положень дає змогу дійти висновку, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією у 10-денний строк направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.
Відповідно до вимог чинного законодавства, пенсія особам звільнених з військової служби призначається лише після отримання всіх документів від уповноваженого структурного підрозділу органом Пенсійного фонду України.
Як було встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_3 було порушено встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій 10-денний строк для оформлення всіх необхідних документів і свого подання про призначення пенсії, і направлення до органу, що призначає пенсії, у зв'язку з чим Головне управління Пенсійного фонду в Закарпатській області несвоєчасно призначило позивачу пенсію.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Така правова позиція узгоджується із позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15.
З огляду на зазначене, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими, а зобов'язання відповідача призначити та виплачувати пенсію з наступного дня після звільнення позивача зі служби, а саме з 04 липня 2023 року відповідає меті належного поновлення прав позивача та слугуватиме досягненню того, щоб виниклий між сторонами спір було остаточно вирішено.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст.5, 19, 77, 78, 139, 243, 246, 262 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо несвоєчасної підготовки та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання про призначення пенсії ОСОБА_1 .
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 з 17 лютого 2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 04 липня 2023 року, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяП.П.Микуляк